Logowanie

System d&b audiotechnik xA w odbudowanym Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie

System d&b audiotechnik xA w odbudowanym Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie

Są takie instalacje, które mogą napełniać dumą. Taka niepowtarzalna historia zdarzyła się w Głogowie. Po wielu latach z autentycznych ruin podniósł się teatr – prawdziwy dom Sztuki, w którym mieszkał klasyczny teatr, operetka i opera. A w jego sercu pojawiła się dobrze skonfigurowana przez Konsbud Audio instalacja audio oparta na sprzęcie d&b audiotechnik.

 Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie 2016 Marta Dytwinska Gawronska

[fot: Marta-Dytwińska-Gawronska]

Ruiny Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie były ostatnimi powojennymi ruinami w Głogowie. Po tym historycznym Teatrze przetoczył się w trakcie marszu wojsk radzieckich w roku 1945 wojenny walec zostawiając zgliszcza i ruiny...

 Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie budynek

Oczywiście, teatr nie podniósł się sam. Głównym sprawcą był prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, który doprowadził do odbudowy Teatru. Koszt dla takiego miasta, jak Głogów był niebagatelny – odbudowa pochłonęła ponad 20 milionów złotych, z czego 15 zostało zabezpieczone z budżetu miasta, a 5 milionów stanowiło dofinansowanie Unii Europejskiej. Ale była wola zarówno polityczna, jak społeczna wspierająca ten proces. Po dwóch latach od rozpoczęcia odbudowy, po 220 od powstania Teatru i po 74 latach niebytu, Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie zatętnił ponownie Sztuką. Teatr odrodził się do postaci wizualnej z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia – stąd kolorystyka i charakterystyczne elementy wystroju wnętrza. Za to zarówno mechanika sceny, oświetlenie, jak instalacja dźwiękowa i multimedialna, w jakie został wyposażony teatr, to nowoczesne i świetnie dopasowane do potrzeb i miejsca urządzenia. Konsbud Audio db audiotechnik Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie xA A10AL side array

Firma Konsbud Audio odpowiadała za instalację audio, system interkomowy oraz systemowe okablowanie w odbudowanym teatrze. Podczas projektu nagłośnienia, zdecydowano się na zastosowanie mało znanej w Polsce, a popularnej na świecie w instalacjach teatralnych serii głośników d&b audiotechnik xA.

Seria ta została specjalnie zaprojektowana na potrzeby instalacji stałych. Standardowo obudowa z wielowarstwowej sklejki jest pokryta lakierem w kolorze czarnym, ale opcjonalnie można dobrać dowolny kolor z palety RAL. W opcji jest również zgodność z normą odporności na pył i wodę IP55.

Producent wyposażył serię zarówno w point-source'y, jak źródła liniowe. Oba typy zestawów głośnikowych są wyposażone w wydajny, ale lekki 10-calowy woofer z neodymowym magnesem. Podział pasma w 2-drożnych modelach jest pasywny. Źródła punktowe mają driver 1,4” (również neodymowy) i rotacyjne tuby o propagacjach:

- 75° x 50° - model 10A

- 110° x 55° - model 10A-D.

Możliwość odwrócenia tuby o 90° pozwala dopasować sposób instalacji, a wybór dwóch różnych propagacji zapewnia możliwość optymalnego pokrycie widowni.

 Konsbud Audio db audiotechnik Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie xA A10AL side 2

System liniowy d&b audiotechnik serii xA składa się z dwóch modeli modułów: 10AL o propagacji poziomej 75° i 10AL-D o propagacji poziomej 105°. W każdym modelu liniowym jest jeden woofer 10” z neodymowym magnesem i po dwa drivery 1” - również neodymowe, w falowodzie. Impedancja jednego modułu to 12 Ohm, co pozwala w praktyce na pewne oszczędności przy ampingu. Przy bardzo małej wadze – zaledwie 14 kg, jeden moduł napędzany końcówką mocy d&b audiotechnik 30D lub D80 potrafi wykrzesać 133 dB MaxSPL! W przypadku końcówki d&b 10D, maksymalna wartość SPL to 130 dB. Przy tym brzmieniowo ten system odbiega nieco od charakteru touringowych serii liniowych proponując bardziej miękkie brzmienie od systemu Q, Y czy V. W Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie zostały zainstalowane moduły o propagacji 75°, dzięki czemu uniknięto niepożądanych odbić od ścian i uzyskano wysoki współczynnik dźwięku bezpośredniego. To ogromna zaleta instalacyjnych systemów d&b audiotechnik, że oferta obejmuje również wersje z wąską propagacją. Pokrycie dźwiękiem zarówno widowni na balkonie, jak na parterze jest wzorcowe. Tutaj poziom nagłośnienia absolutnie przystaje do miejsca.

