Logowanie

dB Technologies VIO L212

Włoska marka dB Technologies należąca do koncernu RCF Group od kilka lat należy do najdynamiczniej rozwijających się producentów, a seria dBTechnologies VIO od 3 lat, czyli od premiery systemu VIO L210, zdobywa co raz większą popularność. Co jest siłą tej serii?

Świadomość potrzeb odbiorców, nowoczesność, pomysłowość rozwiązań, potencjał oraz brzmienie. I dostęp do technologii opracowanych przez markę RCF. Premiera dBTechnologies VIO L210 pokazała, że producent kompletnie przemyślał, co powinien oferować optymalny i niedrogi aktywny system liniowy na dwóch 10-tkach. Rok później rynek wzbogacił się o niewielki system liniowy dBTechnologies VIO L208 na dwóch 8-calowych wooferach. Również z sukcesem.

dBTechnologies VIO L212 premiere stadium arrays VIO L212 VIO L208 front 

Równolegle z premierą dBTechnologies VIO L208 pojawiła się zapowiedź dużego systemu dBTechnologies VIO L212. System mogliśmy poznać bliżej i posłuchać we Frankfurcie podczas targów Prolight+Sound 2019. Zabrzmiał w trudnej przestrzeni ZNAKOMICIE, choć nie mógł rozwinąć do końca skrzydeł, gdyż był prezentowany między budynkami i był skątowany zaledwie na około 45 metrów – dalej znajdował się kolejny budynek powodujący niepożądane odbicia... To nie była idealna przestrzeń, by zaprezentować pełnię możliwości systemu, we wnętrzu którego drzemie 8 przetworników, dwie 2-kanałowe wydajne końcówki najnowszej generacji Digipro G4 o mocy 1600 W RSM i którego maksymalny SPL sięga 142 dB. To system mogący poradzić sobie nawet na odległość 80 metrów.

 dBTechnologies VIO L212 front open

dBTechnologies VIO L212 to trójdrożny system z aktywnym podziałem (LF + LF + MF + HF). Zbudowany jest z następujących przetworników z magnesami neodymowymi:

- 2 x 12” z 3-calową cewką

- 4 x 6.5” z 2-calowymi cewką

- 2 x 1.4” z 3-calową cewką.

Drivery są umieszczone w falowodzie o propagacji 90°. Przetworniki analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe pracują w 24-bitach z częstotliwością próbkowania 96 kHz, co daje ogromny zapas dynamiki sygnałów na wejściu. Wbudowane końcówki Digipro G4 pracują w trybie bi-amp. Pokładowe DSP o 32-bitowej dokładności realizuje filtry korekcyjne EQ, procesory dynamiczne – 2-pasmowy limiter szczytowy oraz limiter RMS, a także filtry FIR, co przekłada się na wyrównaną odpowiedź fazową.

dBTechnologies VIO L212 DSP rear

Moduły VIO L212 są wyposażone w system zarządzania RDNet, a opcjonalnie mogą mieć kartę DANTE. Sposób zarządzania pracą systemu jest bardzo przemyślany – kontrola jest realizowana w systemie Aurora przez RDNet, ale jeśli nie mamy możliwości opięcia sieci, panel udostępnia 7 presetów zoptymalizowanych do podwieszania różnej liczby modułów, stackowania z zaimplementowanymi filtrami kompensacyjnymi grona oraz 8 presetów kompensacyjnych dla sekcji wysokotonowej – do grania na bliski, średni i duży dystans. Jeśli doda się informację o stosunkowo niewielkiej wadze zestawów wykonanych z wysokiej jakości sklejki pokrytych trwałym lakierem poliuretanowym – 54.4. kg, to system dBTechnologies VIO L212 jest bardzo solidną propozycją.

 dBTechnologies VIO L212 premiere stadium arrays VIO L212 VIO L208 85m

Zapowiedziana na początek maja 2019 prezentacja w Piasecznie wydawała się świetną okazją, by poznać pełen potencjał systemu dBTechnologies VIO L212 – dystrybutor na cele prezentacyjne wynajął stadion piłkarski. Do tego system miał przygotować i wystroić Andrea Brasolin z dBTechnologies. Na scenie miał zagrać świetny zespół coverowy, który miał być zmiksowany przez realizatora zespołu na mikserze Midas serii Pro.

