Logowanie

Koncert Patrycji Markowskiej na Fohhn Audio Focus Venue od DWS projekt

Koncert Patrycji Markowskiej na Fohhn Audio Focus Venue od DWS projekt

Maciej Prokopowicz i Tomek „Krakustyk” Adamowicz zagrali na dostarczonym przez DWS projekt sprzęcie Fohhn Audio. Podzielili się z nami swoimi wrażeniami z pracy na Fohhn Audio Focus Venue z basami PS-850 i monitorach XM-4. Jak im się grało?

Bycie pionierem to trudna, często niewdzięczna rola. Pierwszy koncertowy stałokątowy system liniowy o kardioidalnej charakterystyce kierunkowej i z kierunkowaniem wiązki dźwięku – Fohhn Audio Focus Venue walczy od ponad roku o uznanie branży nagłośnieniowej. Skutecznie. Zdobywa coraz więcej dusz i serc Artystów, realizatorów i uczestników koncertów. Również w Polsce, głównie dzięki firmie DWS projekt, która jako pierwsza zainwestowała w ten system w Polsce.

Mrowisko Markowska fot MBuksa fb 6055

[foto: Michał Buksa]

Kilka dni temu DWS projekt dostarczył system na koncert kolejnego polskiego Artysty – Patrycji Markowskiej z gościnnym udziałem Grzegorza Markowskiego. Po koncercie zapytaliśmy Macieja Prokopowicza – realizatora frontowego Patrycji Markowskiej, jak mu się realizowało koncert i co sądzi o systemie Fohhn Audio Focus Venue.

PortalNaglosnieniowy: Cześć! Grałeś kilka dni temu koncert na Fohhn Audio Focus Venue. Jak Ci się grało na tym systemie?

Maciej Prokopowicz: Bardzo fajnie. Szczególnie suby mnie ujęły. Graliśmy akustycznie, więc umiarkowanie cicho. Przede wszystkim moją uwagę zwrócił ładny, naturalny sound systemu. Był świetnie przygotowany przez Dudi'ego.

PN: Podczas kilku koncertów – szczególnie jazzowych i klasycznych, które miałem okazję wysłuchać, mnie zachwyciła precyzja tego systemu. A jak oceniasz dynamikę w środku pasma?

Maciej Prokopowicz: Nie grałem głośno, więc ciężko stwierdzić. Ale fakt, precyzja mega.

PN: A co w basach Fohhn Audio PS-850 Ci się podobało?

Maciej Prokopowicz: Melodia, punkt, ciepło, zrozumiałość i wpierdziel!

PN: Ciepło i punkt – sam tak definiowałem brzmienie tych basów. Wpierdziel – nie lubię głośno :-) Ale określenie na bas „melodia” - szacun. Ładne. I pasuje do nich!

Maciej Prokopowicz: Czasem trzeba zagrać forte :-)

PN: Mocno kompresujesz miks? Bo w dLive jest czym kompresować :-)

Maciej Prokopowicz: Pojedyncze kanały. Zazwyczaj równolegle.

PN: Jak masz dobrych Muzyków na scenie, to po co tłamsić dynamikę...

Maciej Prokopowicz: Dokładnie. Używam kompresję równoległą w kanałach.

PN: A kompresory wielopasmowe i korektory dynamiczne z insertowych Dyn8 używasz?

Maciej Prokopowicz: Tych dynamicznych korektorów i wielopasmowego kompresora w dLive jeszcze nie testowałem. Nie grałem za dużo sztuk na dLive.

PN: Jakie deski masz w riderze?

Maciej Prokopowicz: Profile, Soundcrafty, Yamaha i teraz dLive. Ogólnie zagram na wszystkim, jeśli jest dość czasu na próbę.

PN: Szacun. A co sądzisz o panującej od jakiegoś czasu modzie na używanie wtyczek Waves i UAD w produkcjach live, szczególnie kompresorów wielopasmowych, saturatorów zmniejszających dynamikę sygnałów i innych „prasowaczy” dynamiki? Czy zgodzisz się z tezą, że to często niweluje podstawowy potencjalny atut koncertów – dynamikę brzmienia?

Maciej Prokopowicz: Zapewne w używaniu „dopalaczy” jest sporo „cyny”, pewnie szukania nowych soundów... Moim zdaniem jak ktoś jest świadomy kompresji, to setup ze stołu jest wystarczający. Myślę, że również może zależeć od tego czy stawiamy na klasyczny miks, czy oczekujemy produkcji dźwięku do realizatora live, bo to też zmienia trochę sytuację z doborem narzędzi. Ja nawet w pracowni nie mam Waves'ów. Nie jestem chyba fanem. Platforma UAD to inna sprawa. Czekam na czasy, kiedy będzie bardziej dostępna w życiu koncertowym. W kwestii dopalaczy, to zabieram od kilku lat swojego PCM-a. To jest mój zewnętrzny processing. Połączenie z każdym mikserem jest możliwe ;-) .

