Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

TEST PORÓWNAWCZY | Showtec LED Light Bar 8 vs Light4Me Mega Light Bar LED 8, Showtec Compact Flat PAR 7x3W TRI LED RGB vs Light4Me Compact PAR 7x3W TRI LED

TEST PORÓWNAWCZY | Showtec LED Light Bar 8 vs Light4Me Mega Light Bar LED 8, Showtec Compact Flat PAR 7x3W TRI LED RGB vs Light4Me Compact PAR 7x3W TRI LED

insert-endOświetlenie odgrywa coraz większe znaczenie w naszej pracy estradowej, praktycznie na każdym szczeblu. Zawodowo przygotowane światło to już nie tylko domena wielkich koncertów plenerowych znanych kapel. Dobrze zrobione światło jest ważnym elementem “produktu” jakim jest występ zespołu muzycznego. Każdego.

Artur Wojciechowski, Krzysztof “Kisiu” Wojciechowski, Radek Barczak

 

 

L4M_Showtec_LED_BAR_PAR_ALL

Dlatego przyjrzeliśmy się popularnym modelom belek LEDowych i PARów LEDowych.

Nie ważne, czy to rockowy band czy... weselny. Światło stało się immanentnym elementem show jakim jest koncert. Dotyczy to również takich miejsc, jak kluby muzyczne, dyskoteki, czy domy kultury i sale koncertowe. Naturalną koleją jest, że zespoły - zwłaszcza eventowe i weselne - inwestują dziś w sprzęt oświetleniowy. Ale wybór i rozpiętość cenowa są tak ogromne, że trudno się zdecydować na konkretnych producentów, konkretne marki. Wiadomo, nie kupimy raczej sprzętu Martina czy Robe :-P Ale też nie chcemy kupując tani sprzęt kupować… dwa razy. Albo trzy. Przyjrzeliśmy się dwóm budżetowym konstrukcjom o podobnych parametrach i w zbliżonych cenach. Wzięliśmy na tapetę dwa najczęściej kupowane urządzenia: listwy LEDowe i niewielki, łatwe w transporcie LED PARy.

 

Dawno dawno temu, gdy sprzęt był drogi, marka była tożsama z producentem. Sprzęt był drogi, bo know how, myśl techniczna i umiejętność technologiczna wytworzenia sprzętu tania nie była :-) I nie była też powszechna... Do tego dochodziły spore koszty materiałów i pracy fachowców na produkcji.

 

Wszystko się zmieniło, gdy produkcję sprzętu przeniesiono do pewnego dużego kraju w Azji… Sytuacja została odwrócona. Trochę winni są temu sami producenci znanych marek, którzy przenosząc produkcję do Chin nie docenili umiejętności kopiowania autochtonów :-P A ci szybko się “nauczyli” “produkować”. Na własną rękę... Oczywiście, pierwsze próby były nieudolne i produkowany w Chinach sprzęt nieznanych marek należało omijać z daleka, najlepiej szerokim łukiem. Ale często to już przeszłość. Chińskie fabryki MOGĄ wyprodukować towar wartościowy, nowoczesny technologicznie i trwały.

 L4M_Showtec_LED_BAR_foto_cale

Teraz każdy może stworzyć swoją markę sprzętu, a produkcję zlecić jednemu z wielu producentów. Tak robi holenderska marka Showtec, tak robi też polska marka Light4Me. Co więcej, sprzęt tych marek niejednokrotnie jest produkowany w tych samych fabrykach. Na przykład nadesłane do testów urządzenia :-) Czy są identyczne? Czy prezentują podobną jakość? Czy któreś są lepsze? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania na podstawie półtoramiesięcznych bojowych testów w najróżniejszych warunkach: od koncertów plenerowych, przez koncerty klubowe, eventy firmowe, festyny, imprezy targowe, po wesela.

 L4M_Showtec_LED_PAR_foto_przod_nogi

Zarówno Showtec LED Light Bar 8 i Light4Me Mega Light Bar LED 8, jak Showtec Compact Flat PAR 7x3W TRI LED RGB i Light4Me Compact PAR 7x3W TRI LED to tożsame modele. Ale nie znaczy identyczne. Świadczy o tym choćby różnica w wadze i poborze prądu. Ale przejdźmy do konkretów. Na początek LED BARy.

