Logowanie

CODA Audio AiRAY i ViRAY w firmie Astral Concert

CODA Audio AiRAY i ViRAY w firmie Astral Concert

Astral Concert został pierwszym w Polsce właścicielem liniowych systemów CODA Audio AiRAY i ViRAY. Przeprowadziliśmy krótką rozmowę z Adrianem Łapczyńskim – jednym z szefów firmy Astral Concert, podczas której podzielił się z nami argumentami, które przekonały firmę do systemów CODA Audio.

Radek Barczak

CODA AiRAY ViRAY Astral Concert grona bok 

Adrian Łapczyński

„Firma Astral Concert działa na rynku nagłośnienia i oświetlenia scenicznego od wielu lat. Jest cenionym partnerem zarówno dla Klientów korporacyjnych, ośrodków samorządowych, agencji koncertowych i zespołów. Przez ostatnie lata głównym systemem koncertowym do nagłaśniania dużych imprez był system Electro-Voice XLC DVX 127+. Oto, jak przedstawił proces wyboru nowego systemu 

Nasz system Electro-Voice ma już swoje lata. Technologia poszła do przodu. Musieliśmy się rozejrzeć za nowym systemem. Poszukiwania trwały sporo ponad rok. Braliśmy pod uwagę wiele systemów. Jednak ostatecznie, analizując wszelkie aspekty użytkowania systemu, szala przechyliła się w kierunku CODA Audio. Czynników przemawiających za systemami CODA Audio AiRAY i ViRAY było tak wiele, że decyzja wydaje się być oczywista.

 CODA AiRAY ViRAY Astral Concert G A Łapczynscy

Zaczęło się od przypadkowej obecności na prezentacji systemu CODA Audio ViRAY w Mrągowie zorganizowanej przez dystrybutora – firmę Tommex – dla jednego z ośrodków kultury. Niewielki system od razu przykuł naszą uwagę świetnym brzmieniem, solidnością wykonania i łatwością kątowania i obsługi. Jednak nas interesował tak naprawdę większy system. Zainteresowaliśmy się CODA Audio AiRAY.

Uczestniczyliśmy jako obserwatorzy w kilku koncertach realizowanych przez znaną i cenioną na świecie rentalową firmę AdLib. Oprócz systemów CODA Audio, firma ta posiada w swojej ofercie również systemy L'Acoustics. Szybko uświadomiliśmy sobie, że skoro tak ceniona firma rentalowa nie ma problemu, żeby inwestować w systemy CODA Audio, świadczy to o wartości i wysokiej klasie tych systemów.

 CODA AiRAY ViRAY Astral Concert Mrag night2

Zachodnie agencje koncertowe, znane zespoły i realizatorzy nie mają problemu, żeby grać nawet duże trasy koncertowe na systemach CODA Audio AiRAY i ViRAY. Takim przykładem może być osławiona już europejska trasa Placebo, podczas której koncerty miały najprzeróżniejsze lokalizacje, w tym bardzo wymagające akustycznie, jak choćby w Rosji. System CODA Audio AiRAY z towarzyszeniem ViRAY jako front-fill i down-fill sprawdził się znakomicie. Dużą zaletą systemów CODA Audio jest niewielka waga modułów – niezwykle mocny CODA Audio AiRAY zbudowany na dwóch wooferach 12” i współosiowym dwumembranowym driverze średnio-wysokotonowym waży niecałe 40 kg! W polskich realiach to ogromna zaleta, bo całe grono waży poniżej 500 kg.

 CODA AiRAY ViRAY Astral Concert stacked1

Dzięki dystrybutorowi – firmie Tommex - polscy realizatorzy od nieco ponad roku mogą poznawać bliżej i doceniać markę CODA Audio. Dystrybutor udostępnia niewielki set demo CODA Audio ViRAY. Wypożyczaliśmy ten system kilka razy – zawsze spotykał się z pozytywnymi opiniami realizatorów i słuchaczy. Również w naszej opinii to jeden z najlepiej brzmiących systemów liniowych obecnych na rynku. Ogromne znaczenie dla brzmienia mają tu customowe, współosiowo ułożone przetworniki średnio-wysokotonowe opracowane przez firmę BMS Speakers.

