Logowanie

WSOUND – strategia rozwoju z JBL Professional VTX

WSOUND – strategia rozwoju z JBL Professional VTX

WSOUND rozbudował swoje zaplecze podwajając liczbę modułów systemu JBL VTX V20 do 48 modułów i zwiększając liczbę subbasów JBL VTX G28 do 18. Jaki będzie kolejny ruch?

Jan Marek, Radek Barczak

Od lat obserwujemy rozwój firmy WSOUND. To jedna z najsensowniej ułożonych i zorganizowanych nagłośnieniowych firm rentalowych i realizacyjnych w Polsce. Większość naszych firm nagłośnieniowych powstała z pasji i zainteresowania do realizacji dźwięku i nagłaśniania koncertów. Mało kto patrzy na stopę zwrotu inwestycji i czas amortyzacji. W WSOUND pojęcia te są stałym elementem rozwoju firmy.

 scena noc2

Letni sezon koncertowy firma WSOUND miała bardzo intensywny. Grali dużo i do tego „fajnych” i ambitnych jobów. Podejmowali się wyzwań i zawsze gwarantowali realizację na absolutnie profesjonalnym poziomie.

Skąd bierze się sukces takiej firmy? Jest wynikiem realizowania wieloletniej strategii. Wiadomo, że zależy od wielu czynników: sukcesywnie budowana marka, profesjonalnie przygotowana i zorganizowana ekipa techniczna, kontakty i dobre partnerskie relacje z Klientami... I profesjonalny sprzęt. A w tej dziedzinie najistotniejszym elementem całej układanki jest główny partner technologiczny – marka systemu nagłośnieniowego.

 WSOUND JBL VTX V20 grono3

Mariusz Węgiełek – szef WSOUND - zdecydował się swego czasu na system JBL Professional VTX V20. Jak sam mówi, wybór był podyktowany wieloma aspektami. I kompromisem. Podstawowym parametrem powinno wydawać się brzmienie systemu. I jak mówi Mariusz, był to bardzo ważny element i argument za JBL VTX V20, ale nie jedyny i nie najważniejszy. 

Wybór systemu JBL VTX V20 był wynikiem kompromisu następujących parametrów: riderowość / cena / finansowanie / ilość systemów w kraju i za granicą (Niemcy) / skuteczność / waga pojedynczego modułu i całego grona / łatwość montażu i obsługi / poziom obsługi i kontakt z dystrybucją / cena przy odsprzedaży używanego zestawu po okresie eksploatacji/amortyzacji. Warto sobie przeanalizować powyższe elementy. Bo faktycznie, każdy z nich może zdeterminować sukces lub porażkę.

 JBL VTX V20 open

Wiadomo, dobrze grających systemów na rynku jest sporo. Ale chcąc realizować riderowe koncerty, trzeba móc spełnić wymagania sprzętowe. JBL VTX V20 jest powszechnie akceptowanym i lubianym przez realizatorów zespołów systemem. Trzeba podkreślić, że woofery o średnicy 10” są w wielu przypadkach warunkiem minimalnym do spełnienia w przypadku nagłośnienia plenerów. JBL VTX V20 daje tutaj sporo więcej. Moduły są 3-drożne, o budowie przejętej z największego koncertowego systemu liniowego JBL VTX V25.

JBL differentialdrive callout

Dół pasma w JBL VTX V20 jest przetwarzany przez dwa woofery 10” w 2-cewkowej technologi Differential Drive gwarantującej zwiększoną skuteczność. Za pasmo środkowe odpowiadają 4 przetworniki 5” o bardzo liniowej charakterystyce i świetnej odpowiedzi impulsowej.

JBL VTX V20 D2 driver

Najwyższe pasmo przetwarzają trzy dwucewkowe (!) drivery D2 z membranami pierścieniowymi z polimerów, co przekłada się na praktyczny brak zniekształceń harmonicznych. Na podniesienie efektywności wpływa również falowód średnio- i wysokotonowych przetworników, który jest jednolitym odlewem aluminiowym odprowadzającym ciepło. Technologiczny top.

 JBL VTX V20 RBI hero

W przypadku modułów JBL VTX V20 możliwe jest zasilenie 3-drożne lub 2-drożne. W pierwszym przypadku, każdy z wooferów 10” jest zasilany z oddzielnego kanału końcówki Crown I-Tech 4x3500HD i z pozostałych dwóch kanałów zasilane są sekcje średniotonowa i wysokotonowa. Maksymalny SPL sekcji wysokotonowej to w takiej konfiguracji 142 dB (!). W razie zasilenia 2-kanałowego z pasywnym podziałem między sekcją środkową o wysokotonową dwoma kanałami, maksymalny SPL środko-górki to 141 dB. W tej kategorii sprzętu to świetny wynik. A to przekłada się wprost m.in. na odległość, na jaką jest w stanie taki system zagrać i ile potrzebujemy elementów na stronę, żeby skutecznie „ograć” nagłaśnianą przestrzeń. Trzeba też podkreślić, że DSP końcówek jest wyposażone w filtry FIR i sposób zestrojenia systemu oraz dopracowany falowód gwarantują wzorcową zgodność fazową modułów.

