Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/violinar/public_html/portalnaglosnieniowy.eu/images/Galerie/SDM_Gigant_Brzegi.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Galerie/SDM_Gigant_Brzegi
Logowanie

Gigant Sound | Letus | Instalacja nagłośnienia na ŚDM w Brzegach pod Krakowem

Gigant Sound | Letus | Instalacja nagłośnienia na ŚDM w Brzegach pod Krakowem

Takiej instalacji nagłośnieniowej marki Outline – oraz każdej innej - świat nie widział. Nie ma w tym krzty przesady. Jeśli przyjąć statystycznie 2 osoby na 1 m2, to organizatorzy przygotowali teren dla 5 mln. Osób. W Brzegach pod Krakowem na Światowe Dni Młodzieży Gigant Sound zawiesił na FOHu i 66 wieżach layer - w tym 2 podwójne i ołtarz plus sceny – łącznie ponad 600 modułów szerokopasmowych Oultline. Odległość od papieskiego ołtarza i dwóch scen do najbardziej oddalonej wieży layer do 1650 metrów! A to oznacza, że nagłaśniana przestrzeń sięgała 1800 metrów od ołtarza – jedną stronę. Bo w drugą nagłaśniany obszar sięgał 1050 metrów. Teren ŚDM w Brzegach był ponad 5-krotnie większy, niż ŚDM na Błoniach w Krakowie. To uświadamia skalę przedsięwzięcia, prawda?

Radek Barczak

Gigant_Outline_SDM_033

A wszystko po to, by zapewnić pielgrzymom dobre nagłośnienie zarówno liturgii mszy z udziałem papieża Franciszka, modlitw oraz koncertów z udziałem orkiestry symfonicznej z sekcją, potężnego 300 osobowego chóru, solistów oraz zespołów muzycznych na drugiej scenie. A przewidywana przez organizatorów Światowych Dni Młodzieży liczba pielgrzymów ma przekroczyć 2.5 miliony osób…

mapaSDM-dobra

Nagłośniona przestrzeń jest imponująca. Od głównego ołtarza i dwóch scen rozchodzą się strefy layerów. Rozchodzą się w dwóch głównych kierunkach. Najdalszy layer – jak pisałem we wstępie - stoi w odległości 1650 metrów od ołtarza! Druga 1050 metrów... Taka odległość wymaga około 4,8 sekundy opóźnienia! Testując kiedyś końcówkę mocy Powersoft zastanawialiśmy się swego czasu, po co komu w końcówce mocy DSP z linią opóźniającą 5 sekund… Teraz już wiem :-)

Gigant_Outline_SDM_037

Jak przesłać dźwięk na takie odległości? Bezprzewodowo? Ryzykowne. Jest inny sposób, skuteczniejszy i gwarantujący pewność działania sposób. Jedno słowo - Optocore. Tandem zestawów głośnikowych Outline i końcówek mocy Powersoft został uzupełniony o technologię firmy Optocore. Wszystkie wieże layerów zostały połączone światłowodami. Zaprojektowano i stworzono strukturę trzech ringów Optocore obsługujących logicznie 3 strefy layerów.

W każdej wieży “zamieszkał” oczywiście procesor Optocore, który z jednej strony zamienia sygnał z cyfrowego podawanego po światłowodzie na elektryczny AES/EBU do końcówek, a z drugiej przekazuje cyfrowy sygnał po światłowodzie do następnego urządzenia w kolejnej wieży layer. Poza tym Optocore służy do przesyłania danych sterujących w warstwie sieciowej.

Gigant_Outline_Butterfly_036

Jak podkreślił w rozmowie Paweł Zakrzewski z Gigant Sound | Letus - główny inżynier systemu przesyłu sygnałów do systemów nagłośnieniowych podczas ŚDM w Brzegach - to największa na świecie instalacja firmy Optocore (!!!) i nagłośnieniowa na bazie końcówek Powersoft, w której wszystkie końcówki są spięte sieciowo i kontrolowalne z poziomu aplikacji Powersoft Armonia. Projektując sieci i ringi Optocore trzeba było brać pod uwagę m.in. fakt, że Optocore udostępnia przez światłowód “jedynie” 100 Mbit/s transferu dla powłoki LAN… Przy takiej ilości końcówek i danych sterujących trzeba było również i to brać pod uwagę :-) Bo wszystkie końcówki są w trakcie pracy on-line :-) Czad...

