Logowanie

Fohhn Focus Venue w DWS Projekt – pierwsze koncerty Bass Astral x Igo w Torwarze w Warszawie i w Arenie Gliwice

Fohhn Focus Venue w DWS Projekt – pierwsze koncerty Bass Astral x Igo w Torwarze w Warszawie i w Arenie Gliwice

I oto jest! Pierwszy w Polsce koncertowy stałokątowy system liniowy z kierunkowaniem wiązki – Fohhn Focus Venue. Trafił do arsenału firmy DWS Projekt i praktycznie od razu ruszył w trasę koncertową „It's Dark” duetu Bass Astral x Igo. Po pierwszych dwóch koncertach spotkaliśmy się z Mateuszem Dudzińskim z firmy DWS Projekt i przeprowadziliśmy z nim rozmowę na temat inwestycji firmy w nowy system.

Fohhn Focus Venue Gliwice BassAstralxIgo instalacja4

PortalNaglosnieniowy.eu: Wybór systemu nagłośnieniowego to niełatwe zadanie – to potężna inwestycja. Dlaczego zdecydowaliście się na inwestycję w system Fohhn Focus Venue? Co najbardziej Was przekonało?

Mateusz Dudziński (DWS Projekt): Właściwe to od pierwszego usłyszenia produktów marki Fohhn Audio coś zaiskrzyło, a później to już tylko ciężko było ugasić pożar. Pierwszymi zestawami głośnikowymi, które mieliśmy okazję słuchać były Fohhn Audio PT-70, które są kwintesencją brzmienia Fohhn'a. Z każdą kolejną wizytą w fabryce nabieraliśmy przekonania, że w tę stronę chcemy iść, stąd też decyzja o zainwestowaniu w Fohhn Focus Venue. Stawiamy też na pewnego rodzaju wyjątkowość i innowacyjność, które towarzyszą produktom Fohhn. Ogrom zalet począwszy od możliwości pracy modułów FV-200 w układzie kardioidalnym, skalowalność systemu, spójne brzmienie wszystkich zestawów głośnikowych, po technologię kierunkowania wiązki dźwięku „beam steering”, która pozwala na „kątowanie” systemu z poziomu oprogramowania w komputerze. Doskonale się to sprawdziło na ostatnich koncertach na Torwarze, gdzie na drugi dzień zmniejszyliśmy optycznie salę i jednocześnie w ciągu 5 minut przeprogramowaliśmy wiązki w Fohhn Audio Soft i system był gotowy do pracy, bez zbędnego zjeżdżania gronami i manualnego rekonfigurowania systemu. Zrobiliśmy to po prostu myszką komputera. Fohhn Focus Venue jest również doskonale przygotowany do transportu, wszystko jest bardzo dobrze spasowane z zachowaniem maksymalnego wykorzystania przestrzeni na ciężarówce. Kolejną zaletą jest doskonała integracja wizualna z ekranami LED, które stają się coraz bardziej pożądane przy większych produkcjach, co docenili już scenografowie w Polsce.

PN: Ile elementów systemu kupiliście? Ile basów? Jakiej wielkości plenery i jakie hale jesteście w stanie tym systemem ograć?

MD: Nasz własny setup to aktualnie: 12 subwooferów PS-850, 4 moduły nisko-średniotonowe FV-200, 4 moduły wysokotonowe FV-100, 2 zestawy głośnikowe PT-70, 6 frontfilli XT-10, monitory XM-4 i miniaturowe LX-11 oraz wzmacniacze: sześć DI-2.4000, dwa DI-4.1000 i jeden DI-2.2000. Dodatkowo wyposażyliśmy się w niezbędny osprzęt zabezpieczający przed złymi warunkami atmosferycznymi w przypadku plenerów.

Fohhn Focus Venue Torwar BassAstralxIgo lights0

PN: Całą trasę Bass Astral x Igo będziecie realizować na systemie Fohhn Focus Venue. Nie masz problemu w razie potrzeby ogrania większej hali z dopożyczeniem dodatkowych elementów systemu?

MD: W Polsce jeszcze nie mamy partnerów, którzy posiadają Focus Venue, ale w Europie jest ich już całkiem sporo. Z dopożyczeniem sprzętu na trasę nie było żadnego problemu. Ciężko byłoby realizować tak duże produkcje bez dobrej bazy rentalowej :) Na trasie „It’s" Dark” Bass Astral x Igo dysponujemy łącznie 22 subwooferami PS-850, 12 modułami FV-200, 10 modułami FV-100, 8 zestawami PT-70 oraz dodatkowymi wzmacniaczami, co na ten moment pozwala nam na ogranie największych obiektów w Polsce.

