Logowanie

Allen & Heath SQ – 3 lata na rynku!

Allen & Heath SQ – 3 lata na rynku!

Facebook przypomniał mi dzisiaj, że równo 3 lata temu Dawid Chrabałowski i Paweł Berbecki z Konsbud Audio w magazynie swojej firmy przygotowali szybką prezentację możliwości Allen & Heath SQ6. Można śmiało powiedzieć, że te trzy lata to był czas serii SQ, bo zyskał ogromną popularność. Z czego ona wynika?

Radek Barczak

 Allen Heath SQ 3 lata Facebook

Już pierwszy kontakt z tym mikserem nasunął mi spostrzeżenie, że Allen & Heath SQ to praktycznie taki „baby dLive”. No bo tak - główny „silnik” to ta sama matryca FPGA XCVI, co w większych mikserach Allen & Heath dLive. Zapewnia on mega-szybkie przetwarzanie z latencją 0,67 ms (!), próbkowanie i przetwarzanie z częstotliwością 96 kHz oraz absolutnie niezwykłą dla tej klasy sprzętu precyzję wewnętrznego przetwarzania z 96-bitową dokładnością (!!!).

Zaryzykuję twierdzenie, że Allen & Heath dając tak ogromny potencjał serii SQ, stworzył sam sobie konkurencję dla serii dLive i najnowszej deski Avantis... Bo w wielu przypadkach, choćby zespołów jeżdżących ze swoim realizatorem – czy to frontowym, czy monitorowym – potencjał oferowany przez modele serii SQ jest wystarczający, a komfort pracy i jakość brzmienia odpowiedni, by w pełni profesjonalnie zrealizować koncert. Prawda?

 Allen Heath SQ 6 Back with DanteCard

Seria SQ firmy Allen & Heath to 48 kanałów wejściowych i łącznie 36 szyn miksujących, z czego 12 to monofoniczne bądź stereofoniczne AUXy lub grupy audio. Tak – jakby się uprzeć, to nawet na maleńkim Allen & Heath SQ5 jesteśmy w stanie zrealizować miks dla 12 stereofonicznych uszu IEM. Do tego miksery SQ udostępniają 8 stereofonicznych efektów. Z tego 4 mają stereofoniczne wysyłki na dedykowane szyny efektowe z dedykowanymi powrotami stereo, które nie zabierają nam kanałów wejściowych. Czyli jakby spojrzeć całościowo, to te 4 powroty stereo to dodatkowe 8 wejść :-)

 Allen Heath SQ 5 High Front 1

Zupełnie obiektywnie trzeba też powiedzieć, że trudno o bardziej rozwojową platformę mikserów. Przez te 3 lata obecności na rynku, Allen & Heath SQ zyskał szereg nowych funkcjonalności i możliwości. Na pokładzie jest dostępny automatyczny 48-kanałowy mikser AMM, którego można uruchomić dwie instancje jednocześnie – każda po 24 kanały. Do najbardziej oczekiwanych uaktualnień należy zaliczyć dołożenie rok temu funkcji prezentacji RTA w tle korektorów parametrycznych na wejściach i wyjściach.

 DEEP Processing

W mikserach Allen & Heath SQ istnieje również możliwość skorzystania z opcjonalnych procesorów efektów w technologii DEEP Processing – w tym darmowy i bardzo użyteczny „ocieplacz” lampowy i płatne, acz świetnie zrealizowane algorytmy klasycznych kompresorów, korektora dynamicznego i kompresora wielopasmowego.

 SQ 5 USB

Takie funkcjonalności, jak port USB z interfejsem audio 32x32 oraz możliwość skorzystania z dodatkowego portu USB na pamięć typu pendrive – również z możliwością odtwarzania i nagrywania wielokanałowego – podnoszą atrakcyjność i funkcjonalność mikserów Allen & Heath SQ. Mogą one nie tylko z powodzeniem rejestrować wielokanałowo koncerty, ale również stać się sercem studia nagraniowego.

