Logowanie

GMB Pro Sound – realizacja trasy koncertowej Natalii Nykiel

GMB Pro Sound – realizacja trasy koncertowej Natalii Nykiel

Firma GMB Pro Sound zrealizowała dźwięk na trasie Natalii Nykiel. Na realizację nagłośnienia trasy wybrano system d&b audiotechnik V. O kryteriach wyboru tego systemu opowiadał nam manager trasy – Roland Rogowski i inżynier systemu nagłośnieniowego – Marcin „Miglanc” Kosjanik.

Wybór systemu nagłośnieniowego z jednej strony jest niezwykle prosty. Podstawowym kryterium w przypadku współpracy ze znanymi Artystami jest ich rider techniczny. Realizator Natalii Nykiel – Tomasz Kolski – ma w riderze systemy d&b audiotechnik, a biorąc pod uwagę wielkość sal na trasie koncertowej wybór padł na d&b V.

Ale to tylko jedna strona medalu. Podczas trasy koncertowej liczą się na pewno takie elementy, jak szybkość i prostota instalacji. Nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że w polskich warunkach szczególnie istotnym parametrem jest niska waga modułów i systemu. Akurat podczas koncertu w Poznaniu firma GMB Pro Sound stawiała scenę – imponującą, z czarnej kraty, z bramkami po bokach na zawieszenie systemu. Ale często jest tak, że punkty do powieszenia systemu rzadko przekraczają udźwig 0.5 tony. Stąd niska waga systemu to ogromna zaleta.

GMB db V Natalia Nykiel scena1

Marcin „Miglanc” Kosjanik zwrócił też uwagę na szerokie możliwości konfiguracji systemu – na przykład, gdy trzeba „ograć” strefę przed sceną, przydatne są moduły o szerokiej dyspersji. W skład serii d&b V wchodzi między innymi szerokopasmowy moduł V12 o propagacji poziomej 120°.

 GMB db V Natalia Nykiel D80 LCD

Roland Rogowski – manager trasy z ramienia GMB Pro Sound – podkreślał też poniekąd oczywisty „parametr”, jakim jest znakomite brzmienie systemu. Do napędzenia systemu d&b V GMB Pro Sound posiada 4-kanałowe końcówki d&b D80 kontrolowane sieciowo z poziomu aplikacji zarządzającej R1. Zapytaliśmy, czy podczas trasy był wykorzystywany osławiony algorytm Array Processing dostępny w końcówkach d&b D80. Marcin stwierdził, że koncerty trasy Natalii Nykiel odbywały się w salach niewymagających zastosowania tych filtrów. Ale podkreślił, że w trudnych przestrzeniach o złożonej budowie i wielu płaszczyznach, technologia Array Processing sprawdza się znakomicie.

 GMB db V Natalia Nykiel suby FF

Inżynier systemu trasy Natalii Nykiel zwrócił uwagę na jeszcze jedną zaletę systemu d&b V. Subbasy V-SUB (podwieszane subbasy) oraz V-GSUB (ground subbas, do instalacji „na ziemi”) są konstrukcjami kardioidalnymi. Każdy subbas ma charakterystykę kardioidalną, co oznacza, że promieniowanie niskimi częstotliwościami do tyłu jest mocno ograniczone. A to zapewnia „ciszę” na scenie i komfort pracy dla wykonawców – Gwiazdy i towarzyszących jej Muzyków.

GMB db V Natalia Nykiel back

System na poznańskim koncercie kończącym całą trasę Natalii Nykiel składał się z 10 modułów d&b V na stronę napędzanych przez końcówki d&b D80, po dwa moduły na kanał. Grona składały się z po osiem d&b V8 oraz na dole grona po dwa d&b V12. Różnica między modelami V8 i V12 polega na różnej propagacji poziomej – V8 to 80°, V12 to 120°. Dzięki temu na front-fill'u znalazły się tylko dwa moduły d&b Q7 napędzane końcówką d&b D12. System był tak skątowany, by zagrać do 50. metra Hali 1 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Subbasy w ilości 12 sztuk d&b V-GSUB również były napędzane końcówkami D80 – po dwa basy na kanał. Łącznie każdą „stronę” obsługiwały po 4 końcówki d&b D80.

GMB db V Natalia Nykiel Subs FF top 

Podczas rozmowy z Rolandem Rogowskim dowiedzieliśmy się, że GMB Pro Sound planuje w najbliższym czasie zastąpienie końcówek D12 nowszym modelem D80, co przełoży się na ujednolicenie systemów, a przy okazji zwiększenie efektywności systemów. Przykładowo moduł d&b V8 napędzany końcówką D20 lub D30D potrafi wygenerować 139 dB max SPL, zaś po podłączeniu do końcówki D80 aż 142 dB max SPL. Dowiedzieliśmy się również, że GMB Pro Sound planuje również zwiększenie ilości modułów d&b V.

 GMB db V Natalia Nykiel FoH

Na sukces trasy koncertowej i każdego koncertu składa się wiele czynników. Na duże słowa uznania zasługuje oprawa oświetleniowo-multimedialna realizowana przez firmę Transcolor, która została zaprojektowana z ogromnym smakiem i z dużą dbałością o detale. To jedna z najlepszych produkcji, jakie mieliśmy możliwość zobaczyć podczas pracy w naszym portalu. Dźwięk również nie zawiódł – koncert mimo trudnej akustycznie sali, zabrzmiał znakomicie. Oczywiście prócz znakomitej formy Natalii Nykiel i Muzyków z jej zespołu, złożyło się na to szereg czynników. Sprzęt, nawet najlepszy, sam nie zagra. Sukces takiego przedsięwzięcia jest efektem pracy całego sztabu ludzi.

GMB db V Natalia Nykiel scena

Nie sposób nie wspomnieć o znakomitej ekipie technicznej GMB Pro Sound. Trzeba też podkreślić znakomite zestrojenie systemu do uwarunkowań narzuconych przez niełatwą salę, w której odbywał się koncert. Na podkreślenie zasługuje też świetny, wyważony i spójny miks realizatora zespołu - Tomasza Kolskiego. Na tym koncercie wszystko się zgodziło – znakomity sprzęt, świetna ekipa, znakomici wykonawcy i poznańska publiczność, dzięki której Natalia Nykiel mogła rozwinąć skrzydła i dać naprawdę świetny koncert. Prosimy o więcej produkcji na tym poziomie! 

Realizacja nagłośnienia: GMB Pro Sound

GMB db V Natalia Nykiel scena bok