Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 434.
Logowanie

JBL VTX V20 S25 – nowy kompaktowy system wyrównany liniowo - POLSKA PREMIERA i szkolenie z kątowania i podwieszania

JBL VTX V20 S25 – nowy kompaktowy system wyrównany liniowo - POLSKA PREMIERA i szkolenie z kątowania i podwieszania

JBL VTX V20 grono spodPod koniec kwietnia odbyły się dwie premierowe prezentacje i szkolenia z nowości ze stajni Harman Pro – nowego systemu wyrównanego liniowo JBL VTX V20 + S25 oraz cyfrowego miksera średnioformatowego Soundcraft Vi3000. Prezentacje tyleż ciekawe, że uzupełnione o świetnie przygotowane szkolenie z technik podwieszania i kątowania nowego systemu line-array JBL VTX V20, a przeprowadzone przez samego Vincenta „Vinnie'go” Perreux – realizator m.in. trasy U2 360°. Vinnie'go dzielnie wspierał Bolesław Scholl z firmy NON. Również z obsługi konsolety Soundcraft Vi3000 z podłączonym systemem DSP Soundcraft RealtimeRack świetne szkolenie przeprowadził Oskar „Decybel” Tarczyński, o czym napiszemy w osobnym artykule. Ale po kolei.

 

JBL VTX V20 grono przod2

JBL VTX V20 + S25 to najnowsze dzieło zespołu inżynierów kierowanego przez guru w dziedzinie systemów line-array, Paula Baumana. Stanowi kontynuację idei konstrukcyjnej pierwszego systemu JBL VTX V25, ale wprowadzono kilka istotnych zmian konstrukcyjnych dotyczących choćby systemu kątowania.

W konstrukcji JBL VTX V20 wykorzystano technologię Differential Drive, nowe przetworniki wysokotonowe zbudowane w opatentowanej technologii D2 Dual Compression Driver, czwartej generacji falowody dla przetworników wysokotonowych oraz całkowicie nowy system podwieszania i kątowania ASM Suspension System. Naturalnie, JBL VTX V20 jest ujęty w specyfikacji presetów V5 System Integration.

JBL VTX V20 ASM System

Pierwszą ważna zaletą systemu pod względem użytkowym jest nowy system kątowania. Istotnym elementem jest tutaj nowa rama, która umożliwia nie tylko podwieszanie, ale również stackowanie. Regulowanej długości tylne ramię służy również do podwieszania w trybie kompresyjnym (Compression Mode) – zarówno na stałe, jak z wyciągarką służącą do wygięcia wiszącego grona.

JBL VTX V20 ASM zoom

ASM Suspension System przy relatywnie niewielkiej wadze modułu JBL VTX V20 (ok. 40 kg) umożliwia kompletne podwieszenie i skątowanie systemu nawet przez jednego technika! A we dwóch robota idzie mega szybko. System jest montowany po 4 moduły na wózkach. Co ważne, dzięki nowej konstrukcji ramy system umożliwia podwieszanie i kątowanie na dwa sposoby: w trybie kompresyjnym (Compression Mode) z odciągiem na windzie bądź pasach oraz tradycyjnie w trybie tradycyjnego kątowania (Tension Mode).

JBL VTX V20 Compression mode Tension

Świetnie to pokazuje film ze szkolenia z kątowania nowego systemu, przeprowadzonego przez Vincenta Vinnie'go Perreux wpieranego przez Bolesława Scholla – zapraszamy do zapoznania się w nim. BTW okazało się, że Vincent „Vinnie” Perreux to nie „malowany realizator”, ale pełną gębą fachman i praktyk znający smak kurzu zapijanego rozgrzaną niemal do temperatury wrzenia wodą z plastikowej butelki, nie stroniący od techniki przy konfigurowaniu systemów. Do tego człowiek dzielący się wiedzą i doświadczeniem, co na pewno Bolo Scholl może potwierdzić :-)

{youtube}JtiQ4OEqAH0{/youtube}

JBL VTX szkolenie Perreux Bolo Radek

JBL VTX V20 Compression mode

JBL VTX V20 ASM System grono

JBL VTX V20 system katowania

JBL VTX V20 rama

JBL VTX V20 jest 3-drożnym modułem, który może być zasilany przez dwie (bi-amp) lub cztery (quad-amp) końcówki mocy. We wnętrzu są nowe przetworniki, wykonane w technologii Differential Drive, Ultra-Linear Motor oraz D2. Każdy moduł JBL VTX V20 jest wyposażony w 2 przetworniki 10” z 3” cewką JBL 2261H o mocy 750W RMS każdy, 4 przetworniki 4” z 2” cewką 2164H o mocy 200W RMS każdy i 3 wysokotonowe drivery z cewką 1,5” i wylotem 0,8” D2415K o mocy 75 W RMS każdy. Warto zaznaczyć, że moc jest podana dla 2-godzinnego testu według normy AES. To realna moc ciągła:

  • LF – 1500 W
  • MF – 800 W
  • HF – 225 W.

To daje ponad 2,5 kW na jeden moduł! By napędzić odpowiednią ilość prądu, potrzeba wydajnych końcówek Crown z serii i-Tech HD – podczas szkolenia wykorzystywane były końcówki i-tech 12000HD i i-Tech 4x3500HD napędzające moduły w trybie bi-amp.

