Ostrzeżenie
 • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/violinar/public_html/portalnaglosnieniowy.eu/images/Galerie/IMG-Stageline-CUBE630.
Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Galerie/IMG-Stageline-CUBE630
Logowanie

TEST | IMG Stageline CUBE-630/LED

TEST | IMG Stageline CUBE-630/LED

Co jakiś czas w różnych dziedzinach sprzętu estradowego jesteśmy świadkami pojawienia się rewolucyjnych urządzeń. W ubiegłym roku branżę oświetleniową zaskoczyła firma Monacor wprowadzając pod marką IMG Stageline całkowicie nowy typ urządzenia oświetleniowego. Jedyny w swoim rodzaju CUBE-630/LED. Czy zdobędzie uznanie?

Artur Wojciechowski, Michał Woźniak

 

IMG-Stageline-CUBE630LED-caly-bok

IMG Stageline zmienia swe oblicze. Dotychczas marka ta była kojarzona z niedrogimi budżetowymi urządzeniami o dobrej relacji cena-jakość. Nic “odkrywczego”. Tymczasem od roku obserwujemy nie lada przemianę – oferowany sprzęt prezentuje bardzo wysoki poziom wykonania i oferuje wyróżniającą się funkcjonalność w swojej klasie cenowej. IMG Stageline to już nie są jedynie-tanie-rozwiązania. To sensowne i przemyślane urządzenia, które mogą bez problemu konkurować nawet ze sporo droższymi markami. Do tego nadal IMG Stageline oferuje sprzęt w bardzo korzystnych cenach! Jednym z przykładów jest właśnie głowica, którą mieliśmy okazje przetestować.

IMG Stageline CUBE-630/LED to urządzenie niesamowite, nietuzinkowe, otwierające w dziedzinie oświetlenia estradowego i dyskotekowego nowe możliwości. Zasada działania jest zbliżona do jeszcze bardziej zaawansowanego urządzenia - Ayrton COSMOPIX-R wyposażonego w 12 źródeł światła LED PAR36.

 IMG-Stageline-CUBE630LED-caly-red-green-blue

W przypadku CUBE-630/LED z jednej strony idea jest prosta - bryła sześcianu na bazie kwadratu wyposażona została na każdym boku w źródło światła LED typu beam. Dodatkowo na każdej krawędzi znajdują się paski LEDowe. Z drugiej strony mamy do czynienia z technologicznym high-endem - cechą szczególną tej “kostki” jest to, że w pionie może się obracać… w nieskończoność. Zamontowana poprzecznie bryła CUBE-630/LED jest napędzana silnikiem zapewniającym pełen obrót bez końca! W poziomie głowica może się obracać w zakresie 630°.

 IMG-Stageline-CUBE630LED-open2

Trzeba przyznać, że specjaliści IMG Stageline wykonali kawał solidnej roboty - zapewnienie skutecznej transmisji samych danych sterujących łącznie 18 źródłami światła oraz zasilania stanowiło nie lada wyzwanie. To prawdziwy robocop wśród głowic :-) Poziom upakowania elementów robi kolosalne wrażenie - podczas targów Prolight+Sound we Frankfurcie na stoisku Monacor było prezentowane na wpół “rozebrany” CUBE-630/LED. Widać też, że napędy są wykonane na perforowanych paskach zapewniających po pierwsze dokładność pracy, po drugie niwelujących bezwładność ruchomych elementów głowicy. Oto krótki filmik.

 {youtube}8Y7QDSnpvEI{/youtube}

Obudowa jest wykonana solidnie, z wysokiej jakości materiałów. Po bokach są wygodne uchwyty, które bardzo pomagają w podwieszaniu ważącej 14.5 kg głowicy. Do dyspozycji jest zabezpieczenie na karabińczyku i stalowej lince. Wentylacja urządzenia jest aktywna, załącza się od razu po uruchomieniu.

 IMG-Stageline-CUBE630LED-LCD-MasterMode

Do obsługi funkcji jest dedykowany wyświetlacz LCD z prostym, logicznie zaprojektowanym menu. Z jego poziomu możemy nie tylko aktywować różne tryby pracy, ale również w razie potrzeby ustawić pożądany kolor świecenia każdego źródła LED. Z panelu sterowania możemy też wybrać funkcję odwrócenia panoramy (Pan Reverse). Ciekawostka w menu jest opcja wyświetlenia ilości godzin pracy głowicy.

