Logowanie

SSL System T w Burgtheater w Wiedniu - Austriackim Teatrze Narodowym

SSL System T w Burgtheater w Wiedniu - Austriackim Teatrze Narodowym

Burgtheater - Austriacki Teatr Narodowy - jest częścią grupy trzech teatrów austriackich, wraz z Wiener Staatsoper (Wiedeńska Opera Państwowa) i opery Volksoper Wien. Jest powszechnie uważany za jeden z najważniejszych teatrów na świecie. W ramach niedawnego uaktualnienia systemów audio, teatr zainstalował dwa sieciowe systemy audio Solid State Logic System T wraz z redundantną siecią Dante Audio-over-IP oraz rozbudowaną siecią I / O również marki SSL. System został rozplanowany przez Davida Müllnera (Manager, Sound & Multimedia, Burgtheater), a dostarczony przez dystrybutora marki SSL w Austrii - TSAMM Professional Audio Solutions.

SSL System T Burgtheater Wien FOTO 2

David Müllner rozpoczął pierwszy przegląd rynku konsolet w 2012 roku, Szukając nowych technologii, trendów technologicznych i protokołów, które mogą odpowiadać potrzebom teatru. Burgtheater był użytkownikiem cyfrowego systemu audio, który miał prawie 18 lat. Zanim więc stara konsoleta została zastąpiona, nowy system/konsoleta musiała przejść długą drogę weryfikacji. „Jako teatr, w ciągu naszego dziesięciomiesięcznego sezonu gramy kilka przedstawień w ciągu każdego dnia” wyjaśnia Müllner. „Są one wybierane z około 40 produkcji, które obejmują tradycyjny dramat i sztuki współczesne. W ciągu roku wykonujemy około 20 premier, wszystkie wyprodukowane przez nas”.

Kiedy tylko pojawiła się na rynku konsoleta SSL Live, zafascynowała ona Müllnera - i z uwagi na brzmienie, i styl pracy. Jednak idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość posiadania większej liczby ścieżek i oddzielania powierzchni sterujących od DSP. „Potem dowiedziałem się o Systemie T - systemie o podobnym workflow do konsolet serii LIVE i opartym na tym samym rdzeniowym silniku Tempest Engine, ale z podłączonym do sieci AOiP silnikiem audio i powierzchniami sterującymi oraz ogromną liczbą 800 kanałów audio z pełnym processingiem”.

Po weryfikacji dostępnych na rynku technologi powstały założenia, jakie przyszły system/ konsoleta musi spełniać:

  • - redundantny procesor,
  • - dwie niezależnie pracujące konsolety, które mogą być routowane jednocześnie do tego samego wyjścia,
  • - możliwość przenoszenia plików Show między konsoletami,
  • - jakość dźwięku,
  • - mile widziany protokół sieciowy dla możliwości zarządzania konsoletą z innej pozycji z poziomu software na komputerze zewnętrznym,
  • - niska latencja.

W trakcie poszukiwań konsolety do teatru Burgtheater testowane były konsolety i systemy miksowania marek Avid, DiGiCo, LAWO, Stagetec, STUDER, SSL i Yamaha. Yamaha PM10 zdaniem David Müllnera wypadała bardzo drogo, a mało relatywnie mało kanałów i DSP. AVID VENUE S6L nie przeszedł testu z powodu braku redundancji. Rozwiązania marki Stagetec / Salzbrenner w opinii David Müllnera miały wysoką cenę, a zaimplementowana technologia nie należy do najnowszych. Lawo MC56 i 96 nie przeszło testów z uwagi na routing TDM i bardzo wysoką cenę. Studer Vista nie przekonał Davida Müllnera starą technologią i również wysoką ceną. Digico SD5 i SD7 nie przeszło weryfikacji przez brak funkcji sieciowych oraz redundancję na poziomie konsolety, a nie racka zewnętrznego.

SSL System T Burgtheater Wien FOTO 1

Wybór padł na SSL System T. Na tle powyższych urządzeń ten system przekonał Davida Müllnera przystępną ceną, sieciowością systemu, możliwością łączenia sterowników, osobnymi modułami DSP i pełną redundancją. Zachwyciła go również bardzo wysoka jakość dźwięku – nawet w bezpośrednich porównaniach z niektórymi konkurentami. Zaletą w bardzo rozproszonym systemie okazała się również niska latencja - AD (SB32.24) --> DANTE --> Sysem T channel --> Sysem T aux --> Dante --> DA (SB32) to około 2,8ms @48 kHz.

Potężną zaletą dla Davida Müllnera okazała się możliwością sterowania całym systemem z dowolnego miejsca w teatrze poprzez software lub niewielki sterownik z komputerem. „Mogę zrobić wszystko co potrzebuję bezpośrednio na konsoli w sali głównej, a po zakończeniu prób mogę przenieść się na górę i zrealizować przestawienie z góry, bez wykonywania żadnych transferów plików ani synchronizacji.”.