 CODA AiRAY ViRAY Astral Concert grono bok1

Ale nie tylko brzmienie systemu miało znaczenie. To, na co zwróciliśmy uwagę w konstrukcji systemów CODA Audio to przede wszystkim świetne wykonanie i idąca za tym trwałość systemu oraz najwyższy poziom dopracowania konfiguracji systemu jako całości. Przykładowo, mniejsze moduły CODA Audio ViRAY z powodzeniem mogą pracować jako dogłośnienie down-fill w gronie z dużym systemem AiRAY. Moduły AiRAY i ViRAY świetnie „składają” się fazowo i brzmieniowo tworząc jednorodny system nagłośnieniowy. Trzeba dodać, że system jest dość łatwy w konfiguracji i przygotowaniu – zarówno w podwieszaniu, jak stackowaniu. Dodatkowo oferuje dużą wszechstronność konfiguracji dzięki możliwości łączenia zestawów AiRAY i ViRAY.

 CODA AiRAY ViRAY Astral Concert Linus20 0

Istotnym parametrem było też to, że systemy liniowe CODA Audio, choć są trójdrożne, wymagają jedynie dwóch kanałów zasilania z końcówek mocy. Przy tak dużym systemie ma to ogromne znaczenie, gdyż pozwala „oszczędzić” na końcówkach mocy. Do tego system gwarantuje duży zapas mocy i świetną skuteczność i duży zasięg rażenia.

 CODA AiRAY ViRAY Astral Concert grono tyl

Zdecydowaliśmy się na zakup dwóch systemów – dużego CODA Audio AiRAY w konfiguracji po 9 modułów na stronę oraz mniejszego ViRAY po 6 modułów na stronę. Do tego jako front-fill i jako dogłośnienie podczas eventów dokupiliśmy zestawy głośnikowe HOPS. Jako podstawę w dole pasma zakupiliśmy 12 potężnych subbasów CODA Audio SCP-F na 2 x 18” o mocy AES 3000 W, potrafiący w pojedynkę wykrzesać Max SPL na poziomie 144 dB. Ciekawostką jest, że te subbasy mogą pracować zarówno w trybie dookólnym, jak kardioidalnym.

CODA AiRAY ViRAY Astral Concert Linus14D 

System CODA Audio AiRAY jest napędzany przez 6 końcówek CODA Audio Linus 14D – po 3 w jednym racku. Do tego front-fille są napędzane przez dodatkową końcówkę Linus 14D. System CODA Audio ViRAY jest z kolei napędzany przez CODA Audio Linus 20 Rack – czyli 2x Linus 10 na stronę. 

Inwestując w systemy CODA Audio AiRAY i ViRAY potraktowaliśmy ten zakup jako całościowy duży system, gdyż znakomicie się uzupełnia. Pozwala zrealizować naprawdę duże wydarzenia wymagające dużej precyzji w pokryciu widowni. Z drugiej strony mamy dwa niezależne systemy, co zasadniczo zwiększa możliwości naszej firmy.

 CODA AiRAY ViRAY Astral Concert szkolenie 3

Na kilka dni przed pierwszą realizacją przyjechał do nas szkoleniowiec z CODA Audio – Sascha Klein. Przeprowadził świetne szkolenie, podczas którego poznaliśmy tajniki konfiguracji naszych nowych systemów. Pomógł również w skonfigurowaniu i wystrojeniu systemu na pierwszą naszą realizację na CODA Audio AiRAY i ViRAY w Amfiteatrze w Mrągowie. System został skonfigurowany w sposób następujący:

- FOH dwa grona, każde po 9 modułów CODA Audio AiRAY + podwieszone jako down-fill 2 moduły ViRAY

- dwa zestackowane 4 moduły ViRAY na dogłośnienie out-fill

- 4 zestawy CODA Audio HOPS 8 jako front-fill

- 12 subbasów SCP-F.

