Logowanie

dB Technologies VIO L212 i VIO S218 na koncercie Subsonica w stolicy Sardynii

dB Technologies VIO L212 i VIO S218 na koncercie Subsonica w stolicy Sardynii

Najnowszy duży koncertowy system liniowy dB Technologies VIO L212 zdobywa serca i uznanie realizatorów na całym świecie. Również w rodzimym kraju producenta - we Włoszech. Zawdzięcza to świetnemu brzmieniu i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. I znakomitej cenie w stosunku do oferowanej jakości.

 dB Technologies VIO L212 grono

Firma Big Talu Music Service w pięknej Cagliari - stolicy Sardynii, zawiesiła na sylwestrowy koncert gwiazdy włoskiego elektronicznego rocka – grupę Subsonica z Turynu – potężny system dB Technologies VIO L212. Scena nie był zbyt wysoka i nie można było „wyjechać” zbyt w górę systemem (skąd my to znamy :-) ), jednak inżynier systemu – Riccardo Parravicini - zdecydował się na zawieszenie po 12 elementów na stronę, by zwiększyć kierunkowość propagacji grona. System został tak skątowany, że pokrywał dźwiękiem przestrzeń przed sceną do 100 metrów (!).

Za tak wysoką efektywność zasięgu odpowiadają napędzane bardzo skutecznymi końcówkami Digipro G4 trzy sekcje przetworników:

- niskotonowa 2 x 12” z cewkami 3”

- średniotonowa 4 x 6.5” z cewkami 2”

- wysokotonowa 2 x 1.4” w falowodzie z cewkami 3”.

Pojedynczy moduł pracuje w paśmie 55 Hz – 18 kHz. Za wyrównaną odpowiedź częstotliwościową i fazową odpowiada mocne DSP z filtrami FIR i IIR, pracujące z dokładnością 24-bitową i częstotliwością próbkowania 96 kHz. Układ DSP odpowiada również za kontrolę dynamiki i zabezpieczenia końcówek i przetworników. Co więcej, producent przygotował kilka wstępnie predefiniowanych ustawień konfiguracji obejmujących filty array'owe dla adekwarnych konfiguracji podwieszenia i zestackowania wraz z ilościami modułów. To może przyspieszyc znacząco konfigurację systemu :-)

 dB Technologies VIO L212 rear

Każdy moduł ma wbudowane 2 końcówki mocy Digipro G4 o mocy 1600 W RMS (!) pracujące w klasie D pozwalające uzyskać max SPL na poziomie 142 dB. Niesamowicie niska jest waga pojedynczego modułu – zaledwie 54.4 kg (!). W sekcji zasilania zastosowano nowoczesne rozwiązania wpisujące się w zielony nurt. Zasilacz impulsowy jest wyposażony w PFC (Korektor Współczynnika Mocy), który znacznie poprawia wydajność systemu. dB Technologies L212 jest przystosowany do pracy z każdym rodzajem zasilania – od 90 V do 265 V, z częstotliwością 50Hz lub 60 Hz. Ponadto impulsowe układy zasilania ograniczają zużycie energii. Ciekawostką i bardzo wartościową cechą jest oporność modułów na zasilanie 380V – w razie pomyłkowego podania zasilania 380 V końcowe wzmacniacze zostaną wyłączone, co zapobiega ich uszkodzeniu.

 dB Technologies VIO L212 Aurora net

Cały system podczas koncertu był kontrolowany i monitorowany za pomocą oprogramowania Aurora Net – standardowo moduły VIO L212 są wyposażone w gniazdo komunikacyjne RD-Net (opcją są porty DANTE). To pozwala na programowanie DSP i kontrolę pracy. Dostępnych jest wiele dodatkowych i bardzo przydatnych narzędzi, jak kontrola impedancji w trakcie grania, przeprowadzanie zdalnych testów poszczególnych sekcji przetworników i całego modułu. Można również zdalnie identyfikować moduły w gronie. Duże możliwości kontroli predykcji daje również wbudowany w każdy moduł inklinometr.

 dB Technologies VIO L212 scena

Jak relacjonuje inżynier systemu - Riccardo Parravicini, zdalne zarządzanie aktywnym systemem takim jak seria VIO jest niezwykle istotną cechą. Pozwoliło to po pierwszym przesłuchaniu łatwo skorygować tłumienie wysokich częstotliwości spowodowane odległością wyższych głośników. Nie było wielkich poprawek do zrobienia na poziomie EQ: tylko małe ogólne półki +1 dB od 10 kHz dla najwyższych modułów i niewielkie ujęcie 2 dB filtrem z wąską dobrocią około 200 Hz. 

W systemie zarządzania były również dostępne 4 niewielkie elementy dB technologies VIO L208 jako front-fill oraz po dwa na stronę jako side-fill.

dB Technologies VIO L212 Marco Cipo Calliari 

Marco Cipo Calliari – realizator FOH zespołu Subsonica bardzo chwalił konfiguracje i brzmienie systemu. Był pod ogromnym wrażeniem przenoszenia wysokoenergetycznych impulsów o dużej mocy. Również odpowiedź częstotliwościowa systemu była znakomita. Ciekawostką była konfiguracja subbasów w łuku, która mimo braku konfiguracji kardioidalnej w niewielkim stopniu cofała subbas na scenę. Bardzo też chwalił sposób skalibrowania systemu i był pod ogromnym wrażeniem efektywnego zasięgu systemu – 100 metrów z nisko zawieszonego 12-elementowego grona liniowego to świetny wynik. A oto najbardziej cenna wypowiedź realizatora FOH: „Każdy system nagłośnieniowy wysokiej klasy ma cechy doskonałości, ale na pewno trzeba wiedzieć, jak nimi zarządzać: dobra praca wykonana przez Riccardo Parravicini i Alessandro Nesi nie pozostawiła żadnych wątpliwości”. To najwyższe słowa pochwały dla inżynierów systemu. I dla samego systemu :-)

 dB Technologies VIO L212 suby

System w konfiguracji 12 elementów liniowych dB Technologies VIO L212 na stronę i 18 subbasów VIO S218 w konfiguracji cyfrowego łuku bez problemu zapewniły koncertowy sound dla ponad 15 tysięcy słuchaczy. Kiedy posłuchamy systemu dB Technologies VIO L212 w Polsce?

 dB Technologies VIO L212 scena suby

Zdjęcia: Marco Mantione

Dystrybucja: SoundTrade