Logowanie

d&b audiotechnik KSL

Pojawienie się w listopadzie 2018 zapowiedzi premiery d&b audiotechnik KSL - mniejszej wersji rewolucyjnego systemu d&b audiotechnik GSL, wielu zelektryzowało! Szczególnie firmę GMB Pro Sound... Co szczególnego jest w technologii oferowanej przez nowe systemy?

Moduły d&b KSL i GSL cechuje kierunkowość propagacji w pełnym paśmie przenoszenia. Nie tylko kierunkowość zakresu pasma wynikająca z długości grona – każdy pojedynczy moduł ma charakterystykę kardioidalną! A oczywiście niezależnie od tego, im dłuższe grono, tym kierunkowość w niskim paśmie się zwiększa. Jak to zostało osiągnięte?

db audiotechnik KSL array front

Do przetworników w „klasycznych” pozycjach – centralnie usytuowane drivery w falowodzie, obok środkowe pasmo również z falowodem i dwa woofery grające na wprost – dołożono dwa woofery po bokach ze swoimi tunelami bass-reflex i ze specjalnie zaprojektowanymi komorami bocznymi. Te boczne głośniki umieszczone w odpowiedniej odległości od wooferów grających na wprost tworzą kardioidalną charakterystykę propagacji niskiego pasma generowanego przez cały moduł.

 db audiotechnik KSL J array rear

Podczas polskiej premiery d&b audiotechnik KSL w maju 2019, mogliśmy posłuchać na scenie zestackowane po 4 moduły systemów KSL i J. Różnica w propagacji do tyłu była bardzo słyszalna – za niewielkim gronem KSL było dobre 8-10 dB ciszej, niż za gronem z 4 elementami systemu J. Wyobraźcie sobie, jak ogromne znaczenie może to mieć w hali widowiskowo-sportowej podczas głośnego koncertu, czy na przykład na Stadionie Narodowym! To między innymi ta cecha d&b GSL i KSL pozwoliła inżynierom systemu firmy GMB Pro Sound - Remigiuszowi Kasztelnikowi i Kamilowi Zajdel, zaprojektować i zbudować system nagłośnieniowy, który umożliwił uzyskanie tak wysokich ocen za brzmienie koncertu Dawida Podsiadły i Taco Hemingway'a na Stadionie Narodowym!

 dbaudiotechnik KSL V GMB pro sound Zalewski Solo Act 360 00

Druga sprawa, to kwestia dynamiki, brzmienia i maksymalnego SPL, jakie oferuje d&b KSL. Mieliśmy możliwość posłuchać system d&b audiotechnik KSL w porównaniu do znakomitego i cenionego systemu d&b audiotechnik V podczas koncertu Krzysztof Zalewski Solo Akt 360° w hali COS Torwar. Jeszcze przed oficjalną polską premierą – bowiem firma GMB Pro Sound zakupiła system d&b audiotechnik KSL już w kwietniu :-) Ten sam materiał dźwiękowy – świetne solowe granie „Zalefa” w miksie Krzysztofa Białobrzeskiego – mogliśmy odsłuchać podczas prób i w trakcie koncertu i przez KSL'a, i przez V'kę. Ten sam miks na KSL miał lepszą dynamikę, „oddech”, „kulturę”, selektywność. Powtórzmy – d&b V to świetny system. Ale d&b KSL to nowa generacja systemów d&b – przewagą nad starszymi systemami jest nie tylko kierunkowość propagacji, ale również parametry brzmieniowe.

db audiotechnik KSL inside 

Do budowy systemu d&b KSL użyto przetworniki o następujących wymiarach:

- dwa przetworniki niskotonowe 10” na froncie modułu

- dwa przetworniki niskotonowe 8” po bokach

- jeden przetwornik średniotonowy 8” z falowodem opływającym drivery wysokotonowe

- dwa drivery wysokotonowe z wylotem 1.4” i cewkami 3” w falowodzie o dyspersji poziomej 80° lub 120° (KSL8 i KSL12).

Dedykowaną końcówką jest d&b audiotechnik D80 - jeden kanał napędza niskotonowe przetworniki 10”, natomiast drugi kanał napędza wszystkie pozostałe przetworniki, między którymi podział pasma jest realizowany za pomocą wbudowanych, w mistrzowski sposób zrealizowanych analogowych zwrotnic.

 dbaudiotechnik KSL V GMB pro sound Zalewski Solo Act 360 3

Producent dla sekcji niskotonowej podaje moc 450 W RMS, natomiast dla sekcji nisko-średnio-wysokotonowej – 250 W RMS. Odpowiednio moce szczytowe Peak (10 ms) to 1800 W i 1000 W. Jak producentowi udało się z takiej konfiguracji uzyskać 145 dB maksymalnego poziomu SPL? Okazało się, że boczne przetworniki 8” nie tylko „zabierają” sygnał cofający się w tył, ale również dokładają coś od siebie przy propagacji w przód. :-) Taki bonusik pomysłu z kardioidalnością każdego modułu systemu liniowego...

 db audiotechnik KSL array back rear

System d&b audiotechnik KSL nie należy do tanich. Ale pierwszy sezon tego systemu w firmie GMB Pro Sound jasno pokazał, że otwiera nowe możliwości i gwarantuje absolutnie nową jakość – zwłaszcza w realizacjach w trudnych akustycznie lokalizacjach. A do tego, co wydarzyło się podczas koncertu Dawida Podsiadły i Taco Hemingway'a na Stadionie Narodowym, jeszcze wrócimy...

Dystrybutor: Konsbud Audio
Producent: d&b audiotechnik

Relacja z uroczystości 30-lecia Konsbud Audio           Relacja z prezentacji d&b audiotechnik KSL

db audiotechnik KSL premiera 30lat konsbud audio                     db audiotechnik KSL premiera PN

Media

Więcej w tej kategorii: « JBL VTX A8 dB Technologies VIO L212 »