 Konsbud Audio db audiotechnik Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie xA A18A SUB array

Subbasy 18A-SUB zostały podwieszone u góry grona - po dwa na stronę, gwarantując poziom ciśnienia akustycznego wystarczający nawet do nagłośnienia koncertów popowych. Trochę szkoda, że nie było możliwości powieszenia jednego centralnego grona basowego, bo wiadomo jakie reperkusje pociąga za sobą konfiguracja basów w układzie stereo... Czasem kompromis jest koniecznością.

 Konsbud Audio db audiotechnik Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie Max2 1

Uzupełnieniem systemu jest nagłośnienie horyzontu z tyłu sceny w postaci zamontowanych na ścianie dwóch monitorów d&b audiotechnik MAX2. Z przodu sceny znajdują się również wyprowadzenia od końcówek mocy dla 6 torów monitorów estradowych. Również tutaj na wyposażeniu są monitory d&b audiotechnik MAX2. Jako front-fill w razie potrzeby są stawiane dwie sztuki niewielkich głośników d&b audiotechnik 8S.

 Konsbud Audio db audiotechnik Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie 30D 10D amps

System jest napędzany sterowanymi sieciowo końcówkami d&b audiotechnik 10D i 30D.

 Konsbud Audio GreenGo Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie system inspicjenta 1

W teatrze został zainstalowany system inspicjencki Green-GO, który składa się z stojaka inspicjenta, pulpitów nabiurkowych dla realizatora dźwięku, oświetlenia i reżysera oraz bezprzewodowych belt-packów. Interkom nie ma Dante, ale przez wykorzystanie GPIO steruje priorytetami oraz urządzeniami zewnętrznymi. Przykładowo system Green-GO steruje pracą transparentów Cisza.

 Konsbud Audio Allen Heath Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie controller Allen Heath C3500

W reżyserce znalazł swe miejsce sterownik C3500 systemu miksującego Allen&Heath dLive. Jednostka centralna to CDM48 z kartą DANTE 64x64.

 Konsbud Audio Alle Heath Audio Technica Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie stagerack wireless

Na wyposażeniu teatru znalazło się również 10 systemów bezprzewodowych Audio-Technica serii 3000.

 Konsbud Audio db audiotechnik Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie xA A10AL front light

Jedno trzeba przyznać – na tle sporej liczby niekompletnych i niedokończonych przez niedostatki budżetowe inwestycji, w których słowo kompromis oznaczało zwykle rezygnację z jakości i kompletności instalacji, Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie jaśnieje jak gwiazda. Tu wszystko jest bezkompromisowe jakościowo, ale i adekwatne do potrzeb i zadań. Wszystko jest kompletne i dokończone, a przy tym widać dbałość o sensowność doboru sprzętu i celowość inwestycji. Projekt wyposażenia został przygotowany rzetelnie, z pełnym zrozumieniem potrzeb i zadań, do jakich instalacja została przewidziana. Za realizację i wdrożenie projektu elektroakustycznego odpowiadała firma Konsbud AudioProjekt oświetlenia opracował Robert Szlasa z PS Teatr. Ogromną rolę odegrali nadzorujący instalację Kacper Drozd i Jakub Wantuła, którzy współpracowali od samego początku z firmami instalującymi sprzęt i na bieżąco weryfikowali proces instalacji i odbiory poszczególnych etapów inwestycji.

 PS Teatr Teatr Miejski im Andreasa Gryphiusa w Głogowie oswietlenie 1

Uroczyste otwarcie „nowego” Teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie miało miejsce w piątek 22 listopada. Pełna widownia zaproszonych gości obejrzała pierwszy, historyczny spektakl według tekstu patrona teatru Andreasa Gryphiusa pod tytułem „Piast” wykonaniu Teatru Lubuskiego, z Janem Peszkiem w roli głównej. Od tego czasu w sali Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie odbyło się wiele przedstawień, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. To miejsce stało się natychmiast sercem kulturalnym Głogowa. Sercem bijącym dźwiękiem d&b audiotechnik.

Dystrybutor: Konsbud Audio