Logowanie

Soundcraft Ui24R – rackowy mikser cyfrowy live, rejestrator wielokanałowy i wielokanałowy interfejs audio do studia

Soundcraft Ui24R – rackowy mikser cyfrowy live, rejestrator wielokanałowy i wielokanałowy interfejs audio do studia

Seria mikserów Ui firmy Soundcraft zrobiła oszołamiającą karierę. Modele Soundcraft Ui12 i Ui16 to chyba najpopularniejsze sterowane zdalnie cyfrowe miksery na rynku. Nowy model z tej serii – długo oczekiwany największy Soundcraft Ui24R – nie tylko wyposażono w większą ilość kanałów wejściowych i wyjściowych. Ten model to nowa jakość na rynku. Co proponuje?

Radek Barczak, Jak Marek, Bartosz Ruszkowski

 

Swą popularność seria Soundcraft Ui zawdzięcza takim cechom, jak znakomite w tej klasie brzmienie, przejrzysta i intuicyjna obsługa aplikacji sterującej oraz przystępna cena. Miksery te świetnie sprawdzały się w zespołach weselnych, na mniejszych eventach i imprezach targowych, w szkołach, salach konferencyjnych. Jednak do bardziej zaawansowanych zastosowań brakowało kilku funkcji, z których najbardziej dotkliwą był brak linii opóźniających.

 Soundcraft Ui24R rack rzut1

Soundcraft Ui24R to Super Ui :-) Ma absolutnie wszystko to, czego brakowało w mniejszych modelach Ui12 i Ui16. A do tego oferuje kilka funkcji, które sprawiają, że Soundcraft Ui24R znakomicie się sprawdzi nie tylko w nagłaśnianiu koncertów, eventów, konferencji, w stacjach radiowych i telewizyjnych, ale i w studiach nagraniowych.

 Souncraft Ui24R iPad Channels IN

Soundcraft Ui24R jest obsługiwany przez identyczny, genialny w swej prostocie i szybkości działania interfejs graficzny – Soundcraft niczego tu nie zmienił, prócz dodania w interfejsie nowych funkcji. Jak przystało na przedstawiciela rodziny Ui, również najwyższy model jest obsługiwany z poziomu przeglądarki internetowej. To daje ogromną przewagę nad konkurencją. Nie trzeba instalować żadnego oprogramowania. Wystarczy cokolwiek z ekranem i przeglądarką internetową – na dowolnym systemie operacyjnym. Nie ma ograniczeń. Może to być Android, Windows, Mac OS X, iOS, Linuks – obojętnie :-) Może to być tablet, telefon, komputer... Soundcraft Ui24R będzie obsługiwany przez każde z tych urządzeń. Jeśli jest to urządzenie z klawiaturą, dodatkowo możemy skorzystać z kilkudziesięciu klawiszy skrótów jeszcze bardziej usprawniających obsługę miksera. Połączenie z mikserem może się odbywać przez WiFi lub po kabelku LAN - bezpośrednio, bądź przez router lub switch.

 Soundcraft Ui24R dotykowyLCD palec

Nowością jest poza tym możliwość podłączenia ekranu HDMI, myszki i klawiatury do Ui24R i obsługi funkcji miksera w ten sposób – bo mikser ma w sobie pełnowartościowy komputer będący serwerem :-) Można również wykorzystać ekran dotykowy (!), trzeba jednak pamiętać, że nie każdy monitor będzie kompatybilny z funkcją dotyku. Nam w trakcie testów udało się zlokalizować niedrogi model firmy Asus o przekątnej 15.6” - VT168H (ta ostatnia literka H jest bardzo istotna, oznacza HDMI, w przeciwieństwie do modelu z końcówką N ze złączem DVI, którego funkcja dotyku przy podłączeniu przez przejściówkę DVI-HDMI nie współpracuje z Ui24R).

Soundcraft Ui24R caly bok anteny 

Soundcraft Ui24R to pierwszy mikser na rynku, który ma router 5 GHz! Wbudowany router ma dwie anteny i może pracować zarówno w „zapchanym” zakresie 2.4 GHz, jak mniej obciążonym 5 GHz. Mikser fabrycznie nie ma włączonego routera WiFi – procedura jego uaktywnienia nie jest skomplikowana, ale wymaga jednak nieco zachodu. Instrukcję zainteresowani Czytelnicy znajdą na końcu testu.

