Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/violinar/public_html/portalnaglosnieniowy.eu/images/Galerie/IMG-STAGELINE-DMIX-20.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Galerie/IMG-STAGELINE-DMIX-20
Logowanie

TEST | IMG STAGELINE DMIX-20

TEST | IMG STAGELINE DMIX-20

IMG-STAGELINE-DMIX-20-insertPodczas tegorocznych targów Prolight+Sound we Frankfurcie zostaliśmy zaskoczeni cyfrowym mikserem IMG Stageline DMIX-20 - marki należącej do firmy Monacor. To pierwszy cyfrowy mikser tego producenta. Przyznacie, że konstrukcja jest… bardzo charakterystyczna :-)  Jak sprawdza się w pracy?

Radek Barczak, Jan Marek, Michał Niewiadomski

 

IMG-STAGELINE-DMIX-20-caly

Mikser jaki jest - każdy widzi :-) Jest… szczególny. Wyjątkowy 3:) Kwestia urody to oczywiście rzecz dyskusyjna. W komentarzach muzycy i DJ’e, dla których jest głównie przeznaczony ten mikser, zwykle zwracali uwagę, że wygląda jak konsola ze Star Trek’a :-) Zwłaszcza w ciemnościach… Coś w tym jest, choć w rzeczywistości to “tylko” cyfrowy mikser. Ale wyjątkowy. Choćby dlatego, że DMIX-20 jako najtańszy cyfrowy mikser może być wyposażony w interfejs DANTE :-) W tej klasie to rzecz zupełnie wyjątkowa.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-tlumik-rzut

DMIX-20 to pierwszy cyfrowy mikser IMG STAGELINE. I to… widać :-) Znajdziemy w nim oczywiście przyjęte jako standardowe - obecnie wręcz sztampowe - rozwiązania. Ale nie tylko. Z jednej strony testowany mikser czerpie garściami z usankcjonowanej doświadczeniami innych producentów “klasyki”. Z drugiej jest kilka nietypowych rozwiązań. Niektóre bardzo fajne, szybkie w działaniu, ale i niektóre na tyle nietypowe, że zahaczają o brak logiki… Jakby mikser projektował… nie-realizator. Ale to akurat jest dość łatwe do naprawienia :-) Przyjrzyjmy się bliżej, czy warto zainteresować się tą - bez dwóch zdań - nietypową konstrukcją.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-caly-tyl

IMG STAGELINE DMIX-20 jest 22-kanałowym mikserem wyposażonym w 16 analogowych wejść monofonicznych, dwa analogowe wejścia stereo i jedno stereofoniczne wejście cyfrowe - z USB. Wejścia mono mają gniazda combo XLR/jack 1/4". Regulacja czułości wejściowej na kanałach jest analogowa - manualna. Oznacza to, że zapisując sceny, ustawienia GAIN przedwzmacniaczy nie są zapamiętywane. Chyba, że zrobimy sobie foteczkę smartfonem lub tabletem :-) Albo “odrysujemy” na kartce :-P Jak analog, to analog.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-gain

Jakość przedwzmacniaczy jest... dobra. Zaskakująco dobra. Dlaczego zaskakująco? Bo IMG STAGELINE nie jest marką znaną z produkcji mikserów, nie ma swoich “brandowych” przedwzmacniaczy, które są kojarzone z marką. A tu proszę - przedwzmacniacze mikrofonowe to mocny punkt tego miksera. Zastosowane układy mają wzmocnienie do +50 dB, niewielkie szumy i fajnie się “gain’uje” mikrofony, nawet dość wysoko. Co ważne, nawet przy wysokich wzmocnieniach mieliśmy wrażenie, że i tak sygnały były dość “odporne” na sprzężenia. Duży plus. Ciekawostką jest wyposażenie pierwszych 8 kanałów w gniazda insertowe. Wejścia przedwzmacniaczy mikrofonowych sa na złączach XLR, na symetrycznych wejściach jack 1/4" mam wejścia liniowe pracujące w zakresie -15 dB - +35 dB.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-LCD-komutacja-MAIN

