Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

TEST | FBT X-Pro 15A + X-Sub 18SA

TEST | FBT X-Pro 15A + X-Sub 18SA

FBT-X-SUB18SA-X-Pro15A-INSERT-nagrodaPostęp jest cudowną rzeczą. Przeważnie. Końcówki klasy D - lekkie, mocne, wydajne, sprawiają, że sprzęt waży DUŻO mniej. Ale… czy zawsze lepiej brzmi, niż stare tradycyjne rozwiązania? FBT dostrzegł szansę dla siebie i od długiego czasu stosuje mariaż nowych i klasycznych technologii. Jak ten mariaż się sprawdza w najnowszych zestawach FBT X-Pro?

Jan Marek, Jarek Mierzejewski, Radek Barczak

 

FBT-X-Pro15A-X-SUB18A-caly-set1

Co wyróżnia zestawy głośnikowe FBT od konkurencji? Przez naszą redakcję przewinęło się nieco zestawów głośnikowych firmy FBT. Można powiedzieć, że zestawy tego włoskiego producenta prezentowały swoiście “muzyczne” brzmienie - precyzyjne, dość jasne, ale jednocześnie miękkie. Nie inaczej jest w przypadku testowanych FBT X-Pro 15A. Bo na szczęście FBT nie zrezygnował ze swojego “patentu” :-) A co to za patent?

FBT-X-Pro15A-caly-przod

Technologia cyfrowych wzmacniaczy pracujących w klasie D sprawiła, że sprzęt stał się bardziej przyjazny dla naszych kręgosłupów. Ale… nie ma nic darmo - brzmieniowo popularne  wzmacniacze klasy D nie oferują tej klasy brzmienia, co końcówki pracujące w klasie A lub A/B. FBT znalazł na to sposób. “Duża” końcówka mocy napędzająca dolne pasmo to lekka konstrukcja pracująca w klasie D, zasilana zasilaczem impulsowym. Natomiast “mała” końcówka mocy napędzająca driver wysokotonowy pracuje w klasie A/B. Przekłada się to na zasadniczo niższe zniekształcenia, tym samym jakość brzmienia. Powiedzmy sobie, że w sygnale muzycznym zniekształcenia rzędu 3% w dolnym paśmie nie będą tak słyszalne, jak w paśmie środkowym i górnym. Prawda, że proste rozwiązanie? A jakże skuteczne…

FBT-X-Pro15A-caly-tyl

Końcówki oferują odpowiednio moc 800 W i 200 W - producent określa moc jako maksymalną moc RMS… Cokolwiek to znaczy :-0 Maksymalny SPL sięga 128 dB - nieźle! Pasmo przenoszenia zawiera się przy spadku -6 dB w wartościach 42 Hz - 20 kHz, przy czym realnie w dole zaczyna się od 50 Hz. Napędzają zamontowane w obudowie bass-reflex wykonanej ze sklejki customowe przetworniki FBT z neodymowymi magnesami – 15” z cewką 2.5” oraz driver z wylotem 1” i cewką 1,4”. Waga zestawu to zaledwie 22 kg (!) - sklejka i 15” woofer! Znakomity wynik. Do tego warto wspomnieć, że boczne uchwyty są bardzo wygodne i mają gumowane rączki zapewniające dobry chwyt.

FBT-X-Pro15A-grill

Driver jest umieszczony w tubie o dyspersji 80° w poziomie i 50° w pionie. Dzięki temu FBT X-Pro 15A oraz cała seria idealnie sprawdzi się w wąskich i niskich pomieszczeniach, gdyż mniejsza dyspersja oznacza mniej odbić i bardziej czytelny dźwięk bezpośredni :-) W naszych realiach to bardzo duża zaleta...  Tuba ma kwadratową płaszczyznę montażową, co umożliwia obracanie jej i zmianę konta o 90°. Punkt podziału jest wysoki jak na 15-calowy przetwornik, bo na 2,2 kHz. Odbiło się to na efektywności pasma od 1,5 kHz do 4 kHz – spadek efektywności w zakresie 2 – 4 kHz oscyluje w zakresie -3 dB od poziomu odniesienia @1 kHz. Do dużo. W przypadku odtwarzania muzyki mechanicznej czy zmasterowanych nagrań, ten spadek można traktować jako charakter brzmienia. Ale przy żywej muzie – zwłaszcza na wokalach – tego pasma brakuje. Dobrze jest strojąc system zniwelować ten spadek efektywności. Dobrze to zrobi na czytelność wokali i zrozumiałość mowy.