 Allen Heath SQ option cards DANTE MADI Waves SoundGrid SLink

Przez te trzy lata na rynku seria SQ doczekała się kilku wartościowych kart rozszerzeń pozwalających zintegrować mikser z różnymi standardami cyfrowego przesyłania dźwięku oraz otworzyć nowe możliwości rozbudowy – na przykład dzięki karcie SQ Waves, miksery SQ mogą korzystać zarówno ze sprzętowych serwerów Waves realizujących przetwarzanie dźwięku za pomocą plug-in'ów tego producenta, ale karta wspiera również natywną wersję technologii SoundGrid. Karta DANTE pracująca z 96 kHz lub 48 kHz oferuje matrycę 64x64 i pozwala na integrację z każdym systemem z interfejsem sieciowym DANTE oraz na sterowanie preampami stageboxów Allen & Heath z DANTE. Dodatkowa karta SQ Slink pozwala zwiększyć ilość stageboxów lub podłączyć mikser do większego systemu Allen & Heath dLive. Listę dostępnych kart rozszerzeń uzupełnia karta SQ MADI 64x64 z 2x BNC IN i 2x BNC Out i dodatkowym złączem synchronizacji BNC Wordclock mogąca pracować zarówno w częstotliwości próbkowania 96 kHz, jak 48 kHz.

 Allen Heath SQ 7 Front iPadRack 2800

Fajnym pomysłem są specjalne statywy pod tablety montowane u góry obudowy miksera.

Mocną stroną mikserów Allen & Heath SQ jest możliwość integracji z mikserami odsłuchu osobistego Allen & Heath ME-1 i ME-500. Świetną opcją jest również możliwość skorzystania ze zdalnego sterowania mikserem, zarówno z tabletu dla realizatora dźwięku za pomocą aplikacji SQ MixPad, jak z telefonów dla muzyków do realizacji swojego miksu monitorowego za pomocą aplikacji SQ4You.

 Allen Heath SQ5 SQ6 SQ7 Group Vertical 2800

Obecnie na rynku są trzy modele mikserów serii SQ różniących się wielkością, ilością wejść, liczba tłumików, potencjometrów i klawiszy funkcyjnych:

- SQ5 – 16 wejść mikrofonowo-liniowych XLR + dedykowane wejście XLR Talkback, 3 liniowe wejścia stereo (dwa na 2x jack 1/4” TRS, jedno na stereo mini-jack 1/8”), 12 wyjść liniowych XLR, dwa wyjścia liniowe jack 1/4” TRS, cyfrowe wyjście stereo AES/EBU (XLR), 16 + 1 zmotoryzowanych tłumików, 8 potencjometrów i 8 programowalnych klawiszy funkcyjnych Soft Keys,

- SQ6 – 24 wejścia mikrofonowo-liniowe XLR + dedykowane wejście XLR Talkback, 3 liniowe wejścia stereo (dwa na 2x jack 1/4” TRS, jedno na stereo mini-jack 1/8”), 14 wyjść liniowych XLR, dwa wyjścia liniowe jack 1/4” TRS, cyfrowe wyjście stereo AES/EBU (XLR), 24 + 1 zmotoryzowanych tłumików, 8 potencjometrów funkcyjnych plus 4 programowalne potencjometry i 12 programowalnych klawiszy funkcyjnych Soft Keys,

- SQ7 – 32 wejścia mikrofonowo-liniowe XLR + dedykowane wejście XLR Talkback, 3 liniowe wejścia stereo (dwa na 2x jack 1/4” TRS, jedno na stereo mini-jack 1/8”), 16 wyjść liniowych XLR, dwa wyjścia liniowe jack 1/4” TRS, cyfrowe wyjście stereo AES/EBU (XLR), 32 + 1 zmotoryzowane tłumiki, 8 potencjometrów funkcyjnych, 8 potencjometrów programowalnych i 16 programowalnych klawiszy funkcyjnych Soft Keys.

Wszystkie modele mają standardowo cyfrowe gniazdo Slink umożliwiające podłączenie zarówno starszych stageboxów serii AR, jak nowszych DX.

 Allen Heath stageboxy

Allen & Heath serią SQ mocno wszedł w rynek. To bardzo dobrze zaprojektowana i dopasowana do potrzeb seria konsolet. Miksery te cieszą się dużym uznaniem realizatorów za stabilność pracy, ergonomię obsługi, jakość dźwięku i możliwości. Dla użytkowników z pewnością ważne jest, że platforma jest nieustannie rozwijana, pojawiają się kolejne funkcjonalności, nowe interesujące plug-iny, karty rozszerzeń. Można mieć pewność, że miksery Allen & Heath SQ będą się cieszyć popularnością jeszcze przez wiele lat.

Dystrybutor: Konsbud Audio