PN: Lexicon to Lexicon :-) Dzięki za rozmowę.

 Mrowisko Markowska fot MBuksa fb 6044

[foto: Michał Buksa]

Przeprowadziliśmy też krótką rozmowę z monitorowcem Patrycji Markowskiej – Tomkiem „Krakustykiem” Adamowiczem. Oto, co powiedział o pracy na sprzęcie marki Fohhn Audio.

PortalNaglosnieniowy: Cześć! Grałeś kilka dni temu na gratach DWS projekt. Pierwsze pytanie, czy siedząc za frontami - Fohhn Audio Focus Venue - faktycznie jest ciszej? Czy ta charakterystyka kardioidalna faktycznie coś daje?

Tomasz „Krakustyk” Adamowicz: Miałem luz, ale nie wiem do końca, czy to nie była trochę zasługa ściany i układu sali. Ale tak, miałem mało dołu.

PN: A jak sprawdziły się monitory Fohhn Audio XM-4?

Tomasz „Krakustyk” Adamowicz: Monitory first class! Idealnie wyważone brzmieniowo. Praktycznie zerok korekcji. Celowo nie mówię, że wyrównane fazowo czy częstotliwościowo, bo to mało. Gadały przerewelacyjnie.

PN: Aż tak?

Tomasz „Krakustyk” Adamowicz: Nie wiem, jak by się zachowywały na dużej głośnej scenie, ale tu na klubowej scenie były naprawdę świetne. Naprawdę. U Patrycji na całości miksu lekka półka na 100 Hz w dół o 2 dB. I nic więcej, żadnych ruchów EQ. U Radka 4 dB podcięcia bardzo wąskim filtrem na 158 Hz. A tam jest praktycznie tylko jego cajon robiony Shure Betą 91. Więc wyobraź sobie brzmienie... Naprawdę fajnie to zagrało.

PN: Dzięki za rozmowę!

Mrowisko Markowska fot MBuksa fb 6264 

[foto: Michał Buksa]

Faktem jest, że wśród polskich realizatorów system Fohhn Audio Focus Venue wzbudza spore zainteresowanie. I na pewno dużą ciekawość. Mimo, że ten system jeszcze nie widnieje w zbyt wielu riderach, nie zdarzyło się, by ktokolwiek odmówił zagrania na nim koncertu. Dotychczas w Polsce system Fohhn Audio Focus Venue zagwarantował znakomity dźwięk podczas zakończonej ogromnym sukcesem ubiegłorocznej trasy koncertowej Bass Astral x Igo „It's Dark”.

Fohhn Audio Focus Venue Tauron Arena scena1

DWS projekt zakupił system Fohhn Audio Focus Venue krótko przed tą trasą. To była produkcja na europejską skalę, jedna z największych tras koncertowych zrealizowanych na tym systemie - w całości w halach widowiskowo-sportowych, przeważnie o niełatwej akustyce. Za przygotowanie i wystrojenie systemu na koncerty tej trasy odpowiadali inżynierowie systemu z Fohhn Audio - Christian Bollinger oraz Fernando Vidal Wagner. Oczywiście chłopacy z DWS projekt cały czas zbierali doświadczenia. Praca na tak wymagającym poligonie, jakim była halowa trasa koncertowa była dużym wyzwaniem, ale dzięki wsparciu specjalistów z Fohhn Audio system Fohhn Audio Focus Venue był za każdym razem przygotowany wzorcowo. W tych warunkach technologia kierunkowania wiązki dźwięku i kardioidalna charakterystyka kierunkowa systemu w pełnym zakresie pracy w pełni pokazały swoje atuty. Ale również w mniejszych przestrzeniach te technologie sprawdzają się znakomicie. Trzeba nadmienić, że chłopacy z DWS projekt przez całą trasę Bass Astral x Igo ostro trenowali pod okiem najlepszych specjalistów z Fohhn Audio i doskonalili swoje umiejętności strojenia i konfigurowania systemu Fohhn Audio Focus Venue. Obecnie są rzetelnie przygotowani do samodzielnej pracy na systemie.

Patrycja Markowska Grzegorz Markowski Fohhn Audio Focus Venue 1

Poza tym DWS projekt posiadając w swoim setupie nie tylko system liniowy Focus Venue, ale również bardzo mocne point source PT-70 o kardioidalnej charakterystyce kierunkowej może zrealizować koncert w praktycznie każdej lokalizacji. Gorąco polecamy uwadze systemy Fohhn Audio. Są tego warte.

Dystrybucja: Fohhn Polska