 L4M_Showtec_LED_BAR_light_zoom_diody_ALL

Testowane belki LEDowe Showtec i Light4Me są wyposażone w 240 standardowych jednobarwnych diod LED RGB o średnicy 10 mm. W każdym z modeli mamy 96 diod czerwonych (Red) i po 72 diody zielone (Green) i niebieskie (Blue). Kąt promieniowania jest identyczny 30°, przy czym budowa soczewek diod daje nieco mocniejsze światło pod kątem około 5°. Efektywny zasięg snopu światła dochodzi w praktyce do 10-12 metrów, choć w danych technicznych podano w obu przypadkach 15 metrów.

 L4M_Showtec_LED_BAR_light_White

Dane producentów dotyczące jasności świecenia nie potwierdzają się w praktyce. W materiałach informacyjnych i instrukcji obsługi czytamy, że Showtec LED Light Bar 8 generuje maksymalnie jasność 800 lumenów, a przy pomiarze natężenia światła z 2 metrów producent podaje wartość 613,3 lux’a. W przypadku Light4Me Mega Light Bar LED 8 z danych wynika, że z 2 metrów zmierzono natężenie 741 luxów… Tymczasem testy praktyczne wykazały, że wizualnie nieznacznie jaśniejsze są belki Showtec. Podawana moc LEDów w przypadku belki Showtec jest to 36 W, zaś w przypadku Light4Me 30 W… Mimo podanej w przypadku holenderskiej marki wartości wyższej o 20%, to różnica nie jest tak wyraźna. Jest minimalna i ledwo zauważalna. Zresztą w przypadku większości implementacji testowych, w razie zastosowania jako kontra w grupach po 4 sztuki, trzeba było przyciemniać obie grupy...

 L4M_Showtec_LED_BAR_foto_lewa

Istotną zaletą obu modeli jest wyposażenie w gniazda zasilania “podaj dalej” - przy zasilaniu 230 V można w szeregu połączyć do 30 urządzeń. W każdym mamy też wejście i wyjscie DMX na gniazdach XLR 3-pin. W przypadku łączenia szeregowego przez DMX można połączyć do 32 urządzeń.

 

Wymiary obu belek są identyczne: 1020 x 65 x 65 mm. W materiałach informacyjnych są podane wymiary z zamontowanymi nóżkami, które i tak w zasadzie mało kto montuje… Z tego wynikają nieznaczne różnice :-P W danych technicznych podano 2,6 kg  jako wagę netto - w rzeczywistości jest to ciężar pojedynczego urządzenia wraz z nóżkami, kablem i pudełkiem. Same belki są sporo lżejsze ;-)  Belka Showtec waży 1,64 kg, zaś Light4Me 1,62 kg. Materiały obudowy są identyczne - korpus jest wykonany ze stopu aluminium, a końcowe elementy “dekielki” z zatopionymi metalowymi gwintami, są wykonane z odpornego na pęknięcia tworzywa sztucznego. Budowa jest solidna, choć pewne wątpliwości w razie zawieszania w pionie może budzić trwałość dekielków z tworzywa - w trakcie testów na otwartej scenie plenerowej, przy mocnym wietrze dość mocno “pracowały” gwinty w bocznych pokrywach… Mocno podniosło by trwałość zastosowanie aluminiowych pokryw. Należy jednak pamiętać, że są to praktycznie najtańsze listwy LEDowe o tak dużych możliwościach.

 L4M_Showtec_LED_BAR_foto_DMX

Jak widać, minimalne  różnice są, ale nie dotyczą funkcji i sterowania DMX - pod tym względem obie belki są takie same. Funkcje można obsługiwać za pomocą 4 klawiszy funkcyjnych i wyświetlacza 3-cyfrowego LED. Lub przez DMX :-) Belki obu marek współpracują ze sobą w jednej grupie, mają identyczne konfiguracje DMX, włącznie z funkcjami i programami. Warto zaznaczyć, że każda z belek ma niezależnych 8 sekcji diod z oddzielną regulacją RGB, dimmera oraz strobo każdej sekcji. Strobo jest regulowane w zakresie 0 - 20 Hz. Jest również główny dimmer belki.

 L4M_Showtec_LED_BAR_foto_LCD

Belki mogą pracować w kilku trybach:

  • Master / Slave
  • Program (21)
  • Manual / Color (RGB + strobo) - tryb kolorów statycznych
  • Auto - prezentacja możliwości belki z automatyczną sekwencją programów
  • Sound - funkcja sterowania za pomocą wbudowanego mikrofonu z regulacją czułości
  • DMX512.

