Logowanie

d&b audiotechnik J-System, V-System oraz GSL SL-SUB na trasie koncertowej Dawida Podsiadło „Małomiasteczkowa trasa”

d&b audiotechnik J-System, V-System oraz GSL SL-SUB na trasie koncertowej Dawida Podsiadło „Małomiasteczkowa trasa”

To była wyjątkowa trasa koncertowa. Po pierwsze – Artysta powrócił nią na estradę po dłuższej przerwie koncertowej. Po drugie – techniczna strona trasy była wyniesiona na absolutne szczyty perfekcjonizmu. Za idealną reprodukcję muzyki miksowanej przez Rafała Smolenia na mikserze SSL Live L300 odpowiadał system d&b audiotechnik przygotowany przez ekipę GMB Pro Sound.

System nagłośnieniowy był bardzo precyzyjnie projektowany do każdej sali, w której odbywały się koncerty. Warto wspomnieć, że wszystkie koncerty zostały wyprzedane, a nawet były organizowane dodatkowe terminy. We Wrocławiu odbyły się dwa koncerty, w Poznaniu dzień po dniu 3 koncerty, a rekord pobiła Warszawa z 4 koncertami, w tym trzema dzień po dniu! Podczas „Małomiasteczkowej trasy” Dawid Podsiadło gościł w Spodku w Katowicach, w Hali Stulecia we Wrocławiu, w Tauron Arenie Kraków, w Ergo Arenie w Gdańsku/Sopocie, w Netto Arenie w Szczecinie, w Hali 3 MTP w Poznaniu oraz w Hali Torwar w Warszawie. Jak widać, każda z tych przestrzeni to wyzwanie... Z ramienia GMB PRO SOUND do przygotowania projektu i zestrojenia systemu wg wstępnych założeń Remigiusza Kasztelnika wyznaczeni zostali zamiennie Kamil Zajdel i Paweł Adamowicz, szefem ekipy na każdym koncercie trasy był Piotr Florczak. Twórcy projektów nagłośnienia i inżynierowie systemów na tej trasie koncertowej, dzięki zastosowaniu systemów d&b audiotechnik J i V z zaimplementowaną w końcówkach d&b audiotechnik D80 technologią ArrayProcessing, osiągnęli bardzo wyrównane pokrycie.

 GMB Pro Sound Dawid Podsiadlo d and b ArrayCalc Ergo 4

Kształt sceny był specjalnie zaprojektowany tak, by jak najwięcej osób mogło stać blisko niej, aby zapewnić możliwie liczny i bliski kontakt publiczności z Artystą. Wykorzystanie elementów multimediów na przodzie sceny uniemożliwiało tradycyjny sposób instalacji zestawów front-fill. Wykorzystano więc po dwa zestackowane moduły J12 umieszczone w bocznych strefach frontu sceny. Rozmieszczenie barierek było również stałe – co do centymetra :-) Kształt sceny wymuszał w pewien sposób konfigurację subbasów, ale dysponując dwoma modelami o charakterystyce kardioidalnej – d&b SL-SUB umieszczonych „na glebie” i podwieszanych J-SUB – nie było problemu z zapewnieniem z jednej strony możliwie równomiernego pokrycia na całej nagłaśnianej przestrzeni, a z drugiej zapewnienia komfortu pracy muzyków na scenie przez zminimalizowanie cofania się basu na scenę. Widownie w każdej z sal miały inny kształt. W jednej była możliwość powiesić dodatkowe grono na out-fill, a w innej nie... Przykładowo w Poznaniu zastosowano po dwa elementy J8. Na potrzeby każdej nagłaśnianej sali trzeba było stworzyć osobny projekt. Poziom precyzji każdego projektu był niesamowity. Jak to określił Paweł Adamowicz wszystko zgadzało się „co do centymetra”.

 GMB Pro Sound Dawid Podsiadlo d and b J SL SUB out fill

Podczas całej trasy Dawida Podsiadło, firma GMB Pro Sound oddelegowała następujący zestaw sprzętu d&b audiotechnik:

- 64 elementy J8

- 16 elementów J12

- 6 elementów V8

- 4 elementy V12

- 24 subbasy SL-SUB

- 16 subbasów J-SUB

- 60 końcówek mocy D80

- 8 ram J-Frame z inklinometrami

- 4 elementy kątujace Delta Plate.