Każdy kanał wejściowy ma na stałe przypisane wejście - przykładowo do kanału 1 jest przypisane wejście 1. Ale każdy kanał można/trzeba wysłać na pożądane wyjście - nie musimy wysyłać każdego wejścia na sumę, można wysłać na przykład tylko na któryś z AUXów. Co ważne, domyślnie w ustawieniach fabrycznych po resecie ustawień miksera kanały nie są wysłane na żadne wyjście - trzeba “ręcznie” wysłać / skomutować kanały wejściowe i na przykład kanały FX na wyjście Main. Również AUXy można wysłać na sumę, a to oznacza, że możemy skorzystać z kompresji równoległej :-) 3:)

Sygnał wewnątrz jest przetwarzany przez algorytmy z 32-bitową zmiennoprzecinkową dokładnością. Przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe mają 24-bitową rozdzielczość.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-LCD-channel-panel-

Teraz tor przetwarzania kanałów wejściowych - processing jest ustawiony w następującej w kolejności: zmiana polaryzacji, linia opóźniająca, bramka, korektor, kompresor. Właściwie mamy wszystko, co może być przydatne. Jest oddzielnie załączane dla każdego kanału zasilanie Phantom +48V, zmiana polaryzacji, bramka, kompresor, linia opóźniająca - aż do 300 ms, filtry dolnozaporowe i górnozaporowe - i to różnych typów (Butterwotha, Bessela i Linkwitz-Riley’a !!!) o różnych stopniach nachylenia (od 6 dB/okt. co 6 dB!!! aż do 48dB/okt.).

IMG-STAGELINE-DMIX-20-LCD-EQ-panel

Korekcja jest 4-pasmowa, każde pasmo przystrajane w zakresie od 20 Hz do 20 KHz, ze wzmocnieniem +/-24 dB (!) i zmianą typu dla każdego filtru (Peak, półka dolnopasmowa i górnopasmowa). Od przybytku głowa nie boli :-P Dlatego nie będziemy się dziwić, po co w paśmie środkowego filtru korektora… półka. :-) Jest to jest. Wróćmy jednak do naszego Channel Strip’u.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-LCD-Gate

Bramka ma regulowane 3 parametry - próg zadziałania Threshold, czas otwarcia Attack - od minimalnej wartości 0,5ms do 200 ms oraz zwolnienie bramki (Release) od 10 ms do 600 ms. Kompresor ma minimalny czas Attack 10 ms - to nieco… długo. W przypadku niektórych zastosowań - na przykład sygnałów perkusyjnych lub sygnałów mikrofonów konferencyjnych - przydały by się krótsze czasy opóźnienia załączenia kompresora. Odpuszczenie kompresora (Release) jest regulowane w zakresie 10 ms - 1 sekunda. Stopień kompresji można ustawić od 1:1 do 10:1, a także w trybie limitera nieskończoność:1.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-LCD-Comp

Czy do “ideału” czegoś brakuje? Brakuje tylko cyfrowego punktu insertowego - nie zapniemy wbudowanego efektu w insert na wybranym kanale - oraz nie ma de-essera. Ale dla ambitnych jest analogowe gniazdo insertowe :-) Choć jakoś trudno przypuszczać, że ktoś z użytkowników tego miksera zainwestuje 1/5 jego wartości w zewnętrzny do-esser 3:) bo używane procesory rackowe np. BSS DPR-402 zaczynają się od 800 PLN.

