Logowanie

Allen & Heath AHM64 – nowoczesna matryca audio 64 x 64

Allen & Heath AHM64 – nowoczesna matryca audio 64 x 64

Wczoraj wziąłem udział w szkoleniu online z matrycy AHM64 od Allen & Heath. Dlaczego wziąłem udział w tym szkoleniu? Bo to urządzenie mnie zafascynowało już podczas targów ISE 2020 w Amsterdamie...

Radek Barczak

Allen Heath AHM64 ISE 2020 recording 

Razem z Dawidem Chrabałowskim nagraliśmy w Amsterdamie krótką, skompresowaną, ale kompletną prezentację nowej matrycy Allen & Heath. W dwie i pół minuty Dawid zaprezentował główne cechy i funkcje Allen & Heath AHM64, włącznie ze współpracującymi z nową matrycą manualnymi kontrolerami IP1, IP6 oraz IP8 i stageboxami – zarówno tych z DANTE, jak komunikujących się protokołem SLink serii DX, GX oraz starszych AR. Film można obejrzeć u dołu niniejszego artykułu.

Chwila spędzona nieco później przy oprogramowaniu sterującym sprawiła, że możliwości tego urządzenia mocno mnie zainteresowały.

 Allen Heath AHM64 online Powert Flefibility

A dzisiejsze szkolenie pogłębiło ten stan. Możliwości Allen & Heath AHM64 wykraczają ponad standard w tego typu urządzeniach. Pozornie – matryca 64x64, jak inne matryce 64x64. A jednak nie. Bo oferuje otwartą architekturę opartą na FPGA przy parametrach latencji i wydajności urządzeń o zamkniętej architekturze i przetwarzanie z częstotliwością próbkowania 96 kHz z dokładnością 96-bitową (!).

Allen Heath AHM64 Control AMX Crestron Extron AHM64 IO

Do tego Allen & Heath AHM64 można integrować z systemami kontrolnymi Crestron, Extron i AMX, a możliwość zapisywania i szybkiego przywoływania presetów ustawień konfiguracji całego systemu oraz moduł zautomatyzowanego przywoływania ustawień otwiera drogę do zastosowania w naprawdę dużych i rozbudowanych systemach – zarówno o zwartej, jak rozproszonej architekturze.

 Allen Heath AHM64 Scalable IO 12 stageboxes 268 inputs outputs

Choć to matryca 64 x 64, to prócz 12 analogowych wejść i 12 analogowych wyjść, system potrafi zarządzać sieciowymi połączeniami audio w krosownicy 128 x 128. Interfejs DANTE w postaci karty rozszerzeń jest kompatybilny z DANTE Domain Manager, poza tym do systemu można podłączyć 12 stageboxów w standardzie SLink.

 Allen Heath AHM64 AHM System Manager Channels Input Ducker

W matrycy można jednocześnie wykorzystać 64 wejścia – wbudowany cyfrowy odtwarzacz stereo, analogowe z „pleców”, po SLink ze stageboxów serii AB, AR, DX, GX, po DANTE ze stageboxów DT. Processing wejściowy obejmuje filtry HPF i LPF, tłumik PAD, zmianę polaryzacji, bramkę zamiennie z duckerem, 4-pasmowe PEQ, kompresor, dwa punkty insertowe – również po DANTE lub analogu, a za chwilkę z processingowanej karty AEC, a także linię opóźniejącą do 683 ms.

 Allen Heath AHM64 AHM System Manager Channels Input AMM Automaic Mixer 1 8channels

Do dyspozycji jest do 8 mikserów automatycznych z dwoma algorytmami miksowania sygnałów - D-Classic czyli wzorowany na zasadzie działania miksera automatycznego Dugana oraz NOM.

 Allen Heath AHM64 AHM System Manager Channels Out Zones Crossovers Filters

Wyjścia zdefiniowane w matrycy jako Zone mogą pracować w trybie strefy wyjściowej, lub jako wyjście z crossovera głośnikowego (Speaker Processing). Zasilenie sygnałem strefy zależy od wyboeru źródła zdefiniowanego jako struktura. Wszelkie przełączanie źródeł i stref może być poddane płynnym przejściom Fade In / Fade Out. Co więcej, dla każdej strefy czas przejścia można zdefiniować niezależnie.

 Allen Heath AHM64 AHM System Manager Channels Out Zones ANC Sampling Noise Cancellation

Każde wyjście Zone ma ponadto możliwość zdefiniowania wejścia priorytetowego. Do dyspozycji jest insert, 8-pasmowe PEQ, GEQ z możliwością przełączenia na drugi moduł 8-pasmowego PEQ, kompresor, linia opóźniająca (683 ms), moduł automatycznego wyciszenia szumu tła (ANC), limiter i możliwość załączenia crossovera głośnikowego. 

Sekcja Speaker Processing udostępnia pełen zestaw filtrów (Butterworth 12 dB/okt., 18 dB/okt. i 24 dB/okt., Linkwitz-Riley 12 dB/okt. i 24 dB/okt. oraz łagodny filtr 1. rzędu.) z pełnym zakreem przestrajania filtrów 20 Hz – 20 kHz.

Allen Heath AHM64 online expansion module AEC v1 1

Od wersji systemu OS v 1.1 AHM64 będzie mógł przyjąć na pokład drugą kartę SLink. Pojawi się również karta rozszerzeń ANC (Active Noise Control – znane też jako ANR: Active Noise Reduction) z algorytmem redukcji szumu tła (Noise Cancellation).

 Allen Heath AHM64 stageboxes GPIO Interface

Z Allen & Heath AHM64 można integrować różne elementy kontrolne – od sterowników naściennych, przez kontrolery manualne z tłumikami, przez urządzenia kompatybilne ze standardem MIDI, po różnorakie rozwiązania sterowania protokołem GPIO. Imponująca jest możliwość rozbudowy zwłaszcza sekcji GPIO.

Allen Heath AHM64 stageboxes Application Diagram 

Matryca Allen & Heath AHM64 pozwala zaoszczędzić czas i środki finansowe. Oferuje najwyższej próby przetwarzanie przy minimalnej latencji 0.7 ms (!). Dzięki otwartości na różne systemy kontroli i ogromnym możliwościom rozproszenia źródeł i wyjść pozwala na wykorzystanie w średnich i dużych instalacjach jako serce mocno rozproszonego systemu nagłośnieniowego. Sposób dopracowania oprogramowania świadczy o współpracy z najlepszymi fachowcami w dziedzinie instalacji i integracji. Znając sposób działania Allen & Heath należy się też spodziewać licznych aktualizacji i udoskonaleń wynikających ze wsłuchiwanie się w potrzeby użytkowników i rynku. Allen & Heath AHM64 ma szanse ogromne stać się bestsellerem na rynku cyfrowych matryc. Możliwości, które oferuje wykraczają ponad standard. Polecam uwadze. To piękna technologia. I praktyczna.

Dystrybutor: Konsbud Audio
Pobierz załącznik: