Logowanie

Electro-Voice EVOLVE 50 – aktywny kolumnowy wertykalny system liniowy z linią opóźniającą i DSP

Electro-Voice EVOLVE 50 – aktywny kolumnowy wertykalny system liniowy z linią opóźniającą i DSP

Electro-Voice dołączył do oferty bardzo modny i popularny w ostatnich latach produkt – wertykalny system liniowy EVOLVE 50. Wyróżnia się funkcją, która w pewnym względzie daje mu absolutną przewagę nad konkurencją. Co to takiego?

 

Electro Voice EVOLVE50 caly 

Coś, co zwraca od razu uwagę, to nowoczesny i bardzo atrakcyjny design. Nie – to nie ta cecha, która daje EVOLVE 50 tak znaczącą przewagę :-) Ale trzeba przyznać, że znając konkurencyjne propozycje od razu też narzuca się wrażenie, że Electro-Voice EVOLVE 50 jest wyjątkowy.

 Electro Voice EVOLVE50 open

Mimo zastosowania klasycznej formy kolumny, Electro-Voice EVOLVE jest bardzo nowoczesną konstrukcją. Średnio-wysokotonowo moduł EVOLVE 50 to wertykalny system liniowy z ośmioma identycznymi, umieszczonymi pionowo neodymowymi przetwornikami 3.5”. Taki sposób ułożenia sprawia, że po pierwsze efektywność takiego systemu głośników znacząco wzrasta, a po drugie przekłada się na precyzyjne kierunkowanie dźwięku. Specjalnie zaprojektowany kształt wykonanej z kompozytowych tworzyw sztucznych ABS obudowy kolumny i odpowiednie falowody zapewniają bardzo wyrównane pokrycie w pionie 40° i 120° w poziomie (poziom -6 dB na skrajach propagacji). Warto wspomnieć, że w pionie propagacja jest asymetryczna, dzięki czemu mniej dźwięku jest kierowanego ku górze, co skutkuje mniejszą ilością niepożądanych odbić od sufitu. Jednocześnie propagacja pozioma i w dół zapewnia skuteczne pokrycie nagłaśnianej przestrzeni przed sceną. To duża zaleta, szczególnie w niskich pomieszczeniach.

 Electro Voice EVOLVE50 sub rear

Subwoofer z zainstalowanym mocarnym wooferem 12” o dużym skoku membrany wykonano z wielowarstwowej 15-mm sklejki. W jego wnętrzu znalazła się cała elektronika, w tym końcówki mocy o łącznej mocy niemal 1000 W. Chłodzenie zapewnia solidny pasywny radiator. Odpowiedni zapas dynamiki i wysoki maksymalny SPL sprawiają, że Electro-Voice EVOLVE sprawdzi się nie tylko przy odtwarzaniu muzyki mechanicznej, ale i podczas koncertów z muzyką live.

Efektywnie Electro-Voice EVOLVE 50 przy spadku w dole pasma -3 dB przetwarza pasmo w zakresie 43 Hz – 20 kHz, zaś przy spadku -10 dB w dole EVOLVE 50 schodzi do 37 Hz. System działa 2-drożnie, a podział pasma jest zrealizowany na 200 Hz. Przekłada się to na dużą czytelność wokali.

 Electro Voice EVOLVE50 mixer

Electro-Voice wyposażyło EVOLVE 50 w zaawansowany układ cyfrowego przetwarzania QuickSmartDSP odpowiedzialny za precyzyjne zestrojenie subbasu i modułu szerokopasmowego, z tym wyrównanie czasowe systemu. DSP jest również odpowiedzialne za dostosowanie charakterystyki dla różnych potrzeb – w pamięci znajdują się 4 presety: Music, Live, Speech i Club. Z relacji osób, które już pracowały na E-V EVOLVE 50 wynika, że w trybie Live zestaw zapewnia wyrównane pasmo i bardzo przyjemne – miękkie, a jednocześnie czytelne brzmienie. Prócz tego można zaprogramować pięć własnych ustawień wykorzystując między innymi 3-pasmowy korektor, linię opóźniającą.

 

Każdy zestaw Electro-Voice EVOLVE ma wbudowany mikser, który udostępnia następujące wejścia:

  • 2x wejścia minrofonowo-liniowe mono, na złączu combo XLR/jack 1/4” TRS z załączanym dla wejść XLR niezależnie dla każdego kanału zasilaniem Phantom +15 V
  • wejście stereo mini-jack TRS 3.5mm
  • wejście stereo 2x cinch/RCA
  • bezprzewodowe stereofoniczne wejście audio Bluetooth.
  • Prócz tego są dwa wyjścia – klasyczne „podaj dalej” XLR Thru oraz wyjście XLR MIX OUT. 

Electro-Voice EVOLVE 50 jest w standardzie wyposażony w pokrowce transportowe – zarówno subbas, jak i zestaw szerokopasmowy - w torbie przewidziano miejsce na aluminiową sztycę ze szybkozłączami i wbudowanym okablowaniem. Zestaw waży łącznie zaledwie 25 kg! Subbas to 20.3 kg, a zestaw szerokopasmowy 4.7 kg. Wykonana z aluminium sztyca waży 1.25 kg.

 Electro Voice EVOLVE50 QuickSmartMobile

To, co wyróżnia Electro-Voice EVOLVE 50 spośród konkurencyjnych modeli „słupków”, to połączenie funkcji Delay w QuickSmartDSP umożliwiającej ustawienie opóźnienia dla stref do 100 metrów (!) oraz możliwość zdalnej kontroli nad pracą do 6 zestawów (!) za pomocą aplikacji na mobilne urządzenia QuickSmart Mobile. W połączeniu z eleganckim, atrakcyjnym designem, niską wagą i nierzucającą się w oczy formą, Electro-Voice EVOLVE 50 ma szansę stać się ulubionym narzędziem do nagłaśniania konferencji, targów, prezentacji, szkoleń oraz eventów na dużych przestrzeniach.

 Electro Voice EVOLVE50 tyl pion

W tym tygodniu do naszej redakcji trafi testowy zestaw dwóch słupków EVOLVE 50. Jesteśmy baaardzo ciekawi, jak przejdzie przez najbliższy miesiąc road-test po klubach, konferencjach i eventach. Wkrótce zaprosimy do lektury testu :-) Ale już teraz w miarę możliwości zachęcamy do przetestowania tego zestawu.

Dystrybutor: Audio Plus