Logowanie

JBL VTX A12 – nowy 3-drożny koncertowy system liniowy

JBL VTX A12 – nowy 3-drożny koncertowy system liniowy

Na rynku nagłośnieniowym już w maju pojawi się nowy mocny gracz – JBL VTX A12. Nasza redakcja została zaproszona na przedpremierową „tajną” prezentację do Londynu. Szkoda, że w nie można było wówczas pisnąć słówka o tej nowości... Teraz to co innego – zwłaszcza, że pierwszy taki system w Europie jeszcze w maju trafi do Polski :-) Poznajmy więc JBL VTX A12!

JBL VTX A12 to nowoczesny, niezwykle efektywny (pojedynczy moduł ma 146 dB max SPL!) i bardzo wygodny w obsłudze 3-drożny średnioformatowy koncertowy system liniowy zaprojektowany z myślą rynku touringowym i instalacyjnym. Jest predestynowany jako frontowe nagłośnienie dla średnich i dużych realizacji koncertowych, ale takie cechy jak precyzja konfiguracji oraz jakość brzmienia sprawiają, że doskonale sprawdzi się również w instalacjach stałych. Co się składa na sukces nowej konstrukcji?

JBL VTX A12 grono pion L 1

JBL słynie z zaawansowanych technologicznie przetworników – mogło by się wydawać, że wszystko w tej dziedzinie zostało już wymyślone. Okazuje się, że nie. JBL opracował dla VTX A12 całkowicie nowe przetworniki – uwagę zwraca zwłaszcza innowacyjna konstrukcja driverów odpowiedzialnych za przetwarzanie najwyższego pasma oraz przetworniki średniotonowe umieszczone w swego rodzaju falowodzie gwarantującym niespotykaną kierunkowość i równomierną propagację pasma już od 250 Hz.

JBL VTX A12 modul open 6

JBL VTX A12 został wyposażony w 3 drivery wysokotonowe umieszczone centralnie w zintegrowanym układzie falowodu Radiation Boundary Integrator (RBI) razem z czterema przetwornikami średniotonowymi 5.5”. Przetworniki średniotonowe są umieszczone po bokach, po dwa w falowodzie. RBI to opatentowane przez JBLa w roku 2004 rozwiązanie pozwalające uzyskać zgodne fazowo czoło fali dla systemu liniowego.

JBL VTX A12 HF 19

Szczególną cechą driverów JBL stosowanych w systemach liniowych VTX jest zastosowanie podwójnej pierścieniowej membrany wykonanej z lekkiego i niezwykle wytrzymałego tworzywa sztucznego. Brak metalu – na przykład tytanu – w konstrukcji membrany w połączeniu z konstrukcją pierścieniową wpływają na zasadniczą redukcję zniekształceń i niepożądanych składowych harmonicznych układu wynikających z rezonansu własnego. W nowych 2-calowych driverach JBL 2423K z 2-calowymi cewkami również wykorzystano te rozwiązania.

JBL VTX A12 HF 15

Ale producent poszedł krok dalej. Dzięki nowej konstrukcji cewki, udoskonalonej konstrukcji systemu chłodzenia (m.in. w sprytny, acz niezwykle prosty sposób zwiększono powierzchnię kanałów odprowadzających ciepło :-) ) oraz innowacyjnej konstrukcji falowodów ze specjalną czarą fazującą, konstruktorom udało się uzyskać niezwykle efektywny układ sekcji wysokotonowej przy zachowaniu ultra-niskich zniekształceń. A to przekłada się na miękkie jedwabiste brzmienie – podczas przedpremierowych odsłuchów mieliśmy możliwość przekonać się o tym odsłuchując m.in. nagrania muzyki klasycznej, która z uwagi na specyfikę budowy kompresyjnych przetworników zwyczajowo stanowi najtrudniejszy test. System JBL VTX A12 zdał go wyśmienicie.

JBL VTX A12 modul open 1

We wspomnianych symetrycznych falowodach RBI zagościły nowo opracowane woofery średniotonowe o średnicy 5.5” JBL 2165H. Naturalnie są imponującą konstrukcją z podwójną 2-calową cewką i dwoma neodymowymi magnesami w technologii Differential Drive.

Również woofery niskotonowe JBL 2264H zostały zaprojektowane na nowo, specjalnie dla nowego systemu liniowego. To również neodymowe konstrukcje w technologii Differential Drive z dwiema 3-calowymi cewkami.

Przetworniki gwarantują odpowiednio moc:

  • niskotonowe 2 x 800 W [crest factor 6 dB według normy IEC / 100 godzin]
  • średniotonowe 400 W [crest factor 6 dB według normy IEC / 100 godzin]
  • wysokotonowe 150 W [crest factor 6 dB według normy IEC / 100 godzin].

