Logowanie

RCF TTL55-A i HDL26-A w nowej świątyni Mosaic Church Kościoła Tabernakulum w Clarksville Tennessee pod Nashville

RCF TTL55-A i HDL26-A w nowej świątyni Mosaic Church Kościoła Tabernakulum w Clarksville Tennessee pod Nashville

Projekt Kościoła Mozaikowego i nagłośnienia dla niego udowadnia, że dobrze zaprojektowana akustycznie przestrzeń w połączeniu z profesjonalnie dobranym i dobrze wystrojonym systemem nagłośnieniowym gwarantują znakomitą zrozumiałość mowy i świetne brzmienie występów muzycznych w sali na 1500 miejsc siedzących.

W polskich kościołach katolickich szczytem muzycznym bywa nagłaśniany kilkoma mikrofonami „wpuszczonymi” w kolumnowy system nagłośnienia kościoła występ scholi z akompaniującą gitarą akustyczną, o tyle w amerykańskich i europejskich kościołach wywodzących się z tradycji protestancko-zielonoświątkowej muzyka i śpiew traktowane są bardzo poważnie. Dlatego we współczesnych kościołach protestanckich tak dużą uwagę zwraca się na adaptację akustyczną i jakość aparatury nagłośnieniowej.

 RCF TTL55 A HDL26 A Mosaic Church 3

Gdy władze Kościoła Tabernakulum w Clarksville Tennessee pod Nashville podjęły decyzję o budowie nowego kościoła, od początku duży nacisk został położony na profesjonalny projekt akustyczny i zastosowanie adekwatnego dla potrzeb profesjonalnego nagłośnienia występów muzycznych nagłośnienia. Zadania te powierzono firmie Holly Media odpowiedzialnej za projekt nagłośnienia. Właściciel firmy – Fred Holly mogący poszczycić się 30-letnim doświadczeniem w branży projektowej nagłośnienia - wiedział, że już na etapie projektu przestrzeni kościoła trzeba wziąć pod uwagę elementy adaptacji akustycznej.

Oto, co powiedział Jay Perdue, właściciel i projektant Perdue Acoustics, a także główny instruktor w dziedzinie akustyki architektonicznej na Uniwersytecie InfoComm. „Zazwyczaj, gdy Klienci pokazują mi plany kościoła, to oczywiste, że architekci nie wiedzą nic o akustyce. Są bardziej skoncentrowani na tym, jak to będzie wyglądać, a nie na tym, jak to będzie brzmiało. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem projekt sali kościoła, pomyślałem, że Fred z Holly Media naprawdę odrobił swoje zadanie domowe. Kształt widowni dla wiernych był optymalny akustycznie, bez zbędnych narożników. Sprawdziłem wszystkie równoległości i stwierdziłem, że odbicie na tylnej ścianie było nieistotne dźwiękowo i akustycznie. Nie tylko sprawdzam pomieszczenie pod kątem echa i pogłosu, ale również przeprowadzam testy zrozumiałości. Po 13-punktowym sprawdzeniu w całym pomieszczeniu, nowa sala Kościoła Mozaikowego ma najbardziej płaską odpowiedź, jaką kiedykolwiek widziałem."

 RCF TTL55 A HDL26 A Mosaic Church 2

Przy takim punkcie startowym zaprojektowanie odpowiedniego systemu nagłośnieniowego było praktycznie nieskomplikowane. Fred Holly współpracował z większością głównych marek audio i szukało systemu dźwiękowego. Postanowił wykorzystać potężny touringowy system liniowy marki RCF TTL55-A wsparty niewielkim subkompaktowym systemem RCF HDL26-A.

Na stronę zawieszono po 8 elementów RCF TTL55-A. Moduły RCF HDL26-A posłużyły jako nagłośnienie center-fill oraz front-fill. Za pasmo basowe odpowiadają cztery aktywne subwoofery RCF TTS 56-AS. Jako nagłośnienie monitorowe wykorzystano dwa aktywne monitory podłogowe RCF TT 25-CXA oraz cztery RCF TT 20-CXA. Na froncie znalazła się konsoleta Allen&Heath dLive S7000.

Po zakończeniu instalacji w celu przeprowadzenia strojenia i optymalizacji systemu został zaproszony specjalista ds. produktów z RCF, Zachary Anthony. Przeprowadził ono również szkolenie z obsługi systemu. Po strojeniu wrażenia były niesamowite.

„Jakość dźwięku z platformy TT jest wyjątkowa, a w połączeniu z zabiegami akustycznymi zastosowanymi w pomieszczeniu jest prawie idealne. Zatrzymałem się na poziomie 110 dB przy miksowaniu. Słuchanie tego systemu jest jak słuchanie gigantycznej pary monitorów studyjnych - to absolutna przyjemność miksowania!” 

Fred Holly po skończonej instalacji stwierdził: „Nie wiem, gdzie możesz się udać, aby doświadczyć lepszego dźwięku. Przestrzeń widowiskowa w Mosaic Church jest najlepszą, jaką kiedykolwiek słyszałem. W każdym razie, nie mogę powiedzieć, że słyszałem lepszą.”.

Pozostaje pozazdrościć... Tymczasem w Polsce niezależnie od tego, jakie nagłośnienie zostanie zainstalowane na przykład w imponującej rozmiarami Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, zrozumiałość mowy będzie i tak mieścić się w zakresie między złym a fatalnym, a o występach muzycznych z perkusją można zapomnieć... I to nie dlatego, że zestaw perkusyjny to „szatański instrument zabroniony w muzyce liturgicznej podczas mszy katolickiej”.

Dystrybucja RCF w Polsce: Arcade Audio