Logowanie

Adamson ControlSuite oraz CS7, CS10, CS118 i CS119 – nowe oprogramowanie do predykcji, optymalizacji i kontroli oraz nowe systemy liniowe z zaawansowanym DSP

Adamson ControlSuite oraz CS7, CS10, CS118 i CS119 – nowe oprogramowanie do predykcji, optymalizacji i kontroli oraz nowe systemy liniowe z zaawansowanym DSP

I już wiemy :-) „Aktywne” systemy CS to prawdziwy upgrade – uaktualnienie – dla systemów Adamson serii S. Bo nowa seria CS to nie tylko wbudowane wydajne końcówki mocy czy kompatybilność z AVB – to przede wszystkim całkowicie nowy, świetnie zaprojektowany, innowacyjny system DSP z zarządzaniem z oprogramowania ControlSuite, wynoszący systemy tego producenta na nowy poziom precyzji w pokryciu dźwiękiem nagłaśnianej przestrzeni!

Adamson CS7 CS10 CS front module

Gdy pojawiły się pierwsze zapowiedzi „aktywnych” systemów liniowych marki Adamson, wielu zastanawiało się, jaki sens ma rezygnacja ze świetnych końcówek mocy LabGruppen z genialnym DSP Lake. Teraz już wiadomo. I wcale nie chodzi o to, że nowa wersja systemu jest wydajniejsza, niż ta napędzana „Labami”. Nie. Ma identyczną efektywność, maksymalny SPL, pasmo przenoszenia i charakterystykę kierunkową. Wiadomo, że zmienia się system opięcia – zamiast jednego kabla głośnikowego teraz mamy dwa kable: prądowy z końcówkami PowerCON True1 oraz sygnałowy AVB i analogowy po skrętce. Ale czy nowy autorski system DSP opracowany przez inżynierów Adamsona oferuje takie same możliwości i parametry pracy, jak DSP Lake'a w „Labach”?

Adamson ControlSuite software for CS7 CS10 Control BiQuads filters 

Centralną częścią nowego systemu jest oprogramowanie Adamson ControlSuite. Uprzedzając pytania – tak, DSP serii Adamson CS w sekcji korekcji ma filtry niesymetryczne BiQuads. W sekcji przetwarzania wejściowego mamy do dyspozycji aż 40 filtrów BiQuads. Tak, DSP serii CS ma również filtry FIR – i to edytowalne w sekcji wejściowej oraz stałe/adaptacyjne w sekcji wyjściowej. Tak, DSP umożliwia tworzenie wielopoziomowych struktur grup zarządzania. Do tego pozwala na integrację sygnałów AVB, patching i zaawansowaną kontrolę oraz diagnostykę. Co więcej, oprogramowanie Adamson ControlSuite integruje również proces komutacji, predykcji, strojenia i optymalizacji.

 Adamson ControlSuite software for CS7 CS10 Optimisation

No właśnie – optymalizacji. Adamson opracował autorski algorytm kompensacyjny wyrównujący nierównomierności pasma przenoszenia grona wynikające z ugięcia grona i różnych odległości sąsiadujących modułów od wspólnych punktów w nagłaśnianej przestrzeni. Do realizacji tego zadania oddelegowano szereg filtrów. Efektem ich pracy jest wyrównane pasmo przenoszenia i zoptymalizowana wartość SPL. Dodatkowo algorytmy optymalizacji pozwalają dobrać wymagany headroom systemu wpływający na charakter głębokości algorytmów optymalizacji.

 Adamson ControlSuite software for CS7 CS10 Design1

Struktura całej sfery obsługi nowych systemów Adamson CS jest imponująca. Jest podzielona na główne sekcje:

- Design – proces wyboru źródeł dźwięku, zdefiniowania nagłaśnianej przestrzeni i predykcji

- Optimisation – optymalizacja częstotliwościowa i SPL

- Patch – krosownica sygnałów

- Control – korekcja i strojenie z dostępem do 40 filtrów BiQuad i filtrów FIR (1024 Taps)

- Metering – kontrola poziomów sygnałów

- Diagnose – kontrola pracy całego systemu i poszczególnych jego elementów, monitorowanie temperatury, wykorzystania mocy, kontroli limiterów.

Adamson ControlSuite software for CS7 CS10 Patch Speakers 

System liniowy Adamson CS7 i CS10 jest uzupełniony szeregiem peryferiów:

- Adamson NDS – panel przyłączeniowy z dwoma switchami AVB oraz złączami analogowymi XLR, z redundancją dla połączeń OpticalCON i EtherCON,

- Adamson PDS - „elektrownia” z filtrami, z sześcioma obwodami zasilającymi system na 16-amperowych bezpiecznikach, dwoma pomocniczymi złączami PowerCON z zabezpieczeniem 5A oraz złączem sieciowym do kontroli pracy systemu CS przez CS Network,

- Adamson Gateway – cyfrowa matryca 16 x 16 pracująca w parametrach 24-bit/96 kHz, z połączeniami 2x EtherCON i 2x OpticalCON, matryca z 3-poziomową warstwą redundancji sygnałów (2 x AVB + AES/EBU lub analog XLR), z 8 gniazdami XLR (8x analog lub 16x AES/EBU), z konwersją AVB na AES/EBU, z zarządzaniem w sieci CS Network przez ControlSuite,

- Adamson Gateway Bridge – konwerter AVB do AES/EBU z 6-kanałowym DSP, portem do sterowania siecią Lake, z trzema portami LAN A, trzema LAN B i trzema złączami wyjściowymi AES/EBU.

W aspekcie tych wszystkich nowych możliwości świetną informacją jest, że do każdego systemu Adamson S7 lub S10 można dokupić „aktualizację” w postaci „pleców” zawierających końcówki, DSP i przyłącza, zmieniające „zwykły” system S w super-system CS :-) Zainstalowanie upgrade'u trwa niecałe 5 minut. Koszt na razie nie jest znany, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że tanio nie będzie... W końcu to nowa technologia, której opracowanie kosztowało firmę Adamson ogromne nakłady finansowe. Ale dzięki temu po pierwsze Adamson uniezależnił się od marki LabGruppen należącej do koncernu Music Tribe, a po drugie technologią optymalizacji wskoczył na top topów technologicznych w kategorii kompaktowych systemów liniowych.

 Adamson ControlSuite software for CS7 CS10 Diagnose1

Poziom zaawansowania edycji i ilość dostępnych funkcji kontrolnych w pierwszej chwili może stanowić problem w ogarnięciu tego systemu, ale jedno trzeba przyznać – wszystko jest bardzo logicznie rozplanowane i zaprojektowane. Czekamy na szkolenia z obsługi Adamson ControlSuite ;-) Nie możemy się doczekać testów odsłuchowych nowych systemów Adamson CS7 i CS10 z subbasami CS118 i CS119! Zapowiada się niezwykle interesujący system B-)

Dystrybutor: ProAUDIO-AVT