Logowanie

Realizacja dźwięku do transmisji z kwalifikacyjnego turnieju do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w siatkówce kobiet przez ekipę Polsat

Realizacja dźwięku do transmisji z kwalifikacyjnego turnieju do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w siatkówce kobiet przez ekipę Polsat

Gdy oglądamy transmisje z zawodów sportowych zapewne wielu z nas zastanawia się, w jaki sposób jest realizowany miks audio, jakie są wykorzystywane mikrofony i w jaki sposób są ustawione. Warto uczyć się od najlepszych – realizacje dźwięku z zawodów sportowych popełniane przez specjalistów telewizji Polsat brzmią niezwykle autentycznie i czytelnie. Korzystając z tego, że realizowałem dla firmy Sound Production dźwięk do nagłośnienia w Atlas Arenie podczas zawodów eliminacyjnych do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 w siatkówce kobiet, przypatrzyłem się konfiguracji mikrofonów. Bo przyznacie, że oglądając relacje z zawodów siatkarskich w telewizji Polsat dźwięk jest znakomity. Więc jak to jest zrobione? B-)

Radek Barczak

Zawody sportowe rangi olimpijskiej rządzą się stworzonymi specjalnie na ich potrzeby normami i zasadami. Są pewne zalecenia co do ilości i rozmieszczenia mikrofonów - plotka głosi, że ma to być nawet 12 mikrofonów na same boisko, ale... bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, realizatorzy telewizji Polsat wykorzystują do ujęć z boiska siatkarskiego tylko 7 mikrofonów – przynajmniej tyle znalazłem ;-)

Polsat zawody siatkarskie IMG 2004 

Dwa shotguny Sennheiser MKH 60 P48 o dość szerokiej „maczudze” charakterystyki kierunkowej są umieszczone nisko po bokach, przy powierzchnii boiska na liniach wyznaczających koniec pola gry.

 Polsat zawody siatkarskie IMG 2104

Dodatkowo na dwóch kamerach do zbliżeń przy siatce są zamontowane kolejne dwa shotguny MKH 60 P48.

Polsat zawody siatkarskie IMG 2023 

Do tego dochodzą dwa dookólne mikrofony DPA 6060, które są zamontowane od wewnętrznej strony słupków siatki. Warto wiedzieć, że DPA ma w ofercie trzy modele „pchełek” 6060 różniące się maksymalnym SPL. Na potrzeby transmisji sygnał mikrofonów DPA jest transmitowany bezprzewodowo przez systemy Shure Axient Digital.

Polsat zawody siatkarskie IMG 2025

Dodatkowy mikrofon jest zamontowany na stanowisku sędziego – również jest podłączony do bodypacka Shure Axient Digital. I z tych 5 mikrofonów jest kreowany miks z boiska.

 Polsat zawody siatkarskie IMG 2041

Zauważyliście, że podczas przerw możemy „podsłuchiwać” zalecenia trenerów i wymianę zdań między zawodnikami. Podczas przerw na płytę wkraczają dźwiękowcy z tyczkami, na których są zamontowane mikrofony Sennheiser MKH 40 P48 – te mikrofony charakteryzują się bardzo szeroką i równomierną kardioidą, z perfekcyjnym tłumieniem sygnałów od tyłu. Sygnał z mikrofonów jest transmitowany cyfrowymi plug-onami bezprzewodowymi Shure Axient Digital.

 Polsat zawody siatkarskie IMG 2017

Publiczność jest ujmowana mikrofonami typu shotgun Sennheiser MKH 60 P48 o dość szerokiej jak na shotgun charakterystyce kierunkowej. Jest ich łącznie 6. Kluczowe jest ustawienie tych mikrofonów mniej więcej w równej odległości od trybun, by uniknąć „falowania” dźwięku z trybun.

Polsat zawody siatkarskie IMG 2032

Największym problemem w realizacji dźwięku do transmisji są przesłuchy z nagłośnienia... Dobór pozycji dla mikrofonów zbierających dźwięk z trybun jest tutaj kluczowy.