IMG-Stageline-CUBE630LED-LCD-reverce

Głowica została wyposażona w wejście i wyjście DMX na 3-pinowych gniazdach XLR. Zasilanie doprowadzane jest do zapewniającego stabilność gniazda neutrik PowerCon. Dołączony przewód zasilający ma długość 2 metry i porządny przekrój 3x2mm2 - jak na urządzenie o poborze mocy 335 VA to ogromny zapas :-) Niestety producent nie wyposażył urządzenia w wyjściowe gniazdo zasilania “podaj dalej”.

Napęd poziomy umożliwia obrót o 540° bądź 630° (do wyboru). Pełen obrót w poziomie głowica wykonuje w 2,6 sek. W pionie głowica może obracać się “bez końca” wykonując na pełnej prędkości pełen obrót 360° w nieco ponad 1,1 sek.

 IMG-Stageline-CUBE630LED-LCD-Soundset

Głowice mogą pracować w czterech trybach sterowania:

- DMX

- sound (reakcja na muzykę)

- programy sterujące zapisane w pamięci

- Master/Slave

 

IMG Stageline CUBE-630/LED został wyposażony w 6 źródeł LED 30W RGBW typu beam o promieniu świecenia 4°. Trzeba przyznać, że skupienie światła i zasięg jest znakomity - sięga efektywnie nawet 30-35 metrów. Każde źródło ma diody o 4 barwach - czerwony, zielony, niebieski i biały. W każdym przypadku jest 255 poziomów nasycenia (do określenia przez DMX bądź ręcznie z panelu sterowania). Prócz ustawiania statycznych kolorów za pomocą DMX – w trybie 37-kanałowym dla każdego źródła oddzielnie, można też określić płynny czas przenikania kolorów w kolor. Niezwykle przydatnym narzędziem jest efekt strobo regulowane w zakresie od 1 Hz do 25 Hz. W połączeniu z możliwościami ruchów w poziomie i w pionie 6 źródeł światła, którymi można sterować niezależnie, daje to potężne możliwości tworzenia niespotykanych efektów świetlnych, niemożliwych do osiągnięcia żadnymi innymi modelami głowic. Trzeba sobie uświadomić, że nawet bez konieczności uruchamiania obrotów, jesteśmy w stanie “strzelać” światłem w dowolnych położeniach sześcianu. W umiejętny sposób podwieszone dwie głowice CUBE-630/LED sprawiają wrażenie, jakby jednocześnie pracowały przynajmniej 4 klasyczne głowice beam.

 IMG-Stageline-CUBE630LED-connections

Testowana głowica ma dwa tryby DMX. Pierwszy - uproszczony 15-kanałowy, może adresować wspólne kolory i funkcje dla wszystkich źródeł światła beam łącznie, analogicznie dla LEDowych pasków sticks. Zaawansowany 37-kanałowy tryb DMX umożliwia zaadresowanie każdego źródła światła niezależnie oraz kontrolę nad szeregiem dodatkowych funkcji, jak strobo i przenikanie kolorów.

 

Tryb 15-kanałowy udostępnia następujące opcje sterowania DMX:

 • kanał 1 - ruch głowy w poziomie - w zależności od ustawienia w menu, maksymalny obrót wynosi 630° lub 540°
 • kanał 2 - położenie głowicy w pionie w zakresie 0° - 200° - jeśli wartość DMX kanału 3 mieści się w zakresie 0 - 30
 • kanał 3 - ruch głowicy w pionie bez ograniczenia w obu kierunkach oraz zatrzymanie obrotów
 • kanał 4 - szybkość obrotów kanału 1 i 2
 • kanały 5 - 8 - regulacja nasycenia kolorów RGBW
 • kanał 9 - ustawienie strobo z regulacją częstotliwości od 1 Hz do 25 Hz, regulacją długości świecenia dla 1 Hz oraz wybór nieregularnych błysków strobo (zakres wartości 176 - 255)
 • kanał 10 - globalny dimmer
 • kanał 11 - kolor świecenia pasków LED na krawędziach (czerwony, zielony, niebieski, żółty, magenta, cyjan, biały, przenikanie kolorów) oraz chase dla każdej z barw
 • kanał 12 - uruchomienie jednego z 5 gotowych programów
 • kanał 13 - wybór kolorów i barw (czerwony, zielony, niebieski, żółty, magenta, cyjan, biały RGBW, przenikanie kolorów w różnym tempie)
 • kanał 14 - szybkość chase z kanału 11
 • kanał 15 - reset (wartości 31 - 49).