 JBL VTX V20 ASM Suspension System system katowania

Kolejny argument za JBL VTX V20 to bardzo wygodny i nieskomplikowany sposób kątowania i podwieszania. I kolejny element.... System sam nie zagra. Riderowy system też można niewłaściwie skątować i wystroić. Poziom wsparcia technicznego ze strony dystrybutora, dostęp do szkoleń oraz łatwość konfiguracji i obsługi systemu – to elementy, które zwiększają wartość systemu dla posiadającej go firmy.

JBL LAC 3 2 JBL VTX A8 0

JBL VTX V20 od dnia premiery zyskał wiele zalet, od nowych jeszcze doskonalszych presetów do końcówek mocy Crown I-Tech 12000HD i I-Tech 4x3500HD, przez aplikację do predykcji LAC 3, po aplikację Performance Manager umożliwiającej w przejrzysty graficznie, obiektowy sposób konfigurować i kontrolować system liniowy.

Ważne są również takie parametry sprzętu, jak trwałość, odporność na uszkodzenia – również transportowe. To sprzęt touringowy, zaprojektowany tak, żeby zachować sprawność nawet w najtrudniejszych warunkach. System zabezpieczeń głośników i końcówek mocy przed uszkodzeniami przez DSP również musi być skuteczny i stabilny. I końcówki Crown I-Tech HD spełniają te wymagania. 

Ktoś ten sprzęt sprzedaje. Ale w przeciwieństwie do handlu „detalicznego” sprzętem konsumenckim czy półprofesjonalnym, sprzedaż touringowego systemu sprawia, że firma dystrybucyjna staje się istotnym partnerem biznesowym na wiele lat. Obsługa szkoleniowa jest oczywista. Później dochodzi support sprzętowy w razie ewentualnych problemów. Klasyczny 14-dniowy termin naprawy w branży rentalowej mógłby zatrzymać niekiedy firmę w magazynie... Tu musi nastąpić szybka podmianka sprzętu, czy od dystrybutora, czy od firmy z sieci rentalowej. Odpowiednio rozbudowana sieć i rzeczowe i świadome podejście dystrybutora do tej kwesti gwarantują spokój.

Wiadomo też, że mogą zdarzyć się realizacje, na które trzeba dopożyczyć dodatkowe elementy systemu – w Polsce i bliskich ze Szczecina Niemczech system JBL VTX V20 jest popularny i nie ma problemu z uzupełnieniem setupu na realizacje o dodatkowe moduły, ramy czy końcówki mocy.

 WSOUND JBL VTX V20 grono1

Istotny w tej całej układance jest również wielkość i ciężar systemu, co przekłada się na logistykę transportową oraz... możliwość instalacji w różnych miejscach i sytuacjach. Producent dostarcza JBL VTX V20 na wygodnych w transporcie wózkach „dolly”. Duży ciężar pojedynczego modułu może przełożyć się na konieczność zainwestowania w większy i droższy środek transportu. Trzeba zwrócić uwagę na ciężar grona – nie wszędzie można się podwiesić z ważącym tonę gronem. Więcej – w niewielu miejscach jest to możliwe. W polskich warunkach zwykle punkty podwieszeń nie przekraczają dopuszczalnego obciążenia 0.5 tony.

 przełomy 222a

W tym momencie wchodzi do gry skuteczność systemu – określa, na jaką odległość jesteśmy w stanie ograć koncert czy event. I z ilu modułów. Jak potrzeba ich więcej, trzeba zweryfikować dopuszczalny ciężar do powieszenia... I tak dalej. Kółko się zamyka. Naczynia połączone.

 WSOUND JBL VTX Crown iTech HD

Cena – jak zawsze :-) również odgrywa niebagatelną rolę. W wielu aspektach. Cena zakupu to jedno, ale mało kogo stać na zakup kompletnego systemu liniowego za gotówkę. Niezbędne jest również „przyjazne” finansowanie o sensownej stopie procentowej – w końcu system ma zarabiać na nas, a nie na firmy leasingowe :-) No i dochodzi parametr czasu amortyzacji wartości początkowej i wartość ewentualnej odsprzedaży systemu po zamortyzowaniu się. JBL VTX V20 nie jest tanim systemem – to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów w swojej klasie, ale trzyma wartość. W połączeniu z legendarną trwałością touringowych systemów JBL Professional, gwarantuje realny szybszy zwrot inwestycji, niż wiele konkurencyjnych systemów.