 CODA AiRAY ViRAY Astral Concert szkolenie 6

Nasz system CODA Audio AiRAY i ViRAY miał premierę podczas Dni Mrągowa - wystąpiło wówczas wielu znanych wykonawców, w tym Kult, Krzysztof Zalewski, Monika Lewczuk, Gooral oraz Trubadurzy. Zebraliśmy bardzo pochlebne opinie zarówno od realizatorów i wykonawców, jak słuchaczy. Nowy system wykorzystaliśmy również podczas koncertu Golec uOrkiestra w Tarczynie. Coraz lepiej poznajemy możliwości naszego systemu. Do tej pory nie udało się nam „zamknąć” systemu, a kilka głośnych koncertów zagraliśmy - mierniki na stanowisku FOH podczas jednego z koncertów sporo przekraczały 120 dB przy pomiarze ważonym C.

 CODA AiRAY ViRAY Astral Concert Mrag Zalef2

Jesteśmy pewni, że zakup systemów CODA Audio AiRAY i ViRAY to najlepszy w naszej sytuacji wybór. Biorąc pod uwagę jakość dźwięku, efektywność systemu i świetne wykonanie mamy pewność, że dysponujemy nowoczesnym systemem potrafiącym sprostać nawet najbardziej wymagającym aplikacjom i wymogom. Ten system otworzy nam drzwi do naprawdę dużych realizacji.”

Adrian Łapczyński

***

CODA AiRAY ViRAY Astral Concert Mrag day1 

Radek Barczak

Tyle od Adriana Łapczyńskiego. Od czasu premierowych koncertów firma Astral Concert zagrała już kilkadziesiąt koncertów przez letni sezon plenerowy. Od różnych realizatorów słyszałem bardzo pozytywne opinie o obu systemach CODA Audio oraz o profesjonalnym przygotowaniu ich przez ekipę Astral Concert.

Warto wspomnieć, że systemy liniowe CODA Audio posiadają kilka wyjątkowych rozwiązań technologicznych dających przewagę nad konkurencją. Moduły szerokopasmowe systemów liniowych mogą mieć zmienną propagację poziomą. W przypadku CODA Audio AiRAY nominalną wartością jest 90°, ale są wymienne nakładki zmieniające propagację na 120° lub asymetrycznie 105° (45°+60°). Analogicznie, ViRAY ma nominalnie dyspersję 120°, ale dzięki specjalnym nakładkom również można uzyskać 80° lub niesymetrycznie 100° (40°+60°). Dzięki temu można bardzo precyzyjnie pokryć dźwiękiem widownię w nawet skomplikowanych salach, unikając odbić od ścian.

Zastosowanie średnio-wysokotonowych ciśnieniowych driverów współosiowych z membranami pierścieniowymi w technologii DDP daje zysk nie tylko w postaci zgodności fazowej, ale również daleko większej efektywności w porównaniu do zastosowania tradycyjnego woofera średniotonowego i oddzielnego drivera wysokotonowego. W przypadku dedykowanych dla CODA Audio konstrukcji BMS w technologii DDP, zysk efektywności zespołu tych przetworników przekracza 12 dB w stosunku do klasycznego układu! A to oznacza większy headroom. W efekcie układ driverów ma zapas efektywności w stosunku do wooferów 12” i nie musi grać pełną mocą, co przekłada się na dużo mniejsze zniekształcenia.

 CODA AiRAY ViRAY Astral Concert basy SCP F 0

Subbasy CODA Audio SCP-F poza tym, że mogą pracować w trybie omni i kardioidalnym, mają wbudowane czujniki położenia cewki i membrany, które w połączeniu z algorytmem komparatora wbudowanym w DSP końcówki mocy, pozwalają uzyskać poprawę odpowiedzi impulsowej i znaczącą redukcję zniekształceń harmonicznych sięgającą 80-90%.

Należy też wspomnieć, że oferowane przez CODA Audio końcówki mocy oferują świetną wydajność i znakomite DSP, m.in. z filtrami FIR.

Warto poznać bliżej systemy CODA Audio. Zapraszamy do lektury artykułu: CODA Audio - technologia, innowacja, precyzja w naszym Portalu.  Bez wątpienia systemy nagłośnieniowe CODA Audio należą do czołówki technologicznej. Teraz z pewnością będzie można te systemy częściej usłyszeć w Polsce dzięki firmie Astral Concert! Dystrybutor, który dostarczył system – warszawska firma Tommex – zapewne będzie organizować prezentacje i szkolenia. Warto posłuchać CODA Audio ViRAY i AiRAY. Zapraszamy! 

Firma nagłośnieniowa: Astral Concert
Dystrybutor: Tommex