Można też dyskutować nad kwestią doboru kolejności processingu. To, że bramka jest przed korektorem to zrozumiałe. Niektórzy wolą mieć kompresor przed korektorem. No dobrze, to w sumie również kwestia gustu czy upodobań. Wątpliwości budzi fakt, że filtry dolnozaporowe i górnozaporowe są po bramce, w bloku korektora parametrycznego, a nie zaraz po przedwzmacniaczu mikrofonowym. To ogranicza możliwości dokładnego skontrolowania dynamiki sygnału, zwłaszcza że bramka nie ma filtru sterującego side-chain.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-LCD-AUX-send8

Testowany mikser ma 4 monofoniczne szyny AUX służące do realizacji miksów monitorowych do odsłuchu na scenie. Dodatkowo są 4 monofoniczne szyny Group, które można zamienić na tryb AUX - wówczas do dyspozycji mamy 8 monofonicznych szyn AUX. Każdy AUX można ustawić w trybie wysyłki przed lub po tłumiku (PRE / POST). Niestety, wyjścia AUX mają niesymetryczne gniazda jack 1/4" TS - w przypadku zasilenia monitorów i miksera z różnych faz można spodziewać się przydźwięku sieciowego. Poza tym trzeba się wyposażyć w odpowiednie przejściówki, jeśli nasze monitory estradowe mają tylko wejścia XLR… A przykładowo Mackie Thumb posiadane przez jednego z testerów tak mają. Bez przewodów jack 1/4" TS --> męskie XLR może być problem z podłączeniem monitorów.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-tyl-Main-Out-AUX-SUB

Szyny AUX można linkować do par stereo - nieparzystą z kolejną parzystą, czyli np. 5-6, 7-8. Jak wcześniej zostało wspomniane, AUXy można wysyłać na sumę :-) Czyli możemy korzystać z dobrodziejstw kompresji “nowojorskiej” - a to na weselne wokale baaardzo pożądana funkcja. Busy mają identyczne procesory jak kanały wejsciowe - za wyjątkiem braku bramki. Jest więc możliwość zmiany polaryzacji wyjścia - niekiedy BARDZO przydatna funkcja. W jakim celu się stosuje zmianę polaryzacji dla wyjść AUX? Przykład jeden - niewielka scena weselna o dużej ilości odbić, mamy trudności z wystrojeniem monitorów by nie sprzęgały. Można zacząć od przełączenia polaryzacji wyjścia AUX :-) Spróbujcie. Czasami pomaga. Druga opcja? Zdarzyło się Wam, że monitory macie mocno rozkręcone, a brakuje dołu pasma? Bo akurat się złożyło, że monitory stoją w miejscu węzła niskich częstotliwości. Odwrócenie polaryzacji spowoduje, że… bas zacznie się “dodawać” :-)  Ostrożnie! Ale również przydatne.

Linia opóźniająca również jest na każdym wyjściu, także AUX, aż do 300 ms :-) W jakim celu  się przyda? Jeśli musimy postawić nagłośnienie strefowe - jak znalazł :-) Dźwięk “po kablu” biegnie trochę szybciej, niż w powietrzu. Jeśli ustawimy strefę dogłaśniającą w odległości 20 metrów od nagłośnienia przodowego, osoby stojące / siedzące za nagłośnieniem strefowym będą słyszeć to samo dwa razy - najpierw z głośnika strefowego, później z nagłośnienia frontowego. Należy opóźnić strefowe nagłośnienie o ekwiwalent odległości - można przyjąć, że 1 metr to 3 ms opóźnienia (oczywiście na prędkość rozchodzenia sie dźwięku ma również temperatura powietrza i wilgotność). W tym przypadku mozna wstępnie przyjąć opóźnienie dla strefy na poziomie 60 ms. Dzięki linii opóźniającej na wyjściu AUX można zastosować wysyłkę basowego pasma do subwooferów po AUXie - jeśli basy stoją nieco z przodu, przed górkami, należy basy opóźnić. Stosując linię opóźniającą - można przyjąć, że 1 metr to 3 ms. To nam pomoże uzyskać zgodność czasową subów i górek. Warto też popróbować eksperymentów z linią opóźniającą w celu uniknięcia sprzężeń w torach monitorowych - zwłaszcza, jeśli do monitorów chcemy wysłać pogłos… Jeśli delikatnie (na przykład o 2-4 ms) opóźnimy AUX na którym jest monitor podłogowy, niejednokrotnie prościej można wystroić monitory, by nie sprzęgały. A różnica w odsłuchu niewielka - to tak, jak byśmy stanęli około 1 metra dalej od monitora podłogowego ;-)

