Logowanie

Meyer Sound LINA, ULTRA-X40 i ULTRA-X20 - nowy system nagłośnieniowy w Teatrze im. Jana Kochanowskiego

Meyer Sound LINA, ULTRA-X40 i ULTRA-X20 - nowy system nagłośnieniowy w Teatrze im. Jana Kochanowskiego

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu został wyposażony system Meyer Sound składający się z liniowego systemu LINA i najnowszych punktowych zestawów głośnikowych ULTRA-X40 i ULTRA-X20. W głównej sali teatru z widownią dla 575 osób na stałe zostały zainstalowane zainstalowane 44 głośniki, a 26 dodatkowych głośników jest dostępnych w razie potrzeby do wykorzystania na mniejszych scenach.

 Meyer Sound LINA Ultra 40 Ultra 20 900 LCF jan kochanowski theatre Poland system front

„Nasze nowe systemy Meyer Sound oferują precyzyjną i przejrzystą reprezentację przetworzonego sygnału audio” – mówi Robert Kondziela, który był głównym konsultantem projektu. „Jednocześnie koncepcja zintegrowanego zasilania pozwala na łatwe dostosowanie elementów systemu do potrzeb bieżącej produkcji, ponieważ każdy element można kontrolować z osobna. I można zapomnieć o problemach związanych z długością kabli głośnikowych, co ma bezpośredni wpływ na jakość dźwięku.”

 Meyer Sound LINA Ultra 40 Ultra 20 900 LCF jan kochanowski theatre Poland line array

System sceny głównej jest zasilany przez lewe i prawe grona po 11 głośników Meyer Sound LINA, z głębokim basem wzmocnionym czterema podwieszonymi elementami niskotonowymi 900-LFC w układzie kardioidalnym. Systemy uzupełniające in-fill i front-fill zapewniające pełne precyzyjne pokrycie składają się z dwóch głośników UPQ-1D i czterech ULTRA-X40. System jest kontrolowany przez parę procesorów Galileo GALAXY 816 dostarczających sygnał i zapewniających optymalizację systemu.

Meyer Sound LINA Ultra 40 Ultra 20 jan kochanowski theatre Poland widownia 

Robert Kondziela był pod szczególnym wrażeniem 12 głośników ULTRA-X20 rozmieszczonych jako system dźwięku przestrzennego i efektowego w głównej sali, z wciągającymi efektami dostarczanymi za pośrednictwem bezpłatnego narzędzia do projektowania i miksowania dźwięku przestrzennego Spacemap Go. „Zestawy głośnikowe ULTRA-X20 doskonale spełniają swoją funkcję. Zauważyli to reżyserzy działający w tej przestrzeni, ponieważ były one wykorzystywane praktycznie w każdej produkcji od czasu instalacji, w tym w sztuce „Rhotko”, koprodukcji z Teatrem Dailies w Rydze, która była nominowana do 11 Łotewskich Nagród Teatralnych”.

 Meyer Sound LINA Ultra 40 Ultra 20 900 LCF jan kochanowski theatre Poland in fill side fill

Teatr utrzymuje również dodatkowy komplet głośników Meyer Sound, które można dowolnie konfigurować w razie potrzeby na mniejszych scenach w kompleksie teatralnym. Projektanci nagłośnienia mogą wybierać z pełnego zestawu 14 głośników punktowych (ULTRA-X40, UPA-1P, UPA-2P, UPJ-1P i UPM-1P), ośmiu elementów niskotonowych (900-LFC i 750 -LFC) i czterech kompaktowych monitorów scenicznych MJF-208. Do zarządzania systemami inżynierowie systemów nagłośnieniowych mają do dyspozycji dwa procesory - Galileo GALAXY 408 i Galileo GALAXY 816.

 Meyer Sound LINA Ultra 40 Ultra 20 jan kochanowski theatre Poland DiGiCo SD10 24T

Całkowite odnowienie systemów audio w kompleksie kinowym obejmowało również dodanie nowych cyfrowych konsol mikserskich DiGiCo (jeden SD10-24T i trzy SD11), elastyczną światłowodową sieć dystrybucji sygnału Optocore oraz systemy mikrofonów bezprzewodowych Shure Axient Digital z 16 kanałami na scenie głównej oraz odpowiednio 12, 8 i 4 kanałami dla mniejszych scen. Nowe systemy audio zostały zainstalowane przez wrocławską firmę integracyjną M. Ostrowski, przy wsparciu projektowym Krzysztofa Polesińskiego i koordynacji logistycznej Pawła Daszkiewicza z firmy Polsound.

Meyer Sound LINA Ultra 40 Ultra 20 900 LCF jan kochanowski theatre Poland system front side 

„Prezentacja systemów Meyer Sound, DiGiCo i Shure w naszych salach zrobiła na mnie wrażenie porównywalne z przesłuchaniem po raz pierwszy płyty Compact Disc” – mówi Norbert Rakowski, dyrektor generalny i artystyczny Teatru im. Jana Kochanowskiego. „Nie chodzi tak bardzo o porównywanie mediów, ale raczej o wrażenia zmysłowe i skok jakościowy. Skala możliwości tych urządzeń jest niesamowita. Ilość zalet, takich jak precyzja dźwięku i skala możliwości konfiguracyjnych, przekonały mnie od razu, że będzie to doskonała i przede wszystkim przyszłościowa inwestycja dla naszego teatru.”

 Meyer Sound LINA Ultra 40 Ultra 20 900 LCF jan kochanowski theatre Poland cardioid subs

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, nazwany na cześć wybitnego polskiego poety renesansu, działa pod tą nazwą i w obecnej lokalizacji od 1975 roku, a poprzednie organizacje sięgały czasów bezpośrednio po II wojnie światowej. Jako pierwszy teatr w Polsce oficjalnie przystąpił do prestiżowej Europejskiej Konwencji Teatralnej.

Więcej informacji o systemach Meyer Sound na stronie producenta.

Integrator: M.Ostrowski
Dystrybucja: Polsound

Zdjęcia: Paweł Daszkiewicz