Logowanie

RCF ART 9 – nowa generacja zestawów głośnikowych ART

RCF ART 9 – nowa generacja zestawów głośnikowych ART

RCF jest w klasie mobilnego nagłośnienia jednym z niekwestionowanych liderów. Zwłaszcza pod względem jakości dźwięku oferowanego przez produkowane we Włoszech zestawy głośnikowe serii ART. Jako pierwszy producent na świecie w tak komplementarny sposób zaimplementował technologię filtrów FIR gwarantujących płaską odpowiedź fazową. Teraz kolejna generacja ART 9 podnosi poprzeczkę i pod względem mocy, i efektywności, jak również technologii. Co nowego znajdziemy w serii RCF ART 9?

Nowe technologie DSP, nowe materiały, nowe jeszcze wydajniejsze końcówki mocy, nowe przetworniki, nowe falowody i na nowo opracowana konstrukcja obudowy zwiększająca sztywność konstrukcji redukująca tym samym niepożądane rezonanse. Oto seria RCF ART9!

 RCF Kapron driver advanced compresison driver technology per taglioC

Do budowy membran wysokotonowych przetworników z cewką 1,75” w modelach ART 915-A, ART 912-A i ART 910-A zastosowano po raz pierwszy membranę z Kaptonu - poliimidowego materiału stosowanego w technologiach kosmicznych. Materiał ten gwarantuje stabilność i bezproblemową pracę w zakresie temperatur od -269°C po +400°C. Brak efektu rozszerzania się się molekuł tego materiału pod wpływem ciepła sprawia, że zniekształcenia są utrzymane na jeszcze niższym poziomie, niż w klasycznych technologiach.

 RCF driver ND940 singolo gallery

W modelach ART-932-A i ART 935-A zastosowano sprawdzony driver z 3-calową cewką, a w najpotężniejszym modelu ART 945-A driver z 4-calową cewką. Oba te drivery przetwarzają skutecznie pasmo już od 800 Hz i 650 Hz, dzięki czemu najistotniejsze dla czytelności i zrozumiałości elementy wokali są reprodukowane przez jeden przetwornik.

RCF ART 9 series falowod true resistive waveguide 

Wartą uwagi informacją jest zastosowanie nowej konstrukcji falowodu True Resistive Waveguide. Jego konstrukcja redukuje skutecznie zniekształcenia, dzięki asymetrycznej propagacji zapewnia skuteczniejsze pokrycie nagłaśnianej przestrzeni. Dzięki takiemu rozwiązaniu zastosowanie zestawów ART 9 sprawi, że nie będziemy grać po suficie :-)

 RCF ART 9 series FiRPHASE logo

Jak w poprzednich seriach, w RCF ART 9 znajdziemy technologię FIR Phase. Jak wiadomo, z uwagi na rosnące opóźnienia (latencję) przy przetwarzaniu co raz niższych częstotliwśoci, technologia FIR może być z powodzeniem implementowana dla sygnałów od około 400 Hz w górkę.

RCF ART 9 series BMC logo bass motion control logo 600

Nowa seria RCF ART 9 jest wyposażona w nową technologię kontroli najmniejszych częstotliwości Bass Motion Control (BMC). To zaawansowane dynamiczne algorytmy nie tylko zwiększające efektywność dolnego pasma, ale dodatkowo umożliwiające rezygnację z filtrów dolnozaporowych / górnoprzepustowych stosowanych klasycznie dla zabezpieczenia wooferów niskotonowych przez zniszczeniem! Oczywistym jest, że zastosowanie takiego filtru powoduje przesunięcie fazowe – w zależności od nachylenia zbocza filtru i algorytmu, przykładowo przy zastosowanym filtrze 12 dB/oktawę, przesunięcie fazowe sięga 180°. Opracowana przez inżynierów RCF technologia BMC sprawia, że stosowanie filtru dolnozaporowego jest zbędne :-) To naprawdę rewolucyjna zmiana, która przekłada się na pełną zgodność fazową już od najniższych częstotliwości!

 004 ART 945 A back

Obudowa nie dość, że charakteryzuje się zwiększoną sztywnością, którą zyskała między innymi dzięki elementowi M zespalającemu 4 elementy obudowy oraz zastosowaniu nowej koncepcji kształtowania obudowy z kompozytowego materiału polipropylenowego, to dodatkowo umożliwia szereg różnorodnych możliwości instalacji. Prócz klasycznych sposobów wykorzystania na statywie lub sztycy i jako podłogowy monitor sceniczny, RCF opracował specjalne uchwyty montażowe i punkty podwieszenia. Dzięki temu znacząco zwiększają się możliwości wykorzystania zestawów serii ART 9 w instalacjach stałych.

RCF ART 9 series montage install

I na koniec nieco informacji o nowych końcówkach mocy – są o 50% wydajniejsze od poprzedniej generacji końcówek stosowanych w serii ART 7 i mają zminimalizowane straty cieplne. Do tego stopnia, że za chłodzenie jest odpowiedzialny radiator, bez żadnych elementów aktywnych jak wentylatory. Dzięki temu zestawy RCF ART 9 mogą być z powodzeniem montowane w instalacjach stałych, jak teatry, sale koncertowe, gdzie cicha praca zestawów głośnikowych jest warunkiem koniecznym.

 RCF Kapron driver advanced compresison driver technology per taglioC

Seria obejmuje 6 modeli szerokopasmowych:

- ART 910-A – 10” z cewką 2.5” + driver 1” z cewką 1.75”, punkt podziału 1.8 kHz, max SPL 130 dB

- ART 912-A – 12” z cewką 2.5” + driver 1” z cewką 1.75”, punkt podziału 1.8 kHz, max SPL 130 dB

- ART 932-A – 12” z cewką 2.5” + driver 1.4” neodym z cewką 3”, punkt podziału 700 Hz, max SPL 132 dB

- ART 915-A – 15” z cewką 2.5” + driver 1” z cewką 1.75”, punkt podziału 1.8 kHz, max SPL 131 dB

- ART 935-A – 15” z cewką 3” + driver 1.4” neodym z cewką 3”, punkt podziału 800 Hz, max SPL 133 dB

- ART 945-A – 15” neodym z cewką 3.5” + driver 1.4” neodym z cewką 4”, punkt podziału 650 Hz, max SPL 135 dB

Tak jeszcze a'propos wydajności i wykorzystania potencjału przetworników... W konstrukcji ART 945-A wykorzystano powszechnie ceniony driver ND940. W tym zestawie głośnikowym napędza go końcówka o mocy 700 W Peak, w RMS jest to 175 W. Tymczasem driver ND940 oferuje moc ciągłą RMS na poziomie 280 W :-) Czyli w ART 945-A przetwornik ten nieco przekracza połowę swojego potencjału B-) Robi wrażenie, prawda?

Dostępność wybranych modeli jest zapowiadana już na przyszły tydzień :-) A my szykujemy się na testy – zapowiadają się niezwykle interesująco...

Dystrybucja: Arcade Audio