Logowanie

Potężna instalacja dźwiękowa JBL Professional na stadionie Tottenham Hotspur w Londynie

Potężna instalacja dźwiękowa JBL Professional na stadionie Tottenham Hotspur w Londynie

Niedawno otwarty stadion Tottenham Hotspur w Londynie może poszczycić się jedną z największych na świecie instalacji audio, na którą składa się ponad 3900 zestawów głośnikowych JBL Professional napędzanych przez 140 wielokanałowych końcówek mocy Crown. Robi wrażenie, prawda?

 JBL Professional Tottenham Hotspur JBL VLA C2100 line array tribuns 5

Nowy stadion Tottenham Hotspur w Londynie wykorzystywany będzie między innymi do rozgrywania meczów Premier League. Rozmach inwestycji może wręcz szokować – koszt budowy osiągnął kwotę 1 miliarda funtów szterlingów (!!!), ale efekt finalny jest godny pozazdroszczenia. Bardzo sensownie i funkcjonalnie zaprojektowany stadion może pomieścić ponad 62 tysiące widzów. Jest też praktycznie najnowocześniejszym stadionem w Wielkiej Brytanii.

Instalacja audio stadionu jest równie imponująca, jak sam stadion. Same liczby świadczą o stopniu rozbudowania systemu dźwiękowego stadionu.

 JBL Professional Tottenham Hotspur JBL VLA C2100 line array 000s

JBL VLA Compact VLA-C2100 + VLA-C215S

Jako główne nagłośnienie trybun zastosowano 156 modułów instalacyjnego systemu stadionowego JBL VLA-C2100, które podwieszono w 18 gronach, od 6 modułów do 11 modułów. Moduły systemu VLA Compact spełniają normę odporności IP55. JBL VLA-C2100 jest wyposażony w dwa wydajne woofery 10” z neodymowymi magnesami, zbudowane w technologii Differential Drive – warto wspomnieć, że przetworniki JBL 2261FF są wyposażone w dwie cewki o średnicy 3” każda. Trzy drivery wysokotonowe pochodzące z riderowych systemów liniowych JBL VTX V20 - JBL 2415K o dwumembranowej i dwucewkowej konstrukcji oznaczonej symbolem D2, są umieszczone w falowodzie o propagacji poziomej 100°. Skuteczność systemu jest imponująca – w trybie zasilania aktywnego bi-amp Max SPL sięga 137 dB w szczycie. Można też wykorzystać wbudowaną zwrotnicę pasywną i zasilać modułu VLA-C2100 jednym kanałem końcówki. Podział pasma między sekcją nisko- i wysokotonową ustawiono bardzo nisko - na 850 Hz! To przekłada się na znakomitą projekcję sygnałów spikerów i wokali, gdyż duża część pasma mowy jest przetwarzana przez jedną sekcję przetworników. Z drugiej strony, za wzorową fazowość tego systemu odpowiada DSP z filtrami FIR w końcówkach Crown DCi.

Każde grono systemu JBL VLA-C2100 zostało wyposażone w 3 subbasy JBL VLA-C215S w układzie kardioidalnym – łącznie pod kopułą stadionu zawisły 54 takie subbasy.

 JBL AWC 82 front rear nogrill coaxial IP56 IP55 koaksjalny glosnik s

JBL AWC82

Jako dogłośnienie strefowe zastosowano spełniające normę IP56 zestawy JBL AWC82. To interesująca konstrukcja oparta na współosiowym przetworniku 8” z 1-calowym przetwornikiem wysokotonowym. Przekłada się to na znakomitą klarowność mowy. Mimo niewielkich rozmiarów, przetwornik średnio-niskotonowy o średnicy 8” przetwarza przy spadku -3 dB pasmo od 100 Hz. Wartościowym parametrem w tego typu implementacjach jest propagacja 120° x 120°. JBL AWC82 ma wbudowaną zwrotnicę, dzięki czemu może być zasilany jednym kanałem końcówki mocy. Ma również wbudowany transformator. Oferuje następujące moce przy poszczególnych odczepach:

- 70 V: 200 W, 100 W, 50 W, 25 W

- 100 V: 200 W, 100 W, 50 W

- 8 Ohm: 250 W

Takich głośników znalazło się na stadionie Tottenham Hotspur aż 196 sztuk.

 JBL Control Contractor series

To są elementy nagłośnienia trybun. Dodatkowo na powierzchni całego stadionu, w pomieszczeniach, korytarzach, zostało zainstalowanych ponad 3500 głośników instalacyjnych JBL Control Contractor. Trzeba zwrócić uwagę, że nad wszystkim czuwa processing BSS umieszczony w DSP w końcówkach.

 Crown DCi Network 8 300N s

Całe nagłośnienie stadionu jest zasilane końcówkami Crown w energooszczędnej technologii Drive Core – użyto 140 końcówek, w większości z rodziny DCi z bogatym DSP na pokładzie, również z filtrami FIR.

 Soundcraft Vi2000 Front s

Stadion został wyposażony w konsoletę Soundcraft Vi2000 – w zamkniętej reżyserce dla celów odsłuchu znalazły się popularne monitory studyjne JBL LSR 305.

JBL Professional Tottenham Hotspur JBL VLA C2100 line array 7x 11x 

To jedna z największych instalacji stadionowych na świecie zrealizowana na sprzęcie marek koncernu HARMAN Pro. Świadczy nie tylko o jakości i wartości marki JBL Professional na świecie, ale także o ogromnych możliwościach kontroli i zarządzania systemami nagłośnieniowymi przez systemowe oprogramowanie HARMAN Pro Audio Architect. Świadomość stabilnego ogarnięcia tak zaawansowanej instalacji nagłośnieniowej za pomocą sprzętu jednego koncernu wzbudza respekt i wydatnie gruntuje zaufanie do rozwiązań spod znaku HARMAN Pro od marek JBL Professional, Crown, AKG, AMX, BSS Audio, Lexicon i Soundcraft.

JBL Professional Tottenham Hotspur stadion4

Dystrybutor: ESS Audio