Logowanie

d&b NoizCalc v2.8 – predykcja poziomu hałasu podczas koncertów plenerowych

d&b NoizCalc v2.8 – predykcja poziomu hałasu podczas koncertów plenerowych

Problem hałasu został na świecie dostrzeżony i doceniony. W ustanowionych normach uwzględnia się czynniki społeczne i ekonomiczne, ale przede wszystkim brane są pod uwagę aspekty zdrowotne. W wielu krajach Unii Europejskiej, w tym w sposób szczególny w Niemczech, problem hałasu jest traktowany bardzo poważnie. Normy dopuszczalnego poziomu hałasu są przestrzegane i respektowane. W tej atmosferze nie dziwi, że inżynierowie d&b audiotechnik poważnie podeszli do tego problemu projektując serię SL i wyposażając ją w program NoizCalc do predykcji „hałasu środowiskowego” w przestrzeniach wokół lokalizacji koncertów. Od niedawna jest dostępna nowa wersja v2.8.

 db audiotechnik NoizCalc GoogleMaps propagacja NoizCacl dB

Wśród producentów systemów liniowych trwa nieustanny wyścig - udoskonalają swoje sztandarowe systemy, które stają się co raz efektywniejsze i oferują co raz bardziej naturalne brzmienie. Inżynierowie d&b audiotechnik idą w rozwoju swoich systemów krok dalej. Tworząc serię systemów liniowych SL ustanowili nową klasę systemów liniowych umożliwiającą w zwiększonym zakresie kontrolować kierunkowość propagacji dźwięku. Kolejnym krokiem było stworzenie aplikacji do predykcji propagacji „hałasu” podczas wydarzeń plenerowych. Mając takie narzędzia, można zaplanować i zrealizować nawet głośny koncert w bliskości stref mieszkalnych.

 db audiotechnik xsl boczny glosnik

Technologia systemów liniowych d&b audiotechnik SL jest jedyną tego rodzaju w obecnie dostępnych systemach liniowych. Niemieckim inżynierom udało się zbudować system liniowy, który - dużym uproszczeniu - dzięki odpowiedniej konstrukcji obudowy i bocznym głośnikom zyskał kardioidalną kierunkowość propagacji.

 db audiotechnik xsl zasada dzialania

Trzeba pamiętać, że w klasycznym zestawie głośnikowym – czy to źródle punktowym (point source), czy module lub modułach systemu liniowego (line array) – częstotliwości niskiego zakresu pasma przetwarzania są propagowane nieomal dookólnie. Łatwo to sprawdzić – wystarczy podczas odtwarzania muzyki wejść za głośnik. Z tyłu nie będziemy słyszeć bezpośrednio wysokich tonów, za to częstotliwości basowe i niskiego środka będą reprodukowane w sposób nieomal równie efektywny, jak z przodu zestaw głośnikowego. Inżynierowie d&b audiotechnik bardzo skutecznie poradzili sobie z tym problemem.

 db audiotechnik KSL ISObar

Nadanie kardioidalnej charakterystyki kierunkowej oznacza skuteczne zmniejszenie efektywności propagacji w tył, za zestawem głośnikowym. A propagacja w tyłu została w systemach lilniowych d&b GSL, KSL i XSL ograniczona o wartości rzędu 10 dB i więcej! I to w pełnym zakresie pasma pracy, od dołu przetwarzanego pasma! W praktyce oznacza to, że za systemem liniowym jest po prostu cicho. A to jest niezwykle pożądaną cechą nie tylko podczas plenerów, ale również podczas nagłaśniania wydarzeń w halach widowiskowo-sportowych i salach koncertowych.

 db audiotechnik xsl

Przy okazji warto nadmienić, że kilka tygodni temu do rodziny systemów liniowych SL składającej się z potężnego systemu koncertowego d&b GSL i średnioformatowego d&b KSL dołączył kompaktowy system d&b XSL. W chwili obecnej w ofercie d&b jest dostępny pełen przekrój systemów SL mogących skutecznie zapewnić nagłośnienie zarówno największych imprez plenerowych, stadionów i hal widowiskowo-sportowych, przez średniej wielkości plenery, sale koncertowe, po niewielkie realizacje wymagające dużej kultury dźwiękowej pod względem okiełznania odbić i zapewnienie najwyższej klasy brzmienia.

 db audiotechnik NoizCalc GoogleMaps siatka

Ale przejdźmy do aplikacji d&b NoizCalc. Nowa wersja oferuje kilka nowych funkcji i zwiększoną dokładność predykcji. NoizCalc jest elementem całego systemu aplikacji d&b do obsługi systemów nagłośnieniowych. Pozwala zaimportować przygotowaną konfigurację systemu z aplikacji d&b ArrayCalc i umieścić predykcję w konkretną geograficzną lokalizację bazując na Google Maps lub OpenStreetMap.

 db audiotechnik NoizCalc norma

W aktualnej wersji d&b NoizCalc ma zaimplementowane trzy normy, w oparciu o które są generowane „predykcje hałasu” - CNOSSOS-EU, ISO 9613-2 oraz Nord2000. Aplikacja pozwala modelować rozkład hałasu uwzględniający zmiany wysokości terenu oraz położenie „przeszkód” terenowych oraz budynków. Norma ISO 9613-2 dodatkowo umożliwia ujęcie w projektach modelowanie w zależności od warunków meteorologicznych i w pływu takich parametrów jak prędkość i kierunek wiatru, wilgotność i temperatura.

 db audiotechnik NoizCalc GoogleMaps las

Trzeba podkreślić, że NoizCalc obsługuje predykcje wszystkich systemów d&b audiotechnik – nie tylko serii SL. Przygotowując predykcję w ArrayCalc należy we właściwościach projektu zaznaczyć, że będziemy chcieli móc wykorzystać zapisany plik w NoizCalc. Pierwszym etapem przygotowania propagacji hałasu jest zaimportowanie pliku ArrayCalc. Póki co aplikacja NoizCalc jest dostępna tylko na systemy operacyjne Windows 7 lub nowszy – zalecane są 64-bitowe wersje systemów.

Po nałożeniu predykcji na mapę zaimportowaną z Google Maps lub OpenStreetMap definiujemy specjalnym narzędziem na potrzeby analizy stałe przeszkody, jak na przykład budynki. Po opracowaniu w ten sposób mapy możemy uzyskać model propagacji hałasu.

 db audiotechnik NoizCalc norma POP

Jarosław Kierkowski z firmy Konsbud Audio – dystrybutora marki d&b audiotechnik w Polsce, w wypowiedzi w jednym z portali społecznościowych jasno określił przyszłość narzędzia, jakim jest NoizCalc: „To będzie i przyszłość technologiczna, ale i narzędzie biznesowe do zwiększania konkurencyjności...”.

Godne podkreślenia jest, że NoizCalc jest narzędziem, którym bez problemu mogą się posługiwać inżynierowie systemów nagłośnieniowych d&b. To skuteczne narzędzie pozwalające panować nad propagacją dźwięku poza widownią przy wykorzystaniu systemów d&b audiotechnik. Norma CNOSSOS-EU staje się obowiązującą w co raz większej liczbie krajów Unii Europejskiej, więc warto zapoznać się z tą darmową aplikacją. Pytanie tylko, kiedy polskie normy hałasu zostaną dostosowane we wszystkich aspektach do norm europejskich. I kiedy wreszcie w Polsce jakiekolwiek normy głośności zaczną obowiązywać i być respektowane podczas koncertów...

Dystrybutor: Konsbud Audio

Więcej w tej kategorii:

« DAS Audio - 50 lat rozwoju innowacji