Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/violinar/public_html/portalnaglosnieniowy.eu/images/Galerie/JBL-EON-ONE.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Galerie/JBL-EON-ONE
Logowanie

TEST JBL EON ONE

TEST JBL EON ONE

JBL-EON-ONE-caly-insert1No i stało się :-) JBL dołączył do oferty wertykalny system liniowy. Jednak już podczas targów Prolight+Sound we Frankfurcie w tym roku mogliśmy się przekonać, że to nietuzinkowy system. Czym się wyróżnia?

Radek Barczak, Jarek Mierzejewski, Wiola Kaźmierczak

 

 

 

JBL-EON-ONE-caly-rzut0

JBL jest twórcą kilku rewolucji. Ta o najszerszym zasięgu to seria EON, która zmieniła styl nagłaśniania małych eventów oraz nagłaśniania (się) Muzyków. Seria ta stworzyła praktycznie nową klasę przenośnych systemów nagłośnieniowych. Piszący te słowa Radek Barczak z niejaką dumą mogę powiedzieć, że miałem do czynienia z serią EON nieomalże od samego jej początku :-) Bo pierwszy raz zagrałem job’a na JBL EON 15 pierwszej generacji bodaj w 1997 lub 1998 roku :-) Był to wówczas MEGA-rarytas - w tamtym czasie dominowały powermiksery i zestawy głośnikowe naszych rodzimych firm LDM i Hand Box… Kto pamięta te czasy? :-)

JBL-EON-ONE-sub-transport-3

Wróćmy do współczesności. JBL EON ONE to dla serii EON również pewna rewolucja. To pierwsza w ofercie JBLa wertykalna liniówka. Nie jest to jednak kolejna-taka kolumnowa liniówka, jak już kilkanaście (jak nie kilkadziesiąt) podobnych konstrukcji na rynku. System JBL EON ONE wyróżnia się na tle konkurencyjnych propozycji szczególnymi cechami konstrukcyjnymi i nietuzinkową funkcjonalnością.

JBL-EON-ONE-gora-glosniki

JBL EON ONE jest 2-drożnym systemem z wbudowanymi końcówkami mocy klasy D. Elementy obudowy zostały wykonane z polipropylenu. Pasmo niskotonowe obsługiwane przez wydajny 10” woofer o dużym skoku membrany jest napędzane końcówką o mocy 250 W RMS. Pasmo średnio-wysokotonowe przetwarzane jest przez 6 charakterystycznie umieszczonych przetworników 2”, napędzanych końcówką o mocy 130 W RMS. Przy poborze mocy 430 W są to niezwykle wiarygodne dane.

JBL-EON-ONE-gorki-zlacza

Cały zgrabnie pakowany ALL-in-BOX system waży przy tym zaledwie 18.5 kg i jest bardzo łatwy do montażu. Z demontażem jest niewielki problem - moduły są montowane “na wcisk”, rozłączając poszczególne części kolumny szerokopasmowej trzeba trochę pokombinować :-) Ale nic na siłę! Tylko sposobem :-) Podoba się Wam system transportu JBL EON ONE? Zgrabnie to wygląda, prawda?

JBL-EON-ONE-panel-caly

ALL-in-ONE – to JBL EON ONE :-) System ma wbudowany 4-kanałowy mikser. Dwa monofoniczne kanały na złączach combo XLR-jack 1/4" mają przełączaną impedancję dla poziomów liniowych i poziomów mikrofonowych. Są wyposażone w filtry korekcji półkowej dla niskiego (@100 Hz) i wysokiego (@4 kHz) pasma częstotliwości działające w zakresie ±12 dB. Mamy również do dyspozycji pogłos :-) Do występów z wokalem i gitarą albo saksofonem jak znalazł!

JBL-EON-ONE-panel-3-4-Monitor

Poza tym do dyspozycji są dwa wejścia stereo. Jedno z oddzielną regulacją wzmocnienia jest na zdublowanych gniazdach 2 × jack 1/4" / 2 × cinch, a drugie – wspólne z bezprzewodowym “wejściem” Bluetooth – na złączu jack 1/8" TRS.

JBL-EON-ONE-sub-panel-Bluetooth

JBL EON ONE może odbierać dźwięk z zewnętrznych nadajników przez Bluetooth. Działa to znakomicie, parowanie jakiegokolwiek urządzenia – czy smartfon z iOS, Android, czy tablet – następuje błyskawicznie.

