Logowanie

L-Acoustics K3 – kompaktowy średnioformatowy system liniowy ze zmienną dyspersją poziomą

L-Acoustics K3 – kompaktowy średnioformatowy system liniowy ze zmienną dyspersją poziomą

L-Acoustics od początku swego istnienia wie, jak uzyskać przewagę nad konkurencją. Najnowszy system K3 dowodzi, że konstruktorzy nie pozbyli się tej umiejętności. Na rynku pojawił się bowiem system, który w tym do niedawna najpopularniejszym segmencie rynku kompaktowych średnioformatowych systemów daje firmom rentalowym kilka zasadniczych przewag nad konkurencją.

 L Acoustics K Family KIVA II KARA II K3 K2 K1

L-Acoustics K3 został zaprojektowany do obsługi wydarzeń od 1,000 do 10,000 słuchaczy. Jest oczywiście również przygotowany jako elementy nagłośnienia w systemie przestrzennego dźwięku koncertowego L-ISA, lub jako uzupełnienie większych systemów K1 i K2. Projektując swój kompaktowy średnioformatowy system liniowy K3, konstruktorzy L-Acoustics postanowili dać swojemu nowemu modelowi przewagę nad konkurencyjnymi liniówkami z wooferami 10”. L-Acoustics K3 będąc minimalnie większym i nieznacznie cięższym, oferuje wyższą efektywność i zasięg – do tego w zbliżonej do mniejszych systemów cenie.

 L Acoustics K3 open inside

Pomysł był w sumie prosty – większe głośniki umieszczone w mniejszej obudowie, przy zachowaniu charakterystycznej sygnatury brzmieniowej L-Acoustics. Taaaaak... Pomysł wygląda prosto, ale z pewnością nie było łatwo uzyskać taki efekt brzmieniowy, by brzmieniowo K3 nie odstawał od większych systemów K1 i K2. I to się udało, co potwierdziły nie tylko pomiary akustyczne, ale także testy w realnych warunkach. Jak więc udało się to osiągnąć L-Acoustics?

 L Acoustics K3 Freq Resp K2 K1

Jedna z tajemnic sukcesu jest zdefiniowanie realnych wymogów dla koncertowych systemów liniowych. Przetwarzanie pasma do 20 kHz w górze jest tyleż istotne dla koncertowego przekazu dźwięku, co... zbyteczne. Realnie ważne jest zagwarantowanie przetwarzania pasma do około 10-12 kHz. W sumie nic nowego. Znamy takich realizatorów, jak choćby Tomek Budkiewicz (pozdrawiamy!!!), którzy przy miksowaniu koncertów, na kanałach mikrofonów wokalowych „zamykają” pasmo od góry filtrem górnozaporowym na wspomnianych 12 kHz... L-Acoustics zaimplementował w K3 umieszczony w falowodzie DOSC niesamowity driver z cewką 4”, który proponuje przetwarzanie pasma do 20 kHz przy spadku -10 dB, przy czym spadek -5 dB pasmo przetwarzania osiąga przy częstotliwości 16 kHz. Co w zupełności wystarcza do realizowania wszelakich wydarzeń muzycznych.

 L Acoustics K3 PanFlex 110 90 70 deg

Potężną zaletą i zasadniczą przewagą nad konkurencyjnymi systemami liniowymi jest przejęta z systemu K2 technologia Panflex pozwalająca dopasować charakterystykę poziomej dyspersji do różnych potrzeb. Wylot falowodu ma dwa „listki” pozwalające wybrać dla lewej i prawej strony 2-pozycyjną propagację poziomą – 35° lub 55°. Dzięki temu do uzyskania są następujące kąty propagacji poziomej modułu:

- symetryczne 110° (55° + 55°),

- niesymetryczne 90° - lewa lub prawa (35° + 55° lub 55° + 35°),

- symetryczne 70° (35° + 35°).

To pozwala tak dopasować propagację, by górne moduły pracując z propagacją 70° działały w trybie long throw, a dolne mając ustawioną niesymetryczną propagację 90° lub symetryczną 110° pokrywały bliższą powierzchnię widowni. Wszystko po to, by zapewnić bezpośredni sound na widowni pozbawiony odbić od ścian sali koncertowej.

 L Acoustics K3 Panflex 70

Panflex 70°

 

L Acoustics K3 Panflex 110

Panflex 110°

W pionie każdy moduł oferuje propagację 10° i możliwość ustawienia jednego z 8 kątów między modułami: 0,25°, 1°, 2°, 3°, 4°, 5°, 7,5° i 10°. Zwróciliście uwagę na brak kąta 0°? B-) Prosty i szybki w obsłudze system kątowania jest przejęty z K2.

 L Acoustics K3 array module zoom

L-Acoustics K3 oferuje nieomal identyczną charakterystykę przetwarzania, jak K1 i K2 - również w dole pasma przetwarzanego przez dwa woofery 12”. Konkurencyjne liniówki wykorzystujące 10-calowe woofery nie mają szans zejść tak nisko... W K3 L-Acoustics zaimplementował technologię laminarnych wylotów portów bass-reflex pochodzącą z subbasów KS21 i KS28. To rozwiązanie pozwala po pierwsze na uniknięcie niepożądanych zawirowań powietrza mogących powodować zniekształcenia, a po drugie w bardzo wydajny sposób wzmacnia poziom reprodukcji niskich tonów. Dzięki technologi laminarnych portów K3 jest faktycznie pełnozakresowym modułem. Biorąc za punkt odniesienia 1 kHz, efektywnie K3 rozpoczyna pracę już od 43 Hz bez żadnego spadku! Dodatkowo charakterystyczne dla systemów liniowych L-Acoustics K1 i K2 podbicie dołu pasma jest również realizowane przez K3, z niewiele niższą efektywnością.