 DVJ_Rink2

Pod DMX belki mogą pracować w trybach:

d-P1: 3-kanałowym z oddzielną regulacją kanałów RGB w zakresie wartości 0 - 255

d-P2: 4-kanałowym, gdzie do poprzedniej konfiguracji dochodzi na 4. kanale dimmer globalny 0 - 255

d-P3: 14-kanałowym, gdzie strefy diod są podzielone na 4 niezależnie sterowane sekcje z regulacją RGB oraz globalnych ustawień dla wszystkich sekcji strobo i dimmer

d-P4: 26-kanałowym, analogicznie do poprzedniego z tym, że mamy 8 niezależnych sekcji + globalne strobo i dimmer

d-P5: prosty 2-kanałowy tryb pozwalający wywoływać na pierwszym kanale wbudowane programy, 7 barw (czerwony, żółty, zielony, cyjan, niebieski, fioletowy i biały) i sterowanie dźwiękiem

d-P6: 7-kanałowy tryb będący rozwinięciem poprzedniego trybu, gdzie kanały 1 - 3 sterując nasyceniem RGB, 4. kanał funkcjami z poprzedniego trybu z kanału pierwszego, kanał 5 to szybkość strobo, 6 jasność strobo a 7 główny dimmer.  

DJ_Joana2 

Trzeba przyznać, że szerokie możliwości sterowania i trybów pracy obu belek gwarantują dużą uniwersalność zastosowań. Bo łącząc szeregowo po DMXie do 32 belek, ustawiając jedną jako nadającą rozkazy (Master), a resztę jako “słuchaczy” rozkazów (Slave), można opękać spory event, stworzyć wspaniałe oświetlenie firmy, sklepu, klubu, a nawet zapewnić światełko na scenie podczas koncertu :-) Pełnię możliwości koncertowych mamy w trybie 26-kanałowym, gdzie każda belka jest podzielona na 8 sekcji, co pozwala stworzyć niezwykle dynamiczne sekwencje, choćby przy użyciu darmowej aplikacji FreeStyler i niedrogiego sterownika DMX na USB. Nikogo pewnie nie zdziwi, że fixtury dla obu belek LEDowych są identyczne ;-)  Na niewielkie sceny obie belki są w niektórych zastosowaniach na tyle jasne, że trzeba było je dimmować. A mówimy przecież o jednych z najtańszych belek LEDowych...

 L4M_Showtec_LED_PAR_foto_light1

W przypadku LED PARów mamy analogiczną sytuację z wagą - różnią się, Showtec jest minimalnie cięższy (2,14 kg) od Light4Me (2,10 kg). Wymiary są identyczne, budowa strukturalna również - uwagę zwracają solidne odlewane aluminiowe body gwarantujące dużą trwałość. Cała obudowa jest wykonana zresztą z metalu. Aluminiowe body stanowi też od razu element chłodzący jako radiator, choć we wnętrzu znalazł się również niewielki wentylatorek działający na szczęście bezgłośnie. LED PARy różnią się kolorem obudowy. Bardziej “profesjonalnie” prezentuje się utrzymany w czerni LED PAR Light4Me.

 L4M_Showtec_LED_PAR_diody_zoom

Źródłem światła jest 7 zintegrowanych diod RGB 3-in-1 o średnicy 32 mm i mocy 3 W każda. Precyzja montażu nie pozostawia żadnych zastrzeżeń w przypadku obu marek, dzięki czemu uzyskana z połączenia RGB biel jest względnie jednobarwna. Choć nieznacznie różni się pobór prądu - Light 4Me ma pobór 30 W, Showtec 28 W), w żadnym stopniu nie różni się natężenie światła lub zasięg. Jasność to około 1500 lumenów, zaś natężenie zmierzone z 2 metrów sięga 2000 luxów. Oba LED PARy dają snop o promieniu 40°. Realny zasięg to 12-13 metrów (choć producenci/marki podają wartość 20 metrów…).

 L4M_Showtec_LED_PAR_foto_tyl1

Co do budowy obu LED PARów - można mieć pewne zastrzeżenia… Po pierwsze, nie ma złącza zasilania “podaj dalej” co na pewno skomplikuje nieco montaż na kracie. Tylna obudowa nie ma nóżek tak, by postawić “na plecach” LED PARa tak, by oświetlał na przykład na eventach czy weselach ściany tworząc wrażenie świetlnych pilastrów… Można oczywiście posiłkować się pałąkami wbudowanego statywu, więc problem do “obejścia” :-)  Trzeba też zaznaczyć, że pałąki uchwytów montażowych do podwieszania na kracie i stawiania podłodze są bardzo solidne, z porządnymi gwintami i śrubami ze sprężynującymi podkładkami.

