Logowanie

JBL VTX A12 – system liniowy JBL nagłośnił ceremonię rozdania nagród Grammy 2019

JBL VTX A12 – system liniowy JBL nagłośnił ceremonię rozdania nagród Grammy 2019

Rzadko która impreza skupia tak wielu dobrze słyszących ludzi, jak coroczne rozdanie nagród Grammy. W tym roku ponownie głównym systemem nagłośnieniowym był system liniowy JBL Professional. Wybór padł na JBL VTX A12.

JBL VTX A12 został doceniony na całym świecie zarówno przez producentów imprez muzycznych, jak firmy rentalowe oraz topowych wykonawców i zespoły muzyczne. Jest jednym z najchętniej wybieranych systemów liniowych do nagłaśniania dużych koncertów i eventów. Tak jak podczas Grammy 2019.

Jako nagłośnienie frontowe posłużyły 4 grona po 16 modułów JBL VTX A12, kolejne 4 identyczne grona JBL VTX A12 zastosowano jako punkty delay. Ponadto wykorzystano szereg mniejszych gron i pojedynczych modułów dla zapewnienia wszędzie wyrównanego pokrycia dźwiękiem. Świetnie skonfigurowany system zagwarantował doskonałe brzmienie w każdym miejscu widowni. Trzeba podkreślić, że sygnał z konsolet frontowych był wysyłany do końcówek mocy Crown iTech HD cyfrowo przez AES3, ale dla redundancji użyto również połączeń analogowych.

 JBL VTX A12 Grammy2019 scene 0

Niewiele jest takich imprez na świecie, jak ceremonia rozdania nagród Grammy. Tu wszystko dzieje się na żywo. O skali przedsięwzięcia świadczy choćby ilość wykonawców i muzyków na scenach – w show uczestniczyło ponad 200 wykonawców. No i ilość sprzętu... W tym roku podczas produkcji skorzystano z około 350 mikrofonów podłączanych do 1800 wejść mikrofonowych. Wykorzystywano 48 kanałów mikrofonów bezprzewodowych oraz 24 nadajniki IEM z łącznie 75 odbiornikami. Na scenie znalazło się również 75 monitorów wedge. Sprzęt audio obsługujący event znajdował się na 4 wozach. Do wozów transmisyjnych były kierowane łącznie 192 kanały audio. System miksowania oparto na konsoletach DiGiCo połączonych siecią OPTOCORE. Przy każdej z 4 scen stała konsoleta monitorowa obsługująca około 120 kanałów. Do dwóch wozów obsługujących dźwięk frontowy szło po 168 kanałów audio – były to te same kanały po cyfrowym splicie MADI. W sumie wykorzystano 24 połączenia MADI – każde po 64 kanały, 128 kanałów AES3 oraz 192 kanały analogowe na wejściu i 192 kanały analogowe na wyjściu. Wykorzystano 5 stageboxów udostępniających ponad 400 analogowych wejść i 80 wyjść. Łącznie sygnały mikrofonowe były patch'owane do około 1800 wejść (!).

Jak powiedział w wywiadzie dla The Verge koordynator sekcji audio ceremonii rozdania nagród Grammy - Michael Abbott: „Po pierwsze, zawsze jest ryzyko porażki. Nie można stworzyć konfiguracji pewnej w 100%. To niemożliwe. Za każdym razem gdy w grę wchodzi czynnik ludzki i technologia, będzie istniało ryzyko błędu”. Dlatego gdzie to było tylko możliwe, stosowano nadmiarowość, zarówno wejść, jak połączeń – również z wykorzystaniem analogowych splitterów. Wykorzystanie konsolet DiGICo SD7 jest naturalnym wyborem podczas takich produkcji, gdyż tak naprawdę to dwa niezależne miksery w jednym. Redundancja zwiększa szansę sukcesu. A podczas takiej imprezy jak rozdanie nagród Grammy dźwięk musi iść cały czas. Bez przerwy.

System nagłośnieniowy JBL VTX A12 napędzany końcówkami mocy Crown iTech HD mimo niespełna dwuletniej obecności na rynku to sprawdzony w boju system gwarantujący świetny sound. Dlatego na najbliższe lata będzie naturalnym wyborem producentów wszelkich prestiżowych wydarzeń i eventów muzycznych na całym świecie. Również w Polsce.

Dystrybutor: ESS Audio