Logowanie

Zawrotna liczba 58 mikrofonów Austrian Audio podczas realizacji plenerowego koncertu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej w Koninie

Zawrotna liczba 58 mikrofonów Austrian Audio podczas realizacji plenerowego koncertu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej w Koninie

Gdy orkiestra symfoniczna gra akustycznie w sali koncertowej, wszystko w kwestii brzmienia zależy od dyrygenta, predyspozycji członków orkiestry oraz akustyki sali. Sytuacja „nieco” się komplikuje, gdy koncert odbywa się w plenerze i trzeba w możliwie naturalny sposób „przenieść” brzmienie orkiestry na system nagłośnieniowy. Jednym z kluczowych elementów jest dobranie odpowiednich mikrofonów i optymalne omikrofonowanie instrumentów pamiętając, że na przykład 4 metry od ostatniego pulpitu I. skrzypiec i ostatniego pulpitu wiolonczel wisi grono potężnego systemu nagłośnieniowego...

Na rynku jest wiele cenionych marek mikrofonów o ustabilizowanej opinii wśród realizatorów i wejście na rynek nowej marki nie jest rzeczą prostą. A tym bardziej proste nie jest dostanie się takiej marki od razu do grupy najbardziej poszukiwanych i cenionych producentów. To udało się firmie Austrian Audio. Dzięki czemu? Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, głębokiej analizie potrzeb rynku i zaprojektowaniu wyjątkowych na tle konkurencji mikrofonów. Mikrofony Austrian Audio są inne, nietuzinkowe, nie kopiują pomysłów innych producentów. Jedną z najistotniejszych cech jest duża liniowość pasma przenoszenia, co objawia się brakiem podbicia najwyższego pasma. Sygnał ujmowany pojemnościowymi mikrofonami Austrian Audio zawiera pełnię szczegółów, jest precyzyjny, ale nie jest sztucznie rozjaśniony.

 Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin OC818 1 mikrofon

U podwalin projektu nowych mikrofonów leżało przeświadczenie, że współczesne systemy rejestrujące czy nagłośnieniowe nie wymagają w mikrofonach – jak kiedyś w epoce „vintage” - uwydatnionej góry pasma. W czasach rejestratorów na taśmę, zestawów głośnikowych z pełnopasmowymi głośnikami lub z wczesnymi driverami, których efektywne pasmo przenoszenia kończyło się na 8 kHz, mikrofony musiały mieć podbite wysokie pasmo, by uzyskać „naturalne” brzmienie. Zaadaptowanie tej cechy podbicia wysokiego pasma w mikrofonach przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów nagłośnieniowych czy współczesnych systemów nagrywania, w których jest przenoszone równomiernie pełne pasmo od 20 Hz do 20 kHz może wręcz generować problemy ze sprzężeniami lub nienaturalnym uwydatnieniem sybilantów lub transjentów. A gdy dodatkowo skompresujemy nagrany materiał bądź sygnał z mikrofonów podczas koncertu, górne pasmo zyskuje nienaturalny i drażniący brzmieniowo charakter. Siłą rzeczy, sygnał z mikrofonów trzeba tłumić za pomocą korektorów (EQ) wysokie pasmo, by uzyskać naturalne brzmienie i uniknąć w sytuacji koncertu live sprzężeń.

Austrian Audio OC818 Wawel streaming koncert

[Zamek Królewski na Wawelu, Królewskie Komnaty Reprezentacyjne - Sala pod Ptakami, koncert skrzypcowy Stanisława Jana Klemensa Słowińskiego]

Naturalność brzmienia w górze pasma jest jedną z pierwszych cech dostrzeganych przez realizatorów testujących mikrofony Austrian Audio. Radek Barczak wspomina:

„Pierwszy raz miałem do czynienia z mikrofonami Austrian Audio OC818 w pandemicznym roku 2020, gdy zrealizowaliśmy szereg streamingów koncertów muzyki klasycznej z Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie oraz cykl koncertów z Publicznością i streamingiem ze Środy Wielkopolskiej. Dysponowaliśmy wówczas riderowymi mikrofonami AKG C414 XLS oraz Neumann KM184 – w różnych sytuacjach zestawiałem testowane Austrian Audio OC818 w parach z tymi cenionymi mikrofonami.