L4M_Showtec_LED_PAR_foto_srudby 

Co do możliwości programowania, mamy kilka trybów pracy i możliwość pracy pod kontrolą DMX. Jest efekt strobo (0 - 20 Hz) i sterowania dźwiękiem. W obu modelach mamy wejście i wyjście DMX. PARy mogą pracować w trybie:

  • Auto z regulacją prędkości przechodzenia i ewentualnego włączenia strobo i jasności strobo
  • Program (10)
  • Master/Slave
  • Sound z regulacją czułości
  • DMX.

 L4M_Showtec_LED_PAR_foto_tyl2

W trybie DMX oba LED PARy mogą pracować w 3 trybach:

  • 3-kanałowym z regulacją RGB
  • 4-kanałowym z regulacją głównego dimmera (ch1) + RGB
  • 8-kanałowym mamy możliwość regulacji RGB, a prócz tego ustawianie jednego z 29 kolorów statycznych z opcją przechodzenia do innych kolorów wraz z regulacją czasową.

 

Podobnie jak z belkami, LED PARy mają identyczne fixtury i są kontrolowane w identyczny sposób. Mieszanie kolorów, strobo, dimmer globalny działają identycznie.

 L4M_Showtec_scena_lewa_1

Jakie więc są realnie istotne różnice między urządzeniami Showtec i Light4Me? Są trzy zasadnicze różnice. Pierwsza - sprzęt Light4Me jest tańszy, różnica sięga 20%. Biorąc pod uwagę, że funkcjonalnie i jakościowo są to praktycznie tożsame urządzenia to całkiem sporo. Z czego więc wynika różnica w cenie? Przede wszystkim z faktu, że w przypadku Light4Me nie ma pośrednika w postaci holenderskiej centrali :-) Sprzęt z fabryki, w której są produkowane Showtec i Light4Me trafia  bezpośrednio do sklepu Music Express.

 L4M_Showtec_scena_prawa_3

Druga różnica wydaje się jeszcze istotniejsza. Długość oraz warunki gwarancji. Showtec ma w Polsce 2 lata gwarancji. Light4Me aż 3 lata, przy czym dodatkową zaletą jest wymiana sprzętu na nowy w razie pojawienia się usterki.

 L4M_Showtec_koncert_live2

A to niezwykle interesująca opcja. Tak się złożyło, że jedna z belek Showtec dostarczona do testów od nowości miała “humory”. Była uszkodzona. A sprzęt dostaliśmy w fabrycznie nowy, w oklejonych przez producenta poczwrónych kartonach zbiorczych… Po rozpakowaniu i podłączeniu okazało się, że jedna belka Showtec “nie słucha się” sygnałów podawanych przez DMX. Wszystkie świeciły wg sygnału po DMX, a ta jedno pozostawała ciemna i “głucha”. Sygnał oczywiście przechodził przez nią do następnych urządzeń… Nie było to uszkodzenie gniazd. DMX IN oraz DMX OUT. Gdy eksperymentalnie ustawiliśmy tę belkę jako Master podający sygnał do pozostałych w trybie Slave, uszkodzona belka świeciła jedno, a pozostałe odbierały inne komunikaty i świeciły innym kolorem. W przypadku zakupu internetowego w Music Express mamy 30 dni na zwrot urządzenia bez podania przyczyny :-P Ale to wyjątek… W każdym innym polskim sklepie zakupiony uszkodzony sprzęt jedzie na naprawę do serwisu… Nawet, jeśli sprzęt był uszkodzony od nowości.

 L4M_Showtec_scena_DJ2

W przypadku sprzętu marki Light4Me mamy niezwykle komfortową sytuację. W razie pojawienia się w ciągu 3 lat od zakupu jakiejkolwiek usterki, sprzęt jest wymieniany na nowy :-) Prawda, że to niezwykle atrakcyjna propozycja?