Naturalnie, zawsze możemy korzystać z połączenia kablowego z komputerem równolegle z połączeniem bezprzewodowym – Soundcraft Ui pozwala na jednoczesne połączenie nawet z 10 urządzeniami :-) Osobiście niezależnie od sytuacji konfiguracji pracy miksera, zawsze staram się mieć podłączony kablowo komputer do mikserów Soundcraft Ui – wcześniej Ui16, aktualnie do Ui24R.

Niestety, jeśli dysponujemy tylko tabletem lub telefonem, nie będziemy mogli uaktywnić sieci WiFi w Soundcraft Ui24R. Kupując mikser i uruchamiając go warto pamiętać, że trzeba mieć albo komputer, albo monitor HDMI - tradycyjny uzupełniony o myszkę USB lub dotykowy.

 Soundcraft Ui24R rack rzut3

Nowy mikser ma budowę 24/6/8/2/2 – obsługuje 24 kanały wejściowe, 6 grup, 8 szyn AUX, stereofoniczną matrycę i dwa wyjścia główne MASTER. Ponadto jest 6 wirtualnych kanałów VCA (!). Ważną informacją jest to, że powroty efektów nie zabierają kanałów wejściowych – mamy w standardzie 4 stereofoniczne powroty efektów. W sumie więc, patrząc „analogowo”, mikser obsługuje 32 kanały wejściowe :-)

Jeśli chodzi o wejścia analogowe, do dyspozycji jest 20 wejść mikrofonowo-liniowych, z których pierwsze 10 jest na złączach combo XLR/jack 1/4”. Tu mała dygresja – na całym świecie obowiązuje zwyczaj mikrofonowania od pierwszych kanałów zestawów perkusyjnych. Wejścia combo XLR/jack 1/4” przydałyby się w drugim dolnym rzędzie, gdzie zwykle podłączamy m.in. instrumenty klawiszowe. Jeśli te mają symetryczne wyjścia, spokojnie można zrezygnować z DI-BOXów.

 Soundcraft Ui24R headphone

Dwa pierwsze wejścia mogą mieć przełączoną impedancję wejściową dostosowaną do gitar (tryb Hi-Z). Na tych kanałach mamy do dyspozycji dwa bloki efektów gitarowych i emulacji wzmacniaczy gitarowych, które w dużej części – zdaniem zaprzyjaźnionego gitarologa – brzmią bardzo przekonująco. W każdym razie na event czy wesele sprawdzi się świetnie.

 Soundcraft Ui24R antena przod

Oprócz tego Ui24R ma dwa wejścia cinch dla kanałów liniowych oraz dwa cyfrowe powroty z 2-kanałowego odtwarzacza USB korzystającego z nośników typu pendrive. Możliwości tego miksera są jednak daleko szersze! Na pendrive można bowiem nagrać bezpośrednio miks stereo z sumy Master oraz 22 kanały wejściowe (!). Lub odtworzyć 22 kanały w wirtualne próbie. A wykorzystując możliwości komutowania wejść dla kanałów wejściowych, z pamięci pendrive można również odtwarzać wybrane tracki podczas realizacji koncertu.

To nie wszystko. Port USB typu B umożliwia podłączenie komputera i wykorzystanie Soundcrafta Ui24R jako profesjonalny interfejs audio na USB oferujący 32 kanały wejściowe i 32 kanały wyjściowe. Wyjścia są w aplikacji DAW po to, by wrócić sygnałem do miksera, bowiem kolejną nowością jest to, że w Ui24R mamy możliwość dowolnej komutacji wejść. To oznacza, że mając na przykład koncertowe ślady nagłaśnianej przez nas kapeli, możemy sobie zrobić wirtualną próbę jeszcze zanim band się rozłoży.