IMG-STAGELINE-DMIX-20-LCD-GEQ-wybor-ZOOM

Prócz 4-pasmowego parametrycznego korektora oraz tercjowego korektora graficznego, na każdym wyjściu mamy również pełen zestaw filtrów - dolnozaporowych i górnozaporowych, z szerokim wyborem typów filtrów o różnych nachyleniach zbocza. Można dzięki temu wykorzystać IMG STAGELIN DMIX-20 jako procesor głośnikowy.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-LCD-Mixer-FX-USB

Do tego są jeszcze dwie wysyłki na stereofoniczne efekty, które można wysłać na sumę MAIN i na wybrane szyny AUX. Suma to zdublowane dwie pary wyjść: symetryczne XLR oraz niesymetryczne jack 1/4" TS. Jakość efektów jest przyzwoita, pogłosy dobrze sklejają miks. Do wyboru są algorytmy pogłosowe (Hall, Room, Plate), delay’a (monofoniczny Delay, Stereo Delay), tremolo, flanger, chorus, połączenie pogłosu i delay’a (DelayRev oraz StDelayRev) oraz połączenie flangera i pogłosu oraz chorusa i pogłosu. Biorąc pod uwagę, że szyny efektowe są tylko dwie, nie za bardzo możemy się “rozpędzić” realizacyjnie. Ale do podstawowych zadań nagłośnienia wesel, eventów czy koncertów w dwóch efektach można się zmieścić :-) Dajmy na to pogłos oraz delay+pogłos. Jedno co nas nieco zdziwiło, że efekty nie są ustawione na 100% wet - w tym przypadku EfxOut jest domyślnie ustawione na 64%, a DryOut - czyli czysty nieprzetworzony sygnał wysyłany na szynę efektową - ma 32%. W jakim celu, skoro oznacza to dublowanie sygnału źródłowego w przypadku wysłania efektu na sumę? Bo w trybie Insert efekty nie pracują :-P

IMG-STAGELINE-DMIX-20-panel-encoder

Jeśli chodzi o obsługę, mikser jest bardzo przyjazny. Po pierwsze, wyświetlacz jest dotykowy - wybrane funkcje możemy wywoływać dotykając odpowiednie pole na wyświetlaczu. Druga sprawa to klawisze funkcyjne - zarówno do selekcji kanału, jak do wyboru funkcji oraz do wysłania/komutacji kanału na dane wyjście. Zmotoryzowany tłumik służy do określania poziomu sygnału na kanale. Do wprowadzania wartości można posłużyć się albo dotykowym ekranem - jest dedykowany “wirtualny” tłumik na ekranach na przykład kompresora czy bramki, albo można użyć potencjometru typu encoder (bez końca) otoczonego klawiszami kursorów, którymi można się poruszać zarówno pomiędzy parametrami, jak elementami processingu - na przykład w korektorze parametrycznym pomiędzy blokami poszczególnych filtrów oraz pomiędzy ich parametrami. Opanowanie obsługi nie stanowi większego problemu.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-caly-iPad

Na pewno przydatnym narzędziem w kontroli jest iPad z oprogramowaniem sterującym DMIX-20. Gdyby chcieć realizować koncert we dwóch - FOH z miksera, monitory z iPada (częściej odwrotnie, bo komu się chce rozwijać analogową pytę :-P), to w aktualnej wersji oprogramowania się… nie da. Gdyż oba ekrany i funkcjonalności są połączone / zlinkowane. Funkcja, którą wybierzemy na mikserze, pojawia się na ekranie iPada. I odwrotnie, jeśli wybierzemy cokolwiek w aplikacji na iPadzie, ta sama funkcja pojawia się na mikserze. przydała by się możliwość “rozłączenia” tych dwóch sposobów sterowania.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-iPad-AUX-Send-All