 MEGA

No i trzecia różnica - Light4Me to polska marka :-) Zaleta jest taka, że instrukcja obsługi - choć mniej obszerna niż w przypadku urządzeń Showtec - jest w języku polskim. Ważne jest jednak co innego. Na całym świecie lokalne/krajowe firmy są wspierane aktywnie przez lokalnych Kontrahentów i Klientów. Czy w Polsce również nauczymy się tej zasady? Light4Me jest marką godną zainteresowania, tak pod względem jakości wykonania, funkcjonalności urządzeń, warunków gwarancyjnych i ceny.

 L4M_Showtec_belka_blue_zoom

Jeśli chodzi o bezwzględną ocenę jakości testowanych urządzeń, nie można mieć większych zastrzeżeń do obu konstrukcji obu marek - i Showtec, i Light4Me. Najbardziej niepojącym elementem budowy LED BARów są wykonane z tworzywa sztucznego boczne pokrywy, w których są zatopione gwinty do mocowania. Ale jak wspominaliśmy, jest to “standard” w tej cenie, a w pełni metalowe konstrukcje są już niemal 3x droższe. Umówmy się również, że zmieszanie wszystkich kolorów nie daje w przypadku testowanych belek białej barwy światła... Jest ona "zamagentowiona". Warto wspomnieć, że niewiele droższa jest wersja tych belek z diodami białymi (RGBW) - warto rozpatrzeć zakup właśnie tych modeli. Nie zmienia to faktu, że przy swoich możliwościach podziału na 8 sekcji, wbudowanych programach, pełnym sterowaniem DMX i naprawdę dużą efektywność świetlną, Light4Me Mega Light Bar LED 8 staje się liderem w swojej klasie cenowej pod każdym względem i zasługują na nagrodę naszej redakcji.

 nagroda

Największą uciążliwością w przypadku testowanych LED PARów jest brak gniazda przedłużającego zasilanie. Za to pod względem trwałości obudowy, jakości odwzorowania kolorów czy natężenia światła, w tej cenie trudno będzie znaleźć konkurencyjne urządzenie dla Light4Me Compact PAR 7x3W TRI LED.

 

Marka Showtec ma ugruntowaną pozycję na rynku. Cieszy się bardzo dobra opinią proponując od lat urządzenia o bardzo dobrym stosunku ceny do jakości. Na przestrzeni lat Showtec udowodnił też, że nie można mieć większych zastrzeżeń co do trwałości jego sprzętu - uszkodzoną belkę LED BAR w tym przypadku potraktujmy jako przypadek przy pracy :-P Zdarza się każdemu. Z pewnością oba urządzenia marki Showtec są droższe od Light4Me. Ale czy lepsze? Realne testy tego nie wykazały. W pracy na małych i śfednich scenach, na eventach, festynach czy na weselach urządzenia obu firm prezentowały się w bardzo zbliżony sposób lub wręcz identyczny. W końcu wszystkie 4 urządzenia zostały wyprodukowane w tej samej fabryce :-) Biorąc pod uwagę gorsze warunki gwarancyjne i wyższą cenę, pretendent w postaci Light4Me zagonił starego wygę Showtec do narożnika…

L4M_Showtec_scena_L4Me2

 

Do testów dostarczył: Music Express

 

LEWA - Showtec LED Light Bar 8 vs Light4Me Mega Light Bar LED 8 - PRAWA

L4M_Showtec_LED_BAR_light_Red

L4M_Showtec_LED_BAR_light_Green

L4M_Showtec_LED_BAR_light_Blue

L4M_Showtec_LED_BAR_light_White

L4M_Showtec_LED_BAR_light_Magenta

L4M_Showtec_LED_BAR_light_Orange

L4M_Showtec_LED_BAR_light_Cyan

 

LEWA - Showtec Compact Flat PAR 7x3W TRI LED RGB vs Light4Me Compact PAR 7x3W TRI LED - PRAWA

L4M_Showtec_LED_PAR_light_Red

L4M_Showtec_LED_PAR_light_Green

L4M_Showtec_LED_PAR_light_Blue

L4M_Showtec_LED_PAR_light_White

L4M_Showtec_LED_PAR_light_Magenta

L4M_Showtec_LED_PAR_light_Yellow

L4M_Showtec_LED_PAR_light_Cyan



TAGI: jakie LED BARy wybrać?, jakie listwy LED BAR polecacie?, najlepsze najtańsze listwy LED BAR, tanie mocne LED PARy, jakie tanie LED PARy polecacie?, Showtec czy Light4Me?, Light4Me czy ADJ?, co wybrać?, Cameo czy Light4Me, co lepsze Eurolite czy Light4Me?