Jest również inne zastosowanie wysyłek i powrotów USB – można je wykorzystać jako kanały przetwarzania przez wirtualne wtyczki plug-in :-) Mając na przykład wtyczki Waves B-) i szybki host dla wtyczek – na przykład Waves Multirack – z Ui24R podłączonym do komputera możemy sobie zrobić natywny „serwer Waves” :-) Latencja jest, ale stosunkowo niewielka – na Mac OS X i aplikacji Presonus Studio One 2 przy buforze 32 sample dla sterownika AU miksera Soundcraft Ui24R, opóźnienie wysyłki do DAW i powrotu przez szynę USB zabrało około 6,1 ms. Przy wykorzystaniu z tak niskim buforem wysokiej klasy pogłosu splotowego, zajętość procesora i7 w podłączonym laptopie dochodziła do 30%. Podejrzewam, że przy hoście Waves MultiRack wartość opóźnienia była by jeszcze niższa. Więc spokojnie można „zapodać” nawet wymagające plug-iny, zwłaszcza przestrzenne, ale i dynamiczne – jeśli zmutujemy kanał źródłowy na szynie master, wypuścimy go na dwie szyny AUX wysłane na kompa przez USB i poświęcimy dwa kanały wejściowe na powroty z komputera USB, to zachowamy nawet zgodność fazową :-) A zastosowanie wtyczek Waves albo naszych rodzimych PSP Audioware w naszym miksie niekiedy warte będzie odrobiny zachodu. Jedyny koszt to fakt, że tracimy dwa wejścia.

Jedno wymaga wyjaśnienia – bo do naszej redakcji trafiały już zapytania, jak to jest z tym nagrywaniem przez USB na komputer. Wejścia z Soundcraft Ui24R przez USB w komputerowych programach DAW są widoczne w następującej kolejności:

  • kanały 1 i 2 – szyna Master
  • kanały od 3 do 10 – szyny AUX
  • kanały od 11 do 32 – kanały wejściowe.

Oznacza to, że na komputer można nagrywać sumę Master, każdą z wysyłek na AUX no i naturalnie kanały wejściowe. Nie można natomiast (niestety) nagrać sygnałów z powrotów procesorów efektów.

 Soundcraft Ui24R AUXy

Fizyczne analogowe wyjścia z szyn AUX są zrealizowane na gniazdach XLR, zaś wyjście główne to zdublowane równoległe wyjścia XLR i jack 1/4”. Co ważne, również w nowym modelu każdy kanał ma niezależną regulację poziomu wyjściowego, jeśli istnieje potrzeba zróżnicowania głośności obu kanałów Master. Ponadto do dyspozycji są dwa wyjścia słuchawkowe.

Souncraft Ui24R iPad Settings

Mamy jeden fizyczny potencjometr wzmocnienia dla obu par słuchawek, natomiast w menu miksera można ustawić poziom głośności dla każdego wyjścia słuchawkowego oddzielnie.

 Souncraft Ui24R iPad Gain del

W sekcji GAIN każdego kanału mamy dostęp do:

  • regulacji czułości wejścia Gain
  • niezależnie dla każdego kanału załączanego zasilania Phantom
  • zmiany polaryzacji
  • linii opóźniającej na wejściach – do 250 ms

Wszystkie kanały wejściowe mają identyczne możliwości przetwarzania. Wyjątkiem są wspomniane dwa pierwsze wejścia z przełączaną impedancją, wyposażone dodatkowo w procesor gitarowy z emulacjami wzmacniaczy i efektów gitarowych.

 Souncraft Ui24R iPad EQ deesser RTA

W sekcji edycji kanałów MIX mamy:

  • filtr dolnozaporowy przestrajany od 20 Hz do 1 kHz, z wyborem nachylenia zbocza filtru (Slope) między wartościami 12 dB/okt., 24 dB/okt., lub 36 dB/okt.
  • filtr górnozaporowy przestrajany od 1 kHz do 20 kHz, z wyborem nachylenia zbocza filtru (Slope) między wartościami 12 dB/okt., 24 dB/okt., lub 36 dB/okt.
  • 4-pasmowy korektor parametryczny ze wszystkimi filtrami przestrajanymi w pełnym zakresie 20 Hz 22 kHz, z dobrocią od Q=0.05 do Q=15 i regulacją wzmocnienia w zakresie +/-20 dB; trzeba wspomnieć, że sekcja korektora udostępnia filtry o charakterystyce dzwonowej – nie ma typowej charakterystyki półkowej, przy czym zmniejszając dobroć uzyskujemy charakterystyki zbliżone do filtrów półkowych; korektor można również przełączyć w tryb prosty (Easy) i wówczas mamy do dyspozycji 3 filtry tylko z regulacją wzmocnienia w zakresie +/-20 dB przy czym skrajne pasma przybierają tryb pracy zbliżony do charakterystyki półkowej
  • de-esser z przestrajanym filtrem od 2 kHz do 15 kHz (!), regulowaną głębokością zadziałania de-essera oraz ustawianym w zakresie od 1:1 do nieskończoność:1
  •  bramka – pełnowartościowa, nie uproszczona, z ustawienie progu otwarcia bramki Threshold, regulacją czasu otwarcia Attack, czasem utrzymania Hold, czasem zamknięcia bramki Release, zakresem działania Depth