Propagacja nowego systemu to w poziomie 90° w zakresie od 250 Hz do 18 kHz. System pracuje natomiast w imponującym zakresie 46 Hz do 19 kHz! No i warto wspomnieć, że max SPL to 146 dB w szczycie (crest factor 12 dB).

JBL VTX A12 LF 2

Udostępnione podczas prezentacji w Londynie przekroje tych przetworników wzbudzają ogromny respekt – to absolutne dzieła sztuki inżynierskiej. Więcej fotografii znajdziecie w galerii pod artykułem. Pokazywałem te przekroje polskiemu konstruktorowi przetworników. Był pod ogromnym wrażeniem...

JBL VTX A12 iTech 3

Brzmieniowo JBL VTX A12 wpasowuje się w charakter brzmienia systemów VTX – to nie jest system do rockerki i mocnego ostrego grania jak duże systemy VerTec. Nowa rodzina liniowych systemów od JBLa to uniwersalne, niezwykle muzyczne brzmieniowo systemy. Najnowsze presety dla VTX V20 i VTX V25 do końcówek Crown iTech HD, które pojawiły się w ubiegłym roku, gwarantują niezwykle miękkie brzmienie przy zachowaniu precyzji i czystości góry. JBL VTX A12 wpasowuje się w tę konwencję brzmieniową. Zastosowanie końcówek Crown serii iTech HD – w tym dedykowanych do VTX A12 napędów Crown iTech DH 4x3500 – z najnowszymi presetami daje idealnie liniową odpowiedź fazową systemu. Skoro jesteśmy przy końcówkach warto wspomnieć, że jakkolwiek VTX A12 jest systemem 3-drożnym, to napędzany jest czterema kanałami końcówki – woofery 12” są napędzane oddzielnymi kanałami.

JBL VTX A12 modul angle 1

Obudowy modułów VTX A12 są wykonane z 11-warstwowej sklejki brzozy o grubości 18mm i 15mm z wykończeniem Black DuraFlex. Producentowi udało się utrzymać bardzo niska wagę modułu – zestaw z dwoma przetwornikami 12”, czterema 5.5” i trzema driverami 2”, z falowodem, drewnianą obudową i systemem podwieszenia waży zaledwie 39 kg. Przód jest zabezpieczony grillem z podklejoną od wewnątrz warstwą gąbki chroniącej przetworniki przed wilgocią. Zestawy spełniają normę IP55 – czyli są odporne na zapylenie i są skutecznie zabezpieczone przed opadami sięgającymi do 12,5 litra/minutę.

JBL VTX A12 grono transport 2

JBL VTX A12 wyposażono w innowacyjny, bardzo wygodny system kątowania. System jest dostarczany z wózkami transportowymi. Na każdym wózku w pozycji skątowania 10° są po 4 moduły VTX A12. System kątowania umożliwia wybór kątów w trybie spoczynkowym, transportowym. Następnie wystarczy odbezpieczyć blokady, podwiesić grono do ramy bądź wcześniej podwieszonych modułów i podnieść grono do góry z wózka. Wystarczy zapiąć z powrotem blokadę i... gotowe :-) Wszystko odbywa się praktycznie bez użycia siły. Wystarczy wyciągarka :-)

System pozwala na bardzo precyzyjne kątowanie. Do wyboru są kąty: 0.25°, 0.5°, 1°, 1.5°, 2°, 2.5°, 3°, 4°, 6°, 8°, 10°. Rama VTX A12 AF jest przystosowana do montażu inklinometrów ze specjalnym punktem mocowania lasera. Rama z dodatkową belką Extension Bar udostępnia 3 punkty podwieszenia. Zastosowanie tej belki znacząco poszerza możliwości konfiguracyjne podwieszania grona! O imponującej solidności konstrukcji ważącej 41 kg ramy niech świadczy fakt, że można na niej zawiesić grono składające się z 24 ważących po 39 kg modułów VTX A12.

JBL VTX A12 grono pion L 1

System JBL VTX A12 mogliśmy poznać podczas „tajnych” przedpremierowych odsłuchów w Londynie. W spotkaniu tym uczestniczyło kilkunastu polskich realizatorów, którzy mogli sobie wyrobić opinię o nowym systemie i przekonać o oferowanej jakości brzmienia. Między innymi dzięki tym odsłuchom system już wkrótce trafi do Polski – do firmy Estrada Rybnicka. Potencjał brzmieniowy i zastosowane nowatorskie rozwiązania technologiczne stawiają nowy system JBL VTX A12 w gronie absolutnych liderów w swojej klasie. Trzeba wspomnieć, że doceniono już zalety nowego systemu liniowego JBLa, bo od razu pojawił się w riderach festiwalowych i koncertowych. Już wkrótce pierwsza duża prezentacja tego systemu – gorąco zachęcamy do udziału. Warto posłuchać nowy system. JBL VTX A12 to w klasie 12-calowych liniówek nowy mocny gracz.

Dystrybutor: ESS Audio