 GMB Pro Sound Dawid Podsiadlo d and b ArrayCalc ArrayProcessing ON

Zdecydowano, że wszędzie będzie wykorzystywana technologia ArrayProcessing, która opracowana przez inżynierów d&b audiotechnik, sama w sobie jest wyjątkowa. Stanowi remedium na jedną z negatywnych cech systemów liniowych, gdzie różne kąty ugięcia sąsiadujących modułów w gronie i różne odległości od nagłaśnianej płaszczyzny widowni tworzą nierównomierności pasma przenoszenia w nagłaśnianej przestrzeni. Na czym polega działanie technologii ArrayProcessing?

 GMB Pro Sound Dawid Podsiadlo d and b ArrayCalc grono

Gdy uda nam się zaprojektować taki kształt grona, że przykładowo częstotliwość 4 kHz jest propagowana względnie równomiernie, to dla częstotliwości 400 Hz lub 250 Hz różnice głośności w tej samej przestrzeni mogą sięgać nawet kilku decybeli. Im bliżej nagłaśnianej powierzchni, tym z punktu słyszenia widza, pasmo niskiego środka jest bardziej słyszalne. Im mniejszy kąt między modułami, tym bardziej jest wzmacniane pasmo niskiego środka. Szczególnie jest to słyszalne w rejonie nagłaśnianej przestrzeni, w której pokrywa się propagacja dwóch sąsiednich modułów. Można stosować tak zwane filtry array'owe, ale to nie rozwiązuje precyzyjnie problemu równomiernego pokrycia w pełnym spektrum częstotliwości. Technologia ArrayProcessing nakłada na każdy moduł liniowy inną korektę częstotliwościową, jak również czasową. System analizujący zaprojektowaną do nagłośnienia widownię zakłada wirtualne punkty pomiarowe co 20 centymetrów (!!!). W zależności od potrzeby, dla pojedynczego kanału końcówki napędzającej dany moduł liniówki uruchamianych jest nawet ponad 200 filtrów – zarówno FIR (o skończonej odpowiedzi impulsowej), jak i IIR (o nieskończonej odpowiedzi impulsowej wprowadzające modyfikację fazy). Zastosowanie tej technologii wpływa pozytywnie na precyzję dystrybucji przestrzennej systemu oraz na niespotykaną w innych rozwiązaniach równomierność pasma przenoszenia w każdym punkcie nagłaśnianej widowni. O dziwo, dla niewtajemniczonych zastosowanie ArrayProcessingu może w pierwszej chwili być przyczynkiem kontrowersji :-) Paweł Adamowicz podzielił się swoimi wrażeniami z pierwszego zetknięcia się z technologią ArrayProcessing:

„Gdy pierwszy przeszumiałem grono z aktywnym ArrayProcessingiem, myślałem, że coś się zepsuło... Każdy z modułów grał inaczej! Niektóre moduły brzmiały, jakby były zepsute. A to właśnie nałożone filtry – inne na każdy z modułów – po włączeniu całego grona złożyły się w całość i dały niesamowicie równomierne częstotliwościowo pokrycie dźwiękiem całej widowni.”

GMB Pro Sound Dawid Podsiadlo d and b D80 racks

Technologia ArrayProcessing pod kontrolą ArrayCalc pozwala również precyzyjnie zaprojektować kierunkowość grona tak, by uniknąć zbędnego generowania odbić nagłaśnianej przestrzeni w pomieszczeniu zamkniętym. Najbardziej niesamowite jest to, że opóźnienie wynikające z tak zaawansowanego procesu obliczeniowego przeprowadzanego przez DSP końcówek mocy d&b audiotechnik D80 wynosi zaledwie 5.9 ms!!! To wartość w przypadku nagłośnienia frontowego całkowicie pomijalna.

