Logowanie

L-Acoustics L-ISA Immersive Hyperreal Sound

W kraju, w którym rzadko kiedy używa się konfigurację LCR - z centralnym gronem, mówienie o wieszaniu na froncie pięciu lub nawet siedmiu gron graniczy z marzeniem ściętej głowy :-) A jednak... W ubiegłym roku nastąpiło nagłe przyspieszenie, jeśli chodzi o system L-Acoustics L-ISA. W czerwcu 2019 mogliśmy pierwszy raz posłuchać dwa koncerty w tym przestrzennym systemie dźwięku koncertowego podczas trasy Marka Knopflera.

 L Acoustics L ISA 13 1 Fotis Sound Preisner concert FOTIS Sound crew 1024

W październiku 2019 staliśmy się świadkami pierwszej polskiej realizacji koncertu w systemie L-Acoustics L-ISA przez firmę Fotis Sound z Jerzym Kubiakiem jako inżynierem systemu L-ISA.

L Acoustics L ISA Target Sound L ISA concert

A na koniec grudnia 2019 gruchnęła wieść, że pierwsza polska firma – Target Sound – zakupiła na własność procesor L-ISA. Prawdopodobnie jako pierwsza (lub druga...) na świecie! I krótko po tym zrealizowała koncert w tym systemie z Dariuszem Kowolikiem jako inżynierem systemu L-ISA.

 L Acoustics L ISA demo Prolight Sound 2019

O immersyjnym systemie koncertowym L-Acoustics L-ISA jest w branży głośno od przynajmniej dwóch lat. Trzeba uczciwie powiedzieć, że wielu fachowców z dużym zaciekawieniem podchodziło do tego systemu, ale znalazła się również całkiem spora rzesza sceptyków. Przeważnie do pierwszego usłyszenia :-) Choćby podczas demonstracji podczas targów Prolight+Sound we Frankfurcie lub ISE w Amsterdamie. Producent zaprasza na demonstracyjne sesje regularnie od 3 lat. I trzeba przyznać, że zdecydowana większość uczestników po wysłuchaniu demo, staje się orędownikami przestrzennego dźwięku generowanego przez system L-Acoustics L-ISA, a ilość sceptyków gwałtownie topnieje. Bo też nawet efekt brzmieniowy demo, nie mówiąc już o koncercie, otwiera wizję na nowy poziom jakości miksu. Jaki był cel twórców L-Acoustics L-ISA?

 L Acoustics L ISA Fotis Sound Preisner concert conf mapping Tauron Sergey Becker 1024

Idea powstania systemu trąci socjalizmem - tak samo równo dla wszystkich :-) Celem było stworzenie systemu nagłośnieniowego, który możliwie szerokiej rzeszy słuchaczy koncertu zagwarantuje możliwość pozycjonowania kierunkowości instrumentów na dźwiękowej scenie. W standardowej konfiguracji na większości koncertów używa się zwykle 2-kanałową konfigurację stereo. Z dobrodziejstw odsłuchu stereo korzysta może 40-50% słuchaczy koncertu – tych znajdujących się pośrodku sali, między systemami głośnikowymi kanału lewego i prawego. Słuchacze znajdujący się na wprost lewego i prawego kanału systemu nagłośnieniowego słyszą w zasadzie mono. Jeden kanał. Co więcej, wśród realizatorów coraz silniejsze jest lobby miksowania koncertów... w mono, lub w mocno zawężonej panoramie stereo, by zapewnić wszystkim słuchaczom identyczny odsłuch koncertu.

 extension system v2

System L-Acoustics L-ISA korzysta w standardowej konfiguracji z pięciu punktów nagłośnienia frontowego, które „zagęszczają” panoramowanie i kierunkowanie źródeł na scenie. W rozszerzonej konfiguracji L-Acoustics L-ISA Wide na system składa się nawet siedem punktów nagłośnienia frontowego. Panoramowanie pozwala umieszczać sygnały w pełnej przestrzeni lewo / prawo - z tym, że dany sygnał rzadko kiedy jest reprodukowany tylko przez jeden element/kanał systemu frontowego. Algorytmy systemu L-Acoustics L-ISA traktują sygnał obiektowo, rozdzielając sygnał na dwa lub trzy, lub nawet cztery elementy systemu frontowego - w zależności od wybranej wartości „szerokości” (Width) danego sygnału na scenie w aplikacji L-ISA Controller.

 L Acoustics L ISA dimensions Pan Wigth Distance Elevation AUX

Jednak producent poszedł krok dalej – stworzył algorytm pozwalający pozycjonować sygnały w osi przód / tył oraz „włożenie” miksu w sztucznie wytwarzaną za pomocy niezwykle autentycznie brzmiących pogłosów przestrzeń akustyczną. Co więcej, przy zainstalowanym dodatkowym poziomym wieńcu głośników, system L-ISA pozwala na pozycjonowanie również w wymiarze dół / góra (Elevation).

