Logowanie

L-Acoustics ARCS A15 i A10

System L-Acoustics ARCS zmienił sposób myślenia o nagłaśnianiu koncertów w klubach, niewielkich salach koncertowych i widowiskowych oraz niewielkich plenerach. To jeden z najlepiej „wymyślonych” systemów :-) Uniwersalny i... bezkompromisowy zarazem. Do niewątpliwych zalet rodziny systemów ARCS należy to, że są wyposażone w falowody DOSC. To umożliwia zestawianie ze sobą większej ilości elementów ze zminimalizowanym ryzykiem tworzenia się niekorzystnych interferencji.

Poprzednie generacje systemów L-Acoustics ARCS były świetnie „wymyślone”, bo można je było używać w poziomie lub pionie, a w ofercie były modele o różnej propagacji:

- ARCS Wide – o propagacji 90° x 30°

- ARCS Focus – o propagacji 90° x 15°.

L Acoustics ARCS A15 Wide Focus side2

Nowa generacja głośników ARCS obejmująca modele A10 Focus, A10 Wide, A15 Focus i A15 Wide jest jeszcze lepiej wymyślona :-) Oczywiście, jak poprzenią generację, można je ze sobą „składać” do uzyskania pokrycie nawet 360°. Ale jest coś lepszego - oprócz dwóch modeli o różnej propagacji pionowej 10° lub 30° mamy falowód z dodatkową regulację drugiego – horyzontalnego - wymiaru propagacji. Do tego można uzyskać propagację niesymetryczną! W jaki sposób?

L Acoustics ARCS A15 Panflex 

Nowa seria ARCSów została wyposażona w regulowany falowód Panflex wyposażony w ruchome „skrzydełka” o skoku 20°. Przy maksymalnym rozwarciu propagacja wynosi 110°. Przy jednym skrzydełku wyjętym mamy niesymetryczną propagację 90° - w zależności od potrzeby 55° + 35° lub 35° + 55°. Przy dwóch wyjętych skrzydełkach mamy propagację 70°.

L Acoustics ARCS A15 coverage

Dzięki temu L-Acoustics ARCS ma szansę stać się najbardziej uniwersalnym systemem na rynku, dostosowanym do grania zarówno w wąskich pomieszczeniach, jak i szerokich. I wreszcie mamy system, który nie musi grać „po ścianach”, co generuje filtrację grzebieniową negatywnie wpływającą na równomierność pasma przenoszenia i fazowość sygnału.

L Acoustics ARCS A15 Wide Focus insert 

Naturalnie w nowych modelach nie ma możliwości przestawienia falowodu o 90° :-) Ale i tak dostępne regulacje propagacji otwierają nowe możliwości. Za przetwarzanie niskiego pasma odpowiada przetwornik 15” wsparty portem bass-reflex L-Vents. Wysokie pasmo przetwarza driver 3” umieszczony w falowodzie DOSC. Podział pasma jest pasywny, A15 ma impedancję 8 Ohm. Jeden moduł A15 może być zasilony z jednego kanału końcówki LA4X, czyli LA4X może napędzić 4 moduły. Wykorzystując końcówkę LA12X, na każdy z 4 kanałów można podłączyć do 3 modułów A15, czyli jedna końcówka obsłuży aż 12 modułów A15. 

Efektywność nowych systemów jest imponująca – ARCS A15 Wide według danych producenta potrafi wykrzesać 141 dB Max SPL, zaś ARCS A15 Focus aż 144 dB Max SPL! To budzi szacunek... Zwłaszcza, że nowe ARCSy znakomicie brzmią, o czym mieliśmy okazję się przekonać podczas zamkniętej prezentacji systemu. Obudowa jest wykonana z gęstej, wielowarstwowej sklejki brzozy bałtyckiej – A15 Focus waży 35 kg, A15 Wide - 33 kg.

 L Acoustics ARCS A15 Wide Focus side

Do nowych ARCSów A15 L-Acoustics zaprojektował świetnie, głęboko brzmiący subbas zbudowany na 21-calowym wooferze z neodymowym magnesem – KS21. Również jest wykonany z wielowarstwowej sklejki brzozy bałtyckiej, obudowa ma port bass-reflex L-Vents. Subbas przetwarza efektywnie pasmo od 31 Hz (-10 dB) i jest przystosowany do pracy w układzie kardioidalnym. Maksymalna efektywność w szczycie to 138 dB Max SPL (crest factor 4).

 L Acoustics ARCS A15 application

Biorąc po uwagę sugerowany przez producenta maksymalny zasięg nowych modeli ARCS sięgający nawet 44 metrów, system ten może mocno namieszać nawet przy średnich realizacjach – również plenerowych. Kilka firm rentalowych już kupiło nową generację ARCSów. Ciekawe, jak sobie system poradzi w warunkach małych i średnich plenerów? Z chęcią wybierzemy się na taką realizację, by przygotować relację technologiczną z takiego wydarzenia. Czekamy na zaproszenie! :-)

Dystrybutor: Audio Plus
Producent: L-Acoustics
Więcej w tej kategorii: « RCF HDL 50-A 4K, HDL 28-A i HDL 26-A