 Polsat zawody siatkarskie IMG 2047

Zwróciliście uwagę na dobór sprzętu? Tu nie ma półśrodków – wszystkie elementy są top top... Już od samego początku łańcucha, czyli doboru mikrofonów, są to niskoszumne najwyższej klasy mikrofony dobrane na przykład pod kątem optymalnej kierunkowości. Do tego, wybór i ilość mikrofonów są takie, że wszystko zależy od decyzji realizatora ;-) Nie ma ograniczeń sprzętowych i każdy element ma swój backup.

 Polsat zawody siatkarskie IMG 2059

Mega istotnym elementem są systemy bezprzewodowe – tu również nie ma półśrodków. W końcu od ich niezawodności zależy stabilność sygnału do transmisji w Świat. Polsat postawił na rozwiązanie, które jest swoistym standardem w profesjonalnym świecie, czyli bezprzewodowe systemy Shure Axient Digital. Zwrotne są realizowane przez systemy IEM Shure PSM1000.

 Polsat zawody siatkarskie IMG 2071

Tam, gdzie jest duże nagromadzenie systemów bezprzewodowych niezbędna jest kontrola częstotliwości radiowych. Każdy set bezprzewodowych systemów dla wozów transmisyjnych jest wyposażony w analizator i managera częstotliwości Shure AD600 z podłączoną aplikacją Shure Wireless Workbench.

Polsat zawody siatkarskie IMG 2066

Nad kontrolą pasm pracy i niezawodną pracą systemów bezprzewodowych czuwa inżynier systemów bezprzewodowych. Tu nic nie jest pozostawione przypadkowi.

 Polsat zawody siatkarskie IMG 2078

Oddzielna sprawa to komunikacja między członkami ekipy – zarówno dźwiękowców, jak operatorów, managerów i realizatorów. Całość komunikacji produkcji jest zrealizowana na systemie Riedel Bolero. Zaletą tego systemu jest między innymi możliwość pracy w jednym systemie nawet 250 beltpacków i do 100 anten (!).

Tu warto wspomnieć, że sam Beltpack posiada sześć kanałów interkomowych i oddzielny przycisk „Reply” wywołujący szybką odpowiedź do ostatniego rozmówcy niezależnie od ustawionego bazowego kanału komunikacji. Świetna opcja. Podczas produkcji takiego wydarzenia, jak transmisja meczu siatkarskiego na poziomie eliminacji do Igrzysk Olimpijskich pracuje ponad 30 jednostek beltpack Bolero. System zapewnia komfortową i niezawodną komunikację.

 Polsat zawody siatkarskie IMG 2055 

Do wozu wysyłany jest po matrycy miks frontowy z konsolety nagłośnieniowej, w którym jest sygnał prowadzącego doping Grzegorza Kułagi i mikrofony konferansjerów prowadzących zawody i konkursy w przerwach. Ponadto na osobnej linii jest wysyłany bezprzewodowy nagłowny mikrofon sędziego.

 Polsat zawody siatkarskie IMG 2020

W wozie są miksowane przez dwóch realizatorów trzy sygnały idące w świat – pełen miks w wersji polskojęzycznej dla telewizji Polsat, drugi pełen miks w wersji angielskojęzycznej z komentatorem i wywiadami po angielsku oraz „surówka” dla telewizji, które same sobie dokładają komentatorów. Wszystko jest realizowane z nowoczesnego wozu, w którym znajduje się konsoleta SSL System T – niestety konfiguracja konsolety jest tajemnicą :-(

Polsat zawody siatkarskie IMG 2037 

Efekt końcowy jest, jak wszyscy słyszymy w transmisjach z meczów na przykład z eliminacji olimpijskich. Dźwięk jest zrealizowany wzorcowo – słychać tak, jakbyśmy siedzieli sami na meczu w pierwszych rzędach na widowni ;-) Gratulacje. Powtórzenie takiej konfiguracji sprzętowej będzie w naszych realiach małych i średnich firm nagłośnieniowych trudne, ale... może któryś z elementów tego opisu się Wam przyda choćby na przykład prezy realizacji streamingu z lokalnych zawodów siatkarskich ;-) Powodzenia!

Poniżej zamieszczamy galerię dużych fotek :-) Miłego oglądania!!!