Dodatkową zaletą jest stereofoniczne wyjście sygnału, na przykład na monitory. Trochę szkoda, że wyjścia są na gniazdach cinch – w przypadku zastosowań typowo muzycznych, czy to w kawiarni/restauracji, czy małym klubie lub w przestrzeni otwartej, w razie potrzeby użycia monitora niezbędne będą przejściówki cinch - jack 1/4" lub cinch - XLR, w zależności od posiadanego przez nas zestawu monitorowego.

JBL-EON-ONE-gora-top-rzut

Niezwykle interesującą cechą JBL EON ONE jest efektywna i wyrównana propagacja pozioma o dyspersji 100°. Ale w praktyce zestawy grają… szerzej. Wprawdzie efektywność spada, ale dźwiękowo charakter brzmienia jest zachowany do odchylenia od osi do około 80°, czyli do 160° horyzontalnej propagacji. To robi wrażenie. W pionie propagacja wynosi 50°.

JBL-EON-ONE-sub-top-cross

Pasmo przenoszenia przy spadku -3 dB sięga 45 Hz w dole i 18 kHz w górze. W szczycie system jest w stanie wytworzyć 118 dB. Trzeba przyznać, że jak na 10-calowy woofer, basu jest naprawdę sporo. Faktem jest, że w okolicach 200 - 350 Hz oraz 1 - 2 kHz mamy nieco zmniejszoną efektywność, która przekłada się na charakter brzmieniowy typu uśmiech dyskoteki 3:) I dobrze, bo dzięki temu charakter brzmienia JBL EON ONE przypadnie do gustu wszystkim, a mikrofony są w tym newralgicznym paśmie (m.in. tzw. częstotliwości “paszczowe” :-) - kto był na naszych szkoleniach z realizacji, wie o co chodzi) mniej sprzęgliwe.

Zarówno korekcja, jak funkcje limiterów są realizowane przez pokładowe DSP. Limiter działa bardzo skutecznie, ale póki nie przesadzimy i zapala się sporadycznie, praktycznie nie słychać jego działania.

JBL-EON-ONE-panel-1-2-rzut

Obok atrakcyjnego brzmienia hołubiącemu gustom większości, najważniejszą zaletą nowego systemu jest łatwość obsługi przy zachowaniu całkiem sporej funkcjonalności. Ma to kolosalne znaczenie w sytuacji, gdy sprzęt mają obsługiwać osoby nie mające nic wspólnego z realizacją dźwięku czy pracą na estradzie. Prostota obsługi dotyczy zarówno rozłożenia i przygotowania JBL EON ONE do pracy, jak podłączenie niezbędnych urządzeń jak mikrofon, komputer czy tablet/smartfon oraz ustawienia pożądanej głośności. W przypadku tego systemu nie musimy przebijać się przez wielopoziomowe menu, żeby zmienić tryb pracy wejścia z liniowego na mikrofonowe. Wystarczy wcisnąć przycisk MIC/LINE. I już. Gałka Volume załatwi resztę. A sparowanie telefonu z JBL EON ONE przez Bluetooth ogarniają nawet… :-) Wiecie, kto :-O

JBL-EON-ONE-Bluetooth-connecting-iPhone

Do testów dostaliśmy dwa słupki JBL EON ONE. W pierwszej kolejności zestawy obsłużyły dwie imprezy okolicznościowe z DJ’ką :-) - na 40 i na 70 osób. W pierwszym przypadku oprócz muzyki DJa para zestawów posłużyła też do karaoke. Ilość osób w przypadku drugiej imprezy okazała się graniczna dla pary zestawów.

JBL-EON-ONE-caly-rzut1

Wartościową cechą JBL EON ONE jest bardzo dobrze oddane pasmo prezencji mowy. Wręcz znakomicie zabrzmiały wokale i to zarówno z miksera Soundcraft Ui16, jak z mikrofonu podłączonego bezpośrednio. Choć trzeba przyznać, że w przypadku mniej świadomych wokalistów przydałby się filtr dolnozaporowy na wejściu w trybie mikrofonowym.

