Logowanie

GMB Pro Sound – realizacja trasy Kayah&Bregovic

GMB Pro Sound – realizacja trasy Kayah&Bregovic

Realizacja dużej trasy koncertowej to wymagające zadanie. Zwłaszcza, gdy koncerty odbywają się dzień po dniu w oddalonych od siebie o kilkaset kilometrów miastach. Doświadczona ekipa techniczna i realizacyjna oraz dobór odpowiedniego sprzętu i jego konfiguracji mają kluczowe znaczenie. Jaki sprzęt GMB Pro Sound postanowił wykorzystać na dopiero co zakończonej trasie Kayah & Bregovic

Radek Barczak

 GMB Kayah Bregovic db V tyl publicznosc

Wybór padł na kompaktowy, acz bardzo efektywny, „upakowany” technologią system liniowy d&b audiotechnik V. Ciekawostką jest, że 3-drożny moduł z dwoma wooferami 10”, średniotonowym wooferem 8” i dwoma driverami 1.4” ma podział pasm zrealizowany pasywnie (!). To w zasadniczy sposób obniża koszt systemu, a przemyślana konstrukcja i zastosowanie końcówek mocy D80 z DSP z zaawansowanymi filtrami FIR gwarantuje wyrównaną fazowość systemu. Mocną stroną systemu d&b V jest również bardzo szybki w obsłudze system kątowania – pin określający kąt wpina się „w stanie spoczynku” modułów na wózku transportowym (po cztery moduły na jeden wózek), po czym po podniesieniu modułów i zaczepieniu systemu kątowania wpina się piny blokujące. Nie trzeba używać siły i mocować się z „opornymi” pinami jak w niektórych rozwiązaniach systemu kątowania.

 GMB Kayah Bregovic db wozek art

Na trasę ekipa GMB Pro Sound zabrała 24 moduły szerokopasmowe – 20 modułów V8 o propagacji 80° i 4 moduły V12 o propagacji 120° zaprojektowane głównie do roli modułów dogłośnienia down-fill. W zależności od charakterystyki sali, w której odbywał się koncert, inżynier systemu – Daniel Baranowski - dobierał odpowiednią konfigurację modułów. Możliwości manewru są szerokie – na przykład w szerokich salach grona główne składały się z 8 lub 10 sztuk V8 i 2 sztuk V12, na front-fill'u 8 modułów d&b Q7, a na out-fill'u po 6 modułów d&b Q1.

 GMB Kayah Bregovic db V SUBy

Do przetwarzania dolnego pasma dedykowano 12 basów d&b audiotechnik V-SUB o innowacyjnej budowie. Wewnątrz pracują dwa woofery – 18” i 12”. Konstrukcyjnie V-SUB jest tak zaprojektowany, że ma naturalną, bardzo skutecznie działającą, realizowaną pasywnie w ramach każdego subbasu propagację kardioidalną. (!) Dzięki temu nie ma problemu ze stawianiem tych subbasów bezpośrednio przed sceną – charakterystyka kardioidalna sprawia, że na scenie mamy minimalną ilość basu.

Dodatkowo w pozostałych lokalizacjach trasy koncertowej wykorzystywane były 2 zastawy niskotonowe J-INFRA, również kardioidalne.

 GMB Kayah Bregovic db D80

Cały system d&b V jest napędzany 4-kanałowymi końcówkami d&b audiotechnik D80 wyposażonymi w zaawansowaną technologię filtrów FIR. Potencjalnie system d&b V jest gotowy do zaimplementowania technologii Array Processing – system zaawansowanych dynamicznych filtrów IIR i FIR niwelujących nierównomierności pasma przenoszenia wynikające ze struktury grona modułów systemu liniowego, jednak na te trasę zrezygnowano z tej technologii.

 GMB Kayah Bregovic db FF Q7 A T

Na realizację dogłośnienia front-fill w poznańskiej realizacji przeznaczono 6 modułów d&b audiotechnik Q7 napędzanych końcówką d&b D12.

 GMB Kayah Bregovic hala

Hala 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich nie jest wdzięczną salą. Jest długa i dość wąska – od sceny do końca hali do „ogrania” była przestrzeń o długości nieco ponad 60 metrów. Grona trzeba było niestety podwiesić w niewielkiej odległości od balustrad i balkonów ciągnących się na piętrze wokół całej hali. Dlatego inżynier systemu zrezygnował z podwieszania down-fill'owych modułów d&b V12 oraz – co oczywiste :-) - z out-fill'ów.

GMB Kayah Bregovic db V grono

Podwieszonych zostało po 8 modułów d&b V8 – grono zostało zawieszone tak, by efektywnie sięgać 55. metra, by uniknąć bezpośredniego odbicia od krańcowej ściany hali. Mimo wąskiej propagacji modułów d&b V8 (80°) ilość odbić była i tak spora.

GMB Kayah Bregovic Dolby Lake EQ2

Wymagało to dość głębokiej kontroli pasma pracy systemu. Jako procesor główny systemu liniowego pracował Dolby Lake i na nim Daniel Baranowski stroił system wykorzystując oprogramowanie SMAART 8.

 GMB Kayah Bregovic db Avid

Na FOHu stanęła konsoleta AVID VENUE D-Show – koncert realizował Nemanja Trajkovic, realizator Gorana Bregovic'a.

 GMB Kayah Bregovic AH dLive bok sceny2

Dla zapewnienia komfortu wykonawcom najważniejsza jest profesjonalna realizacja odsłuchów. Za realizację monitorów na całej trasie odpowiadał Krzysztof Kuźbik, który postawił na system miksujący Allen&Heath dLive z „mózgiem” MixRack DM64 rozszerzonym o stagebox DX32, z największą konsoletą sterującą Allen&Heath S7000.