PN: W polskich riderach nie ma jeszcze Fohhn Focus Venue. Nie masz obaw, że realizatorzy nie będą chcieli grać na Twoim systemie? Czym chcesz ich przekonać?

MD: Coraz częściej zdarza się w Polsce, że realizatorzy już nie piszą w riderach jakiej marki ma być sprzęt, natomiast piszą jakich parametrów systemu oczekują. Obecnie w przeprowadzanych rozmowach z realizatorami, nie spotkałem się z niechęcią do Fohhn Focusa Venue. Jest na pewno ciekawość i pewnego rodzaju ekscytacja, kiedy mówię jaki system będą mieć do dyspozycji. Właściwie system Fohhn Focus Venue to spora świeżynka na rynku, bo w obecnej wersji funkcjonuje nieco ponad rok. Przyjdzie też myślę czas na wpisanie do riderów.

Fohhn Focus Venue Gliwice BassAstralxIgo instalacja6

PN: Technologia kierunkowania wiązki dźwięku swoje atuty może pokazać w szczególności w halach, gdzie mamy sporo trudniejsze warunki akustyczne, niż w plenerach. Czy masz już jakieś propozycje zagrania w jakichś halach?

MD: Focus Venue w pewnym sensie z definicji daje nam przewagę w ciężkich warunkach akustycznych, o które nietrudno w polskich obiektach, gdzie często zapomina się o przygotowaniu właściwej adaptacji akustycznej. Ale zalety systemu docenić można także w plenerze, chociażby to że charakterystyka kardioidalna systemu pozwala nam pracować w problematycznych miejscach, gdzie za sceną wymagane jest zredukowanie emisji dźwięku do możliwego minimum. Co do propozycji to mamy ich już kilka, zarówno w halach jak i na zewnątrz, a ponadto propozycja dużej trasy koncertowej, aczkolwiek nie zapeszamy - rozmowy trwają:) 

PN: No właśnie. Fohhn Focus Venue to nie tylko technologia kierunkowania wiązki, ale również bardzo skuteczna kardioidalna charakterystyka kierunkowa modułów.

MD: Tak, to sprawia, że ten system sprawdzi się szczególnie w nagłaśnianiu koncertów symfonicznych, operowych oraz takich wydarzeń, gdzie ważne jest aby system frontowy jak najmniej „wracał” na scenę. Podczas pracy na Fohhn Focus Venue można zauważyć, że jesteśmy w stanie ustawiać większe wzmocnienia mikrofonów, praca jest dużo bardziej plastyczna, zaczynamy kreować brzmienie, a nie walczyć o dźwięk pozbawiony sprzężeń.

 Fohhn Focus Venue Gliwice BassAstralxIgo instalacja5

PN: Pojawiają się głosy, że 10-calowe woofery nie są w stanie wygenerować takiego punchu, jak klasyczne systemy liniowe z 12-calowymi i większymi membranami. Zgadzasz się z tym?

MD: To raczej zależy od jakości przetworników, które w systemach głośnikowych Fohhn są wysokiej klasy. Zresztą jak sam słyszałeś na żywo, oni specjalizują się w małych przetwornikach. Większa membrana to większa masa drgająca, co za tym idzie mniejsza kontrola położenia membrany przez wzmacniacz. W przypadku większej membrany otrzymujemy więcej zniekształceń nieliniowych. Pozorne wrażenie głośności spowodowane są większymi zniekształceniami. Zatem co do tzw. „punchu” zgodzę się, ale nie tędy droga - my walczymy o klarowny dźwięk z czytelnymi wokalami, zrozumienie tekstu i bez przytykania uszu. To jak budowa urządzeń „pożerających” prąd. Nasz system w trakcie pracy na koncercie na Torwarze pobierał około 6A na fazę, to całkiem dobry ekologiczny wynik (śmiech…)

PN: Jak byś określił charakter brzmienia swojego systemu?

MD: System jest bardzo precyzyjny, ale nie jest „twardy” jak inne niemieckie konstrukcje, które znamy. Dźwięk, który wydobywa się z Focusa Venue jest wrażliwy na korekcję, plastyczny i swobodny w kreowaniu. Bardzo dobrze oddaje dźwięk z mikrofonów. Góra pasma jest przyjemna dla ucha. Warto się przekonać :)

 Fohhn Focus Venue Torwar BassAstralxIgo inz systemu Fohhn2

PN: Byłem na koncercie Bass Astral x Igo w Arenie w Poznaniu. Pokrycie dźwiękiem tej niełatwej akustycznie hali było bardzo wyrównane. Pokazałeś też w Poznaniu, że system może zagrać bardzo głośno. Czy to był max?