 dBTechnologies VIO L212 premiere stadium Brasolin Szewczyk mix

Gdy jest się marką poruszającą się dotąd w zasadzie w strefie sprzętu budżetowego, wchodzącą z ambicjami w nowe rynki – w tym przypadku profesjonalnych, koncertowych systemów liniowych - i chcącą konkurować z najlepszymi i najbardziej uznanymi markami w tym segmencie, trzeba mieć do zaoferowania coś więcej za... mniej. I nie można popełniać błędów. O ile w klasie liniówek na 8- i 10-calowych wooferach branża nie jest tak „hermetyczna” jeśli chodzi o nowe rozwiązania, to rynek 12-calowych i większych koncertowych systemów liniowych stawia raczej na sprawdzone rozwiązania. W tym segmencie walczy się z takimi systemami, jak Adamson E12, d&b audiotechnik J, JBL VTX A12, L-Acoustics K2, Meyer Sound Lyon, czy z tańszych Electro-Voice X1/X2 czy EAW Radius RSX212L. To dość hermetyczny segment rynku. Markę w tej klasie sprzętu i wśród tych odbiorców wyrabia się latami. I niekiedy najmniejszy błąd potrafi zniweczyć lata pracy.

dBTechnologies VIO L212 premiere showroom Maciej Szewczyk 

Polska premiera dBTechnologies VIO L212 miała dwa oblicza. Pierwsza część, to świetna, merytoryczna część szkoleniowa poprowadzona w siedzibie dystrybutora – firmy SoundTrade - w genialnie przygotowanej sali demo. Ze strony producenta szkolenie poprowadził Andrea Brasolin, ze strony dystrybutora Maciej Szewczyk. Zapis wideo ze szkolenia jest dostępny na dole artykułu - gorąco polecamy!

dBTechnologies VIO L212 premiere stadium arrays VIO L212 VIO L208 subs left

Druga, to testy odsłuchowe na stadionie w Piasecznie. Były media, które chwaliły brzmienie i przygotowanie systemu na potrzeby odsłuchów podczas prezentacji. Były i takie, które „lali wodę” na około brzmienia systemu, nie definiując problemów, które sprawiły, że część praktyczną prezentacji systemu dBTechnologies VIO L212 trudno było uznać za sukces. W naszej redakcji postanowiliśmy w ogóle nie pisać relacji z premierowej prezentacji tego systemu wychodząc z założenia, że... zainteresowani tym systemem byli obecni na premierze i mieli możliwość wyrobić sobie samodzielną opinię. Szerokie informacje o systemie VIO L212 zamieściliśmy w naszym portalu już wcześniej.

 RCF HDL 26 A HDL 50 A 4K PLS2019

O tym, że system jest bardzo zacny i potrafi świetnie zabrzmieć wiedzieliśmy po targach we Frankfurcie. Zaś nasza branża mogła się przekonać o tym w trakcie letniego i jesiennego sezonu 2019. Prezentowany system w ilości 8 elementów VIO L212 na stronę został zakupiony przez firmę Pro Scena – właściciela mniejszego, cenionego już przez polskich realizatorów systemu dBTechnologies VIO L210.

dBTechnologies VIO L212 ProScena 8xVIO L212 Sylwester 2019 FOH

O wykorzystaniu w sezonie letnim systemu VIO L212 rozmawialiśmy po sezonie między innymi ze Sławkiem „Guadky'm” Gładyszewskim, który grał na tym systemie podczas koncertów Sławomira. Guadky bardzo chwalił zarówno sam system - jego dynamikę i brzmienie, jak sposób przygotowania i wystrojenia systemu przez Macieja Szewczyka, który wspiera w razie potrzeby firmę Pro Scena. Może warto, by systemy dBTechnologies na szkolenia przygotowywał właśnie Maciej Szewczyk?

Dystrybutor: SoundTrade
Producent: dBTechnologies

Link do artykułu o dBTechnologies VIO L212

dBTechnologies VIO L212 artykul LINK

Media

Galeria