Logowanie

Fohhn Audio Focus Venue na trasie koncertowej Bass Astral x Igo „It's Dark”

Fohhn Audio Focus Venue na trasie koncertowej Bass Astral x Igo „It's Dark”

Dziewicza trasa pierwszego polskiego systemu Fohhn Audio Focus Venue należącego do DWS Projekt stała się faktem dokonanym. COS Torwar w Warszawie, Arena Gliwice, Klub Wytwórnia w Łodzi, Hala Stulecia we Wrocławiu, ERGO ARENA w Gdańsku i Sopocie, Arena Poznań, Netto Arena w Szczecinie i Tauron Arena Kraków. Jak z wymagającymi warunkami akustycznymi poradziła sobie firma DWS Projekt i Fohhn Audio Focus Venue?

Gdy właściciel firmy nagłośnieniowej i zarazem realizator z ponad 20-letnim doświadczeniem, po wysłuchaniu koncertu w Hali Stulecia we Wrocławiu stwierdza, że nie słyszał lepiej nagłośnionego koncertu w tej niezwykle wymagającej akustycznie lokalizacji, nie trzeba w sumie ani pisać, ani mówić nic więcej. O najwyższym poziomie nagłośnienia podczas całej trasy świadczy wiele wiele więcej opinii... W tym jedna najważniejsza – producentów wykonawczych całej trasy koncertowej. 

Źródeł sukcesu całej trasy jest z pewnością wiele. Popularność Bass Astral x Igo i muzyki duetu jest fundamentem. Świetnie przygotowane i zmiksowane tracki elektroniki, doskonałe przygotowanie wokalne Igora Walaszka są faktem. Nas jednak interesuje, dlaczego system Fohhn Audio Focus Venue tak dobrze sobie poradził w – było, nie było - bardzo trudnych akustycznie lokalizacjach.

 Fohhn Audio Focus Venue Tauron Arena system1

System liniowy Fohhn Audio Focus Venue jest szczególnym typem systemu. Po pierwsze, jest stałokątowy. Na system składa się moduł nisko-średniotonowy FV-200 (8 x 10”) oraz wysokotonowy FV-100 (8x 1” z cewką 1.75”, 8x 1.5” z cewką 4”). W poziomie moduły mają stałą propagację 90°, zaś w pionie „kątowanie” odbywa się dzięki technologii kierunkowania wiązki dźwięku. Pierwsza zaleta, to kwestia precyzji – dokładność kierunkowania wiązki dźwięku to 0.1°. Druga sprawa, że w razie potrzeby nie trzeba mechanicznie przekątowywać grona – wystarczy w programie sterującym wiązką zmienić jej parametry :-) Przykład? Podczas tej trasy podczas jednego z koncertów okazało się, że trzeba podnieść o 2 metry ekrany LED. Po zmianie ich wysokości „wchodziły” w strumień dźwięku gron out-fill. Wystarczyło podnieść te grona i elektronicznie „przekątować”. Kolejną zaletą tej technologii jest to, że wiązkę można rozdzielić na dwie, każda o własnych parametrach wysokości wiązki i jej kierunku.

 Fohhn Audio Focus Venue Tauron Arena system2

Podczas trasy chyba najpoważniejszą zaletą systemu okazała się kierunkowa, kardioidalna charakterystyka propagacji. Przy konfiguracji trzech modułów FV-200, kardioidalna kierunkowość jest uzyskana już od 100 Hz wzwyż z redukcją w tył od 6 dB w dole pasma do 20 dB w niskim środku @260 Hz. A to oznacza drastycznie mniej odbić generowanych przez cofający się dźwięk, co w halach widowiskowych daje wręcz strategiczną przewagę.

