Logowanie

d&b audiotechnik A-series

Niemiecki producent dostrzegł potrzebę rynku na system nagłośnieniowy o ograniczonej propagacji – tak, by zminimalizować niekorzystne odbicia o ściany w pomieszczeniach. Zaprojektowano system określony jako seria A (A series). A jak „augmented arrays”. System, który jest przystosowany zarówno do grania w gronie w pionie lub poziomie, jak również jako pojedynczy moduł.

Seria obejmuje dwa modele – w wersji touringowej AL60 i AL90, w wersji instalacyjnej Ali60 i ALi90. W układzie horyzontalnym różnią się propagacją poziomą – odpowiednio 60° o 90°. W pionie oba modele mają propagację 30°. Grona można składać zarówno w pionie, jak poziomie. Oczywiście, jak to w d&b audiotechnik, od razu mamy do wyboru szereg różnych akcesoriów przeznaczonych do różnych sposobów montażu modułów - na statywy, do stack'owania, podwieszania w różnoraki sposób.

db audiotechnik A series AL60 AL90 frame array 

d&b audiotechnik A-series są zbudowane z dwóch przetworników 10” i umieszczonego w falowodzie drivera 1.4” z cewką 3”. Podział pasma jest zrealizowany przez wbudowaną pasywną zwrotnicę. W trybie pełnopasmowym moduły pracują w paśmie od 60 Hz w dole – przy spadku -5 dB - do 18 kHz w górze. W razie wyboru presetu dedykowanego w pracy z subbasami, z ocięciem dolnego pasma, AL60 i AL90 pracują w paśmie od 95 Hz do 18 kHz (spadek -5 dB). Przy zasileniu rekomendowanymi końcówkami mocy D20 lub D30D, pojedynczy moduł ma 138 dB Max SPL, natomiast w razie zastosowania końcówek D80 – 139 dB Max SPL. Producent sugeruje skuteczny zasięg do 30 metrów. Pojedynczy moduł wykonany z najwyższej jakości wielowarstwowej sklejki, waży zaledwie 23 kg.

 db audiotechnik A series AL60 AL90 rigging angle

Jakie rodzaje konfiguracji przewidział producent? Między modułami można ustawić kąt od 20° do 40° w krokach co 5°. Z dwóch modułów – każdy o propagacji 30°, pozwala to uzyskać pokrycie między 50° a 70°. Maksymalnie system umożliwia uzyskanie pokrycia 150°. System d&b audiotechnik A-series ma całkowicie na nowo zaprojektowany system kątowania – zwróćcie uwagę, jak wąskie są obudowy z tyłu. Zaprojektowano specjalne mocowania o zmiennej długości.

db audiotechnik A series AL60 AL90 rigging angle zoom

W układzie poziomym, moduły AL60 z propagacją poziomą 60°, zwłaszcza w razie montażu systemu w pomieszczeniach, są pomyślane do instalacji w górnej części grona – mają grać na większą odległość, więc zmniejszona do 60° propagacja pozwoli uniknąć niepożądanych odbić. Moduły AL90 z propagacją poziomą 90° lepiej sprawdzą się w dolnej części grona.

db audiotechnik A series AL60 AL90 hangt 

Ale system d&b audiotechnik serii A z modułami AL60 i AL90 są zaprojektowane również do użycia w konfiguracji pionowej. Wówczas korzystniejsze okaże się użycie modułów AL60 oferujące pokrycie 60° w pionowej pozycji, a w poziomie 30°. A to umożliwia złożenie poziomie „grona” z kilku elementów i odpowiednie ich skątowanie – w zależności od potrzeb. Prawda, że możliwości są interesujące? Nie jesteśmy ograniczeni tylko do kąta 30°, bo między modułami można ustawiać kąt 20°, 25°, 30°, 35° lub 40°, a ponieważ d&b A-series ma falowody, więc niekorzystne interferencje w przypadku zespolenia się płaskiego czoła fali są zminimalizowane. Ten system ma spore szanse wejść przebojem na polski rynek. Czekamy na premierową prezentację! Podobno dystrybutor ma już set demo...

Dystrybutor: Konsbud Audio
Producent: d&b audiotechnik

dbaseries artykul

Media