Logowanie

JBL VTX A8 – kolejne informacje o nowym kompaktowym systemie liniowym JBL VTX

JBL VTX A8 – kolejne informacje o nowym kompaktowym systemie liniowym JBL VTX

Dotarliśmy do kolejnych nieoficjalnych informacji na temat najnowszego kompaktowego systemu liniowego JBL VTX A8. Ten napakowany technologiami system będzie atrakcyjną propozycją nie tylko dla firm rentalowych i nagłośnieniowych obsługujących festiwale muzyczne i koncerty, ale również dla firm eventowych. Dlaczego?

JBL VTX A8 frame

O co chodzi w nagłośnieniu koncertu? Zapewnić wyrównane, możliwie idealne pokrycie nagłaśnianej przestrzeni. Czyli generalnie... kątujemy, wieszamy, stroimy i ognia :-) W nagłaśnianiu eventów potrzeba nieco więcej finezji. Liczy się nie tylko brzmienie, ale i prezencja, dyskretna elegancja i... różnorakie możliwości instalacji systemu.

JBL VTX A8 AF EB Main Frame 

Nie zawsze możemy powiesić grona składające się z 24 modułów – choć warto wspomnieć, że rama umożliwiająca to waży zaledwie 15.5 kg (!), a pojedynczy moduł około 24 kg. Wyobrażacie sobie grono 24 modułów ważące z ramą (ale bez okablowania) nieco ponad 550 kg, z których każdy moduł potrafi wykrzesać w szczycie Max SPL 140 dB? Trudno będzie to pobić... Interesującą informacją jest również to, standardowa rama ma belkę Extension Bar dającą szerokie możliwości kierunkowania całego grona w pionie.

 JBL VTX A8 SB Pull Back compression mode

JBL VTX A8 korzysta z identycznego systemu kątowania i riggingu, jak w większym VTX A12. Mamy więc identyczne możliwości podwieszania :-) Producent przewidział możliwość podwieszania systemu VTX A8 w trybie kompresyjnym Pull Back – do tego służy niewielka belka VTX A8 SB pozwalająca w ten sposób podwiesić grono składające się z od 18 do 24 modułów JBL VTX A8. Wszystko zależy o kątów i konfiguracji – o ograniczeniu ilości poinformuje program predykcyjny JBL LAC 3, który od wersji v.3.1.3 obsługuje już nowy system JBL VTX A8.

 JBL VTX A8 BP Base Plate

Na pewno przydatną opcją będzie lekka i poręczna rama VTX A8 BP przeznaczona do stackowania do 8 modułów JBL VTX A8 na basach. Co ciekawe, można tę ramę mocować do dowolnego typu subbasów za pomocą gwintów M20 do montażu sztycy :-) Warto nadmienić, że rama do stackowania VTX A8 BP Base Plate umożliwia skątowanie pierwszego modułu w zakresie od -15° do +5° w krokach co 5° (-5°, 0°, +5°, +10°, +15°).

 JBL VTX A8 mini frame

Kolejną interesującą opcją jest VTX A8 MF Mini Frame. Składa się z 3 elementów łączonych pinami i waży zaledwie 7 kg! Umożliwia za to podwieszenie aż 8 modułów liniówki JBL VTX A8 lub 4 basy JBL VTX B18. Całkiem sporo. Do tego dzięki aż 18 punktom zawieszenia belki poprzecznej, dostępny jest bardzo szeroki zakres wertykalnego skątowania całego grona o ogromnej precyzji.

 JBL VTX A8 RC500 Rotating Clamp

Zaskakującą nową opcją jest rotacyjny w zakresie 360° uchwyt pozwalający zawiesić grono ważące do 500 kg! Urządzenie nazywa się VTX RC500 (Rotating Clamp) i ma dodatkowo możliwość kątowania w pionie w zakresie 0° do 10°. Niewielki i zgrabny uchwyt z pewnością będzie cieszył się ogromnym powodzeniem zwłaszcza w branży eventowej. Warto też wspomnieć, że producent przewiduje użycie tego uchwytu nie tylko z JBL VTX A8, ale również z JBL VRX i niewielką liniówką na 6.5” poprzedniej generacji Baby VerTec VT4886.

Należy również spodziewać się lada chwila ramy do podwieszenia VTX A8 jako down-fill do dużego VTX A12.

 JBL VTX A8 wozek

Podobnie jak większy brat JBL VTX A12, nowa kompaktowa liniówka jest dostarczana fabrycznie na transportowych wózkach z zamontowanymi 4 modułami JBL VTX A8.

Tu pojawia się pytanie – dlaczego czterema, skoro w pierwszych zajawkach o nowym systemie pojawiła się informacja, że jedna 4-kanałowa końcówka Crown iTech HD 4x3500 ma umożliwić zasilanie do 6 modułów VTX A8? Czyżby trwały prace nad specjalnym presetem dla VTX A8? A może mają się pojawić nowe końcówki przygotowane do pracy z obciążeniem 2 Ohm z dedykowanym presetem dla JBL VTX A8? Któż to wie...

JBL VTX A8 woofers driver 

Wiadomo za to, że podczas pomiarów szumem różowym z Crest Factor 12 dB udało się uzyskać Peak Max SPL na poziomie 140 dB! To o 4 dB więcej, niż konkurencyjne modele systemów liniowych mierzone tą samą metodą pomiarową. Na pewno jest to wynik zastosowania 3-drożnej konstrukcji, na którą składają się całkowicie na nowo zaprojektowane woofery 8” i średniotonowe przetworniki 3.5”, a także przejęte z modelu JBL VTX A12 drivery ciśnieniowe 2” JBL 2423K z podwójnymi pierścieniowymi membranami i dwiema cewkami.

JBL VTX A8 first series 

Pierwsze demo systemu zapowiadane jest na późne lato – wczesną jesień tego roku. Jeśli jesteś zainteresowany informacjami o pierwszej prezentacji, zapisz się na listę mailingową wysyłając zgłoszenie na e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Więcej informacji o systemie w naszym portalu w artykule JBL VTX A8 PREMIERA ! Zapraszamy :-)

Zrzut ekranu 2018 07 19 o 03.11.04

 

Dystrybutor: ESS Audio

[Pierwszy prototyp JBL VTX A8]

JBL VTX A8 prototype