SDM-panorama-small

Założenia do przygotowania projektu zostały przedstawione w zapytaniu ofertowym wysłanym przez Kurię Krakowską do wybranych firm nagłośnieniowych. Parametry graniczne opracował dr inż. Wojciech Ciesielka z AGH w Krakowie, który był też konsultantem Kurii Krakowskiej. Sprawdzał on również zgodność rzeczywistych parametrów na podstawie pomiarów akustycznych. Istotną informacją jest to, że projekt nagłośnienia MUSIAŁ być opracowany w aplikacji modelującej i predykcyjnej EASE. Program ten ma zaimplementowane modele zestawów nagłośnieniowych każdego liczącego się producenta. Projekt dla Gigant Sound wykonał sam szef firmy - Jerzy "Gigant" Taborowski. Predykcję i przeliczenia zgodności z założeniami do projektu opracował Paweł Zakrzewski właśnie w programie EASE. Warto wspomnieć, że EASE bazuje na plikach map geodezyjnych. Mapę DWG opacował architekt inż. Tomasz Ziobroń, mapa ta stanowiła podstawe do dalszych projektów związaych z tworzeniem infratruktury dla ŚDM. Projekt w aplikacji EASE można zweryfikować w każdej chwili, w każdym miejscu na świecie. Projekt na bazie systemów nagłośnieniowych Outline okazał się bezkonkurencyjny dzięki nieprawdopodobnej efektywności tych zestawów. Założeniem było zapewnienie skutecznego pokrycia dźwiękiem sektorów mieszczących nieco ponad 30 tys pielgrzymów. Między sektorami zachowano odległość 150 metrów i w takiej odległości zostały postawione 13- i 14-metrowe wieże layer.

Gigant_Outline_Butterfly_053

Oferta Gigant Sound wygrała, gdyż okazało się, że projekt nagłośnienia na na bazie zestawów Outline z uwagi na efektywność wymaga najmniejszej ilości modułów, by spełnić wymagania projektowe. Do dyspozycji firma Gigant Sound miała zestawy głośnikowe Outline serii: GTO, GTO C12, Butterfly i Mantas. Dla uproszczenia i pokazania ilości wymaganego sprzętu określono "miarę przelicznikową" w postaci modelu efektywności zestawu Outline Mantas. Trzymając się tego "przelicznika", w konfiguracji spełanijacej wymagania projektu powinno się znaleźć prawie 1000 modułów Mantas. Użyto 72 GTO (przelicznik 3.5 Mantasa), 120 GTO C12 (przelicznik 2 Mantasy), 164 Butterfly (przelicznik 1.5 Mantasa) i 224 Mantasy. W zależności od nagłaśnianej przestrzeni, zawieszane były odpowiedniej długości grona o precyzyjnie dobranych kątach. Grona powieszono na wysokości 12,5 oraz 13 metrów.

Powersoft-X8

Wszystkie grona były zasilane końcówkami Powersoft. Łącznie użyto 34 sztuki Powersoft X8 z DANTE, około 200 sztuk Powersoft K10 i K20 oraz 3 racki końcówek serii T. Gigant Sound przed ŚDM wyposażył się łącznie w 66 końcówek Powersoft X8 - pierwotny plan przewidywał użycie tych końcówek w wieżach layer. Niestety życie pisze własne scenariusze - wypożyczone Outline Butterfly przyjechały z odmiennymi przyłączami od tych, które stosuje Gigant Sound i nie było już możliwości dostosowania okablowania. Dlatego wykorzystano również starsze modele końcówek.

Gigant_Outline_Butterfly_052

Teren Brzegów to… podmokłe rejony, z zalewami i stawami w ramach nagłaśnianej przestrzeni. Do niektórych stref nie można było w ogóle dojechać - tak podmokły był grunt. By postawić wieże layer próbowano wbijać drewniane pale, dopiero na nich kładziono podstawy ze zbrojonych betonowych płyt… Nie wszędzie nawet taka metoda dawała się zastosować. Na szczęście przyszło kilka bardzo gorących dni i teren zdążył podeschnąć na tyle, by móc wjechać ciężkim sprzętem, żeby zainstalować wieże layer i położyć instalacje kablowe - prądowe i światłowodowe.  W to wszystko wpisana była również infrastruktura sieci GSM… W celu zapewnienia odpowiedniej ilości prądu, powstała specjalnie stacja transformatorowa obsługująca ŚDM w Brzegach.

Gigant_Outline_Butterfly_049

Brałem udział w instalacji kilku ostatnich gron w Brzegach - przez 8 godzin towarzyszyłem jednej ekipie podczas wieszania jednego grona 6x Outline GTO C12 na layerze blisko strefy Zero gdzie znajduje się ołtarz główny i sceny i drugiego 12x Outline Butterfly na jednym z ostatnich layerów, w odległości 1500 metrów od ołtarza… Brałem też udział w kierunkowaniu kolejnego grona 12x Outline Butterfly (zgodnie z projektem, by zagrawanatować pokrycie zgodne z założeniami) oraz uruchomieniu dwóch gron i testach odsłuchowych. By sobie uświadomić ogrom zadania warto powiedzieć, że samo wieszanie gron na 66 layerach i 6 wieżach Quick Steel które miały wysokość ponad 16 metrów zajęło 5 dni, z czego pierwsze 3 dni pracowało 5 ekip, a kolejne dwa dni tylko 3 ekipy. Ekipy były międzynarodowe - z udziałem Anglika, Włocha, dwóch Irlanczyków i Węgra… Przyznaję, że obserwować ich w pracy to była prawdziwa przyjemnosć. Zawodowcy. Każdy wiedział, co ma robić, bez zbędnych pytań. Jak trzeba było przesunąć nieco wiszące grono 12x Butterfly, wszyscy natychmiast ruszyli bez specjalnego zaproszenia. Wiadomo było, co trzeba robić. Prawdziwy team work :-)