Souncraft Ui24R iPad Compressor Master Limit

  • kompresor z regulacją progu zadziałania Threshold, ustawieniem stopnia kompresji (od 1:1 do 50:1 i następnie nieskończoność:1 dla trybu limitera), czasami ataku (Attack) i zwolnienia (Release) oraz kompensacją poziomu głośności Gain; jest możliwość również wyboru kolana kompresji – miękkie (Soft) i twarde (Hard)

Do opcji edycyjnych kanałów mamy dostęp po przytrzymaniu palcem lub myszką dolnej belk kanału z jego nazwą.

Souncraft Ui24R iPad ChannelOptions

Bardzo fajnie jest rozwiązane kopiowanie ustawień kanału. Można skorzystać z opcji szybkiego kopiowania (Copy Settings), jak również zapisać ustawienia kanału w postaci programu Preset kanału. Ponadto dostępne jest zapisywanie Presetów dla każdego z bloków przetwarzania - oddzielnie dla EQ, bramki, kompresora.

 Souncraft Ui24R iPad FX Lex

Mikser Soundcraft Ui24R ma identyczny z poprzednimi modelami blok efektów. Są to 4 stereofoniczne szyny efektów bazujące na algorytmach firmy Lexicon. Powroty – jak wcześniej wspominaliśmy – nie zabierają wejść. 

Souncraft Ui24R iPad FX send AUX

Kanał powrotów efektów ma 4-pasmowy korektor, bramkę i kompresor. Jest również wysyłka efektów na szyny AUX. 

 Souncraft Ui24R iPad ViewGroups2

Od najnowszej wersji oprogramowania miksera mamy globalne nabicie tempa dla efektów Delay.

Souncraft Ui24R iPhone TapTempo

Stereofoniczne Grupy których jest 6, są domyślnie skomutowane do szyny Master, ale można odłączyć je od szyny głównej. Są wyposażone w niemal identyczne przetwarzanie, jak kanały wejściowe. Jedyną różnicą jest to, że w sekcji korektora nie ma filtru górnozaporowego. Obok parametrycznego EQ jest do dyspozycji tylko filtr dolnozaporowy. Nowością w stosunku do poprzednich modeli mikserów Ui jest możliwość odłączenia grupy od szyny Master oraz funkcja Sub Group Spread pozwalająca wyświetlić tylko kanały przypisane do danej grupy. Przydatne.

 Souncraft Ui24R iPad VCA

Oprócz 6 subgrup Soundcraft Ui24R jest wyposażony w 6 grup VCA - naturalnie, nie mają one żadnego processingu :-) Do VCA można przypisać nie tylko wejścia i powroty efektów, ale od najnowszej wersji systemu operacyjnego miksera również szyny wyjściowe AUX. To pozwala w bardzo wygodny sposób poukładać sobie miks :-) Wygodną opcją jest VCA Spill – funkcja dostępna w najlepszych dużych konsoletach. Jest również w Ui24R :-) Klikając w przycisk Spill na ekranie pojawiają się tylko te kanały, które są przypisane do danej grupy VCA.

 Souncraft Ui24R iPad GEQ RTA

Szyny AUX oraz szyna Master mają identyczne wyposażenie. Nowością jest linia opóźniająca na każdym wyjściu (do 500 ms) i opcja zmiany polaryzacji dla wyjść – bardzo przydatna funkcja przydatna na przykład przy strojeniu monitorów. Nadal nie ma korektorów parametrycznych, za to jest 31-pasmowy korektor graficzny oraz sekcja filtrów antysprzężeniowych AFS2, które znakomicie sprawdzają się zwłaszcza w razie wykorzystywania Ui24R podczas konferencji i sympozjów. Funkcja ta to zestaw 12 bardzo wąskich filtrów typu Notch o zmiennej dobroci / szerokości wycięcia pasma. Szerokość pracy każdego filtru jest dobierana przez algorytmy analizujące sprzężenia. Dzięki temu filtry AFS2 wycinają z sygnały tylko te sprzęgające zakresy. Do dyspozycji jest regulacja czułości pracy układu AFS2 - jeśli chcemy, by AFS2 możliwie wcześnie rozpoznawał sprzężenia, należy ustawić wartość dodatnią czułości. Ja na etapie strojenia systemu na konferencje z udziałem „dyryktorów” mających przemawiać do mikrofonów do ręki, które zwykle trzymają na wysokości pępka, ustawiam wartość czułości filtru na +6 dB :-) Ale proponuję przetestować tę funkcję i sobie przećwiczyć, która wartość będzie najodpowiedniejsza.