JBL VTX VRack

Do przetworników Differential Drive już się przyzwyczailiśmy, JBL stosuje je od 1995 roku. W obecnej odsłonie są oczywiście udoskonalone w stosunku do poprzedniej generacji, no i mocniejsze. Przełomem jednak są przetworniki wysokotonowe. Po pierwsze, na bazie konstrukcji przetworników JBL D2 z dużego VTXa zaprojektowano mniejsze drivery. Prócz podwójnej cewki ważną rzeczą jest kształt i materiał, z jakiego wykonano membranę.

JBL VTX D2 drivers D2415K cewki

JBL VTX D2 drivers D2415K

 

JBL VTX harm TITAN

Harmoniczne membrany tytanowej (powyżej)

 

Harmoniczne membran pierścieniowych wykonanych z polimerów (poniżej)

JBL VTX harm polimerowa

Zastosowano zagięte membrany pierścieniowe wykonaną z polimerów, dzięki czemu zasadniczo zredukowano ilość niepożądanych składowych harmonicznych. Różnica w stosunku do na przykład membran tytanowych jest wręcz kosmiczna... Widać to na wykresach. Co ważne, przekłada się to bezpośrednio na bardziej „aksamitne” i zarazem precyzyjne brzmienie. Dzięki temu m.in. na JBL VTX V20 świetnie zabrzmiała muzyka klasyczna.

JBL VTX WaveGuide

Przetworniki wysokotonowe pracują w układzie falowodu czwartej generacji RBI (Radiation Boundary Integrator ) WAVEGUIDE mieszczącego zarówno przetworniki wysokotonowe, jak średniotonowe, gwarantującego efektywne pokrycie poziome 110° i znacząco większy zasięg i skupienie dźwięku. Co ważne, układ falowodu jest zarazem... układem odprowadzającym ciepło z przetworników :-) Taki zaawansowany radiator.

JBL VTX S25

Do kompletu zaprojektowano subbas S25 pracujący na dwóch przetwornikach 15” JBL 2267H o mocy 2000 W RMS każdy (!) z dużego VTX V25. Subbas jest przystosowany do podwieszania, jak również do pracy w układzie kardioidy – ma gniazda sygnałowe NL4 zarówno z tyłu, jak i z przodu. Może pracować w paśmie 33 Hz – 300 Hz.

JBL VTX S25 masaz akustyczny

Na testy odsłuchowe warto było się pojawić zwłaszcza drugiego dnia, gdy Vincent „Vinnie” Perreux przywiózł swoje najnowsze presety dla końcówek. Przekonfigurował nieco zarówno końcówki, jak konfigurację basów. Szkolenie i prezentacja odbywały się w dość niewdzięcznym akustycznie miejscu – w Amfiteatrze w Parku im. Sowińskiego na Woli w Warszawie.

JBL VTX szkolenie widownia

Mimo to drugiego dnia system zagrał znakomicie i bardzo muzycznie. W konfiguracji testowej zapas mocy był tak duży, że na końcówkach ledwo co zapalały się diody na -20 dB... :-) Pierwszy prawdziwy bojowy test nowego systemu odbył się podczas koncertu rapera DMX w ramach Warsaw Challenge. Z relacji świadków wynika, że nagłośnienie koncertu było znakomite. System stroił nie kto inny, jak Bolo Scholl :-)

JBL VTX szkolenie uczestnicy

JBL VTX szkolenie uczestnicy2

 

W ostatnim czasie pojawiło się kilka nowych liniówek. Na tle tych nowości JBL VTX V20 + S25 wypada niezwykle interesująco. Ten system z pewnością wkroczy w sferę systemów riderowych. Przemawia za tym nie tylko marka, ale również łatwość konfiguracji, relatywnie niska waga, duża moc i świetne brzmienie.

Organizator szkolenia: ESS Audio

JBL VTX V20 grono bok

JBL VTX V20 grono bok Bolo

JBL VTX V20 grono przod2

JBL VTX V20 grono spod

JBL VTX V20 grono tyl

JBL VTX V20 S25 cardio

JBL VTX V20 zlacza

JBL VTX Perreux Bolo Kuba 0

JBL VTX Perreux Bolo Kuba 1

JBL VTX Perreux Bolo Kuba 2

 JBL VTX Perreux Angol 1

JBL VTX Perreux Angol 2

JBL VTX Perreux Angol 3

JBL VTX Perreux Wojtek Kopytek

JBL VTX szkolenie Perreux Bolo 1

JBL VTX szkolenie Perreux Bolo 2

JBL VTX szkolenie Perreux Bolo V20

Wojtek Kopytek

 

TAGI: JBL VTX V20 S25 cena, szkolenie z kątowania systemu wyrównanego liniowo, szkolenie z podwieszania systemu line-array, jaki kompaktowy system wyrównany liniowo wybrać?, jak podwieszać liniówkę?, szkolenie z podwieszania liniówki, najlepiej brzmiący kompaktowy system wyrównany liniowo, gdzie można się nauczyć podwieszać i kątować system wyrównany liniowo?, szkolenie z predycji systemu wyrównanego liniowo, szkolenie z obsługi systemów wyrównanych liniowo