Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/violinar/public_html/portalnaglosnieniowy.eu/images/Galerie/dB-ES802.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Galerie/dB-ES802
Logowanie

TEST | dB Technologies ES802

TEST | dB Technologies ES802

dB-Technologies-ES802-insertWłoska szkoła nagłośnieniowa w natarciu! Oto kolejny aktywny system, który dostaliśmy do testów. W pierwszej chwili wydaje się bliźniaczo podobny do wysoko ocenionego w teście sprzed kilku miesięcy modelu ES503. Przy bliższym kontakcie okazuje się, że to jednak całkiem odmienne systemy…

Jan Marek, Jarek Mierzejewski, Radek Barczak, Wiola Kaźmierczak

 

 

 

dB-Technologies-ES802-caly

Znowu wertykalna liniówka… To się robi nudne :-)  Czy nadal można to traktować jak modę? Chyba nie do końca. Producenci dostrzegli chyba sposób na tworzenie stosunkowo niedrogich, a bardzo efektywnych systemów nagłośnieniowych. Oczywiście, takie systemy jak ES802 czy ES503 to daleko idący kompromis. Również jakościowy… Bo chyba nikt rozsądny nie podejrzewa, że system, w którym szerokopasmowa kolumna jest zbudowana z 8 głośników 3” przetworzy pełną dynamikę kapeli z akustycznymi bębnami, basem, gitarami, klawiszami i wokalami na koncercie… Taki zestaw jak dB Technologies ES802 to kompromis. Jesteście gotowi na taki kompromis?

dB-Technologies-ES802-top-open

Czym ES802 różni się od przetestowanego, w pierwszej chwili wydawało by się, że bliźniaczo podobnego modelu ES503? Wymiary zestawów są identyczne - dwa moduły szerokopasmowe mają po 4 tweetery 3” z neodymowymi magnesami grające od 207 Hz oraz 12-calowy nisko-średniotonowy subwoofer pracujący od 37 Hz do 206 Hz jest zamknięty w takiej samej obudowie ze sklejki o grubości 15 mm. Zestawy szerokopasmowe są dokładnie takie same. Warto wspomnieć, że jakkolwiek system nie jest odporny na deszcz, nie spełnia żadnej normy IP, to pod grillami znajduje się włóknina chroniąca membrany przed nagłym atakiem deszczu. Membrany są wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego, więc również są względnie odporne na wilgoć… Stąd bez większych obaw można tego systemu używać na przykład w miejscach o podwyższonej wilgotności, choćby na pływalniach (przetestowane 3:) ). Subwoofer różni się elektroniką, DSP oraz końcówką - jest zauważalnie mocniejszy od modelu ES503. Cały system różni się też funkcjonalnością.

dB-Technologies-ES802-caly-bok

Zacznijmy od tego, że model ES802 nie zagra w trybie stereo. To pojedynczy system, jeden słupek. W ES503 można rozdzielić szerokopasmowe kolumienki i napędzić je w trybie 2-kanałowym, stereo. W przypadku ES802 nie ma takiej możliwości. Okazuje się więc, że pozornie tańszy system - ES802 - jest droższy :-) Bo musimy mieć dwa, żeby zrealizować koncert w trybie stereo. Chyba, że chcemy “oszukać” - można przygotować odpowiednie okablowanie - redukcja ze Speakon NL4 na dwa gniazda NL4 - 1+/1- dla jednej połówki, 2+/2- dla drugiej :-) I udawać “stereło” :-P A tak na powaznie, w przypadku ES503 mniejsze sytuacje - zwłaszcza z muzyką elektroniczną czy mechaniczną, można było nagłośnić pojedynczym zestawem z szerokopasmowymi kolumienkami podłączonymi w trybie stero do osobnych kanałów końcówki.