Dodatkowo szyna Master dwa pierwsze tory AUX – AUX 1 i AUX 2 , mają dodatkowo filtry dolno- i górnozaporowe, co pozwala wykorzystać te tory jako „procesor głośnikowy” - jeśli zaistnieje taka potrzeba. Możemy bowiem wykonać podział pasma.

 Souncraft Ui24R iPad Compressor Master Limit

Ponadto w processingu szyn AUX mamy bramkę i kompresor. Nie ma natomiast korektora parametrycznego.

Souncraft Ui24R iPad AuxPre

Szyny AUX mogą działać globalnie jako Pre (wysyłka przed tłumikiem) lub Post (wysyłka po tłumiku), ale można również ustawić niezależnie dla każdego kanału tryb pracy wysyłki na dany AUX :-) To się przydaje na przykład, gdy odtwarzamy "podkłady" z komputera lub USB, które mają różny poziom głośnosci i dynamiki - wówczas warto ustawić wysyłkę po tłumiku (Post).

By zmienić punkt wysyłki dla wszystkich kanałów na danym AUXie, należy dwukrotnie kliknąć w button „Pre” lub „Post”. Zostaniemy zapytani, czy faktycznie chcemy zmienić tryb wysyłki dla wszystkich kanałów na tej szynie AUX. Wystarczy odpowiedzieć :-)

Ciekawostką jest funkcja linkowania tłumika głównego szyn AUX/MTX do głównej szyny Master, która pojawiła się w najnowszej aktualizacji oprogramowania miksera v.1.0 build 7110. W razie uaktywnienia tej funkcji, master fader danej wysyłki będzie podążać za uchami głównego tłumika Master. Czekamy jeszcze na opcję komutacji szyny AUX do Mastera :-) żeby móc korzystać z kompresji równoległej.

 Souncraft Ui24R iPad Settings

Warto wspomnieć, że w Soundcraft Ui24R mamy możliwość wyboru trybu działania wyciszania kanałów – wciśnięcie klawisza Mute może wyciszyć dany kanał na szynie głównej Master oraz szynach AUX, albo w drugiej opcji wyciszyć kanał tylko na szynie głównej pozostawiając sygnał kanałów wejściowych wysyłanych na szyny AUX. Jak kto woli :-)

 Souncraft Ui24R iPad UserView

Szybkość i łatwość obsługi Soundcraft Ui24R zawdzięcza przejrzystemu i oczywistemu interfejsowi graficznemu, jak rówież wielu opcjom udogodnień dla realizatora. Na przykład grupy podglądu View Groups. Są to warstwy użytkownika – mamy możliwość skonfigurowania sobie 6 różnych konfiguracji tłumików. Mogą to być kanały wszelakiego typu, wejściowe, grupy, szyny AUX, wysyłki efektów, jak VCA.

 Soundcraft Ui24R 1 opera Bajka2

Soundcraft Ui24R przetestowaliśmy bardzo gruntownie w przeróżnych sytuacjach. Był jednym z głównych mikserów podczas tegorocznego sezonu koncertowego na Kontener Art w Poznaniu. Był wykorzystywany podczas tegorocznego cyklu Koncertów Operowych na Warcie. Zrealizowaliśmy na Ui24R łącznie pewnie ze 30 koncertów. Wiele z nich zostało nagranych – zarówno na nośnik USB typu pendrive, stereofonicznie i wielokanałowo, jak i na komputer przez USB.

Soundcraft Ui24R 1 KontenerArt opera

Mikser był wykorzystywany również podczas kilku konferencji, podczas których szczególnie przydał się bardzo skutecznie działający antysprzężeniowy system AFS2. Na jednej z konferencji wymagana była redundantna rejestracja dźwięku – wszystko przeprowadziliśmy w pełni nadmiarowo na 3 sposoby. Bartek Ruszkowski zrealizował na nim kilka imprez DJskich. Podczas tych wszystkich wydarzeń Soundcraft Ui24R nie zawiódł ani razu. Nie zawiesił się, nie stracił komunikacji z tabletem lub telefonem – bo na telefonie również zdarzyło się zrealizować dwa mniejsze koncerty :-) Nie stracił komunikacji, gdyż używaliśmy dobrej klasy zewnętrzny router.