FBT-X-Pro15A-panel-presety

W sukurs przychodzi również pokładowe DSP z algorytmami EQ i dynamiki. Producent wyposażył zestawy X-Pro 15A w 4 nastawy korekcji - oryginalna / Live, Monitor / Vocal z uwypukleniem środkowego pasma dla czytelności wokali, Club z podbitym dołem i DJ - typowe “usta Mariana” z podbitym dołem i górką. a podciętym środkiem. DSP ma również skuteczny limiter oraz filtr dolnozaporowy @100 Hz o nachyleniu 18 dB/okt. przydatny podczas wykorzystania subwoofera, ale również w razie podłączenia mikrofonu do konferansjerki.

FBT-X-Pro15A-panel-caly

Pokładowy mikser ma możliwość przyjęcia sygnałów o poziomie liniowym lub mikrofonowym. Mamy dwa stereofoniczne wejścia liniowe - jedno na dwóch symetrycznych gniazdach jack 1/4" TRS, drugie z oddzielną regulacją o maksymalnym wzmocnieniu + 10 dB na dwóch złączach cinch. Wejście XLR może pracować z poziomami liniowymi lub mikrofonymi - w trybie liniowym maksymalne wzmocnienie to +6 dB, zaś przy mikrofonowym +36 dB, co absolutnie wystarczy do nagłośnienia na przykład konferansjera pracującego na standardowym mikrofonie typu Shure SM58. Wejście XLR ma dedykowane wyjście link XLR pozwalające wysłać wchodzący sygnał na kolejne zestawy, na zewnętrzny mikser lub system nagrywający. Jest również wyjście pozwalające “podać dalej” sygnał sumujący wszystkie sygnały wejściowe - świetna sprawa w wielu sytuacjach.

FBT-X-Pro15A-monitory-35-45

Zauważyliście, że FBT zaprojektował serię X-Pro w bardzo przemyślany sposób. To w pełni uniwersalne zestawy. I nie na zasadzie “jak coś jest do wszystkiego, to jest do…”. Nie! To prawdziwie bezkompromisowo uniwersalne zestawy :-) Po pierwsze, mogą pracować w trybie frontowym, jako nagłośnienie główne, jak również jako monitory estradowe. Nie dość, że mają dwie płaszczyzny do ustawienia jako monitor wedge - o różnych kątach, 35° lub 45°, to do tego tubę drivera wysokotonowego o propagacji 80° × 50° można zamontować na dwa sposoby - do pracy w pionie, lub do pracy w poziomie jako monitor podłogowy. Brawo! To znaczy, że możemy uniknąć odbić od podłogi i sprawić, że dźwięk będzie precyzyjnie trafiać do uszu muzyków, a nie błądzić po podłodze i suficie.

fbt-x-pro-10a2

Do tego wszystkiego cała seria zestawów szerokopasmowych FBT X-Pro – czyli mniejsze modele na 12” i 10” wooferach również – są przygotowane do podwieszania. Producent przygotował pałąki umożliwiające montaż na ścianach lub sufitach i ustawienie dowolnego kąta nachylenia zestawu tak, by zapewnić optymalne pokrycie dźwiękiem nagłaśnianej przestrzeni. Naturalnie, zestawy można również montować na tradycyjnych statywach kolumnowych.

FBT-X-SUB18SA-X-Pro15A-slupek-przod

Dostaliśmy do testów zestaw 2 + 1 - dwa szerokopasmowe FBT X-Pro 15A oraz jeden bas FBT X-SUB 18SA. Cała seria jest “aktywna” - to znaczy, ma wbudowane końcówki mocy. W pierwszej chwili mieliśmy wątpliwości, czy jeden bas “da radę” dwóm satelitom - ale szybko się okazało, że… bez problemu :-) FBT X-SUB okazał się bardzo mocną i bardzo efektywną  konstrukcją.

FBT-X-SUB18SA-caly-rzut-prawa

FBT X-SUB 18SA ma konstrukcję band-pass. Tego typu konstrukcja cechuje się wyższą skutecznością, ale też nieco węższym skutecznym/efektywnym pasmem przetwarzania. W wielu przypadkach ta właśnie cecha okazuje się zaletą :-) zwłaszcza podczas użytkowania subbasów w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż od dołu pasmo nie “kołacze” się po zakamarkach nagłaśnianych pomieszczeń. Sam proces projektowania i konstruowania wymaga też o wiele większego nakładu pracy i większej precyzji, jest większa ilość zmiennych. Szczelinowa obudowa jest strojona na wybraną częstotliwość rezonansową. Dźwięk jest emitowany przez wyloty tunelów - i tylko przez nie (nie ma bezpośredniego dźwięku z memnrany). Obudowy band pass to obudowy typu zamkniętego. Ciśnienie jest znacznie większe - efektywność jest nawet dwukrotnie wyższa, niż w przypadku konstrukcji bass-reflex. Ale nie ma ognia bez dymu - takie basy po pierwsze mogą mieć nieco “rozwleczony” / opóźniony dźwięk, a ponadto podkompresowują dźwięk.

