Logowanie

Top of the Top Festival Sopot 2018 – top technologiczny w Sopocie

Top of the Top Festival Sopot 2018 – top technologiczny w Sopocie

Tegoroczna edycja festiwalu Top of the Top zgromadziła nie tylko najbardziej popularnych polskich i zagranicznych Artystów, ale również absolutnie topowe rozwiązania technologiczne w kategorii dźwięku koncertowego od marek d&b audiotechnik i AVID pod kontrolą jednej z czołowych ekip touringowych w Polsce – GMB Pro Sound. Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.

 Avid Venue S6L Sunrise Avenue Mikko Salonen 3

Tego typu imprezy, jak organizowany przez telewizję TVN w sopockim amfitetrze Opera Leśna Top of the Top Festival, podczas której występuje kilkadziesiąt gwiazd polskich i zagranicznych. Niezwykle istotnym elementem takiego festiwalu jest spełnienie riderów – zaznaczmy, najbardziej wymagających riderów w Polsce. Z pewnością do najbardziej riderowych systemów nagłośnieniowych należą rozwiązania niemieckiej firmy d&b audiotechnik. Również miksery Avid VENUE – w tym najnowsze modele S6L – spełniają wymagania czołowych realizatorów światowych Gwiazd. Dlatego też firma GMB Pro Sound obsługująca dźwięk na tej imprezie powierzyła nagłośnienie tegorocznego festiwalu systemowi liniowemu d&b audiotechnik J wspartemu najnowocześniejszymi basami serii d&b GSL SL-Sub oraz mniejszymi systemami liniowymi Y oraz Q, a także dostarczyła konsoletę Avid VENU S6L-24D dla Chriss'a Madden'a - realizatora Gwiazdy światowego formatu, Anastacii. Co więcej, jedna z Gwiazd tegorocznego Top of the Top Festival – formacja Sunrise Avenue – przyjechała również ze swoimi mikserami Avid VENUE S6L :-)

 dandb J top of the top grono top

Fakt, że praktycznie wszystkie systemy d&b audiotechnik znajdują się w riderach światowych i polskich Gwiazd, nie bierze się z kaprysu realizatorów. Te systemy gwarantują najwyższą jakość dźwięku i zawsze są w technologicznej szpicy. Polityka producenta gwarantuje również wzorcową powtarzalność systemów udostępnianych przez firmy rentalowe na całym świecie. Te elementy sprawiają, że systemy nagłośnieniowe d&b audiotechnik są praktycznie w każdym riderze.

 dandb J top of the top stage side2

System główny składał się z dwóch gron d&b audiotechnik J, w każdym po 14 modułów. Tajemnicą niezwykle wyrównanego częstotliwościowo pokrycia niełatwej akustycznie widowni sopockiej Opery Leśnej było zastosowanie wyjątkowej technologii, którą opracowała i stosuje tylko firma d&b audiotechnik - Array Processing. To jedyne na rynku tak zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Ta rewolucyjna technologia „widzi” całe grono jako globalne źródło dźwięku i na bazie zaimplementowanych w programie predykcyjnym wartości dla każdego modułu grona dostosowuje niezależnie dziesiątki, a nawet setki filtrów – w tym również FIR. Niezależnie dla każdego modułu systemu. Technologia ta wymaga, by każdy moduł systemu liniowego był zasilany z osobnego kanału końcówki mocy d&b D80. Dzięki temu możliwe jest zniwelowanie nierównomierności pasma przenoszenia wynikającej z sumowania się wybranych zakresów pasma w wyniku bliskości wielu źródeł dźwięku. Efekt brzmieniowy zastosowania technologii Array Processing w Operze Leśnej podczas festiwalu Top of the Top był spektakularny!

 dandb Y SL Gsub top of the top outfill 2

Równie spektakularny był tor subbasowy podczas tegorocznej edycji Festiwalu - firma GMB Pro Sound zastosowała najnowocześniejsze kardioidalne subbasy d&b audiotechnik SL-Sub opracowane na potrzeby systemu d&b GSL. To jedna z pierwszych realizacji koncertowych na tych subbasach w Polsce. Te potężne, niezwykle efektywne subbasy bazują na trzech 21-calowych wooferach zasilanych z dwóch kanałów końcówki d&b D80. Zaskakujące, że łączą brzmieniowo tandem J-Sub + J-Infra w jednej obudowie proponując jeszcze wyższą efektywność sięgającą nawet 144 dB max SPL! To będzie jeden z najbardziej cenionych subbasów przez najbliższą dekadę, albo i dłużej.

Avid Venue S6L Chris Madden Anastacia 7 

Najważniejsze, że ten doskonały sprzęt został przez ekipę GMB Pro Sound bardzo umiejętnie skątowany i skonfigurowany. Między innymi dlatego koncerty zabrzmiały w Operze Leśnej świetnie. Zespolenie systemu d&b J na froncie, systemu d&b Y na out-fill'u oraz d&b Q dało jednolicie brzmiący system, niezależnie od lokalizacji na widownxi. Wiadomo, że konfiguracja sprzętu była podporządkowana „obrazkowi” w telewizji :-) Więc nie na wszystko projektanci systemu mogli sobie pozwolić. Ale osiągnięty rezultat w postaci pełnego i wyrównanego pokrycia widowni Opery Leśnej jest wart naśladownictwa. Technologiczny Top of the Top :-)

 

Realizacja: GMB Pro Sound
Dystrybutor d&b audiotechnik i Avid: Konsbud Audio