 Soundcraft Ui24R 1 opiety0

Czy to znaczy, że wbudowany w Ui24R router jest zły? Przyznaję, dwa koncerty na Kontener Art zrealizowałem na wbudowanym routerze. Z sukcesem, choć raz z duszą na ramieniu. Router miksera był ustawiony w trybie 5 GHz, znajdował się na scenie, centralnie, przy zestawach perkusyjnych. Gdy ludzie siedzieli bądź leżeli na pufach (sceneria KontenerArt to plaża :-) ), bez problemu notowaliśmy zasięg pracy nawet do 25 metrów od sceny. Ale gdy widownia była liczna, do tego stała przed sceną, zasięg skracał się nawet do zaledwie 10-15 metrów. Musimy mieć świadomość, że gdy anteny są nisko, przy podłodze sceny, a wokół mnóstwo kabli i „żelastwa”, nie są to optymalne warunki pracy dla sieci bezprzewodowej. A gdy od stabilności połączenia zależy to, czy mamy kontrolę nad dźwiękiem czy nie, nad inwestycją w router za 150 zł czy nawet za 350 zł nie powinniśmy się zastanawiać.

 Soundcraft Ui24R 1 opiety2

Na pytanie, czy warto zamienić Soundcraft Ui16 na Ui24R – jeśli potrzebujemy większą ilość kanałów, możliwości opóźniania kanałów i szyn AUX dla stref nagłośnienia na większych konferencjach czy eventach, odpowiedź jest jedna. Tak. Ale nie tylko z powodu poszerzonej funkcjonalności warto zamienić Ui16 na Ui24R. Również z uwagi na jakość brzmienia warto rozpatrzeć inwestycję w nowy model „super-Ui”.

 Soundcraft Ui24R 1 FoH iPady

Przyznaję, że od początku użytkowania miksera Soundcraft Ui16 byłem fanem jego brzmienia. Było w nim coś zauważalnie charakterystycznego, na co zwracali uwagę nawet laicy, dla których świadczyliśmy usługi nagłośnieniowe. Jednak Ui16 ma jedną przypadłość – przy dużych wzmocnieniach przedwzmacniacza mikrofonowego, powyżej 22-23 dB, co zdarzało się w przypadku nagłaśniania przemówień prezesów trzymających mikrofon na wysokości brzucha :-P, zauważalnie podnosił się poziom szumu. Nie na tyle, żeby to było uciążliwe, jeśli korzystało się z jednego mikrofonu w trybie „prezesowsko-dyrektorskim”. Ale jeśli na scenie były trzy takie mikrofony z dużym Gainem, sytuacja robiła się już kłopotliwa. Ratunkiem bywało zastosowanie bramki :-) Pierwsze co sprawdziłem w Soundcraft Ui24R to właśnie poziom szumu przedwzmacniaczy przy dużych wzmocnieniach Gain. Soundcraft chwali się udziałem specjalistów marki STUDER w projektowaniu toru audio i przedwzmacniaczy mikrofonowych. Oczywistością jest, że nie należy się tu spodziewać dyskretnych układów przedwzmacniaczy – są to dobrej klasy układy scalone. Trzeba przyznać, że we wzorcowej konfiguracji. Jaki jest efekt maczania paluszków konstruktorów STUDERa w Ui24R? Jest lepiej, niż w Ui16. Dużo lepiej! Wręcz znakomicie :-) Soundcraft Ui24R oferuje wręcz studyjną jakość dźwięku. Zastosowane przetworniki analogowo-cyfrowe to 8-kanałowe Cirrus Logic CS5368 mogące pracować z 24-bitową dokładnością i częstotliwością próbkowania 192 kHz, dodatkowo z nadpróbkowaniem delta-sigma. Przetworniki te oferują dynamikę rzędu 114 dB. Identyczne przetworniki zastosowano w cenionych studyjnych interfejsach audio RME FireFace UFX.