Obsługa z iPada w zasadzie odzwierciedla każdy element menu miksera. Aplikacja jest stabilna, nie pojawiły się żadne problemy z komunikacją i sterowaniem. Dziwne jest ustawienie kolejności kanałów - najpierw po 8 kanałów wejściowych 1-8 i 9-16, następnie 4 AUXy i 4 grupy - chyba, że uaktywnimy tryb 8 AUXów, następnie kanały stereo 17/18, 19/20, wysyłki efektów FX1 i FX2 oraz wejście stereo z komputera przez USB. No ale ok… Tak sobie to “wymyślili” :-P

IMG-STAGELINE-DMIX-20-iPad-Channels

W zasadzie jedynym zastrzeżeniem jakie można wysunąć pod adresem aplikacji jest dość nieszczęśliwe usytuowanie klawiszy kursorów lewo / prawo służących przewijania stron co 8 kanałów - prawy znajduje się bezpośrednio nad przyciskiem Mute dla sumy… Podczas użytkowania miksera – na szczęście podczas próby – niechcący zdarzyło się raz nieopatrznie wyciszyć sumę zamiast zmienić ósemkę kanałów z 1-8 na 9-16. :-P Może warto pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu przed niezdarami? :-)

IMG-STAGELINE-DMIX-20-iPad-Channels-ALL

Mikser IMG STAGELINE DMIX-20 jest wyposażony w 6 grup DCA :-) To takie wirtualne VCA z topowych mikserów analogowych. Niezwykle przydatna opcja przy miksowaniu - w trakcie wykonu, po wcześniejszym “ustawieniu” brzmienia poszczególnych kanałów, możemy sobie zorganizować szybki miks na grupach DCA. Sześć grup w zupełności wystarczy, by opanować miks zespołu z 20 wlotami :-) Bębny, bas, gitary, klawisze, chórki i wokal solo - wszystko dostępne pod palcem, na jednym ekranie. Wygodne.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-tyl-IN-Insert

Bardzo fajną opcją jest możliwość podłączenia komputera przez USB - standardowo w DMIX-20 jest wbudowany stereofoniczny interfejs audio na USB. Przyda się choćby do odtwarzania muzy w przerwach setów, do odtwarzania loopów, podkładów, wreszcie do podania metronomu. Interfejs USB może też posłużyć do nagrywania naszych realizacji czy występów :-) Opcjonalnie można też rozszerzyć możliwości DMIX-20 o kartę 20-kanałowego interfejsu audio na USB. Możliwe jest również dokupienie 1-antenowego routera 2.4 GHz (odradzamy, lepiej zainwestować w porządny zewnętrzny router na 5 GHz :-) , a za chwilkę będzie opcja rozszerzenia o kartę DANTE. A to sprawi, że IMG STAGELINE DMIX-20 będzie niezwykle atrakcyjną propozycją we wszelakich instalacjach w niewielkich salach koncertowych, salach konferencyjnych,

IMG-STAGELINE-DMIX-20-caly-tyl-rzutL

IMG STAGELINE DMIX-20 jest konstrukcją młodą. Na pewno rozwojową. Można się spodziewać, że producent przygotuje kolejne wersje oprogramowania z nowymi funkcjami. W końcu trzeba wspomnieć, że DMIX-20 lada chwila zyska możliwość komunikacji w standardzie DANTE :-) Póki co jedynym poważniejszym problemem jest praca w trybie Link i wykorzystanie DCA. Jeśli przypiszemy jakieś kanały do DCA, nie będzie można zmienić ich trybu z mono na zlinkowane stereo. Najpierw trzeba “odpisać” od grupy/grup DCA, a dopiero wówczas można kanały zlinkować (bądź rozlinkować).