Jedno trzeba sobie powiedzieć – technologia ArrayProcessing nie jest tania. W standardowym trybie jedna 4-kanałowa końcówka mocy d&b audiotechnik D80 obsługuje 8 modułów szerokopasmowych systemu d&b V, a w przypadku systemu J – 4 moduły przez jedną końcówkę D80. W razie wykorzystania ArrayProcessingu, każdy moduł w przypadku systemu d&b audiotechnik V musi być zasilany z oddzielnego kanału końcówki mocy – czyli jedna D80 obsłuży 4 moduły systemu V. W przypadku systemu d&b audiotechnik J, gdzie mamy aktywny podział pasma między sekcją niskotonową i średnio-wysokotonową, każdy moduł liniówki zabiera już dwa kanały D80, dwa razy więcej niż w przypadku „normalnego” grania. Z drugiej strony wszędzie tam, gdzie najważniejszym aspektem realizacji nagłośnienia jest jakość, ArrayProcessing pozwala uzyskać niedoścignioną równomierność pokrycia.

 GMB Pro Sound Dawid Podsiadlo d and b ArrayCalc Poznan1

Inżynier systemu na poznańskich koncertach – Paweł Adamowicz - zaprezentował nam bliżej imponujące możliwości tej technologii, jak również pokazał narzędzia służące do projektowania nagłośnienia z wykorzystaniem ArrayProcessing. Są to aplikacje ArrayCalc do predykcji oraz R1 do zarządzania i sterowania pracą końcówek mocy. Producent przygotował szereg narzędzi wspomagających projektowanie i kontrolę nad systemem. Oto jedno z udogodnień, które zaprezentował nam Paweł:

„Mega kluczową sprawą w wykorzystaniu technologii Array Processing jest zachowanie kolejności modułów. W oprogramowaniu d&b audiotechnik ArrayCalc służącym do predykcji i obsługi ArrayProcessing'u, jest funkcja automatycznego testu kolejności połączeń w gronie. Górny moduł generuje szum, a dolny moduł w tym czasie jest zamieniany w „mikrofon” i słucha wyższego modułu. Po weryfikacji, „słuchający” moduł staje się głośnikiem, a w tryb mikrofonu wchodzi niższy moduł. W ten sposób można zdalnie zweryfikować prawidłowość połączenia kolejności modułów. Ciekawe, że w ten sposób można też testować prawidłowość połączenia szeregu subbasów.”.

 GMB Pro Sound Dawid Podsiadlo SSL Live L300 Rafal Smolen

Doskonały dźwięk to nie tylko system frontowy. Rafał Smoleń – realizator FOH Dawida Podsiadło – miał do dyspozycji konsoletę SSL Live L300 oraz swój ulubiony zestaw wtyczek UAD oraz Looptrotter Monster Compressor.

GMB Pro Sound Dawid Podsiadlo Heritage Audio HA 73

Do wokalu Dawida Podsiadło użyto systemu Shure Axient Digital, ale dodatkowo między wyjściem z systemu bezprzewodowego, a wejściem do stageboxa konsolety SSL Live L300, wpięto przedwzmacniacz Heritage Audio HA-73 z „analogowo” zaznaczonymi poziomami potencjometrów :-)

 GMB Pro Sound Dawid Podsiadlo Optocore X6R

Faktycznie, całość produkcji była na absolutnie topowym poziomie! Konsoleta była połączona ze stageboxami za pośrednictwem światłowodowych złączy Blacklight pozwalających na dystrybucję 256 kanałów w częstotliwości próbkowania 96 kHz w obie strony. Za dystrybucję sygnałów były odpowiedzialne również procesory Optocore X6R – jeden na FOH i po jednym przy amplifikatorniach po każdej ze stron sceny. Do wystrojenia systemu użyto dwóch procesorów Lake LM44.

GMB Pro Sound Dawid Podsiadlo SSL Live L300 Rafal Smolen 4 

Nie tylko dźwięk, ale i multimedia oraz światło, za które odpowiadała firma Transcolor, wykorzystywało najnowsze technologie i specjalnie na trasę Dawida Podsiadło zaprojektowane elementy scenografii. Efektem świetnego przygotowania głównego Artysty i Muzyków jego zespołu, znakomitego miksu Rafała Smolenia, a także pracy ekip GMB Pro Sound oraz Transcolor było absolutnie genialne widowisko, tak pod względem muzycznym, jak wizualnym. I nie ma w tym krzty przesady. Duży szacunek dla ekip technicznych i realizacyjnych. I czekamy na następne trasy koncertowe realizowane na tak wysokim poziomie.

Realizacja dźwięku na trasie: GMB Pro Sound
Dystrybutor d&b audiotechnik: Konsbud Audio