Logowanie

EAW Radius RSX 212L

W ostatnich latach marka EAW jest kojarzona przede wszystkim z rewolucyjnymi, ale i bardzo drogimi liniowymi systemami koncertowymi z kierunkowaniem wiązki dźwięku - Anya i Anna. By uzupełnić ofertę w kategorii bardziej przystępnych systemów, została wprowadzona seria EAW Radius. Pierwszym systemem był niewielki i lekki aktywny system EAW Radius RSX208L. W ubiegłym roku polską premierę miał duży koncertowy system tej serii, zbudowany na dwóch 12-calowych wooferach i umieszczonych w falowodzie dwóch wydajnych driverach model Radius RSX212L. Co wyróżnia ten system spośród innych dostępnych na rynku?

EAW zawsze należał wśród producentów nagłośnienia do czołówki technologicznej. Gdyby wartościować pozycję firmy pod względem ilości zgłoszonych patentów, marka EAW z pewnością należałaby do przodujących producentów. Dlatego zapewne nikogo nie zdziwi, że również w budżetowej serii EAW zaproponował zaawansowane rozwiązania technologiczne, które dają sporą przewagę nad propozycjami konkurencji.

Obudowa EAW Radius RSX212L o wymiarach 812.3 x 355.6 x 517.7 mm (szerokość / wysokość / głębokość) jest wykonana ze sklejki. Jest to symetryczna obudowa typu bass-reflex z dwoma wooferami 12” z cewką 2.5” oraz falowodem z dwoma driverami o wylotach 1” z cewkami 1.7” o propagacji 90° w poziomie i 12° w pionie. Dostępne są następujące kąty: 0°, 3°, 6°, 9°, 12°. Wewnątrz znajdują się dwie końcówki mocy klasy D – sekcję niskotonową napędza końcówka 1000 W, zaś wysokotonową 500 W. Maksymalny SPL pojedynczego modułu to 142 dB – całkiem sporo jak na system ważący 35 kg.

 EAW Radius RSX212L concert

Systemy EAW Radius są wyposażone w zaawansowane DSP o rozbudowanej funkcjonalności. Wiele razy czytamy i słyszymy o tym, że producenci starają się ułatwić proces konfiguracji i instalacji systemu liniowego. Są wyposażane w coraz wygodniejsze systemy kątowania, w prostsze w obsłudze aplikacje do predykcji, coraz wydajniejsze algorytmy zapewniające coraz doskonalsze parametry. Inżynierowie EAW tworząc serię Radius poszli krok dalej tworząc zautomatyzowany system OptiLogic zapewniający wyrównane pokrycie nagłaśnianej przestrzeni.

 EAW Mosaic

Oczywiście, wstępną predykcję – w tym dobór kątów - należy wykonać w dedykowanej aplikacji, a właściwie w jednej z dwóch dostępnych do systemu Radius aplikacji: Resolution 2 na komputery PC lub EAWmosaic na tablety iPad z systemem iOS. Jednak następne kroki konfiguracyjne są realizowane przez OptiLogic. Jest to rewolucyjny, jedyny w tej klasie cenowej system automatyzujący optymalizację grona pod względem równomierność pasma przenoszenia i pokrycia nagłaśnianej przestrzeni. Jak to działa?

 EAW Radius RSX212L front rear

Każdy moduł EAW RSX212L jest wyposażony w moduły komunikacji na podczerwień – u góry i u dołu. DSP każdego modułu łączy się dzięki temu w jeden system – OptiLogic wie dzięki temu, ile modułów znajduje się w gronie. Dzięki inklinometrom (!) w każdym module, system wie również, jaki jest kąt pochylenia każdego modułów i całego grona. Nasze zadanie ogranicza się do obsługi menu na wyświetlaczu dowolnego modułu w gronie. Musimy określić wartość wysokości zawieszenia grona oraz wymiary nagłaśnianej przestrzeni – od którego metra widowni i do jakiej odległości jest skątowane grono. Aktywacja systemu konfiguruje niezależnie filtry array'owe i EQ każdego modułu – złożenie się wszystkich składowych elementów zapewnia wyrównane pokrycie częstotliwościowe i SPL (!) w nagłaśnianej przestrzeni. I z koherentną fazą w każdym miejscu widowni sali lub pleneru – DSP łączy wykorzystanie filtrów FIR i IR dla zapewnienia wyrównanej odpowiedzi fazowej. Robi wrażenie?

Oczywiście... nie musimy korzystać z funkcjonalności OptiLogic i skonfigurować system „ręcznie” :-) Każdy moduł ma na pokładzie DSP z preselekcją charakteru EQ dostosowanego do różnych zastosowań – do koncertów live, muzyki mechanicznej, mowy (Voicing). Do dyspozycji jest również cieszący się uznaniem algorytm limitera DynO, 8-pasmowy parametryczny EQ oraz linia opóźniająca do 999 metrów.

Moduły są standardowo wyposażone w DANTE – na pokładzie są dwa złącza DANTE, In i Loop-Thru. Prócz tego są analogowe XLR, elektronicznie symetryzowane złącza analogowe In oraz Out/Thru. Komunikację zapewnia port sieciowy RJ-45 Comm. Zdalne sterowanie pracą systemu jest możliwe z poziomu aplikacji EAWmosaic na tablety iPad. Łatwość obsługi i konfiguracji to mocne punkty systemów EAW Radius.

 EAW Radius RSX212L Koncert Operowy

Średnioformatowy EAW Radius RSX212L jest markowym, efektywnym i dobrze brzmiącym systemem. I przystępnym cenowo. W swojej klasie cenowej trudno znaleźć dla niego konkurencję. Ma duże szanse zdobyć popularność wśród polskich firm rentalowych.

Dystrybutor: Music Info
Producent: EAW