Gigant_Outline_SDM_041

Co do skali - odległości od magazynu do ostatnich stref przekraczały 2.8 km. W linii prostej... A poruszanie się po błotnistym terenie nie należało do łatwych. Do tego dochodziły nierówności terenu… Mówiąc wprost - wertepy. Chwilami bez napędu 4x4 było naprawdę ciężko :-) W tych warunkach w 5 dni podwieszono 66 skątowanych i ukierunkowanych gron na 60 layerach i 6 quick steel… Szacun.

Gigant_Outline_SDM_013

Efekt przerósł nawet oczekiwania… projektanta systemu nagłośnieniowego oraz odbierajacego system dr inż. Wojciech Ciesielka. Podczas pomiarów okazywało się na przykład, że systemy poszczególnych layerów gwarantują zauważalnie większy headroom od wymaganego w projekcie. Podczas pomiarów np. layerów z gronami Outline GTO oraz GTO C12 okazywało się, że do 140 metra zachowane jest równomierne pasmo przenoszenia w górze do 14 kHz, a na odległość 250 metrów - 12 kHz. To może potwierdzić Pan Wojciech Ciesielka.

FOH-04

"Paczki paczkami". Ale na dużej scenie ŚDM stanął 300-osobowy chór, ponad 100-osobowa orkiestra symfoniczna z sekcją oraz soliści. Łącznie z lewej dużej sceny na FOH popłynęło ponad 280 kanałów (5 SD-Racków, każdy po 56 kanałów)! Do obsługi FOH dużej sceny Gigant Sound wykorzystał 3 konsolety DiGiCo SD5, za którymi zasiedli pod kierownictwem Andrzeja Sterny Krzysztof Polesiński i Arek Wielgosik. Na monitorach duzej sceny stanęły trzy deski Yamaha PM1D - dwie wykorzystywane do obsługi monitorów, jedna jako... backup. Monitory realizowali Tomasz Zajma i Olo Kęsicki.

Należy podkreślić znakomitą pracę całej techniki - za dużą scenę odpowiadał Mariusz "Zwierzak" Łuczak, a za drugą Łukasz "Rozi" Rozmiarek. 

Szefem całej ekipy technicznej był Marcin "Zapas" Szafrański. 

FOH-08

Do obsługi nagłośnienia VIPów dookoła ołtarza postawiono Yamaha QL5, za którą usiadł Wojtek Rzechówka. Nagłośnienie samego ołtarza oraz do obsługi dźwiękowej ołtarza oraz miejsc VIPowskich użyto zestawów RDUCH. Miejsca przed frontem samego ołtarza o szeroksci prawie 100 metrów nagłośniono za pomocą 24 modułów Outline Matas w 6 sekcjach po 4 sztuki. 

FOH-03

Na drugiej scenie z prawej strony ołtarza odbywały się koncerty zespołów i różnorakie wydarzenia tematyczne. Na FOHu stanął Soundcraft Vi7000 i Yamaha CL5. Realizatoram głównym był Jakub Mikołajczak oraz Łukasz Błasiński. Na monitorach również Yamaha CL5 - za konsoletą monitorową rządził Michał Święcki.

Na scenach dominowały monitory d&b audiotechnik M4, L-Acoustics 115XT HiQ i EAW LA212. Wykorzystano również 16 modułów Meyer Sound Leopard i 10 subów Meyer Sound 900 LFC – służyły jako side-fill oraz drum-fill na obu scenach. Dla papieża zostało przygotowanych 8 mikrofonów Shure z serii 58, z czego 5 jest certyfikowanych (3 na ołatarzu, jeden na sztycy, jeden na ambonie). To wszystko było trzeba zrównać czasowo... Szerokość ołtarza i scen przekaraczła 200 metrów... To długość prawie dwóch boisk piłkarskich. 

Jako konsolety komunikacyjne spinające sygnały z FOHów zastosowano spięte po DANTE miksery Yamaha CL5. Centralny mikser CL5 inżyniera systemu Pawła Zakrzewskiego był wyposażony w karty Optocore. 

gigant

Przygotowujemy solidne dwa wywiady - z szefem Gigant Sound, Jerzym Taborowskim oraz z Pawłem Zakrzewskim - głównym inżynierem systemów na ŚDM w Brzegach. A póki co, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z instalacji systemów i prób na FOHu!

Realizacja nagłośnienia: Gigant Sound | LETUS

{gallery}Galerie/SDM_Gigant_Brzegi{/gallery}