Austrian Audio OC818 koncert operetkowy streaming 3

[Sławomir Olgierd Kramm i Ksenia Shaushyshvili - koncert muzyki operetkowej i musicalowej | Lato w Mieście Środa Wielkopolska, rok 2022]

Szczególnie w pamięci została mi sytuacja, gdy postawiłem na belce stereo po dwa mikrofony – AKG C414 XLS i Austrian Audio OC818 - przed śpiewakami operowymi. Pomijając mniejszą o 4-5 dB podatność OC818 na sprzężenia z głównym systemem nagłośnieniowym, naturalność brzmienia zarówno kobiecych, jak męskich głosów „powaliła” mnie... Jesteśmy maleńką firmą, nie realizujemy wielkobudżetowych koncertów, ale już wówczas stwierdziłem, że Austrian Audio OC818 muszą trafić do mojego setupu mikrofonowego.”

 Austrian Audio OC818 Wawel streaming 3

Założona po zamknięciu biur AKG w Wiedniu firma Austrian Audio skupiła na początku 22 byłych pracowników AKG z centralnego biura projektowego i zarządu firmy. Hasło naczelne firmy jest symptomatyczne i świadczy o ogromnej świadomości współczesnych wymagań rynku nagraniowego i koncertowego: „Miej oko na to, dokąd prowadzi nas technologia, dźwięk i my.”. I faktycznie opracowane technologie stanowią swoisty krok naprzód. Pierwszym przyczynkiem do sukcesu była ceramiczna kapsuła Austrian Audio CKR12 będąca współczesną formą słynnej klasycznej kapsuły AKG CK12 z modelu AKG C12. Nowa kapsuła została zaprojektowana w formie adekwatnej do potrzeb współczesnych realizatorów tak, by dać maksymalnie naturalnie brzmiące narzędzie w rękach świadomych realizatorów.

 Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin scena mics zoom

Pojemnościowe mikrofony Austrian Audio sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach – na overheady zestawów perkusyjnych, w ujęciach instrumentów solowych (skrzypiec, wiolonczeli, jak również trąbki (!), puzonu i waltorni), w ujęciach orkiestr - jako główna para stereo dla nagłośnienia orkiestr (!), jako „podpórki” sekcyjne, ale również w ujęciach wzmacniaczy gitarowych, basowych i głośników Leslie. Wszędzie tam, gdzie jest mile widziana autentyczna naturalność brzmienia bez konieczności stosowania korektorów w górze pasma. Również na wokalach – sygnały ujęte OC818 / OC18 oraz CC8 świetnie się kompresują.

 Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin walizka

Nagłośnienie koncertu wielkiej orkiestry symfonicznej to nie lada wyzwanie. Radek Barczak wspomina przygotowania do koncertu Filharmonii Poznańskiej: „Gdy podczas rozmowy telefonicznej z Przemysławem „Tonsilem” Koserczykiem z firmy FOTIS SOUND, która miała dostarczyć nagłośnienie na koncert Filharmonii Poznańskiej w Koninie, uzgadnialiśmy szczegóły techniczne realizacji koncertu, zaproponował on wykorzystanie mikrofonów Schoeps. Nigdy nie miałem przyjemności pracować na tych cenionych powszechnie mikrofonach. W pierwszej chwili zareagowałem – WOW, super! Ale po chwili przyszła refleksja, że „uczenie się” nowych dla mnie mikrofonów podczas zaledwie godzinnej próby przed koncertem może być ryzykowne. Dlatego postanowiłem skorzystać z naszych równie znakomitych mikrofonów Austrian Audio. Co jest szczególnego w tych mikrofonach? Mają ultra-naturalne brzmienie – przenoszą dźwięk dokładnie tak, jak my go słyszymy, bez nienaturalnego podbicia górnego pasma. Większość mikrofonów ma „podbite” górne pasmo – nawet najbardziej riderowe modele często posiadają tę cechę. Wyobraźcie sobie 60 mikrofonów pojemnościowych na scenie z nagłośnieniem typu 12 modułów systemu liniowego na stronę i... kontrabasy i wiolonczele praktycznie pod gronem... I każdy mikrofon ma podbitą „górkę”. Siłą rzeczy, w każdym kanale musimy tę górkę podciąć. Z drugiej strony kwintetu – w pierwszych skrzypcach to samo. A każde użycie korektora to wprowadzenie zmian fazowych, które dekonstruują naturalność brzmienia instrumentów. A tego zwłaszcza w muzyce klasycznej nie chcemy – naturalność brzmienia ma być wynikową optymalnego „toru”: świetny Muzyk – dobry instrument – odpowiedni mikrofon – optymalne omikrofonowanie – profesjonalny przedwzmacniacz mikrofonowy – wysokiej klasy konsoleta mikserska – dopasowany skalą najwyższej klasy system nagłośnieniowy.” 