 Soundcraft Ui24R 1 wagon

Ciekawostką jest przygotowywana wersja oprogramowania, która będzie w sposób inteligentny integrować się po zwykłych kablach XLR (!!!) z podłączonym sprzętem, na przykład mikrofonem AKG P5i oraz DI-BOXami dbx DI1. Mikser będzie automatycznie rozpoznawać te urządzenia. Planowana jest również integracja z zestawami JBL serii PRX800W. Ciekawe, jakie jeszcze technologie drzemią w Soundcraft Ui24R? Bo mamy dodatkowy port LAN... Może jako opcja będzie możliwość podłączenia dodatkowego stageboxa? Na przykład w standardzie BLU Link? A może slot na kartę DANTE? ;-)

 Soundcraft Ui24R 1 iPad mix

Bez wątpienia najważniejszą zaletą obok świetnej jakości brzmienia jest genialnie prosta w obsłudze apka miksera działająca z poziomu praktycznie każdej przeglądarki na każdym typie urządzenia – na smartfonie, na tablecie czy komputerze. Cieszy również możliwość bezpośredniego podłączenia ekranu do miksera i obsługi albo za pomocą myszki i klawiatury USB, albo funkcji dotyku ekrany. Warto podkreślić, że jednocześnie dostęp do edycji może mieć nawet 10 urządzeń, z przydzielonymi różnymi prawami dostępu. To oznacza, że muzykom możemy dać możliwość indywidualnego ustawiania sobie poziomów poszczególnych sygnałów w monitorach, a sami możemy korzystać na przykład z dwóch iPadów równolegle :-)

 Soundcraft Ui24R rack rzut3

Czy warto zainwestować w Soundcraft Ui24R? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. To bardzo udana konstrukcja – przemyślana, dopracowana i kompletna. To znakomita propozycja dla firm realizujących eventy, konferencje, mniejsze koncerty. Również kapele eventowe i weselne będą w pełni usatysfakcjonowane możliwościami i jakością. I zawsze Ui24R będzie mógł stać się sercem domowego lub projektowego studia, bo z taką obsadą wejść i możliwością wielokanałowej rejestracji mikser ten sprawdzi się również do klasycznej pracy studyjnej oraz do nagrań „na setkę”. Bez problemu Soundcraft Ui24R można także zastosować jako mikser instalacyjny. Nie ma w tej klasie cenowej na rynku miksera o tak wszechstronnym potencjale.

 

Dystrybutor: ESS Audio

 

Procedura włączenia pokładowego routera WiFi w Soundcraft Ui24R

Pierwszy sposób

Podłączamy monitor HDMI i myszkę USB (może być bezprzewodowa, wówczas do USB w mikserze wkładamy odbiornik od myszki). Następnie wchodzimy do menu Network, klikamy w przycisk Config, logujemy się:

  • domyślny login: admin
  • domyślne hasło: admin

i uaktywniamy WiFi (zakładka Hotspot Configuration) przez kliknięcie przycisku Enabled. W kolejnym kroku możemy skonfigurować parametry pracy wbudowanego routera WiFi, nadać własną nazwę sieci WiFi (pole SSID, domyślnie jest to Soundcraft Ui24) i wybrać region / kraj – według tego kryterium pokażą się nam dostępne kanały pracy odpowiednie dla naszej lokalizacji. Możemy wybrać również tryb i kanał pracy routera WiFi – do wyboru jest kilkanaście kanałów w trybie 2.4GHz i 5kHz. Zdecydowanie warto skorzystać również z opcji włączenia zabezpieczenia dostępu do sieci WiFi hasłem – można wybrać tryb WPA2 i wprowadzić 10-znakowe hasło.

Koniecznie (!), po zmianie konfiguracji i zapisaniu ustawień (klawisz Save) należy wyłączyć na 15 sekund mikser. Po ponownym włączeniu WiFi będzie aktywne.

 

Drugi sposób

Połączenie kablowe LAN – należy podłączyć komputer do gniazdka RJ45 o nazwie Ethernet 1. W komputerze trzeba ustawić dla karty sieciowej:

  • statyczny adres 10.10.2.3
  • maskę podsieci 255.255.255.0
  • bramę (Gateway) 10.10.2.1

Następnie logujemy się na domyślny login i hasło:

  • domyślny login: admin
  • domyślne hasło: admin

i uaktywniamy WiFi (zakładka Hotspot Configuration) przez kliknięcie przycisku Enabled.

Również w tym trybie połączenia z Ui24R trzeba go wyłączyć na 15 sekund. Po ponownym włączeniu WiFi będzie aktywne, o czym poinformuje niebieska dioda na przednim panelu.