Logowanie

Bielski Dom Kultury - kompleksowa instalacja nagłośnienia, oświetlenia, kinotechniki, audio-wideo i mechaniki scen przez firmę Audio Plus

Bielski Dom Kultury - kompleksowa instalacja nagłośnienia, oświetlenia, kinotechniki, audio-wideo i mechaniki scen przez firmę Audio Plus

Bielski Dom Kultury wraz z przynależącym do niego Kinem „Znicz” istnieje w Bielsku Podlaskim od 1957 roku. Niestety, kino od dawna nie funkcjonowało, a imponujący budynek niszczał. Gmina przez wiele lat zabiegała o dofinansowanie na jego odbudowę i wreszcie w 2018 roku BDK wygrał konkurs rozpisany przez Zarząd Województwa Podlaskiego. W ramach Projektu „Rewitalizacja Bielskiego Domu Kultury i Kina Znicz na cele kulturalne, edukacyjne, społeczne” miała m.in. powstać sala dostosowana zarówno do funkcji kinowej, jak i do organizacji wydarzeń widowiskowych i koncertowych spełniających obecne standardy sceniczne.

Bielski Dom Kultury Electro Voice XLE181 Dynacord IPX array 6 

Generalnym wykonawcą została firma RS Budownictwo, zaś spółka Audio Plus odpowiadała za kompleksowe wykonanie technologii scenicznych – nie tylko w nowej sali widowiskowo-kinowej, lecz także w sali teatralnej oraz sali konferencyjnej. W ramach tego zadania wykonano systemy nagłośnieniowe, oświetlenia scenicznego, łączności inspicjenta, projekcji kinowej oraz zaawansowaną mechanizację sceny wraz z okotarowaniem.

 Bielski Dom Kultury Electro Voice XLE181 Dynacord IPX balkon 1

Przebudowa polegała na zburzeniu części istniejącego budynku oraz wybudowaniu sali widowiskowo-kinowej praktycznie od nowa. Prace konstrukcyjne trwały przez cały 2019 rok. W grudniu 2019 zespół Audio Plus wszedł do obiektu i rozpoczął instalację technologii scenicznych.

 Bielski Dom Kultury Electro Voice XLE181 Dynacord IPX scena 2

Do końca lipca 2020 roku sala została wyposażona w system elektroakustyczny złożony z:

- nagłośnienia koncertowego, bazującego na zestawach liniowych Electro-Voice serii XLE

- najnowszych procesorowanych końcówek mocy Dynacord serii IPX

- nagłośnienia kinowego, bazującego na zestawach Electro-Voice serii Zx oraz Tx

- systemu inspicjenta, opartego na urządzeniach interkomowych marki RTS (matryca cyfrowa, pulpity, beltpacki i zestawy słuchawkowe) oraz systemie rozgłoszeniowym Electro-Voice (wzmacniacze, mikrofony) i Dynacord (zestawy głośnikowe).

 Bielski Dom Kultury Electro Voice XLE181 Dynacord IPX balkon 5

Ponadto dostarczono system projekcji kinowej, system mechaniki i okotarowania sceny oraz oświetlenie sceniczne wraz ze stanowiskiem sterowania. Pozostałe wyposażone przez Audio Plus pomieszczenia to sala konferencyjna, w której zainstalowano pełny system audiowizualny oraz sala teatralna, którą wyposażono w mobilny system nagłośnieniowy oraz system mechaniki i okotarowania sceny. BDK ma także do dyspozycji mikrofony przewodowe i bezprzewodowe marki Electro-Voice. W ten sposób wyposażony Bielski Dom Kultury wkrótce może ponownie rozpocząć działalność kulturalną.

Bielski Dom Kultury Electro Voice XLE181 Dynacord IPX widownia tyl

Instytucja: Bielski Dom Kultury

Miejscowość: Bielsk Podlaski

Rok realizacji: 2020

Realizacja: Audio Plus