Dzięki tej cesze mikrofonów Austrian Audio – naturalne, niepodbite przenoszenie górnego pasma – nie ma potrzeby tłumienia najwyższego pasma korektorami, a dodatkowo nie trzeba walczyć na przykład z uzyskaniem naturalnego brzmienia skrzypiec i likwidowaniem wysokoczęstotliwościowych „wilków”.

 Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin OC818 Radek mikser

„Większość mikrofonów wymaga osłabienia zakresu pasma około 4 - 6 kHz, by zlikwidować „ostrość” w brzmieniu skrzypiec.” dzieli się swoim doświadczeniem Radek Barczak. „W mikrofonach Austrian Audio OC818/OC18 oraz CC8 nie ma takiej potrzeby, bo nie mają w tym zakresie podbicia – wystarczy w odpowiednim miejscu umieścić odpowiednio skierowany mikrofon, ustawić wzmocnienie Gain i... można podnosić tłumik miksera ;-) a brzmienie jest pięknie naturalne. Oczywiście, każdy instrument brzmi inaczej, nawet stopień nakalofonowania włosia smyczka czy jego naprężenie wpływa na brzmienie, o predyspozycji Muzyka danego dnia nie wspomnimy... Zawsze trzeba się liczyć z koniecznością korekty, ale generalna zasada pozostaje aktualna – piękne naturalne brzmienie bez EQ.”

 Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin scena Hina Maeda OC18 stereo2

Do przygotowań do prestiżowego koncertu, firma Agencja Artystyczna ViolinArt i jej realizator Radek Barczak podeszli bardzo poważnie. Włącznie z tym, że dzień przed koncertem podczas próby generalnej została przeprowadzona próba omikrofonowania orkiestry. Radek Barczak tak opowiada o konińskim Koncercie Świętojańskim Orkiestry Filharmonii Poznańskiej: „Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wystąpiła w Koninie w składzie 11 I. skrzypiec, 9 II. Skrzypiec, 7 altówek, 6 wiolonczel, 4 kontrabasy, harfa, 4 waltornie, 2 flety + piccolo, 2 oboje, 2 klarnety, 2 fagoty, 3 trąbki, 3 puzony, 4 kotły (timpani), gran casa, werbel i 2 stanowiska perkusjonaliów.

fot Anna Chadaj Przeglad Koninski Austrian Audio Filharmonia Poznanska Konin scena orkiestra dete CC8

[fot. Anna Chadaj | Przegląd Koniński]