 L Acoustics K3 Freq Resp K2 K1

L Acoustics K3 haut high width depthKonstrukcja obudowy została zoptymalizowana pod kątem wytrzymałości, lekkości i trwałości. Ma odporność na zapylenie i warunki atmosferyczne IP55. Stanowi hybrydę łączącą aluminiowe elementy szkieletu i wielowarstwową niezwykle sztywną sklejkę z bałtyckiej brzozy klasy premium. Dzięki temu waga modułu z dwoma 12-calowymi wooferami to zaledwie 43 kg. Grono składające się z 9 modułów K3 z ramą i okablowaniem nie przekracza tym samym 0,5 tony, co jest w wielu miejscach graniczną wartością dla punktów podwieszenia.

 L Acoustics K3 array K3 BUMP K3 BAR

Jak przystało na tę markę, L-Acoustics oferuje komplet narzędzi i rozwiązań pozwalających dopasować sposób instalacji i wykorzystania K3 do różnych sytuacji nagłośnieniowych. Podstawowa rama K3-BUMP jest przygotowana do rozszerzenia dostępnych kątów podwieszenia za pomocą K3-BAR. Na ramie można podwiesić maksymalnie do 24 modułów (Maximum Limit). Parametr Safe Limit ogranicza liczbę modułów do 16 w gronie w przypadku podwieszania bez weryfikacji projektu w SoundVision. To liczba modułów możliwych do podwieszenia niezależna od użytych kątów. To znaczy - niezależnie od ustwień kątów, rama jest przygotowana do bezpiecznego podwieszenia takiej ilości modułów.

 L Acoustics K3 array K3 RIGBAR pull back

W ofercie jest również prosta rama K3-RIGBAR, która może być stosowana również jako odciąg „Pull-Back”.

Producent przewidział możliwość zastosowania modułów L-Acoustics KARA II jako down-fill dla grona K3 – w ofercie jest dedykowana rama KARADOWNK3. Wówczas producent ogranicza możliwość podwieszenia do standardowej ramy 18 modułów K3 i maksymalnie 6 modułów KARA II.

W ofercie jest również rama typu DELTA umożliwiająca zdalne kierunkowanie grona w poziomie.

 L Acoustics K3 stacked KS28 4xK32xKS28K3 TILT RT

Wózki dolly dzięki dodatkowym elementom pionującym umożliwiają kątowanie zestackowanych 6 modułów w zakresie -23° do +13°. Jest również możliwość stackowania K3 na subbasach KS28 dzięki specjalnym specjalnemu uchwytowi K3-TILT.

 L Acoustics K3i 8xK3iK3i BUMP RT 2

Trzeba też koniecznie podkreślić, że równolegle z touringowym systemem K3 L-Acoustics zapowiedział wprowadzenie na rynek w 2021 roku wersji instalacyjnej tego systemu - K3i. Różni się sposobem riggingu, są nieco inne elementy do podwieszania, różni się także nieco wizualnie – brak jest na przykład uchwytów bocznych itp. Według wstępnych zapowiedzi, standardowo w ofercie będą moduły w kolorze czarnym i białym, a ponadto ma być zapewniona możliwość przygotowania obudów w dowolnym kolorze z palety RAL.

 L Acoustics K3 array 18xK3LA RAK II RT

Jako napęd dla K3, L-Acoustics zaleca stosowanie końcówek mocy LA12X, ale można również wykorzystać końcówki LA4X i LA8. Moduły są zasilane z aktywnym 2-drożnym podziałem. Jedna końcówka LA12X jest przygotowana obsłużyć 6 modułów K3. Dostępne są presety dla 3 propagacji: [K3 70], [K3 90] i [K3 110]. Pasmo przetwarzania przy spadku -10 dB zamyka się w zakresie 42 Hz – 20 kHz. Ale trzeba pamiętać, że standardy przyjęte przez L-Acoustics przewidują podbicie efektywności dolnego pasma o +12 dB dla 63 Hz w stosunku do 1 kHz (K3 Contour +12dB @63Hz). To właśnie jeden z elementów brzmieniowej sygnatury L-Acoustics.

 L Acoustics K3 3DR K3 Front hor RT

Czas na premierę liniowego systemu średniego formatu nie jest łatwy, ale atuty systemu L-Acoustics K3 są oczywiste i zauważalne natychmiast. Podstawową zaletą nowego systemu obok efektywności jest tożsamość brzmieniowa z systemami K1 i K2 i charakterystyczna sygnatura brzmieniowa L-Acoustics. To gwarantuje bezproblemowe wejście do riderów. K3 to L-Acoustics. Tu nie ma wątpliwości. To znakomity system. Kiedy zagości w Polsce?

Dystrybucja: Audio Plus