dB-Technologies-ES802-sub-caly-tyl

Druga sprawa, to kwestia możliwości wbudowanego układu DSP. Nieprawdą jest to, co usłyszeć można w niektórych sklepach, że dB Technologies ES802 nie został wyposażony w układy cyfrowego przetwarzania dźwięku. Bez DSP ten system by… nie zagrał tak atrakcyjnie :-) Owszem, jest DSP pracujące z 24-bitową dokładnością i częstotliwością próbkowania 48 kHz. Ale jest to DSP nie dające możliwościach konfiguracji przez użytkownika. Nie mamy możliwości edycji parametrów DSP, a jedynie mamy wybór programów dla różnych konfiguracji i zastosowań - 8 ustawień przełączanych dedykowanym potencjometrem.

dB-Technologies-ES802-sub-presety-zoom

Trzeba z tym miejscu zwrócić uwagę na jeden fakt… Propagacja systemu (w poziomie 95 °) oraz moc i efektywność pozwalają w wielu sytuacjach - zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych i do odtwarzania muzyki mechanicznej - wykorzystać tylko jeden zestaw dB Technologies ES802 do nagłośnienia imprezy. Oczywiście, może to wyglądać… oszczędnie. Zawsze można użyć dwa zestawy ES802. Albo… jeden ES503.

dB-Technologies-ES802-sub-panel

Testowany zestaw został wyposażony w dwa analogowe wejścia - symetryczne wejście combo XLR/jack z przełączanym poziomem wejściowym między poziomem mikrofonowym i liniowym oraz stereofoniczne wejście pomocnicze AUX na niesymetrycznych gniazdach cinch. Wejście AUX ma regulację poziomu wejściowego, niestety wejście mikrofonowo-liniowe nie… O ile poziom liniowy nie wymaga regulacji, to dla wejścia w trybie mikrofonowym regulacja mogła by okazać się przydatna :-P

dB-Technologies-ES802-top-caly-rzut

Jedno trzeba oddać - jakkolwiek oczywiście na straży dynamiki stoją limitery w DSP (peak i RMS), to nie są one ustawione tak drastycznie, jak na przykład w systemach EVOX bliźniaczej włoskiej firmy – bo warto wiedzieć, że dB Technologies jest właścicielem marki RCF 3:) W przypadku małych systemów EVOX mocny dynamiczny wokal nie przypilnowany kompresorem w mikserze z łatwością i w sposób drastyczny załącza limitery w systemie nagłośnieniowym. Jest to bardzo słyszalne i z dużą szkoda dla jakości dźwięku. W systemach dB Technologies ES - w tym również w modelu ES-802 - limitery są nieomal niesłyszalne, ich działanie jest bardzo dyskretne… Czyżby dB Technologies wykorzystali doświadczenia konstruktorów RCF? :-)

dB-Technologies-ES802-caly-rzut

Na parce dB Technologies ES802 można spokojnie nagłośnić parkiet nawet dla 200 osób. Górna granica 200 osób dotyczy odtwarzania muzyki mechanicznej przez DJa. W przypadku zespołu eventowo-weselnego bez akustycznej perkusji, z wokalami, klawiszami z podkładami z USB, gitarami, dętymi za pomocą dwóch słupków ES802 można efektywnie nagłośnić imprezę do 120 osób. Wokale nie są oczywiście tak dynamiczne - chodzi o zakres dynamiki, ambitus - jak na systemach z większymi membranami, ale brzmieniowo nie ma tragedii. Te małe kolumienki zaskakująco dobrze się bronią… Przy tych gabarytach i… cenie to jeden z absolutnych rekordów :-) Jeśli chodzi o składy z akustycznymi bębnami, raczej podarujmy sobie katowanie tych zestawów… Nawet jak nie zmasakrujemy przetworników (jest duża szansa, bo DSP ma bardzo sprawnie działające zabezpieczenia ;-) , to brzmieniowo zawsze będzie czegoś brakować.