 IMG-Stageline-CUBE630LED-uchwyt

W trybie 37-kanałowym mamy oddzielnie adresowane każde źródło LED beam, z osobnymi regulacjami dla każdej barwy (kanały od 7 do 30), natomiast paski na krawędziach mają wspólne ustawienie (kanał 33). Strobo jest regulowane na kanale 31, globalny dimmer ma kanale 32. Kierunki obrotów mają zgrubną i dokładną regulację (2 kanały na poziom, 2 kanały na pion) i oddzielnie regulowaną szybkość dla obu kierunków.

Czego zabrakło? Pomijając brak wyjścia zasilania PowerCon do zasilenia kolejnych urządzeń, kilka szczególików. Szkoda, że nie ma możliwości regulacji czułości trybu sound z poziomu DMX - trzeba to ustawić ręcznie z panelu sterowania (zakres 00 - 99%). Trzeba też wspomnieć, że dość głośno pracuje wentylacja – ale to w sumie przy 6 źródłach 30W LED i zaawansowanej elektronice napędów nie powinno dziwić… Niemniej do zastosowań teatralnych CUBE-630/LED raczej nie jest stworzony :-)

 IMG-Stageline-CUBE630LED-caly-white

A do czego jest stworzony? IMG Stageline CUBE630/LED to wyzwanie dla light-designerów i realizatorów światła scenicznego i estradowego. Urządzenie stwarza całkowicie nowe możliwości, praktycznie dotąd nieosiągalne. Nie jest to “sztampowe” urządzenie, klasyczne. Nie jest też riderowe - jeszcze. Bo kto doceni solidność wykonania, dokładność pracy i skuteczność świecenia oraz znajdzie swój własny pomysł na kreatywne wykorzystanie tych głowic, z pewnością dopisze je do ridera oświetleniowego.

 IMG-Stageline-CUBE630LED-caly-red

maxSPL_PLATINUMPomijając kwestię wykorzystania testowanego urządzenia w warunkach oświetlenia estradowego, w naturalny sposób CUBE630/LED jest predestynowany do zastosowania w obiektach dyskotekowych. Można nim wprowadzić duży “zamęt” :-) Mogą stać się głównym narzędziem do robienia świetlnej “zadymy”. Ale używając z poczuciem smaku i estetyki można też potraktować te głowice jako dopełnienie każdego setupu. To urządzenie zasadniczo wzbogaci spektrum możliwości, gdyż nie tylko może pracować jako “zwariowany” CUBE, ale również jako wielozadaniowy i wielokierunkowy szybki beam. Tak szybki, jak żaden inny! Bo mając w każdej płaszczyźnie niezależnie sterowane źródła światła w 4 kierunkach świata, przy niewielkich ruchach można uzyskać nieprawdopodobną szybkość “przerzutu” kierunku świecenia źródeł beam. Takiej szybkości nie zapewni żadna, nawet najbardziej riderowa i najszybsza głowica beam na rynku :-) Choćby dla tej funkcjonalności warto przyjrzeć się bliżej tej głowicy. Polecamy! W cenie jest gwarancja niezwykle kreatywnej zabawy przy programowaniu naszych show.

Z uwagi na innowacyjność oraz możliwośći i jakość wykonania przyznajemy CUBE630/LED naszą najwyższą redakcyjną nagrodę :-) 

 

Możliwości

poziom_20

Jakość wykonania

poziom_15

Opłacalność

poziom_10

Ocena ogólna

poziom_15

 

 

Do testów dostarczył: Monacor Polska

 

PS: Wkrótce jako uzupełnienie testu opublikujemy demo wideo nagrane z udziałem testowanych głowic, w którym zostały użyte różne tryby i style pracy głowic.

{gallery}Galerie/IMG-Stageline-CUBE630{/gallery}