Logowanie

DAS Audio Event-26A i Event-115S w Domu Kultury Arsus w warszawskim Ursusie

DAS Audio Event-26A i Event-115S w Domu Kultury Arsus w warszawskim Ursusie

W czasach COVID-19 zaplanowane wcześniej instalacje i inwestycje ośrodków kultury mają dla naszej branży szczególne znaczenie. Nowy dystrybutor DAS Audio w Polsce – warszawska firma AVI Media – dostarczył do Domu Kultury Arsus w warszawskim Ursusie system, który będzie wykorzystywany zarówno w sali koncertowej Domu Kultury, w mniejszych salach koncertowych w lokalizacjach obsługiwanych przez załogę OK Arsus, jak w pobliskiej muszli koncertowej należącej do Ośrodka Kultury w Ursusie. Ten system to lekki i kompaktowy DAS Audio Event-26A wsparty modułami basowymi Event-115A. Skąd taki wybór?

Dyrekcja Ośrodka Kultury Arsus poszukiwała lekkiego, mobilnego i prostego w obsłudze systemu nagłośnieniowego. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, środki na inwestycję były mocno ograniczone. Biorąc pod uwagę budżet i zadania, jakie stoją przed ekipą realizacyjną Ośrodka Kultury Arsus, wybór systemu DAS Audio Event-26A z basami Event-115S wydaje się być bardzo trafiony. Przy relatywnie niskiej cenie to przede wszystkim na wskroś nowoczesny i dobrze brzmiący system. Do tego kompaktowy i lekki, a dzięki szybkim opcjom konfiguracyjnym DAScontrol udostępnianym przez wbudowany procesor DSP, łatwy w obsłudze. Przygotowane wstępne presety dla różnej ilości modułów w gronie z zaimplementowanymi filtrami array'owymi sprawiają, że przygotowanie systemu do pracy w plenerze jest niezwykle szybkie i nieskomplikowane. Załoga OK Arsus przetestowała przed zakupem niewielki testowy zestaw składający się z 3 modułów szerokopasmowych Event-26A i jednego subbasu Event-115A na stronę. Zebrane opinie od realizatorów i publiczności uczestniczących w koncertach nagłaśnianych systemem DAS Audio utwierdziły ekipę OK Arsus o słuszności wyboru.

 DAS Audio EVENT 26A front open

Pojedynczy moduł systemu Event-26A waży zaledwie 16 kg. Zawiera w sobie dwie końcówki mocy napędzające dwa woofery 6.5” i umieszczony w falowodzie driver 1”. Pokładowe DSP realizuje filtry FIR korygujące pasmową charakterystykę przenoszenia zestawów, nie wpływając przy tym na odpowiedź fazową. Pomiary wykazały, że maksymalne odchylenia od osi fazy w paśmie od 250 Hz w górę nie przekraczają 30°. To przekłada się na świetną zrozumiałość mowy i znakomitą jednorodność innych sygnałów reprodukowanych przez ten system. Takie możliwości drzemią w budżetowym systemie liniowym? Robi wrażenie, prawda?

 OK Arsus DAS Audio Event 26A DAScontrol SMAART

Presety DAScontrol to nic innego, jak wstępnie zaimplementowane korekcyjne filtry array'owe. Jedna cecha tych filtrów wymaga dobitnego wyartykułowania – mają one przeciwdziałać zjawisku wzmacniania się pasma z zakresu dołu i niskiego środka emitowanego przez woofery, przy składaniu większej ilości modułów. Inżynierowie DAS Audio wykorzystali fakt dużego zapasu efektywności drivera, w jaki został wyposażony Event-26A i realizują filtry array'owe w dość nietypowy sposób. Zamiast tłumić filtrem półkowym dół pasma, zmniejszają tłumienie pasma reprodukowanego przez driver ciśnieniowy. Odbywa się to za pomocą podbicia filtrem półkowym pasma przetwarzania drivera. Dzięki takiemu zabiegowi, skuteczny zasięg tego niewielkiego systemu jest imponujący – bez problemu sięga 30 metrów, co zostało zresztą potwierdzone podczas prezentacji systemu w Domu Kultury Arsus. Spójrzcie na wyniki pomiarów wykonanych w aplikacji SMAART v8 – przyjrzyjcie się opisowi poszczególnych pomiarów. Bazowy pomiar dla ustawionej w DAScontrol charakterystyki dla jednego modułu (U1) to drugi od dołu wykres w kolorze zielonym. Wykres najniższy to ustawienie DAScontrol dla najniższego modułu w gronie pracującego w charakterze down-fill.