Fohhn Audio Focus Venue Tauron Arena scena1 

Moduły Fohhn Focus Venue można łączyć w pionie i wieszać obok siebie w poziomie w różnych konfiguracjach - w zależności od potrzeby, zastanych warunków akustycznych i wysokości zawieszenia. Podczas trasy „It's Dark” Bass Astral x Igo, na frontowe nagłośnienie składało się po 3, 4 lub 5 modułów FV-200 i 2 lub 3 moduły FV-100 na stronę. Do tego po jednej sztuce na stronę FV-200 i FV-100 były wieszane jako out-fill. 

Jest jeszcze jedna cecha systemu Fohhn Audio Focus Venue, która nie jest tak jednoznaczną zaletą, jakby się mogło wydawać... Niskie zniekształcenia. Bardzo niskie. Ma to swoje zalety, gdyż dźwięk jest precyzyjny i nie męczący. Ten system genialnie się sprawdza choćby w nagłaśnianiu muzyki klasycznej. Podczas koncertów czy w Torwarze, czy w Tauron Arenie Kraków, mimo utrzymania wysokiego poziomu SPL – zmierzone 101 - 103 dBA z czasem uśrednienia 1 minuta, można było rozmawiać bez krzyczenia do siebie. Przy niskich zniekształceniach ma się wrażenie, że wcale nie jest głośno... Jeśli ktoś poszukuje „łomotu”, to na Fohhn Audio Focus Venue trzeba po prostu zagrać relatywnie głośniej :-) A system może dużo, oj może... Utrzymanie poziomu 112 dBA na FOHu na 30. metrze nie stanowi problemu, co zostało swego czasu udowodnione w poznańskiej Arenie B-)

 Fohhn Audio Focus Venue Tauron Arena subs PS 850 cardioid

W muzyce Bass Astral x Igo – jak sama nazwa duetu wskazuje, istotny jest bas. Co tam istotny – ma fundamentalne znaczenie 3:) Zastosowano 21 potężnych subbasów Fohhn Audio PS-850 napędzanych przez 11 końcówek mocy DI-2.4000. Zastosowana konfiguracja subbasów była połączeniem 7 układów kardioidalnych po 3 basy i cyfrowo zrealizowanego łuku. Na scenie cisza. A z przodu – trzymając się fachowego języka, regularny łomot :-) Łuk poprawił jeszcze kierunkowość kardioidalnej konfiguracji i zminimalizował ścieżki „mocy i niemocy”.

Fohhn Audio Focus Venue Tauron Arena PT70 

Uzupełnieniem systemu na bliskim/niskim out-fill'u oraz na delay'u za FOHem były mocne, punktowe tubowe zestawy głośnikowe Fohhn Audio PT-70 bazujące na dwóch 12-calowych wooferach w tubach i driverze kompresyjnym z hornem 90° x 50° lub 60° x 50°. To bardzo szczególne point source'y, świetnie sprawdzające się m.in. jako delay pokrywający dźwiękiem przestrzeń za FOHem. Kolokwialnie mówiąc, Fohhn PT-70 po prostu „nie gra” do tyłu. Gdyby postawić klasyczne zestawy głośnikowe, wracające do tyłu niskie pasmo zniekształcałoby charakter brzmienia nagłośnienia frontowego. To mogło by zakłócić równowagę tonalną miksu i wcale nie było by to winą realizatora... Konstruktorom PT-70 udało się zapewnić kardioidalną kierunkowość propagacji w imponującym stopniu - redukcja efektywności wynosi w osi z tyłu 6 dB od samego dołu pasma przenoszenia – czyli od ok 60 Hz. Dla 120 Hz redukcja od tyłu sięga 9 dB. Zastosowane rozwiązanie bazuje na mechanicznej zmianie kształtu i wielkości wewnętrznych komór. Trzeba kiedyś się temu przyjrzeć bliżej...

