Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

test Kempton GT 12A

test Kempton GT 12A

Kempton_GT12A_insert2Nie zawsze dysponujemy na tyle wysokim budżetem, żeby się „szarpać” na sprzęt z pierwszej ligi. Trzeba wówczas dokonać wyboru na zasadzie „mniejszego zła”. Pośród tanich „plastikowych” zestawów głośnikowych tanich marek sprzętu, uwagę zwraca konstrukcja Kempton GT 12A. Co to takiego?

Jarek Mierzejewski

 

Kempton_GT12A_caly

Kempton to tania linia produktów włoskiej marki FBT. FBT to bez wątpienia jeden z liderów technologicznych branży nagłośnieniowej. Taka konstrukcja jak choćby FBT Vertus zmieniła układ sił na rynku :-) Czy tania „paczuszka” Kempton GT 12A również może coś zmienić?

Zdarzyło się, że potrzebowałem uzupełnić zestaw sprzętu o kilka parek tanich uniwersalnych aktywnych zestawów głośnikowych na stoiska promocyjne w marketach i do nagłaśniania niewielkich stoisk targowych. Wymagania? Moc 200-300 W, dwa wejścia sygnałowe, koniecznie możliwość bezpośredniego podłączenia mikrofonu i możliwość zlinkowania zestawów. Analizując dostępną na rynku ofertę, zwróciłem uwagę właśnie na zestawy firmy Kempton GT 12A. Wypełniały wszystkie założenia wstępne i wizualnie nie wyglądały tak tandetnie, jak konkurencja w tym zakresie cenowym. Więc zamówiłem parkę na testy.

Kempton_GT12A_caly_dwa_mon

Kempton GT12 A to aktywny zestaw głośnikowy z 12” wooferem o 2-calowej cewce i 1” kompresowanym driverem z cewką 1,4”. Dość spora niesymetryczna obudowa jest wykonana z trwałego tworzywa, odpornego na uszkodzenia. Kształt obudowy jest klasyczny, pozwala na zastosowanie zestawu również w roli monitora podłogowego ustawionego pod kątem 45°. Całość waży 17 kg. Przetwornik wysokotonowy jest umieszczony w wyprofilowanej tubie zapewniającej propagację 80° × 50°. Przetworniki są napędzane dwiema końcówkami, 200 W dla woofera i 50 W dla przetwornika wysokotonowego. Dobrą wiadomością jest to, że wartość mocy końcówek jest podana w RMSie. Nie są to nadmuchane nie wiadomo jak końcówki o mocach tysiąców Watt :-P I dobrze. Końcówki pracują w klasie AB i są naprawdę niezłe. Efektywność zestawów jest… niezbyt wysilona, wartość 121 dB dla max SPL to niewiele. Ale do zastosowań, w jakich mają te zestawy działać nie powinno to być problemem. Tym bardziej, że w momencie podłączenia i pierwszych odsłuchów szykuje się pewna niespodzianka. O czym za chwilę. Producent podaje, że pasmo przetwarzania mieści się w zakresie 50 Hz – 20 kHz – przy spadku -6 dB. I to się mniej więcej zgadza, realnie zestawy grają w dole od 65 Hz przy spadku -3 dB. Nieźle. Zresztą dołu dzięki sporej objętości i obudowie typu bass-reflex nie brakuje.

Kempton_GT12A_horn

Miłą sprawą jest to, że – podobnie zresztą jak w przypadku chyba wszystkich aktywnych modeli FBT i Kempton – w komplecie jest dostarczany długi 5-metrowy przewód zasilający. To duża zaleta, gdyż przeważnie zestawy lądują na statywie i długi przewód zasilający jest w takiej sytuacji przydatny. Ileż to razy podłączaliście zasilanie aktywki na statywie tak, że listwa zasilająca zwisała? W przypadku Kempton GT12 A taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Uważam, że to duża zaleta i warto tej kwestii poświęcić cały akapit :-P

Kempton_GT12A_tuleja

Warto też wspomnieć, że tuleja przeznaczona do montażu zestawu na statywie jest wykonana z metalu i ma śrubę mocującą. Producent projektując te zestawy zadbał o możliwie dużą uniwersalność zastosowań. Kto by się spodziewał w zestawach za kwotę około 1400 zł punktów montażowych do podwieszenia? A i owszem, są :-) Zresztą nóżki wyposażone w gumowe podkładki są przystosowane do tego, żeby móc postawić jeden zestaw na drugi. Cztery takie paczuszki i już mamy przodowe nagłośnienie na wiejski czy osiedlowy plenerek :-)

Kempton_GT12A_mixer_EQ

Z tyłu obudowy mamy 2-kanałowy mikser. Każdy kanał ma wejście combo XLR/jack 1/4" i może współpracować zarówno z sygnałami mikrofonowymi, jak liniowymi. Do regulacji jest Gain przedwzmacniacza, poziom otwarcia końcówek Volume oraz 2-pasmowa korekcja półkowa Low EQ i High EQ z regulacją w zakresie -12 / +12 dB. Dodatkowo mamy wyjście Link na złączu XLR, którym możemy wyprowadzić sygnał na następny zestaw głośnikowy.