FBT-X-SUB18SA-gwinty-kolka

FBT X-SUB 18SA jest niezwykle skuteczną konstrukcją, jak na swoją klasę - maksymalny SPL to 136 dB. Przy mocy końcówek 1200 W ten subbas robi znakomitą robotę! Obudowa z wielowarstwowej sklejki jest sztywna i świetnie zaprojektowana - z wylotów nie wydobywają się żadne przyszumy czy inne artefakty akustyczne. Zastosowały został woofer o średnicy 18 cali z cewką 3” z neodymowym magnesem - to przekłada się na całkiem akceptowalną wagę subwoofera wykonanego z porządnej sklejki o dużej gęstości - 42 kg. Na tylnej ściance można zamontować kółka transportowe (są przygotowane fabrycznie gwinty).

FBT-X-SUB18SA-panel-caly

Producent podaje pasmo przetwarzania od 38 Hz do 120 Hz przy spadku -6 dB - realnie bas pracuje od 45 Hz, a najlepiej jest ciąć go na 100 Hz a nawet niżej. Podczas testów często używaliśmy FBT X-SUB 18SA na wysyłce AUX z podcięciem na 80 Hz. W końcu mieliśmy zestawy szerokopasmowe z 15-calowymi wooferami :-) Cięcie szerokopasmowych zestawów wbudowanym filtrem HPF na 100 Hz o dziwo nie stanowiło problemu z brakiem pasma 80 - 100 Hz w sygnale. Owszem, był nieznaczny “dołek”, ale całkowicie akceptowalny. A pamiętajmy, że w wielu pomieszczeniach zakres 80 - 100 Hz to zakres problematyczny, gdzie pojawiają się rezonanse sal...

FBT-X-SUB18SA-panel-zlacza

A’propos presetów w FBT X-SUB 18SA - są ich 4: cięcie na 120 Hz, cięcie na 80 Hz oraz dodatkowo te same punkty podziału z dodatkowym “wzmocnieniem” PUNCH. Jak to działa? Pasmo od dołu jest podcinane, natomiast wzmacniane jest pasmo ze środkowego zakresu pracy subbofera. Efekt? Mniej dolnego pasma - wszelkie gatunki elektroniczne z techniawą na czele będą niezadowolone - za to wrażenie sporo więcej mocy w paśmie bardziej “instrumentalnym” - do gatunków rock/pop sprawdzi się znakomicie. DSP udostępnia również możliwość zmiany polaryzacji 0° - 180°.

 

Panel sterowania udostępnia dwa kanały - lewy i prawy. Każdy jest wyposażony identycznie, w:

  • wejście combo XLR-jack 1/4" TRS - wejście jack jest również symetryczne
  • wyjście XLR LINK - podające dalej niezmodyfikowany sygnał
  • wyjście XLR HP FILT. OUT - wyjście na satelity po filtrze dolnozaporowym, w zależności od aktywnego presetu DSP.

FBT-X-Pro15A-panel-caly-caly

Testowaliśmy nadesłany komplet przez 3 miesiące w bardzo różnych sytuacjach nagłośnieniowych. Pewne obawy wzbudzał początkowo fakt, że końcówki mają chłodzenie pasywne, za pomocą radiatorów. Okazało się jednak, że obawy były zbędne - zarówno w sytuacji małego plenerku w pełnym słońcu, jak podczas nagłaśniania zawodów pływackich w niemalże “tropikalnej” temperaturze i znacznej wilgotności zestawy pracowały bez żadnych problemów. Fakt, że tylna ścianka radiatora była gorąca, ale zestawy grały bez żadnego spadku mocy wiele wiele godzin.

FBT-X-Pro15A-grill-wloknina

Świetną sprawą jest wyposażenie zestawów szerokopasmowych z grill podbity włókniną chroniącą przetworniki (woofer i driver) przed bezpośrednim wpływem opadów deszczu. A to ogromna zaleta. Wiadomo, że nie czyni to zestawu wodoodpornym B-) ale w sytuacji krytycznej ratuje zwłaszcza woofer i driver przed uszkodzeniem.