Omikrofonowaliśmy ze świetną ekipą FOTIS SOUND „na sucho” całą orkiestrę, a gdy Muzycy zaczęli się schodzić i siadać przy pulpitach, możliwie precyzyjnie ustawiłem każdy z mikrofonów. Byłem na próbie generalnej Orkiestry dzień wcześniej w sali koncertowej Aula UAM i zaobserwowałem niezwykłą dynamikę koncertmistrza, który w trakcie grania ruszał się, przesuwał na krześle - „uciekał” spod mikrofonu dla I. Pulpitu... Postanowiłem – nietypowo – omikrofonować I. pulpit I. skrzypiec na dwa mikrofony ;-) co wzbudziło spore zdziwienie wśród ekipy FOTIS SOUND. No bo tak się przecież nie robi ;-) Zwykle tak, ale żeby mieć efektywny sygnał od dwóch głównych skrzypków musiałem ująć osobnym mikrofonem zarówno koncertmistrza, jak skrzypaczkę siedzącą w I. pulpicie. Gdy dyrygent Marek Pijarowski wszedł na scenę, zapytał, czy będę ustawiać brzmienie sekcjami – odrzekłem, że nie, żeby po prostu zaczęli grać, a ja sobie poradzę. Zdziwienie w oczach Maestro – bezcenne ;-) W końcu studia dyrygentury symfonicznej na coś się przydały...

fot Anna Chadaj Przeglad Koninski Austrian Audio Filharmonia Poznanska Konin scena orkiestra CC8

[fot. Anna Chadaj | Przegląd Koniński]

Ale faktem jest, że dysponując odpowiednio dobranymi mikrofonami dla poszczególnych instrumentów i sekcji – cały kwintet smyczkowy, dęte drewniane i overhead'owo instrumenty perkusyjne na CC8, kotły (timpani) i werbel na OD5, blacha na dużych membranach OC818, OC18 i OC16 i dodatkową parę stereo OC18 nad dyrygentem i OC18 z dodatkowym Shotgunem AKG C480B ULS CK69 na skrzypce solo wystarczyło w 80% dobrać odpowiednio wzmocnienie Gain w znakomitych preampach STUDER w dużym stageboxie do Soundcraft Vi1000 i większość pracy została zrobiona. Bez konieczności „rzeźbienia” w korekcji i „ratowania się” przed sprzężeniami z nagłośnieniem frontowym.

fot Anna Chadaj Przeglad Koninski Austrian Audio Filharmonia Poznanska Konin scena orkiestra stereo XY OC18

[fot. Anna Chadaj | Przegląd Koniński]

Rekreowanie brzmienia orkiestry polegało na „dopychaniu” opóźnionych sygnałów poszczególnych mikrofonów do pary stereo XY z Austrian Audio OC18 nad głową dyrygenta. Ostateczny szlif brzmieniu nadały pogłosy Lexicona z konsolety Soundcraft Vi1000 oraz zewnętrzny procesor pogłosowy Roland SRV-330 z 1993 roku o wspaniałym przestrzennym pogłosie 3D. Efekt brzmieniowy - według słów słuchaczy biorących udział we wcześniejszych koncertach Filharmonii Poznańskiej w tym miejscu – przeszedł najśmielsze oczekiwania.”

 Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin scena Hina Maeda 2

Brzmienie koncertu było komplementowane przez wszystkich. Istotnym elementem udanego koncertu było zapewnienie komfortowego odsłuchu dla Muzyków orkiestry. W plenerze Muzycy orkiestry nie słyszą się „akustycznie”, nie ma pogłosu sali koncertowej itd. Dlatego realizator wrzucił w dwie pary stereofonicznych odsłuchów side-fill nie tylko sygnały z mikrofonów, ale w znacznej mierze również pogłosy z Lexicona i Rolanda SRV-330 z algorytmami pogłosu 3D – wszystko dla zapewnienia komfortu odsłuchu.

Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin harfa Roland SRV 330

W opinii słuchaczy niesamowicie wiernie na tle orkiestry zabrzmiały również solowe skrzypce w dłoniach laureatki 16 Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2022 roku – znakomitej skrzypaczki Hina'y Maeda'y.

 Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin orkiestra Hina Maeda OC18 01

Dobór mikrofonów i sposobu omikrofonowania skrzypiec skomentował Radek Barczak „Skrzypce solo ująłem wielkomembranowym Austrian Audio OC18 o bardzo precyzyjnej kierunkowości kardioidalnej wspartym w dole pasma shotgunem AKG C480B ULS CK69 - ustawionym od dołu.

fot Anna Chadaj Przeglad Koninski Austrian Audio Filharmonia Poznanska Konin scena Hina Maeda zoom OC18 AKG CK69

[fot. Anna Chadaj | Przegląd Koniński]

Ten „patent” pierwszy raz zastosowałem podczas koncertu Krzysztofa Jakowicza z orkiestrą symfoniczną, który odbył się kilka lat temu w ramach Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach i sprawdził się znakomicie. Przy wyrównaniu czasowym sygnałów z obu mikrofonów udało się uzyskać pięknie, plastycznie brzmiące skrzypce solo względnie odseparowane od brzmienia orkiestry.”

 Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin scena Hina Maeda 4

Austrian Audio z sukcesem wdarło się na światowe sceny zdobywając rzesze użytkowników i zwolenników. Realizatorzy, którzy testują w warunkach nagłośnienia scenicznego poszczególne modele są przeważnie zachwyceni sposobem, w jaki OC818/OC18/OC16 oraz CC8 ujmują dźwiękową rzeczywistość przenosząc ją w świat elektroakustycznej rzeczywistości. „Choroba” Austrian Audio się szerzy i zbiera obfity plon ;-) W branży mikrofonowej można ogłaszać najwyższy poziom zagrożenia epidemicznego, bo przeważnie - kto raz spróbuje zagrać na mikrofonach Austrian Audio, ten będzie chciał je używać zawsze :-)

Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin Soundcraft Vi1000 LCD 

Radek Barczak podsumował tę realizację: „Prawdopodobnie była to największa realizacja nagłośnienia na mikrofonach Austrian Audio na świecie :-) Zrealizowanie koncertu wielkiej orkiestry symfonicznej to nie lada wyzwanie sprzętowe! Nasz arsenał mikrofonów Austrian Audio w firmie ViolinArt przed konińskim koncertem Filharmonii Poznańskiej nie był wystarczająco bogaty – posiadaliśmy 16x CC8, 4x OC818, 4x OC18, 1x OC16 i 1x OC5. Realizacja tego koncertu w całości na mikrofonach Austrian Audio nie byłaby możliwa, gdyby nie mocne wsparcie dwóch firm - polskiego dystrybutora ESS Audio, który w szybkim terminie sprowadził dla nas 20 mikrofonów CC8 oraz rentalowej firmy Music Service Mateusza Szternela, która „wymieniła się” dając swoje 4x CC8 i 2x OC16 za nasze 4x Neumann KM184 i 2x AKG C314 :-) Natomiast po tej realizacji i poczynionych zakupach, Agencja Artystyczna ViolinArt jest obecnie w stanie całkowicie samodzielnie zrealizować nagłośnienia i nagrania orkiestr, chórów i przedstawień operowych na własnych mikrofonach Austrian Audio. To prawdopodobnie największy set mikrofonów tej marki w naszej części świata :-)”.

Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin walizka2

Setup mikrofonowy:

- 40x Austrian Audio CC8,

- 4x Austrian Audio OC818,

- 6x Austrian Audio OC18,

- 4x Austrian Audio OC16,

- 4x Austrian Audio OD5,

- 1x AKG C480B ULX CK69,

- 1x Neumann MCM114 (harfa w pudle rezonansowym).

Konsoleta: Soundcraft Vi1000 + duży stagebox by STUDER 64/32 podłączony światłowodem

Nagłośnienie FOH: 6x L-Acoustics K2 na stronę + 2x SB28 na stronę

Nagłośnienie Front-Fill: 2x L-Acoustics X12

Nagłośnienie sceny side-fill: 4x L-Acoustics X12 (dwie pary stereo)

Realizacja miksu i omikrofonowanie: Radek Barczak / Agencja Artystyczna ViolinArt

Realizacja nagłośnienia: FOTIS SOUND

Ekipa nagłośnieniowa: Przemysław „Tonsil” Koserczyk, Andrzej Drygas, Moris, Jacek Edward Minecki, Tomasz Koserczyk

 Austrian Audio CC8 OC16 OC18 OC818 Filharmonia Poznanska Konin Soundcraft Vi1000 Radek

Dystrybucja Austrian Audio: ESS Audio