Logowanie

TW AUDiO na One Love Festival w Hali 100-lecia we Wrocławiu

TW AUDiO na One Love Festival w Hali 100-lecia we Wrocławiu

Mamy w Polsce sporo fatalnych akustycznie hal widowiskowych słabo nadających się na nagłaśniane koncerty. Za każdym razem dla ekip nagłośnieniowych taka sala to duże wyzwanie. Jednym z takich miejsc jest Hala 100-lecia we Wrocławiu. Czy można w tej hali tak przygotować system nagłośnieniowy, żeby dało się z przyjemnością wysłuchać koncert?

Halę Stulecia wpisaną jako Obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO wybudowano na początku 20. wieku jako wielozadaniowy, uniwersalny obiekt widowiskowy… No właśnie - hala powstała w czasach, gdy nie używano nagłośnienia… Została zaprojektowana tak, by dźwięk rozchodził się sam, w czym ma udział między innymi kopuła… która przy nagłaśnianiu koncertów jest niestety jednym z generatorów problemów.  

KTN Production One Love Festival TW Audio Vera36 Vera20 S33 BSX FOH delay 3

Nie jest łatwo nagłaśniać koncerty w Hali Stulecia. Każda ekipa ma swoje sposoby na okiełznanie Hali 100-lecia. Ważne, by “trafiać” dźwiękiem w widownię i nie grać “po ścianach”. Ta zasada obowiązuje oczywiście wszędzie, ale w hali stulecia niedopilnowanie tego mści się natychmiast. Gdy nie dysponujemy systemem liniowym z modułami o wąskiej i szerokiej dyspersji poziomej, w zasadzie jesteśmy na straconej pozycji. 

Byłem na 3 koncertach w tej hali i… mimo dużej ilości sprzętu i na pewno ugruntowanej  wiedzy inżynierów systemów firm nagłośnieniowych, nie mogłem nazwać tych realizacji jako udane. Bo nawet, jeśli nagłośnienie główne broniło się, to sekcja niskotonowa kładła całe widowisko ciągnącym, nie mającym punktu i końca łomotem… 

KTN Production One Love Festival TW Audio Vera36 Vera20 S33 BSX FOH front fill 1

By sobie poradzić z tą nośną akustyką z czasem pogłosu ponad 5 sekund, niezbędna jest precyzyjna konfiguracja systemu frontowego oraz odpowiednia konstrukcja i konfiguracja subbasów. I do tego doświadczenie w nagłaśnianiu w Hali 100-lecia, wiedza i… odwaga oraz pomysłowość świadomego zastanych problemów inżyniera systemu nagłośnieniowego. 

Tomek Pawłowski pracujący od długiego czasu jako inżynier systemowy firmy KTN Production dysponującej systemami nagłośnieniowymi TW AUDiO ma nie lada doświadczenie w konfiguracji systemów w Hali 100-lecia. Projektując nagłośnienie na One Love Music Festival 2023 stworzył następujący setup.

KTN Production One Love Festival TW Audio Vera36 Vera20 S33 BSX FOH 3

Jako nagłośnienie frontowe użył po 12 modułów TW AUDiO VERA 36 na stronę - sześć górnych o propagacji poziomej 80°, a sześć dolnych 120°. Jako główny out-fill zostało powieszonych na stronę po 6 modułów VERA 36 o propagacji 120°. Główne grona zostały skątowane tak, że górne moduły ogrywały do połowy wysokości pierwsze trybuny. Powieszony tuż za FOHem delay w postaci 9 modułów VERA 20 na stronę miał na dole cztery moduły VERA 20 o dyspersji 120°, na górze pięć o propagacji 80°- pokrywały one widownię od połowy pierwszego poziomu trybun do samej góry. Dzięki takiej konfiguracji gron, delay “dopychał” dźwięk w dolnej części trybun do dźwięku z frontowych gron, a wyższe sekcje widowni ogrywały już tylko grona delay. Dzięki dopasowaniu modułów o różnej dyspersji poziomej, uniknięto odbić od ścian bocznych wnęki, w której są położone trybuny widowni. 

KTN Production One Love Festival TW Audio Vera36 Vera20 S33 BSX front fill 2

Centralny front-fill został skonfigurowany z dwóch modułów TW AUDiO VERA 20 o dyspersji 120°, podobnie jak in-fill z dwóch VERA 20 120°. Na out-fill’u znalazły się point source’u T24N. 

Największym problemem w Hali 100-lecia zawsze jest niskie pasmo. Tym razem subbasy zostały skonfigurowane po mistrzowsku. Przede wszystkim, trzonem były kardioidalne dwugłośnikowe subbasy TW AUDiO VERA S33 zbudowane z przetworników 18” z przodu i 15” z tyłu - interesującą funkcją jest możliwość wykorzystania tych subbasów nie tylko w konfiguracji kardioidalnej, ale również wewnętrznego end-fired. Tomek Pawłowski zawiesił po 6 subbasów S33 właśnie w konfiguracji end-fired w gronie, tuż za głównymi gronami szerokopasmowymi. Przed sceną centralnie znalazły się 4 subbasy S33 - po dwa na sobie, wszystkie z wczytanym presetem end-fired. Na zewnątrz również znalazły się po dwa subbasy S33, a na krawędziach sceny z obu stron po dwa infrasuby TW AUDiO BSX - również w układzie end-fired. 

KTN Production One Love Festival TW Audio Vera36 Vera20 S33 BSX LAB Lake screen

Użycie kierunkowo grających subbasów zrobiło dużo dobrego. Dodatkowo Tomek użył w DSP Lake końcówek mocy LAB Gruppen kilka wąskich filtrów wycinając najbardziej uciążliwe rezonanse Hali 100-lecia. Efekt był znakomity! W opinii wielu słuchaczy - w tym również realizatorów dźwięku - był to jeden z najlepiej zestrojonych zespołów głośników basowych w historii koncertów w Hali 100-lecia. 

KTN Production One Love Festival TW Audio Vera36 Vera20 S33 BSX FOH side 1

Wiedza i doświadczenie inżyniera systemowego pozwoliła w trudnych warunkach akustycznych Hali 100-lecia wykorzystać w pełni potencjał systemu nagłośnieniowego - zarówno głównego systemu liniowego TW AUDiO Vera36 z modułami o różnej szerokości propagacji poziomej oraz systemu dogłośnienia delay TW AUDiO Vera20 również z modułami o różnej propagacji. Jednak w tym przypadku, w warunkach akustyki Hali 100-lecia we Wrocławiu fundamentalną przewagę dały odpowiednio wystrojone kardioidalne subbasy TW AUDiO S33 w konfiguracji zapewniające kierunkowość propagacji niskiego pasma. Warto się przyjrzeć bliżej systemom TW AUDiO - w klasie kompaktowch systemów liniowych o wysokim maksymalnym SPL są to z pewnością interesujące konstrukcje.

Realizacja: KTN Production
Dystrybucja: M. Ostrowski