Kempton_GT12A_mixer_ON_XLR

No dobrze, a jak to gra? Z opisu wynika, że funkcjonalnie Kempton GT12 A jest dobrze zaprojektowanym zestawem. A brzmienie? Pierwsze odpalenie zestawów to niemały szok – ileż to ma „góry”! Rzeźnia. No dooobra… Lekka przesada, ale góry jest sporo. Trzeba było skorygować korektorem ilość wysokich tonów. Po ustawieniu potencjometru High EQ na godzinę 10.-11. (około -5 dB / -4 dB). uzyskuje się mniej więcej „liniową” charakterystykę. Również dołu jest nieco za dużo, przynajmniej w przypadku mocno skompresowanej muzyki mechanicznej odtwarzanej z płyt bądź komputera. Po ustawieniu potencjometru Low EQ na godzinę 11. (ok. -3 dB) basu jest w sam raz. No zaraz… Pierwszy raz mam do czynienia z zestawem, w którym dla „normalnego” użytkowania trzeba bawić się korektorem. Dobrze, że ten korektor jest… Po użyciu korekcji, zestaw jest gotowy do pracy :-P

Kempton_GT12A_statyw_caly

I gada to całkiem dobrze. Jak na swoją cenę wręcz znakomicie! Zestawy zagrały i na targach przy nagłaśnianiu stoisk targowych, i na stanowiskach promocyjnych w marketach, gdzie mikrofon i odtwarzacz mp3 były podłączone bezpośrednio do pojedycznego zestawu Kempton GT12 A. Wbudowany przedwzmacniacz mikrofonowy ma stosunkowo niewielkie szumy, a prawidłowe wysterowanie na przykład Shure SM58 do mowy uzyskuje się przy potencjometrze Gain ustawionym na godzinę 1.-2. Nie ma wstydu. Wiele razy Kemptony GT12 A zagrały jako monitory estradowe - przy skręconej górce i nieco podciętym dole okazywały się mało sprzęgliwe. A są całkiem mocne, by przedrzeć się nawet przez lampowe głowy gitarzystów.

Kempton_GT12A_statyw_tyl_rzut

Raz użyliśmy tych zestawów nawet jako nagłośnienie małej sceny na evencie firmowym. Niewielkiej sceny, ale do przemówień prezesa, konkursów dla dzieci i odtwarzania muzyki z mp3 dwie paczuszki w zupełności wystarczyły. Przyznaję, że w przypadku wykorzystywania zestawów w przestrzeni otwartej korekcja High EQ i Low EQ jest ustawiana „po bożemu” na baczność.

Kempton_GT12A_mixer_rzut

Okazuje się, że w sytuacjach plenerowych duża ilość góry może się wręcz przydać. Na biegowych zawodach sportowych użyliśmy Kemptonów GT12 A jako nagłośnienie dwóch stref na większe odległości - wówczas przesadnie rozkręcona góra sprawiała, że na duże odległości mowa był odpowiednio czytelna :-)  Warunek – w bezpośredniej bliskości zestawów nie ma ludzi :-P gdyż wejście z niewielkiej odległości w „strumień” wysokich tonów generowanych przez przetwornik grozi uszkodzeniem słuchu. No… trochę przesadzam :-P

Kempton_GT12A_statyw_prawa

Czy Kempton GT12 A to warta zainteresowania konstrukcja? Po trwających 4 miesiące z okładem testach moim zdaniem – tak. Dokładnie takich zestawów głośnikowych szukałem. Są tanie, uniwersalne, mają dwa wejścia – w tym również mikrofonowe, są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i akustyczne (oba przetworniki mają zabezpieczenia) no i mają spory zapas mocy. Mogłyby być nieco lżejsze - mają przetworniki z magnesami ferrytowymi. No ale wówczas musiałyby być droższe… Coś za coś. W sumie i tak nie jest źle. Dla moich potrzeb niewielkiej firmy nagłośnieniowej obsługującej takie sytuacje, jak opisane w teście, Kempton GT12 A sprawdza się idealnie. Równie dobrze sprawdzi się w szkołach, przedszkolach, w niewielkich dyskotekach, ale również jako uniwersalne mobilne nagłośnienie konferencji i różnych spotkań okolicznościowych. Prócz Kemptonów GT12 A testowałem jeszcze rozwiązania kilku innych firm. Mogę powiedzieć, że w tej cenie trudno znaleźć lepszy produkt. To prawdziwie tani wół roboczy. Ja domówiłem do swojej firmy jeszcze dwa kolejne egzemplarze :-) Osobiście z pełnym przekonaniem polecam.

 

Możliwości

poziom_6

Brzmienie

poziom_0

Jakość wykonania

poziom_6

Opłacalność poziom_15
Ocena ogólna

poziom_6

 

Do testów dostarczył: FX Music

Kempton_GT12A_bok

Kempton_GT12A_dol

Kempton_GT12A_grill

Kempton_GT12A_inside_chlodzenie

Kempton_GT12A_mon_dol

Kempton_GT12A_statyw_lewa


TAGI: Kempton GT12 A test, tanie plastikowe kolumny aktywne, uniwersalne kolumny aktywne z dwoma wejściami, najtańsze dobre kolumny aktywne z tworzywa sztucznego z 12” dołem, tanie głośne aktywki plastikowe, Kempton GT12 A cena, tania aktywna kolumna z 2-kanałowym mikserem i korektorem EQ, tanie dobre aktywne zestawy głośnikowe z 12calowym wooferem, tania kolumna aktywna z mikserem z wejściami mikrofonowymi i EQ, tanie kolumny do nagłaśniania stoisk targowych