dB-Technologies-ES802-sub-Amper

Co do brzmienia i mocy… dB Technologies ES802 jest zauważalnie głośniejszy od ES503. Sprawdzone, porównane. Ale też ES802 ma nieco mniej niskiego środka, przez co brzmienie wydaje się bardziej konturowe. Warto wspomnieć, że pasmo przenoszenia w górze kończy się efektywnie na 15 kHz. To minimalna różnica, ale jednak jest. Producent podaje moc w szycie 1200 W - przy zabezpieczeniu 2 A. Ok, są producenci, którzy piszą “większe” bajki :-) Realnie końcówki mogą generować 400 W RMS. Przekłada się to na 124 dB Max SPL dla ES802. Dla całego 2-drożnego systemu, z dołem 12”.

dB-Technologies-ES802-top-sztyca

Największe wady dB Technologies ES802? Jest jedna irytująca wada dołączonych do systemu sztyc - w trakcie eksploatacji wypadają plastiki będące kontrą dla śrub mocujących wewnętrzną rurkę sztycy. Jak się zgubi, mamy “latającą” i wpadającą w rezonans podczas grania rurkę :-P Do tego rurkę, którą trzeba baaaardzo pilnować. Najlepiej zaopatrzyć się od początku z pokrowiec na sztyce i pilnować, żeby tego plastiku nie zgubić.

Co poza tym? Obudowy kolumnienek są wykonane ze średniej jakości tworzywa, nie-bardzo odpornego na zarysowania. trzeba w trakcie transportu uważać, żeby się nie porysowały. To samo dotyczy przednich osłon grill.

dB-Technologies-ES802-top-laczenie0

dB-Technologies-ES802-top-laczenie1

dB-Technologies-ES802-top-laczenie2

Dla niektórych problemem może być system montażu dwóch kolumnienek w całość - przed montażem “na siłę” pod tytułem “jakoś to się zamontuje” sugerujemy, żeby dokładnie przyjrzeć się mechanizmowi, a najlepiej… zajrzeć do instrukcji obsługi :-) aby uniknąć wyłamania plastikowych prowadnic.

dB-Technologies-ES802vsES503-caly-tyl

[lewa: dB ES503; prawa: dB ES802]

 

maxSPL_ECONOPoza tymi niuansami, w zasadzie nie ma się do czego “przyczepić” :-) Zestawy są MEGA-mobilne, głośne, atrakcyjnie brzmią (troszkę konturowo), są w znacznym stopniu Didżejo-odporne (skuteczne limitery peak i RMS), tak więc jest to nieomal stworzony system dla DJów :-) Na pewno zadowolone z eksploatacji dB ES802 będą niewielkie składy weselne - w razie nie-traktowania ich z brutalnie zestawami bębnów akustycznych odwdzięczą się długim czasem pracy. Jest jeszcze jedna grupa odbiorców tego systemu. dB Technologies ES802 są wręcz znakomite na eventy firmowe, konferencje i sympozja - nie widać ich, a słychać, a do tego są lekkie i łatwo się je podłącza. I nie trzeba wozić dużych statywów, a stawiając “kolumnieki” na na sztycy mocowanej do aktywnego basu-niskośrodka, zestawy zajmują mniej miejsca u podstawy niż klasyczne “aktywki” na statywach! A to w wielu sytuacjach bardzo istotna zaleta… Skutecznie też ES802 sprawdza się jako delay w różnorakich hotelowych realizacjach czy w niewielkich realizacjach koncertowych. To całkiem uniwersalny zestaw :-) Polecamy posłuchać i przetestować. dB Technololgies ES802 są zdecydowanie warte swojej ceny.

 

Możliwości

poziom_6

Brzmienie

poziom_10

Jakość wykonania

poziom_10

Opłacalność

poziom_20

Ocena ogólna

poziom_10

 

Do testów dostarczył: Soundtrade

 

{gallery}Galerie/dB-ES802{/gallery}