GMB Kayah Bregovic AH dLive DM64 

Konsoleta i jej konfiguracja okazała się bardzo interesująca. Krzysztof Kuźbik znakomicie poznał możliwości dLive. Konsoleta łączy się z „mózgiem” - czyli stageboxem – za pomocą protokołu GigaACE. Z ciekawostek, standardowy rack jest wyposażony w 64 wejścia analogowe i 32 wyjścia analogowe. Do tego jest 5 slotów na karty rozszerzeń i 4 gniazda do podłączenia stageboxów serii DX. Warstwa sterująca – konsoleta Allen&Heath dLive S7000 – również ma możliwość montażu rozszerzeń – można zainstalować dwie karty (każda do 128 kanałów / 96 kHz), a ponadto mamy jeden redundantny port DX do podłączenia rozszerzenia DX.

GMB Kayah Bregovic AH dLive DX32 

Konfiguracja systemów miksujących Allen&Heath dLive należących do GMB Pro Sound – to jeden z trzech takich systemów, w jakie wyposażyła się ta firma – jest uzupełniona o dodatkowy rack stagebox DX32. Interesującym rozwiązaniem jest to, że można w dowolny sposób konfigurować sobie sloty I/O. W stageboxie tym możemy mieć zainstalowanych do 4 dowolnych z poniższych kart wejścia/wyjścia:

  • M-AIN – 8 analogowe wejścia z preampami mikrofonowymi
  • M-DIN – 4 cyfrowe wejścia stereofoniczne AES3
  • M-AOUT – 8 analogowych wyjść liniowych
  • M-DOUT – 4 cyfrowe wyjścia stereofoniczne AES3.

Jak podkreślił w rozmowie Krzysztof, przed każdą realizacją czy trasą stageboxy DX32 są konfigurowane pod konkretne potrzeby – instalowane są karty, które będą przydatne w planowanych realizacjach. Na trasę Kayah & Bregovic w stageboxie zainstalowane zostały dwie karty cyfrowych wyjść AES3 (AES/EBU) służące do dystrybucji sygnałów do końcówek mocy oraz dwie karty wyjść analogowych do dystrybucji sygnałów na monitory i systemy IEM.

 GMB Kayah Bregovic Maxxy Gorole

Na scenie w tym projekcie występowało kilkunastu Artystów. Monitory d&b Max2 wykorzystywali muzycy grający na instrumentach dętych oraz śpiewający górale. Wokaliści – w tym Kayah i Goran Bregovic – pracowali na systemach IEM.

GMB Kayah Bregovic IEM rack

W sumie na trasie wykorzystywano 8 bezprzewodowych systemów odsłuchu osobistego Sennheiser ew300 G3 IEM. Sześć systemów przeznaczono dla Wykonawców, jeden dla monitorowca na Cue, a jeden do dystrybucji talkback'u dla techników sceny.

 GMB Kayah Bregovic AH dLive talback Motorolka

Ta ostatnia opcja była szczególnie interesująca. Gdy przygotowywałem serię filmów instruktażowych „Jak to zrobić na Allen&Heath dLive” zastanawiałem się, jak by można wykorzystać funkcję External Input w szynach miksujących (zakładka Ext In). Krzysztof podawał tą drogą na system komunikacji IEM z technikami sygnał z radia Motoroli :-) Można zresztą w tym miejscu podać dowolny fizyczny sygnał z dowolnego wejścia dostępnego w naszej konfiguracji.

 GMB Kayah Bregovic AH dLive Dyn8 2

Krzysztof Kuźbik w jeszcze jednym mnie zaskoczył – w sposobie wykorzystania 4-pasmowego korektora dynamicznego z algorytmu Dyn8 w sekcji insertowej. Na wysyłkach dla chórku zapiął głęboki filtr półkowy niwelujący poziom przesłuchów, gdy wokaliści nie śpiewali, a otwierający się gdy na szynę szły sygnały wokali chórków. Muszę przetrenować :-)

Trasa obejmowała następujące miasta i lokalizacje:

  • 14.09.2017 - Klub Wytwórnia, Łódź
  • 15.09.2017 - Arena Gdynia
  • 16.07.2017 - Azoty Arena, Szczecin
  • 18.09.2017 - MTP Congress Center, Poznań
  • 19.09.2017 - Hala Orbita, Wrocław
  • 21.09.2017 - Hala Wisła, Kraków
  • 22 & 23.09.2017 - Progresja Music Zone, Warszawa

 GMB Kayah Bregovic db V scena1

Poznański koncert był czwartym na trasie – wykonawcy byli na tyle obeznani i pewni konfiguracji, że zagrali koncert praktycznie bez próby – powtarzalność konfiguracji i zaufanie do realizatorów FoH i Mon było na tyle duże, że nie było potrzeby robić pełnej próby, a jedynie szybki line check.

 GMB Kayah Bregovic db V tyl publicznosc1

A jak wypadł koncert? Znakomicie, mimo trudnej akustyki sali. Daniel Baranowski wykonał znakomita robotę strojąc system. Pomysł, aby nie kątować systemu do samego końca hali, a na kilka metrów bliżej okazał się trafionym. Cała trasa okazała się ogromnym sukcesem – również muzycznym i dźwiękowym, dzięki GMB Pro Sound. W końcu nazwa zobowiązuje :-)

 

KĄTOWANIE systemu d&b audiotechnik V series

Zrzut ekranu 2017 10 08 o 23.54.39