SSL System T Burgtheater Wien FOTO 6 

DANTE i sieciowość Systemu T

Możliwości protokołu DANTE wywarły na Müllnerze duże wrażenie. Zwłaszcza możliwości DANTE dostępne bezpośrednio w Systemie T były kolejną ekscytującą perspektywą. „Wybrany prawie 20 lat temu stary system cyfrowy miał już 256 możliwych wejść i 256 możliwych wyjść. Zdecydowaliśmy, że każdy nowy system powinien być zdolny obsłużyć przynajmniej tyle samo. Dzięki DANTE można mieć tyle wejść i wyjść w sieci, ile chcesz... Daje to swobodę rozwijania otwartego systemu audio, więc jeśli kiedykolwiek będę potrzebować więcej wejść i wyjść lub innego rozwiązania monitorującego, to mogę podłączyć wszystko, co współpracuje z protokołem DANTE. Prawie każde urządzenie wchodzące na rynek jest teraz kompatybilne z DANTE, lub dostępna jest opcja DANTE. ”

Burgtheater ma obecnie pięć stageboxów I/O SSL SB 32.24 (każdy z 32 wejściami mikrofonowo/liniowymi, 16 wyjściami analogowymi oraz 8 wejściami i wyjściami cyfrowymi AES), cztery SSL SB i16s (16 wejść mikrofonowo/liniowych) i kilka dodatkowych jednostek I/O innych producentów. Opóźnienie w całej sieci audio teatru zostało ustalone na 1mS.

SSL System T Burgtheater Wien FOTO 4

W tej samej sieci audio pracują dwa oddzielne Systemy T. Główny system składa się z dwóch redundantnych silników Tempest, sterownika S500 z 32-faderami zainstalowanego na stałe w realizatorce na 1. piętrze oraz dwóch opartych na komputerach PC systemów sterowania online/offline T-SOLSA - przy czym jeden z nich z sekcją faderów FADER TAIL.

 SSL System T Burgtheater Wien FOTO 8

Drugi mobilny system S500 32 fadery ma pojedynczy silnik Tempest Engine. Jednostkę można rozmieścić w dowolnym miejscu w Burgtheater.

SSL System T Burgtheater Wien FOTO 7

David Müllner wyjaśnia, że sposób, w jaki wykorzystują systemy, zależy całkowicie od danej produkcji. W przypadku niektórych spektakli control room jest idealnym miejscem, choć często podczas prób system T-SOLSA zostanie umieszczony w audytorium za dyrektorem. System mobilny S500 ma swoje zastosowanie w produkcjach ukierunkowanych bardziej na muzykę, kiedy istnieje wyraźna zaleta posiadania pełnej powierzchni kontrolnej w audytorium.

SSL System T Burgtheater Wien FOTO 5

Ponadto, ponieważ oba systemy są w tej samej sieci i korzystają z tych samych urządzeń Dante I/O, teatr może potencjalnie przenieść oba systemy na pojedynczą produkcję np dla użycia w trybie FOH/MON. 

Wśród innych funkcji Systemu T, które wywarły wrażenie na realizatorach był zintegrowany wewnętrzny FX rack: „Dla nas zintegrowane efekty to nowość”, mówi. „Jest teraz możliwe przechowywanie wszystkiego w jednym pliku spektaklu i przechowywanie zmian w scenach danego show. Z praktycznego punktu widzenia ma to ogromny sens... Im mniej narzędzi zewnętrznych muszę użyć, tym mniej musimy zrobić, aby załadować i uruchomić kolejny spektakl.”

Na koniec kilka słów dotyczących jakości dźwięku. Zmiana systemu audio to przede wszystkim skok brzmieniowy, który zwrócił uwagę wszystkich z zespołu technicznego. „Znacznie rzadziej korzystasz z EQ. Brzmienie SSL to w porównaniu do każdego innego systemu, to jakby ściągnąć zasłonkę z głośnika. Po podłączeniu mikrofonu do preampu uzyskujemy pełne czyste brzmienie, delikatne ruchy EQ tylko bardziej precyzują sound.”.

 SSL System T Burgtheater Wien FOTO 9

SSL System T dzięki stabilności, pełnej redundancji, ogromnej mocy przetwarzania nawet 800 kanałów audio, otwartej sieciowej architekturze podłączeń I/O DANTE i różnym opcjom sterowania otwiera nowe możliwości. Nie stawia ograniczeń przy nawet największych i najbardziej skomplikowanych produkcjach czy teatralnych, czy muzycznych, czy widowisk łączących różne gatunki sztuk. Do tego czytelny interfejs o szerokich możliwościach dostosowanie obsługi do swojego stylu pracy, gwarantuje bezproblemowość, szybkość pracy oraz pewność działania. SSL System T to w opinii Davida Müllnera najbardziej odpowiadający potrzebom Burgtheater wybór spośród profesjonalnych cyfrowych systemów miksowania dostępnych na rynku.

Dystrybutor: Audiotech