Logowanie

NTi Audio STIPA ed5 - aktualizacja standardu STIPA

NTi Audio STIPA ed5 - aktualizacja standardu STIPA

5. edycja (ed5) standardu opisującego pomiary zrozumiałości mowy w normie IEC 60268-16 weszła w życie pod koniec września 2020 roku. Najnowszy firmware 4.50 miernika XL2 umożliwia pomiary zgodne z wersjami ed2-ed5. Sygnały stosowane do pomiarów w ed5 nieznacznie się zmieniły. Są one dostępne do pobrania dla wszystkich użytkowników STIPA na stronie my.nti-audio.com.

Dostosowanie sygnałów testowych

Standard STIPA ed5, opisujący pomiary zrozumiałości mowy, został ogłoszony we wrześniu 2020. Najważniejsza zmiana dotyczy ważenia w paśmie częstotliwości sygnałów wzbudzających Ogólny poziom szerokopasmowy jest nieznacznie większy, z wyjątkiem niskich częstotliwości, dla których wagi częstotliwościowe zostały zmniejszone, dzięki czemu według najnowszych badań, sygnał testowy jest bardziej zbliżony do spektrum mowy ludzkiej.

NTi Audio STIPA ed5 wykres

Porównanie spektrum STIPA dla ed4 i ed5

To oznacza, że nowy sygnał testowy w wersji es5 zawiera mniej energii w dolnym paśmie i może być emitowany z wykorzystaniem systemów, które są mniej wydajne, niż NTi Audio TalkBox. Sygnały testowe są dostępne bezpłatnie - można je znaleźć na stronie my.nti-audio.com i wgrać bezpośrednio do NTi Audio TalkBox. Nowe urządzenia TalkBox i MR-PRO będą miały domyślnie wgrane nowe sygnały testowe, zgodne z ed5.

Co jeśli się pomylę i użyję ed4 zamiast ed5 (lub odwrotnie)?

Analizator XL2 można łatwo przełączać po każdym pomiarze pomiędzy edycjami (od ed2 do ed5). W najważniejszej części analizy różnice pomiędzy ed4 i ed5 są nieistotne – nie wprowadzają błędów pomiarów.

Może się również zdarzyć, że będziesz potrzebował(-a) wykonać pomiar zgodny z ed4, a Twój TalkBox będzie miał sygnały zgodne z ed5 (lub odwrotnie). Mimo, że sygnały testowe różnią się o prawie 6 dB, różnica w wyniku pomiaru STI jest średnio mniejsza niż 0.01 – waga wartości modulacji dla niskich częstotliwości jest znacznie zmniejszona, dzięki czemu ma nieznaczny wpływ na wynik pomiaru. Standardowe odchylenie błędu pomiaru wynosi 0.015 STI, a maksymalny błąd 0.03 STI. Tylko w 2 % przypadków, niepewność pomiaru przekracza poziom 0.03 STI.

Zaktualizowany dokument opisujący pomiary STI z użyciem XL2:
https://www.nti-audio.com/Portals/0/data/en/NTi-Audio-AppNote-STIPA-Measurement.pdf

Nowy firmware V4.50 dla XL2 zgodny z aktualnym standardem IEC 60268-16:2020 (ed5):
https://my.nti-audio.com/support/xl2/download/XL2V450.01

Zaktualizowane programowanie STI Reporter:
https://my.nti-audio.com/support/xl2/download/NTi-Audio-STI-Report.zip

Dystrybucja: Konsbud Audio