 L Acoustics L ISA Immersive Sound Art Mark Knopfler Tauron Arena L ISA Controller zoom

Poziom autentyczności odwzorowania brzmienia sceny lewo-prawo i jej głębokości przód-tył jest niezwykle realistyczny. A najważniejsze, że wszystko jest realizowane obiektowo, przy pomocy aplikacji L-ISA Controller (Windows 7+ / Mac OS X 10.12+) sterującej jednostką centralną systemu – L-Acoustics L-ISA Processor, który potrafi przyjąć 96 kanałów wejściowych i to zarówno w częstotliwości próbkowania 48 kHz jak 96 kHz. Źródłem sygnału mogą być pojedyncze kanały wejściowe bądź grupy. Sterowanie pozycją danego kanału bądź grupy w miksowanej przestrzeni 3D jest możliwe z poziomu aplikacji L-ISA Controller bądź z pozycji miksera. Obecnie z systemem L-ISA są kompatybilne miksery DiGiCo serii SD, Avid VENUE S6L oraz od kilku tygodni Yamaha Rivage. Od stycznia 2020 z systemem L-ISA jest również kompatybilny media serwer Modulo Kinetic, co poszerza potencjał integracji systemu L-ISA do zaawansowanych instalacji multimedialnych i wideo.

 L Acoustics L ISA 13 1 Fotis Sound Preisner concert LCD L ISA Controller Soundscape view 1024

L-Acoustics L-ISA to nie tylko konfiguracja 180° - z frontowymi gronami. L-ISA Processor może obsłużyć do 64 kanałów wyjściowych (!), a to otwiera potężne możliwości kreowania przestrzeni 3D włącznie z dookólnymi konfiguracjami. Podczas pamiętnego koncertu z okazji 40-lecia pracy twórczej Zbigniewa Preissnera w Tauron Arena Kraków, zastosowano dodatkowe 6 bocznych punktów nagłośnieniowych kreujących przestrzeń pogłosową.

 alt J Royal Albert Hall Richard Gray 01 o

Do tej pory na świecie zrealizowano ponad 7000 wydarzeń z wykorzystaniem systemu L-ISA. Można śmiało powiedzieć, że - jak to określa producent – ten ten generujący hiperrealistyczny dźwięk przestrzenny system przyjął się na dobre. Zalety brzmieniowe są niepodważalne. Pierwsza – realistycznie immersyjny dźwięk w przynajmniej dwóch osiach (lewo / prawo, przód / tył) jest pierwotnym celem. Ale przy okazji też ujawniła się dodatkowa zaleta takiej konfiguracji – ogromny zapas dynamiki systemu nagłośnieniowego. Poziom ciśnienia, który „normalnie” muszą wygenerować dwa grona, tutaj rozkłada się na 5 lub 7 gron. W praktyce poziom wykorzystania mocy każdego z gron w systemie L-ISA nie przekracza 70%. A to przekłada się na dużo niższe zniekształcenia i zasadniczo czystsze, bardziej precyzyjne brzmienie.

 Scena Jutra 2020 L Acoustics L ISA

Jeśli ktoś nie miał dotąd okazji posłuchać systemu L-ISA w akcji, powinien zainteresować się konferencją Scena Jutra 2020, podczas której będzie można tego systemu nie tylko posłuchać, ale i dowiedzieć się wielu teoretycznych i praktycznych szczegółów z zastosowania tego systemu w aplikacjach koncertowych i teatralnych. Gorąco polecamy!

 L Acoustics L ISA Immersive Sound Art Mark Knopfler Tauron Arena koncert3

Immersyjny dźwięk koncertowy to przyszłość, którą dogoniła teraźniejszość. Systemy tego typu będą zdobywać co raz większą popularność, szczególnie w produkcjach w stawiających na najwyższa jakość brzmienia. L-ISA Immersive Hyperreal Sound z pewnością będziemy mogli słuchać w Polsce co raz częściej, co zadowoli z pewnością melomanów. I firmy rentalowe, które w ten system zainwestują.

L Acoustics L ISA 13 1 Fotis Sound Preisner concert LCD L ISA Controller Settings Processors View1 zoom 1024

Dystrybutor: Audio Plus
Producent: L-Acoustics
Strona produktu: L-ISA Immersive Hyperreal SoundImmersive Hyperreal Sound


Więcej o L-Acoustics L-ISA przeczytasz:

L Acoustics L ISA AEROSMITHL-ISA – IMMERSYJNY KONCERTOWY DŹWIĘK OD L-ACOUSTICS NA KONCERTACH AEROSMITH

 

 

 

 

 


L Acoustics L ISA Mark KnopflerL-ACOUSTICS L-ISA IMMERSIVE SOUND ART W KONFIGURACJI 7.1 NA KONCERCIE MARKA KNOPFLERA W TAURON ARENIE W KRAKOWIE

 

 

 

L Acoustics L ISA PreisnerPIERWSZA POLSKA INSTALACJA KONCERTOWEGO SYSTEMU DŹWIĘKU PRZESTRZENNEGO L-ACOUSTICS L-ISA IMMERSIVE HYPERREAL SOUND

 

 

Galeria