W warunkach pracy w pomieszczeniach na etapie strojenia systemu trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę rezonanse sali i odbicia, więc bez procesora głośnikowego się nie obędzie. Ale pewna część pracy jest wykonana przez DSP z algorytmami od inżynierów DAS Audio.

 OK Arsus DAS Audio Event 26A stacked 6U install Mar

Dostarczony na potrzeby nagłośnienia sali koncertowej Ośrodka Kultury Arsus system składa się z 16 modułów Event-26A oraz 4 subbasów Event-115A. Ponieważ system ma obsługiwać nagłośnienie bardzo różnych przestrzeni, dyrekcja OK Arsus zdecydowała się na zakup wszystkich akcesoriów montażowych, które producent opracował dla swojego kompaktowego systemy liniowego. A lista jest wręcz imponująca, bo tak szeroki wybór akcesoriów pozwala dopasować odpowiedni sposób instalacji praktycznie w każdej sytuacji nagłośnieniowej.

 OK Arsus DAS Audio Event 26A stacked 6U side

Razem z systemem zostały dostarczone wózki transportowe do systemu pozwalające na montaż do 6 modułów, ramy do podwieszania do 16 modułów szerokopasmowych, ramy do podwieszenia subbasów, a także dwufunkcyjne niewielkie ramy do modułów szerokopasmowych, które mogą służyć zarówno do stackowania modułów na płaskich powierzchniach, jak również do montażu do dwóch modułów na statywie lub na sztycy. W komplecie znalazły się również specjalne łączniki pozwalające instalować i kątować moduły szerokopasmowe na subbasach Event-115A.

 OK Arsus DAS Audio Event 26A stacked 6U install katowanie

W tym miejscu słów kilka na temat systemu kątowania. Do wyboru są kąty od 0° do 10° co 1°. Mając system na dedykowanych wózkach transportowych i chcąc podwiesić, można komfortowo wybrać kąty jednym pinem – siła ciężkości wymusi zadane kąty, które można później zablokować drugim pinem. Proces kątowania jest niezwykle prosty i szybki. Sytuacja komplikuje się nieco przy stackowaniu. Po pierwsze, oznaczenia kątów mają się nijak do stanu faktycznego – trzeba posłużyć się ściągą z instrukcji obsługi. Po drugie, przy kątowaniu koniecznie trzeba posłużyć się dwoma pinami. Wiadomo, jak się pracuje z systemem na co dzień, nie ma kłopotu z ustawieniem odpowiednich kątów. Ale gdy robi się to pierwszy raz, łatwo o pomyłkę. Trzeba to zrobić bardzo uważnie.

 OK Arsus DAS Audio Event 26A stacked 6U sala

Predykcja wykonana przez specjalistów AVI Media wykazała, że do skutecznego nagłośnienia przestrzeni widowni sali koncertowej OK Arsus wystarczy 6 modułów szerokopasmowych DAS Audio Event-26A. Z uwagi na brak możliwości podwieszenia systemu, wykorzystano możliwość stackowania modułów na subbasie Event-115A. Zapas mocy tego systemu jest tak duży, że koncertowy poziom dźwięku na widowni uzyskiwany był już przy poziomie -10 dB na sumie miksera, przy optymalnym wysterowaniu sygnału źródłowego.

 OK Arsus DAS Audio Event 26A stacked 6U 2

Oferowany przez AVI Media system DAS Audio Event-26A z basami Event-115A wydaje się być idealnie skrojony na obecne trudne czasy, gdy każdy grosz na inwestycje ogląda się po wielokroć... Pod względem dopracowania i jakości oferowanego soundu Event-26A po wielokroć przenosi to, co oferuje starszy i większy system Event-210, który wymaga ingerencji na etapie strojenia. Jeśli chodzi o podparcie w dole – nie oszukujmy się, przydałyby się w OK Arsus do kompletu również basy na 18” wooferach – na przykład Event-218A, bo efektywne pasmo pracy niewielkich subów Event-115A kończy się w dole na 60 Hz... Niemniej na potrzeby większości imprez odbywających się w normalnych czasach w Ośrodku Kultury Arsus, zaproponowana konfiguracja DAS Audio Event-26A z basami Event-115A powinna się sprawdzić. Cóż, w aktualnej sytuacji trzeba będzie poczekać na to, by nowy system mógł rozwinąć skrzydła podczas koncertów, przedstawień teatralnych czy występów kabaretowych. Ale jak to już nastąpi, Ośrodek Kultury Arsus dzięki inwestycji w system DAS Audio Event-26A z subami Event-115A jest przygotowany do zagwarantowania dźwięku na wysokim poziomie.

Dystrybutor: AVI Media