Pojedynczy zestaw JBL EON ONE został wykorzystany również na kilku niewielkich eventach z udziałem śpiewającego gitarzysty grającego w kawiarniach i restauracjach w Poznaniu.  Szeroka propagacja i niewielkie rozmiary oraz wbudowany mikser w tego typu sytuacjach niesamowicie ułatwia nagłośnienie takich eventów. Ponownie, świetne pasmo prezencji wokalu dało znakomity efekt występów :-)

JBL-EON-ONE-sub-transport-gora-open

Dwa zestawy obsłużyły również kilka konferencji, sesji rad miasta i powiatu. Przez organizatorów bardzo doceniona została elegancka, dyskretna, mało rzucająca się w oczy forma JBL EON ONE oraz nienachalny charakter dźwięku. W sytuacji, gdy zestaw ma grać szeroko i nie na duże odległości, za to z zachowaniem dużej równomierności pasma przenoszenia, te zestawy sprawdzą się idealnie. Zaskakująco łatwo można było wystroić systemu na potrzeby obrad sesji miasta – mimo bezpośredniej bliskości konferencyjnych mikrofonów pojemnościowych nie było problemu ze sprzężeniami. Również tutaj zostało zauważone świetne brzmienie testowanych zestawów. Cóż… ogół odbiorców lubi delikatnie konturowe brzmienie.

JBL-EON-ONE-sub-transport-0

W JBL EON ONE zabrakło nam w trakcie testów w zasadzie tylko opcji podłączenia do dwu zestawów w trybie stereo jednego źródła Bluetooth. Niestety, jeśli podłączymy smartfon lub tablet do jednego zestawu JBL EON ONE, to do drugiego musimy sygnał doprowadzić przez wyjście monitorowe na gniazdach cinch. A to oznacza konieczność zaopatrzenia się w długie kable cinch lub przejściówkę cinch --> XLR. Przy czym trzeba koniecznie zasilić ona zestawy JBL EON ONE z jednej fazy, gdyż połączenie z wyjścia monitorowego jest niesymetryczne i na pewno na wejściu do drugiego zestawu pojawi się przydźwięk sieciowy. Brakuje szczerze mówiąc profesjonalnego wyjścia XLR.

JBL-EON-ONE-sub-zlacza

Poza tym demontaż nadstawek i rozdzielanie ich mogło by być nieco prostsze, na przykład gdyby była jakaś blokada odłączana zaczepem czy przyciskiem - trzeba się nieco nakombinować oddzielając moduł z przetwornikami od nadstawki przedłużającej.

JBL-EON-ONE-sub-transport-gora-reka

maxSPL_GOLDZa pomocą pojedynczego JBL EON ONE ze spokojem da rade nagłośnić DJa dla 30-40 osób - ze sporym “kopem” w dole pasma. Dwa zestawy dadzą radę na 50-60 osób. Ale ten zestaw nie jest frontowym systemem koncertowym. Nie jest też przeznaczony do grania dużych eventów czy wesel. Jest natomiast idealnie przystosowany do pracy jako nagłośnienie niewielkich koncertów w klubach, kawiarniach czy pubach. Szeroka przestrzenna propagacja dźwięku bez ekstremalnego kierunkowanego ciśnienia akustycznego w opozycji do dźwięku emitowanego przez kompresyjne drivery umieszczone w tubach jest ogromną przewagą JBL EON ONE nad “klasycznymi” zestawami. Dźwięk nie doprowadza do głuchoty siedzących bliżej słuchaczy… A zapewnia skutecznie spore pokrycie. Znakomicie EON ONE sprawdzi się jako nagłośnienie sal konferencyjnych w centrach kongresowych i hotelach. Również jako nagłośnienie strefowe. Dzięki szerokiej dyspersji znakomicie również zrealizuje nagłośnienie sal wykładowych. Niewielkie gabaryty i zgrabna forma magazynowa sprawia, że JBL EON ONE będzie miał wzięcie na wszelakich prezentacjach i w handlowych firmach objazdowych. Marka, wielość możliwych zastosowań w połączeniu z atrakcyjnym brzmieniem, prostotą obsługi i przystępną ceną sprawia, że ten zestaw ma szansę stać się “produktem masowym”. I wcale nas by to nie zdziwiło.  

 

Możliwości

poziom_15

Brzmienie

poziom_15

Jakość wykonania

poziom_10

Opłacalność

poziom_10

Ocena ogólna

poziom_15

 

 

Do testów dostarczył: ESS Audio

 

{gallery}Galerie/JBL-EON-ONE{/gallery}