Pomiary akustyczne, predykcja, konfiguracja nagłośnienia, wieszanie i strojenie systemów nagłośnieniowych z elementami bezpieczeństwa na scenie – to będą główne tematy PRAKTYCZNYCH 2-dniowych warsztatów z konfigurowania i strojenia systemów nagłośnieniowych. W ich trakcie będziemy się uczyć obsługi programu EASE FOCUS 3, darmowego programu do pomiarów akustycznych i strojenia systemów OPEN SOUND METER i praktycznego strojenia nagłośnienia frontowego, front-fill, delay oraz różnych kierunkowych układów subbasowych. Będziemy pracować na bazie rozwiązań sprzętowych DAS Audio. A wszystko to uzupełnione omówieniem elementów bezpieczeństwa na scenie i dobrych praktyk wieszania sprzętu i obsługi wciągarek mechanicznych oraz elektrycznych na przykładzie urządzeń marki Chainmaster i osobistego bezpieczeństwa na scenie z Gaffer.pl!
Jak ważne jest prawidłowe wystrojenie systemu nagłośnieniowego oraz odpowiedni dobór i konfiguracja głośników wie praktycznie każdy z nas zajmujących się nagłaśnianiem koncertów, eventów czy konferencji. Prawidłowa konfiguracja i zestrojenie systemu nagłośnieniowego zasadniczo ułatwia realizację i wpływa na jakość efektu końcowego naszej pracy :-)
Podczas najbliższych warsztatów pierwszego dnia będziecie mogli opanować obsługę programu do projektowania / predykcji nagłośnienia EASE Focus 3, konfigurację darmowego oprogramowania do pomiarów akustycznych Open Sound Meter, praktyczną umiejętność wykonywania pomiarów. Omówimy też zasady prawidłowego wykonywania pomiarów w celu uzyskania wiarygodnej bazy do strojenia systemu nagłośnieniowego - każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie wykonać pomiary i poddać je wspólnej analizie.
Drugiego dnia warsztatów będziemy podwieszać nasze systemy nagłośnieniowe, weryfikować pomiarami prawidłowość predykcji i stroić system częstotliwościowo, dopasowywać poszczególne elementy nagłośnienia czasowo i konfigurować różne kierunkowe układy basowe end-fired i kardio.
Poznamy również zasady bezpiecznej instalacji i podwieszania systemów nagłośnieniowych z wykorzystaniem wciągarek Chainmaster, analizy wytrzymałości poszczególnych elementów montażowych jak krata, pasy, szekle, linki. No i dowiemy się, jak optymalnie i bezpiecznie wykorzystać wciągarki elektryczne i mechaniczne w pracy na estradzie. W trakcie tego bloku będzie okazja na omówienie elementarnych zasad zachowania bezpieczeństwa pracy na scenie. Będzie można przetestować na przykład różne modele rękawiczek marki Gafer.pl i zapozać się z ofertą tłumików dostępnych w sklepie dbamosluch.pl.
Ostatnim elementem będzie wykonanie strojenia systemu przez każdego Uczestnika. Omówimy elementy związane z uśrednianiem wyników, kontrolę pomiaru w czasie rzeczywistym podczas koncertu, a także kontrolę poziomu głośności miksu.
Dla pełnego udziału w warsztatach niezbędne jest posiadanie komputera z systemem operacyjnym Windows - oprogramowanie predykcyjne EASE Focus 3 działa tylko w środowisku Windows, natomiast oprogramowanie pomiarowe Open Sound Meter działa zarówno na systemach Windows, jak Mac OS. Wskazane jest posiadanie 2-kanałowego interfejsu audio z przedwzmacniaczem mikrofonowym z zasilaniem Phantom oraz mikrofonu pomiarowego. Dla osób, które nie posiadają interfejsu lub mikrofonu, posiadamy do udostępnienia kilka interfejsów audio oraz mikrofonów pomiarowych :-)
Warsztaty odbywają się w godzinach 10:00 do 18:00. Pierwszego dnia wskazane jest przybycie nieco wcześniej w celu zainstalowania się z komputerami i interfejsami do pomiarów. Lokalizacje i daty:
- 4-5. sierpnia 2026 - Kraków,
- 11-12. sierpnia 2026 – Środa Wielkopolska,
- 18-19. sierpnia 2026 - Wrocław,
- 25-26. sierpnia 2026 - Łomianki k/Warszawy.
Koszt udziału w 2-dniowych warsztatach to 1250 zł brutto. W cenie są obiady.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na e-mail
- imię i nazwisko:
- dane do faktury:
- kontaktowy numer telefonu GSM - tylko na ewentualne potrzeby komunikacji w sprawie warsztatów.
Dodatkowo dla Uczestników warsztatów będą przygotowane oferty specjalne na wybrany sprzęt nagłośnieniowy :-) Serdecznie zapraszamy do udziału!
Organizator: PortalNaglosnieniowy.eu
Patronat technologiczny: AV Light, Gafer.pl, Konsbud Audio