Logowanie

d&b audiotechnik Yi8 i Yi12 w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

d&b audiotechnik Yi8 i Yi12 w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu wzbogaciło się o cyfrowo sterowany system nagłośnienia oparty o serię Y d&b audiotechnik. W zeszłym roku odremontowano salę teatralną, a kompletne rozwiązania nagłośnieniowe dostarczyła firma Konsbud Audio.

db CKTeatr 0

CK Teatr działa od 1991 roku jako instytucja samorządowa prowadząca szeroką działalność impresaryjną w obszarze teatru, kabaretu i muzyki. Regularnie goszczą tam gwiazdy polskiej sceny muzycznej, w marcu wystąpi zespół KAT, kabaret Smile oraz Andrzej i Maja Sikorowscy. Instytucja organizuje także szereg imprez cyklicznych, m.in. finał WOŚP, Koncerty Niedzielne z muzyką klasyczną oraz festiwal Grudziądzka Wiosna Teatralna.

Obiekt przy ul. Teatralnej 1, gdzie dawniej znajdował się Teatr Ziemi Pomorskiej, dysponuje dużą salą teatralną zdolną pomieścić 476 osób, małą salę teatralną z 50 miejscami i kameralną salę koncertową ze 140 miejscami.

 db CKTeatr 1

Rolę frontowego systemu nagłośnienia pełnią zestawy głośnikowe z serii Y d&b audiotechnik. Na każde grono line array składa się po 6 zestawów (Yi8 i Yi12). Na scenie są ustawione po dwa subwoofery Y-SUB na stronę, a równomierne pokrycie dźwiękiem widowni w pierwszych rzędach zapewniają głośniki typu frontfill (modele E6) i sidefill Y7P. Dodatkowo zainstalowano linię opóźniającą (zestawy d&b 5S), która ma na celu dogłośnienie części widowni pod balkonem. Elementy składające się na system nagłośnienia frontalnego należą do jednej serii, dzięki czemu zachowana jest jednolita tożsamość brzmieniowa. Wzmacniacze 30D dostarczają energię potrzebną do zasilenia zestawów frontowych. Artyści występujący na scenie sali teatralnej mają do dyspozycji monitory odsłuchowe MAX2 i B6. Dzięki sieci dźwiękowej opartej na protokole Dante i interfejsowi DS10 możliwe jest cyfrowe sterowanie systemem.

db CKTeatr 2

Realizatorzy dźwięku pracujący na „froncie” i „monitorze” używają systemów brytyjskiego producenta Allen & Heath. Do Teatru dostarczono dwa systemy: dLive S5000 wraz ze stage rackami DX32 i DM32 oraz powierzchnię C2500 i rack CDM32. Sygnały z konsolet do wzmacniaczy są przesyłane cyfrowo po Dante i AES. Dwa systemy, w zależności od potrzeb, mogą pracować zamiennie jako konsolety FOH i MON.

db CKTeatr 3

Miksery dLive już w pierwszym kontakcie okazały się intuicyjne, a przede wszystkim fantastycznie brzmiące. Możliwość podłączenia konsolet w wielu miejscach: na scenie, widowni czy w realizatorce oraz uzbrojenie w sieć Dante czyni instalację uniwersalną podkreśla Bartosz Pierściński, realizator dźwięku w CK Teatr.

Niezbędne do funkcjonowania takiego obiektu są także mikrofony – przewodowe i bezprzewodowe. Na życzenie Zamawiającego dostarczono modele czołowych producentów, w tym kilkanaście mikrofonów pojemnościowych i dynamicznych Audio-Technica (instrumentalne Pro 35, ATM250, ATM450 i wokalny AE5100).

Bartosz Pierściński podsumował współpracę z Konsbud-Audio takimi słowami: Adaptacja akustyczna naszego teatru okazała się niezwykle trudna. Widownia jest długa, wąska ze specyficznym balkonem utrudniającym propagacje fali akustycznej. Dodatkową przeszkodą było rozmieszczenie reflektorów. Konsbud poradził sobie z tymi problemami wzorowo. System d&b Y oraz głośniki dopełniające sprawiają, że słuchacze wychodzą naprawdę zadowoleni z wydarzeń. Całość napędzają wzmacniacze 30D zarządzane sieciowo z każdego miejsca na sali, co jest dodatkowym atutem instalacji. Na dodatek, mamy do dyspozycji monitory d&b MAX2, zasilane fantastycznymi końcówkami D20 – to naprawdę maksimum dobrego brzmienia.

db CKTeatr 5

Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, dzięki renowacji sali teatralnej i inwestycji w nowoczesny, rider'owy sprzęt, dołączyło do grona obiektów, które są chętnie odwiedzane przez polskich artystów, a lokalna społeczność otrzymała możliwość uczestnictwa w wydarzeniach o wysokim poziomie artystycznym i technicznym. Po samych planach programowych, które CK Teatr przygotował na najbliższe miesiące widać, że inwestycja jest bardzo dobrze wykorzystywana. W każdym tygodniu w centrum odbywa się po kilka dużych wydarzeń, które bez odpowiedniego zaplecza technicznego nie miałyby szansy zostać zrealizowane.

db CKTeatr 6

Dostarczony i zainstalowany przez firmę Konsbud Audio system nagłośnieniowy d&b w całości spełnił założenia projektowe jak i nasze oczekiwania. Nowy system liniowy w zdecydowany sposób poprawił jakość dźwięku i umożliwił jego równomierny rozkład na całej widowni poprawiając komfort odbioru muzyki naszym widzom, co równie istotne sprzęt firmy d&b gwarantując najwyższy poziom technologiczny ułatwia i umożliwia nam realizację najbardziej wymagających wydarzeń kulturalnych. Od samego początku, zarówno na etapie przygotowań, jak i samej realizacji współpraca z Konsbud Audio układała się w sposób wzorowy. Pracownicy firmy w sposób terminowy i profesjonalny dostarczyli, zamontowali oraz wysterowali nowo zakupiony sprzęt – mówi Wicedyrektor CK Teatr w Grudziądzu, Grzegorz Romanowski, potwierdzając słowa Bartosza Pierścińskiego.

 db CKTeatr 4

 

Strona Konsbud Audio | konsbud-audio.pl
Strona Centrum Kultury Teatr | teatr.grudziadz.pl