Logowanie

RCF HDL 50-A 4K, HDL 28-A i HDL 26-A

RCF staje się jednym z czołowych koncernów w branży nagłośnieniowej. A historia firmy rozpoczęła się od produkcji przetworników... I to dało na starcie olbrzymią przewagę nad innymi producentami systemów nagłośnieniowych. Obecnie w skład RCF Group prócz marki-matki RCF Audio mającego wchodzi dBTechnologies, EAW, Montarbo oraz DPA Microphones! Jednak marka RCF skupia się nie tylko na zakupach – w tym roku światło dzienne ujrzały dwa nowe modele systemów liniowych o zaskakujących możliwościach i jedna aktualizacja starszego systemu...

RCF HDL 26 A HDL 50 A 4K PLS2019

Ta aktualizacja również robi imponujące wrażenie. Bo system po aktualizacji zyskuje całkowicie nowy potencjał... I choć RCF nie należy jeszcze do pierwszego „garnituru” riderowego, to nie sposób przemilczeć i pominąć to, co oferują najnowsze systemy liniowe tego producenta. Bo w klasie budżetowych rozwiązań wyznaczają nowy poziom jakościowy.

 RCF HDL FiRPHASE logo

Zacznijmy o tego, że RCF jako pierwszy wprowadził filtry FIR „pod strzechy”. W klasie popularnych „plastików” jest pierwszym producentem, którego zestawy oferują liniową odpowiedź fazową. Tak po prostu. W standardzie w serii RCF ART :-) Więc nikogo nie dziwi, że nowe aktywnie zasilane wbudowanymi końcówkami mocy systemy liniowe mają zaimplementowane filtry FIR. Jednak konstruktorzy nowych systemów RCFa HDL 50-A 4K, HDL 28-A i HDL 26-A poszli krok dalej – pokładowe DSP wyposażyli w kompensacyjne filtry FIR @2.5 kHz, 6.2 kHz i 15 kHz! Poza tym są dwa predefiniowane filtry – dla dolnego pasma pozwalający dostosować EQ do długości grona (12 ustawień) oraz dla pasma wysokiego do kompensacji absorpcji wysokich tonów na przykład przez podwyższoną wilgoć w miejscu realizacji nagłośnienia (11 ustawień). Niezależnie od tego do dyspozycji użytkowników jest 8-pasmowa korekcja parametryczna oraz filtr Bass Shaper do kontroli dolnego pasma.

 RCF KRK workshop RCF HDL 26 A RDnet

To początek zabawy... Bo wszystkie nowe systemy mają zdalne sterowanie z poziomu systemu RDNet, gdzie nie tylko możemy mieć wpływ na ustawienia DSP pojedynczego modułu, ale możemy tworzyć zbiorcze struktury sterowania, grona, grupy, strefy. RDNet wykorzystuje standard RS485, do którego można mieć również bezprzewodowy dostęp (!). Więcej szczegółów wkrótce na łamach naszego portalu...

 RCF KRK workshop RCF HDL 26 A HDL 28 A HDL 30 A dolly wozKI

Seria RCF HDL cechuje się obudowami wykonanymi z wysokiej jakości kompozytowego tworzywa sztucznego PP Composite. Jego gęstość w połączeniu z projektem obudowy uwzględniającym wzmocnienia poprawiające sztywność konstrukcji i minimalizację rezonansów własnych sprawiają, że pod względem brzmieniowym trudno „dosłuchać” się faktu, że to systemy z „plastiku”.

RCF ND840 small

Pośród nowości jest system HDL 26-A na dwóch 6-calowych wooferach z cewkami 2” i driverze ND840 1.4” i cewką 3”, HDL 28-A na dwóch 8-calowych wooferach z cewkami 2.5” i driverze ND840

 RCF HDL 26 A open

Przeanalizujmy konstrukcję najmniejszego modelu spośród nowości marki RCF w roku 2019 – RCF HDL 26-A. RCF to producent przetworników – ma w swoim portfolio między innymi znakomite, bardzo wydajne drivery. W najmniejszym modelu znalazł się potężny driver RCF ND840 z wylotem 1.4” i cewką 3” umieszczony w falowodzie o propagacji poziomej 100° i 10° w pionie. Punkt podziału między driverem a wooferami to 750 Hz! A to oznacza, że zdecydowana większość pasma wokalowego jest przetwarzana przez jeden przetwornik - RCF ND840 o mocy 220 W RMS.

RCF HDL 26 A closeup

Za przetwarzanie dolnego pasma są odpowiedzialne woofery o średnicy zalewie 6” z cewkami 2”. Cechuje je duży skok membrany. Trzeba podkreślić, że fakt ograniczenia pasma przetwarzania w górze do 750 Hz podniósł efektywność 6-calowych przetworników, które mogą się „skupić” na przetwarzaniu dołu. Przetworniki napędzają dwie końcówki mocy – końcówka 1000 W RMS obsługuje dół pasma, a końcówka 300 W RMS napędza driver. Maksymalny SPL, jaki te maleństwa ważące poniżej 15 kg to 133 dB. System kątowania ma 11 pozycji, od 0° do 10° co 1°.

 RCF KRK workshop RCF HDL 26 A dolly wozek1

RCF HDL 26-A jest wyposażony w uniwersalną ramę, która może służyć zarówno do podwieszania, jak stack'owania. Można podwiesić do 16 modułów i zestackować do 6 modułów.

 RCF KRK workshop RCF HDL 28 A dolly wozek1

Większy system RCF HDL 28-A jest wyposażony w identyczne możliwości DSP, ale ma wbudowane większe końcówki mocy

Do systemów HDL nowej generacji RCF przygotował o razu nowe subbasy, między innymi do podwieszania w gronie:

- HDL 35-AS z neodymowym wooferem 15” z cewką 4” dla systemu HDL 26-A

- HDL 36-AS z neodymowym wooferem 15” z cewką 4” dla systemu HDL 28-A

- HDL 38-AS z neodymowym wooferem 18” z cewką 4”dla starszego systemu HDL 30-A.

RCF HDL 26 A HDL 28 A prezentacja KRK

Pojawił się również potężny aktywny subbas RCF SUB 9004-AS zbudowany na 18-calowym neodymowym wooferze ze specjalnie zaprojektowanym bardzo wydajnym chłodzeniem cewki. To pozwala na ciągła pracę tego subbasu przy mocach zbliżonych do maksymalnej. Obudowa typu bass-reflex jest wykonana z wielowarstwowej sklejki i zawiera końcówkę mocy 2800 W, która potrafi wykrzesać z tego subbasu 136 dB Max SPL. Wszystkie nowe subbasy są również wyposażone w DSP i zarządzanie RDNet.

RCF KRK workshop RCF SUB 8006 AS END FIRED 

RCF rozwija się bardzo dynamicznie. Zapowiadana jest nowa wersja oprogramowania RDNet ze zintegrowanym oprogramowaniem do strojenia fazowania systemów nagłośnieniowych (!). Zaznaczmy – darmowym oprogramowaniem! Które będzie można wykorzystywać nie tylko z systemami RCF... Moduł strojenia i fazowania będzie funkcjonować również z systemami innych marek. Robi się ciekawie...

Dystrybutor: Arcade Audio
Producent: RCF

Galeria