 Fohhn Audio Focus Venue Tauron Arena Fohhn Crew

Sprzęt sprzętem, ale sprzęt sam nie zagra. Znakomite brzmienia koncertów jest zasługą Wykonawców oraz całej ekipy technicznej. Do sukcesu przyczynili się przede wszystkim inżynierowie systemu - Christian Bollinger oraz Fernando Vidal-Wagner z firmy Fohhn Audio oraz realizator duetu Bas Astral x Igo, Mateusz Dudziński. Istotną rolę odegrał również Tymoteusz Willner zapewniający wsparcie systemowe Fohhn Audio z ramienia wyłącznego dystrybutora – firmy Dysten/Fohhn Polska, który zadbał o odpowiednie doposażenie trasy w niezbędny sprzęt.

 Fohhn Audio Focus Venue Tauron Arena projekt FAS0

Konfiguracja audio to najważniejsza z muzycznego punktu widzenia część trasy, ale trzeba podkreślić, że koncerty trasy „It's Dark” duetu Bass Astral x Igo to niezwykle dopracowane show o niesamowicie atrakcyjnej, nietuzinkowej pod wieloma względami oprawie oświetleniowej i multimedialnej. Wszystko zgrało się niesamowicie tworząc widowisko, które na pewno wyznaczyło nowy poziom odniesienia w polskich produkcjach tras koncertowych. Nie tylko pod względem dźwięku. I nie jest to tylko nasza opinia. Imponujący jest fakt, że Iglo Records wyprodukowali technicznie całą trasę własnymi siłami dając szansę ludziom od dźwięku i światła, którzy pracowali wcześniej z BAXI nad koncertami dla 300 osób. I wszystko „zagrało”! Podczas tej trasy uformowała się zwarta ekipa mająca za cel wspólny rozwój i osiąganie nowych pułapów produkcji. Gratulacje dla Patryka Glinki i całej ekipy Iglo Records!

Trasa „It's Dark” potwierdziła, że Fohhn Audio Focus Venue znakomicie radzi sobie w halach. Jeszcze w trakcie trwania trasy zaczęły do DWS Projekt spływać propozycje kolejnych realizacji. Inwestycja w system opłaciła się. Wiadomo nam, że trwają rozmowy między innymi o trasie koncertowej z udziałem orkiestry symfonicznej – szczególnie w takich zastosowaniach Fohhn Focus Venue jest w stanie wykazać się największymi swoimi zaletami. Czekamy z niecierpliwością na kolejne realizacje z wykorzystaniem tego wyjątkowego systemu.

Fohhn Audio Focus Venue Tauron Arena system4 

Setup nagłośnienia Fohhn Audio Focus Venue w Tauron Arena Kraków:

- 8x Fohhn Audio FV-200 (main LR LO)
- 6x Fohhn Audio FV-100 (main LR HI)
- 2x Fohhn Audio FV-200 (ouftill LO)
- 4x Fohhn Audio FV-100 (outfill HI)
- 21x Fohhn Audio PS-850 (sub array)
- 8x Fohhn Audio PT-70 (nearfills LCR, delay)
- 6x Fohhn Audio XT-10 (frontfills)
- 4x Fohhn Audio XM-4 (monitors)
- 11x Fohhn Audio DI-2.4000 (zasilanie subwooferów)
- 4x Fohhn Audio DI-2.2000 (zasilanie PT-70)
- 2x Fohhn Audio DI-4.1000 (zasilanie frontfilli i monitorów).

DWS Projekt Focus Venue Crew:
- Christian Bollinger (Fohhn Audio) - inżynier systemu
- Fernando Vidal Wagner (Fohhn Audio) - inżynier systemu
- Mateusz Dudziński (Bass Astral x Igo) - realizator dźwięku
- Jacek Wojdalski - technika
- Bartłomiej Szatkowski - technika
- Michał Nolepa - technika
- Arkadiusz Pawlus - technika
- Tymoteusz Willner (Dysten/Fohhn Polska) - wsparcie systemowe

Firma rentalowa: DWS Project
Dystrybutor: Fohhn Polska