Mariusz Węgiełek wybrał JBL VTX V20 po przeanalizowaniu powyższych elementów oraz po przesłuchaniu kilku różnych systemów na różnych realizacjach. Pierwotna konfiguracja to set 24 górek JBL VTX V20 – po 12 na stronę oraz 12 basów JBL VTX G28.

 WSOUND JBL VTX M22 set cases

Kolejnym krokiem było zaopatrzenie się w jedne z najbardziej wydajnych i najlepiej brzmiących monitorów estradowych na rynku –14 sztuk JBL VTX M22 z dedykowanymi końcówkami mocy Crown I-Tech 4x3500HD. Na stanie firmy są również 4 sztuki JBL VTX F12 oraz dwa zestawy JBL VP.

WSOUND JBL VTX V20 grono2 

Po półtora roku szef firmy WSOUND – Mariusz Węgiełek, zdecydował się rozbudować posiadany system do 48 elementów JBL VTX V20 i 18 subbasów JBL VTX G28. Mocny ruch. W przyszłym roku powiększona będzie jeszcze ilość subbasów JBL VTX G28 do prawdopodobnie 32 subów. Do tego firma posiada 6 ram, więc tak naprawdę WSOUND jest w stanie obsłużyć systemem liniowym JBL VTX V20 trzy mniejsze imprezy, bądź jedną dużą i jedną małą. Zdarzały się w tym sezonie po dwie wymagające imprezy w weekend po dwie konfiguracje po 24 moduły JBL VTX V20, a miała też miejsce potężna realizacja na 32 moduły JBL VTX V20.

Jaki będzie kolejny ruch firmy WSOUND? JBL VTX A12? A może JBL VTX V25? Czas pokaże. Na pewno będzie to przemyślana i przekalkulowana decyzja.

Poniżej prezentujemy kilka ciekawszych realizacji z ostatnich tygodni firmy WSOUND. Prawda, że przekrój imprez jest szeroki? Od symfoniki, przez muzę filmową, po pop i hip hop.

 ***

 scena

Gramy z Bosmanem

Miejski festiwal na którym wystąpili między innymi Tede, Łąki Łan i Sylwia Grzeszczak.

- 24 x JBL VTX V20

- 18 x JBL VTX G28

- 4 x JBL VTX F12

- 8 x JBL VTX M22

- Crown I-Tech 4x3500HD / 12000HD

- 2 x Soundcraft Vi3000

***

TTW Płock 2019 9 

 

Koncert Tribute to Zbigniew Wodecki

w wykonaniu: Ani Rusowicz, Ewy Urygi, Gaby Kulki, Kuby Badacha, Jacka Kotlarskiego z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej i Orkiestry Tomka Szymusia pod jego batutą.

Wydarzenie odbyło się w Orlen Arena w Płocku.

- 32 x JBL VTX V20

- 10 x JBL VTX G28

- 4 x JBL VTX F12

- 4 x JBL VTX M22

- Crown I-Tech 4x3500HD / 12000HD

- 2 x Soundcraft Vi3000

- 1 x Yamaha CL5

- 1 x Yamaha QL5

***

garaze 1 

 

Festiwal Garaże

Na scenie wystąpili m.in. Organek, Barbara Wrońska, Paweł Domagała, Tragarze, Antiplan, O.S.T.R. , Czwarta Rano, Heima, Yallow, Peacemaker, Fishing Group, Para, Kudrzycki & Makowski, OXYAL, Nevanta, Zespół ETA, Wasabi.

Konsolety:
2 x Soundcraft Vi3000

- 1 x Avid S6L

- 1 x Allen Heath dLive s5000

- 1 x Allen Heath dLive C1500

- 1 x Digico SD11i ( backup FOH)

- 1 x Behringer X32 (takie życie)

PA:

- 24 x JBL VTX V20

- 10 x JBL VTX G28

- 2 x JBL VTX F12

- Crown I-Tech 4x3500HD / 12000HD

MON:

- 14 x JBL VTX M22

- 5 x Shure PSM900

***

przełomy43 

Sierpniowe Przełomy Opery na Zamku w Szczecinie

Muzyka z najpopularniejszych seriali lat 90. oraz głośnych filmów Władysława Pasikowskiego jak „Kroll” i „Psy”, „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Sen o Victorii” grupy Dżem - tak w skrócie można opisać repertuar koncertu Sierpniowe Przełomy wykonanego przez Orkiestrę Opera na Zamku poprowadzoną przez Przemysława Zycha. Gościnnie wystąpiła Monika Urlich.

PA:

- 18 x JBL VTX V20

- 4 x JBL VTX G28

- 2 x JBL VTX F12

- 1 x Yamaha CL5

Firma rentalowa: WSOUND