FBT-X-SUB18SA-X-Pro15A-slupek

Para FBT X-Pro 15A uzupełniona o jeden subwoofer X-SUB 18SA bez problemu zapewniała odpowiednią głośność zarówno podczas koncertów klubowych na 100 - 150 osób, jak i na wesela do 150 osób. Dotyczy to nie tylko składów elektronicznych z wokalami, ale także żywych składów z akustycznymi bębnami, gitarą basową, gitarami elektrycznymi, klawiszami i wokalami. Zaznaczmy - z jednym subem :-)

FBT-X-SUB18SA-logo-szczeliny

Największe jednak wrażenie testowany zestaw - zwłaszcza bas - zrobił na imprezie plenerowej dla około 300-400 osób podczas tunningowej imprezy motoryzacyjnej, gdzie system służył do nagłośnienia DJa oraz konferansjerki. Przygotowaliśmy się z dodatkowymi potężnymi basami (odwrotki 2 x 15”), jednak po odpaleniu testowanego systemu FBT z subwooferem X-SUB 18SA “zapasowe” basy nie zostały w ogóle włączone :-) Kompletnie nie było potrzeby. FBT X-SUB 18SA bez problemu ogarnął basem przestrzeń przed sceną. Trzeba wspomnieć, że dźwięk emitowany przez bas X-SUB 18SA jest nieznacznie opóźniony - to wynik zastosowanej konstrukcji band-pass. Opóźnienie to ma wartość minimalnie ponad 3 ms. To kwestia odległości, jaką musi pokonać dźwięk do szczelin wylotów z przodu :-) Fizyka. Czy ma to znaczenie? Realnie w sytuacjach nagłośnieniowych absolutnie nie - to tak, jakby stanąć od basu w odległości 1 metra dalej od basów względem górek (odległość 1 metra to około 3 ms). Całkowicie pomijalna sprawa, a zysk efektywności dzięki zastosowaniu konstrukcji band-pass jest ze wszech miar wart grzechu 3:) Ten bas “zamiata” skutecznością konkurencyjne konstrukcje w swojej klasie cenowej pod dywan. I stanowi znakomite uzupełnienie wszelkich zestawów szerokopasmowych - nie tylko testowanych FBT X-Pro 15A 3:)

FBT-X-Pro15A-caly-bok

Podczas naszych redakcyjnych rozmów na temat testów szerokopasmowego zestawu X-Pro 15A doszliśmy do wniosku, że o ile do mechanicznej muzy i elektroniki ten zestaw sprawdzi się znakomicie, to do muzyki granej na żywo z wokalami warto się zastanowić nad wyborem modelu X-Pro 12A z 12” wooferem. W tym modelu nie ma tak szerokiego spadku efektywności w środkowym “wokalowym” zakresie pasma, który by wymagał korekty w mikserze (w cyfrowym nie ma z tym żadnego problemu, podobnie dysponując procesorem głośnikowym), a przy tym moc zestawu jest taka sama jak w X-Pro 15A przy efektywności niższej zaledwie o 1 dB…

FBT-X-SUB18SA-TOP-GOLD2

FBT po raz kolejny udowodnił, że jest liczącym się graczem na rynku profesjonalnych systemów nagłośnieniowych. Brzmieniowo to FBT – proponuje znakomity sound. Patent z zastosowaniem końcówki pracującej w klasie A/B dla drivera wysokotonowego sprawdza się rewelacyjnie :-)  Do tego efektywność zestawów również stawia te zestawy w czołówce w swojej kategorii. Uniwersalność zestawów szerokopasmowych X-Pro 15A - możliwość obracania tuby w celu optymalizacji do pracy jako monitor lub jako front, ilość przyłączy, wbudowane DSP - w połączeniu z ogromną skutecznością i mocą subwoofera X-SUB 18SA sprawia, że to niezwykle efektywny komplet mogący służyć do nagłaśniania zarówno w pomieszczeniach, jak na małych plenerkach. No i na koniec pozostaje jeszcze kwestia designu - FBT to włoski producent. A Włosi to mistrzowie designu. Przyznacie sami, że zestawy prezentują się znakomicie :-)

 

FBT X-Pro 15A

Możliwości

poziom_20

Brzmienie

poziom_10

Jakość wykonania

poziom_15

Opłacalność

poziom_10

Ocena ogólna

poziom_15

 

FBT X-SUB 18SA

Możliwości

poziom_20

Brzmienie

poziom_15

Jakość wykonania

poziom_20

Opłacalność

poziom_20

Ocena ogólna

poziom_20

 

Do testów dostarczył: FX Music

 

 FBT-X-SUB18SA-X-Pro15A-skos-logosy1

 

FBT-X-SUB18SA-caly-rzut-dol

 

FBT-X-Pro15A-logo-grill

 

FBT-X-Pro15A-monitor35st

 

FBT-X-Pro15A-monitor-45st

 

FBT-X-Pro15A-panel-rzut1

 

FBT-X-Pro15A-panel-IN-Mic-Line

 

FBT-X-Pro15A-panel-zasilka

 

FBT-X-Pro15A-tyl-rzut-dol

 

FBT-X-SUB18SA-caly-rzut-lewa

 

FBT-X-SUB18SA-pokrywa-woofera

 

FBT-X-SUB18SA-szczeliny-gora

 

FBT-X-SUB18SA-uchwyt