MD: Tak, zgadza się. Udało się zapewnić bardzo wyrównane pokrycie hali. System rzeczywiście jest w stanie zagrać bardzo głośno i czysto, w Poznaniu to jeszcze nie był max. Spokojnie :)

PN: No to ja się boję... Bo dla mnie było ZA głośno :-P Byłem też na koncercie w hali COS Torwar – obszedłem całą halę, włącznie z widownią u góry i muszę powiedzieć, że ponownie byłem pod dużym wrażeniem pokrycia dźwiękiem całej hali. Świetnie został „skątowany” out-fill. Tylko końcówka płyty nie miała dobrego pokrycia. Za to widownia zaczynająca się zaraz za płytą była już pokryta dźwiękiem wzorcowo. Czy to celowy zabieg? Wiedzieliście, że tam nie będzie widzów? Chcieliście uniknąć odbić od tunelu?

MD: Tutaj również Focus Venue nie zawiódł. Outfill musiał wyjechać dość mocno do góry, żeby nie zasłaniać ekranów LED i w tym miejscu technologia „beam steering” okazała się strzałem w dziesiątkę - wjechaliśmy całym outfillem do góry ponad 3 metry wyżej (sic!), zmieniliśmy układ wiązek i gotowe :-) Jeśli chodzi o końcówkę płyty, to był to celowym zabiegiem, gdyż odbicia od tunelu były spore. Nawet chłopaki od oświetlenia i multimediów odczuli brak odbić od tylnej ściany i tunelu. Mówili, że na innych koncertach, które realizowali na Torwarze było to bardzo uciążliwe. Dodatkowo mieliśmy świadomość wielkości naszego FOH-a i siłą rzeczy wiadome było, że za nim lekko ludzie się „przerzedzą” - myślę, że nikomu nie odebraliśmy tym zabiegiem frajdy z brzmienia :-) Taki zabieg jest dla nas osiągalny dzięki możliwości wypuszczania dwóch niezależnych wiązek z jednego grona mając do dyspozycji ten sam, lecz odrębny dla obu wiązek zestaw parametrów takich jak filtr górnoprzepustowy i częstotliwość, kąt, szerokość wiązki, środek akustyczny i trim.

Fohhn Focus Venue Torwar BassAstralxIgo Dudi mix1

PN: Widziałem, że jako front-fill i bliski out-fill używasz Fohhn PT-70. Jak rozumiem, używaliście tych zestawów głośnikowych w trybie charakterystyki kardioidalnej? Czy one faktycznie nie grają z tyłu?

MD: Tak, PT-70 są niezastąpione i używaliśmy je na bliski outfill i frontfill w ustawieniu kardioidalnym, co pozwoliło w znacznym stopniu zredukować niepożądane dźwięki na scenie. Ta konstrukcja rzeczywiście pracuje doskonale. Wcześniej zdarzało się nam ustawiać PT-70 za FOH-em jako dodatkową linie opóźniającą i właściwie nie było słychać, że mamy za plecami dodatkowe zestawy głośnikowe - to bardzo duży komfort.

PN: Kiedy szykuje się jakiś koncert klasyczny, z udziałem orkiestry symfonicznej, solistów z wykorzystaniem Waszego systemu Fohhn Focus Venue?

MD: Rozmowy trwają nad dwoma poważnymi projektami międzynarodowymi, być może niebawem będziemy mogli przekazać więcej informacji. Wszystko jest póki co bardzo na świeżo, dostajemy mnóstwo pozytywnych opinii na temat Fohhn Focus Venue. Teraz to kwestia dogrania budżetów, jak to u nas w Polsce :)

PN: Jakie macie plany rozwoju systemu? Jaki jest docelowy setup?

MD: Póki co zmierzyliśmy się z ogromną dla nas inwestycją, kolejne ruchy póki co będą kosmetyczne. Docelowym setupem są 24 subwoofery PS-850, 12x FV-200, 10x FV-100, ale na spokojnie :) To przyszłość.

PN: Dziękujemy za rozmowę. I życzymy powodzenia:-)

 Fohhn Focus Venue Torwar BassAstralxIgo scena

Firma rentalowa: DWS Project