IMG-STAGELINE-DMIX-20-caly-L

Jaki jest IMG STAGELINE DMIX-20? Bez zbędnego słodzenia czy krytykowania - krótko i konkretnie. Kompromis i optymalizacja - te dwa słowa znakomicie opisują konstrukcję IMG STAGELINE DMIX-20. Nie jest to w żadnym razie bezwzględnie "najlepszy" mikser cyfrowy na rynku. Zresztą trudno było by ustalić reguły oceny takiego wyboru. Za to jest to solidna - wręcz pancerna, sensowna konstrukcja oferująca dobrą jakość dźwięku, niezłe możliwości i interesujący workflow. Do tego IMG STAGELINE DMIX-20 jest stabilny jak skała. I szybki. Nietypowość konstrukcji wymusza oczywiście pewne przyzwyczajenie się do obsługi, ale nie jest to problem. Po 15-20 minutach z tym mikserem można skręcić pierwszego “joba”. Dla uzyskania pełnej biegłości trzeba z DMIX-20 przepracować ze 2-3 koncerty czy eventy. Okazuje się po tym czasie, że niektóre wątpliwe rozwiązania konstrukcyjne i obsługowe jednak mają sens i są szybkie w działaniu. Na pewno szybsze, niż w mikserach z dostępem tylko z poziomu aplikacji na iPada czy komputer. Fizyczny interfejs, w tym połączenie trzech elementów - klawiszy funkcyjnych wyboru kanału, zmotoryzowanego tłumika oraz klawiszy kursorów otaczających potencjometr alpha-dial / encoder - naprawdę przyspiesza pracę i ewentualną reakcję. Licząc ilość ruchów/kliknięć w dojściu do wybranych opcji czy funkcji, IMG STAGELINE DMIX-20 wygrywa z tylko-tabletowymi mikserami. I to jest fakt. Może to mieć znaczenie zwłaszcza dla “analogowych” muzyków czy realizatorów. I w tym aspekcie, w swojej klasie cenowej testowany mikser jest chyba najciekawszą propozycją na rynku.

IMG-STAGELINE-DMIX-20-FlatGEQ

maxSPL_ECONODo jakiego odbiorcy trafi ten mikser? IMG STAGELINE DMIX-20 to na pewno rozwiązanie budżetowe. Zainteresuje zapewne wszystkich, którzy nie dysponują większą gotówką, a którym zależy na manualnej kontroli za pomocą fizycznych gałek, tłumika i klawiszy funkcyjnych. Interfejs użytkownika rzeczywiście sprawdza się w pracy i dostęp do wielu funkcji jest szybszy i wygodniejszy, niż tylko za pośrednictwem aplikacji na iPada. Mikser jest na tyle szybki, że bez problemu można zrealizować na nim klubowy koncert czy występ zespołu eventowego / weselnego. Dla muzyków korzystających z analogowych mikserów możliwość kontaktu manualnego “z gałami” w DMIX-20 z pewnością okaże się dużą zaletą. A 20 analogowych kanałów wejściowych które ten mikser oferuje to dosyć, by pomieścić nawet spory skład :-) Z uwagi na niewielkie rozmiary i możliwość montażu w skrzyni rack może się również okazać ciekawą propozycją dla firm obsługujących konferencje, sesje, szkolenia i eventy firmowe - na pewno przydatną opcją jest możliwość sterowania zarówno manualnego, jak z pozycji aplikacji iPada. Bardzo mocną pozycję testowany mikser ma szansę wypracować w zastosowaniach typowo instalacyjnych - DANTE otwiera całkowicie nieprawdopodobne możliwości implementacji miksera jako centrum dystrybucji sygnałów w sporych obiektach. W tej cenie jest bezkonkurencyjny pod tym względem.

 

Możliwości

poziom_6

Brzmienie

poziom_10

Jakość wykonania

poziom_15

Opłacalność

poziom_15

Ocena ogólna

poziom_10

 

Do testów dostarczył: Monacor Polska

 

{gallery}Galerie/IMG-STAGELINE-DMIX-20{/gallery}